Jump to content

Προτάσεις Για 60 Λίτρα.


Recommended Posts

Με ψαρια βυθου που απο τη φυση τους σκαβουν δεν μπορεις να κανεις καμια διαβαθμιση στο βυθο για στην αλλαζουν.

Τα ενυδρεια που βλεπουμε με δρομους απο αμμο και διαφορα τετοια δεν εχουν ψαρια βυθου η γενικα ψαρια που σκαβουν.

Το φυτο που ηθελες ουτε με το λοφο θα μπορουσες να το βαλεις,γινετε και ψιλο αλλα και πλατυ οπωτε θα μπουκωνε πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Οκ φίλε Μου. Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου αυτο να σου πω την αλήθεια.

Ξεκινάω την υλοποίηση λοιπόν κ τα ξαναλέμε!

Link to comment
Share on other sites

Εγω καποια στιγμη σε ενα ενυδρειο μου που ειχα το ψαρακι αυτο που εχω φωτο στο προφιλ μονο του και πολυ αμμο,την ειχε μετακινησει ολη στην δεξια μερια και στην αριστερη φαινοτανε το τζαμι απο κατω.....την ξαναεστρωνα και την ξαναεφτιαχνε οπως ηθελε εκεινο!!! :)

Μηπως να μην βαλεις ψαρια βυθου καθολου για να φτιαξεις οτι σου αρεσει?

Αν ομως θες να βαλεις τοτε θα τους βαλεις αμμο....

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχασεις.....θελουμε φωτογραφιες!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις βεβαια να φτιαξεις κατι με πετρες σαν φραγμα και εκει να το γεμισεις! Υπαρχει και ετοιμο της juwel και ειχε ανοιχθει σχετικο θεμα προσφατα αν θυμαμαι καλα!

Απο κει και περα εσυ την προσπαθεια την εκανες! Μετα ειναι τι θα αποφασισουν τα ψαρια σου!

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε george, Αυτά είναι ωραία! Να έχεις κάτι να σου μένει βρε παιδί μου! Μου αρέσουν τα ψάρια που τα κάνουν όλα μπάχαλο κ είναι κινητικά