Jump to content

Ενεργος Ανθρακας! Απαραιτητος? Ή Οχι?


submarine1981

Recommended Posts

εγώ το αναγεννώ κάθε 3 μήνες εδώ και 3 χρόνια και μοιάζει να δουλεύει μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο το αρθρο http://joejaworski.w...nk-need-carbon/ που εβαλε ο gregkn73 και που ειναι καλο και ο τυπος που το εγραψε ψαγμενος,αν παρατηρησετε παρακατο στο τελος με τα σχολια,τον ρωτανε για το purigen και απανταει οτι το εχει χρησιμοποιησει και κανει καλη δουλεια ομως αναφερει επεισης οτι δεν ειναι συγκρισιμο με τον ανθρακα χωρις να εξηγει τον λογο(με τα λιγα αγγλικα που ξερω!!!!!)....ξερει καποιος τον λογο?????????

Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα χρησιμοποιουσα purigen και αν κρινω απο το το ποσο γρηγορα αλλαζε χρωμα θα ελεγα οτι οντως κανει καλη δουλεια ως προς την απορροφηση των οργανικων. Σε καμια περιπτωση ομως δεν ειναι το ιδιο με τον ενεργο ανθρακα, ο οποιος απορροφα και βαρεα μεταλλα, χλωριο, οζον για οσους το χρησιμοποιουν, φαρμακα κ.α.εκτος απο οργανικα. Θεωρητικα για οικονομια καποιος θα περνουσε το νερο του πρωτα απο purigen (το οποιο αναγενναται) για να δεσμευσει τα πολλα οργανικα και μετα απο ανθρακα για βαρεα μεταλλα και αλλα χημικα.

Ενα προιον παντως που θεωρειται πανακεια στην αμερικη για καποιο λογο ειναι το polyfilter (το οποιο δεν το βρηκα να πωλειται στην ευρωπη) το οποιο υποτιθεται οτι δεσμευει τα παντα και αλλαζει και χρωμα αναλογα με το τι δεσμευσε. Εχει κανεις εμπειρια με αυτο μηπως?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα να κανω μια ερωτηση?

εστω οτι δεν χρησιμοποιουμε τον ενεργο ανθρακα σε μονημη βαση στο φιλτρο αλλα μονο μετα απο χρηση φαρμακου....

μετα απο ποσες θεραπειες, να το πω ετσι, πρεπει να αλλαζεται?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάθε θεραπεία, τον αλλάζεις. Ο άνθρακας αν μείνει παραπάνω από ότι πρέπει, θα αρχίσει να σου "πετάει" πίσω ότι έχει δεσμεύσει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Eγω τον εν.ανθρακα(matrix carbon) τον χρησιμοποιω εδω και 10 χρονια και οταν ειχα soft corals και τωρα που ειμαι φουλ sps k lps.αρνητικες επιπτωσεις στο παρον ενυδρειο με sps δεν εχω παρατηρησει.προσπαθω να κρατω τα οργανικα χαμηλα αλλα και λογω τοξινων απο τις μακροαλγες που χρησιμοποιω στο refiugium.εχω τεσταρει παλαιοτερα 2 αλλους ανθρακες για ποσοτητα po4 και μου βγηκαν τα ματια με αυτα που ειδαοι ποσοτητες ηταν 0,03 και 0,1ppm αντιστοιχα.οταν ανιχνευθουν po4 τοτε σιγουρα ο ανθρακας εχει ενεργοποιηθει με φοσφωρικο οξυ.θα ξαναδοκιμασω και ξανα το πειραμα.

Link to comment
Share on other sites

Eγω τον εν.ανθρακα(matrix carbon) τον χρησιμοποιω εδω και 10 χρονια και οταν ειχα soft corals και τωρα που ειμαι φουλ sps k lps.αρνητικες επιπτωσεις στο παρον ενυδρειο με sps δεν εχω παρατηρησει.προσπαθω να κρατω τα οργανικα χαμηλα αλλα και λογω τοξινων απο τις μακροαλγες που χρησιμοποιω στο refiugium.εχω τεσταρει παλαιοτερα 2 αλλους ανθρακες για ποσοτητα po4 και μου βγηκαν τα ματια με αυτα που ειδαοι ποσοτητες ηταν 0,03 και 0,1ppm αντιστοιχα.οταν ανιχνευθουν po4 τοτε σιγουρα ο ανθρακας εχει ενεργοποιηθει με φοσφωρικο οξυ.θα ξαναδοκιμασω και ξανα το πειραμα.

Guruuuuuu μου εσύ. :bow::bow::usd::usd:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον λιγα πραγματα για το purigen μιας και το χρησιμοποιω καιρο και το εχω ψαξει εως αηδιας στα ξενα site. Αν ψαχνετε αρνητικα, δεν υπαρχουν. Ειναι ισως οτι καλυτερο εχουν να προσφερουν οι εταιρειες αυτη τη στιγμη απο υλικα παντα ετσι. Μαζι με το chemipure elite,για μενα παντα. Η μονη αρνητικη παρενθεση υποτιθετε ειναι οτι, ισχυει και με το σκιμμερ, η τον ανθρακα, δηλαδη οτι μπορει να δεσμευσει και θετικα στοιχεια για το ενυδρειο και ισως καποιες φορες να το παρακανει. Αλλα αυτο ειναι κατι που αποτελει ρουτινα για εναν reefa οποτε και λυσεις υπαρχουν για να αντιπαρελθεις. Οταν ταιζεις π.χ. κλεινεις το σκιμμερ. Αποψη μου ειναι οτι αποδιδει καλυτερα σε μικρα συστηματα οπως τα νανο που ισως δεν υπαρχει σκιμμερ η ειναι χαμηλης ποιοτητας και ικανοτητων (το σκιμμερ). Με λιγα λογια αν τρεχεις και ανθρακα και purigen λογικα ειναι too much, αλλα το ενα δυστυχως δεν κανει απολυτως τη δουλεια του αλλου οποτε δεν γινετε να το αναιρεσει κιολας. Μια πατεντα που κανω εγω ειναι να τρεχω ανθρακα μονιμα και να βαζω το Purigen 1 μηνα και να το βγαζω για τον επομενο και ξανα τον ιδιο κυκλο. Λειτουργει καλα εως τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω να πω για το purigen, απλα να ειστε λιγο προσεχτικοι και να παρακολουθειτε τις μετρησεις σας για ανισορροπίες. Λογικα ειναι αρκετα δυνατο και θελει προσοχη για στεγνωματα. Χωρις να μπορω να το τεκμηριωσω να πω την εμπειρια μου. Χρησιμοποιουσα στο παλιο μου ενυδρειο, ανθρακα, αντιφωσφορο και μια καλτσα με μια ποσοτητα purigen χυμα. Καποια στιγμη αλλαξα και εβαλα ενα επανεργοποιημενο Purigen Bag (αρα ποσοτητα σχετικα μεγαλη και φουλ δυνατη). Η συνεπεια ηταν κατι σεριατοπορες να παρουσιαζουν προβληματα (ξεφλουδισμα) και να ανεβαζω συνεχεια νιτρικα, χωρις να μπορω να τα ριξω. Με τα πολλα οταν βρηκα την αιτια και το εβγαλα ολα πηγαν καλυτερα και ειχα την καλυτερη εικονα του ενυδρειου μου. Απο τοτε δεν εχω ξαναβαλει.

Δεν λεω οτι δεν κανει δουλεια, προφανως προκαλεσε καποια ανισορροπία στις τιμες μου με αρνητικες συνεπειες. Δεν επρεπε να βαλω και εγω τοσο μεγαλη ποσοτητα ή να το τρεχω μαζι με ανθρακα ισως. Απλα να ειστε προσεκτικοι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω να πω για το purigen, απλα να ειστε λιγο προσεχτικοι και να παρακολουθειτε τις μετρησεις σας για ανισορροπίες. Λογικα ειναι αρκετα δυνατο και θελει προσοχη για στεγνωματα. Χωρις να μπορω να το τεκμηριωσω να πω την εμπειρια μου. Χρησιμοποιουσα στο παλιο μου ενυδρειο, ανθρακα, αντιφωσφορο και μια καλτσα με μια ποσοτητα purigen χυμα. Καποια στιγμη αλλαξα και εβαλα ενα επανεργοποιημενο Purigen Bag (αρα ποσοτητα σχετικα μεγαλη και φουλ δυνατη). Η συνεπεια ηταν κατι σεριατοπορες να παρουσιαζουν προβληματα (ξεφλουδισμα) και να ανεβαζω συνεχεια νιτρικα, χωρις να μπορω να τα ριξω. Με τα πολλα οταν βρηκα την αιτια και το εβγαλα ολα πηγαν καλυτερα και ειχα την καλυτερη εικονα του ενυδρειου μου. Απο τοτε δεν εχω ξαναβαλει.

Δεν λεω οτι δεν κανει δουλεια, προφανως προκαλεσε καποια ανισορροπία στις τιμες μου με αρνητικες συνεπειες. Δεν επρεπε να βαλω και εγω τοσο μεγαλη ποσοτητα ή να το τρεχω μαζι με ανθρακα ισως. Απλα να ειστε προσεκτικοι.

Aπο αυτο που γραφεις κατανοω οτι εβαλες πολυ μεγαλη ποσοτητα και σε συνδυασμο με τον ανθρακα σου ''στεγνωσε'' το ενυδρειο απο θετικα ιχνοστοιχεια. Θελει πολυ προσοχη στην αναλογια οντως. Την εχω πατησει κι εγω.. και μαλιστα ειχα χασει και σεριατοπορα!!!! χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ειμαι στο ψαξιμο για αγορα ανθρακα..... Ποιες ειναι οι δοκιμασμενες προτασεις που ξεβραζουν τα λιγοτερα φωσφορικα? Τι γνωμη εχετε γι'αυτον http://www.aquael.com.pl/en/products/akwarystyka/media-filtracyjne/chemiczne/88-carbomax-plus?

Έγινε επεξεργασία - complex
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...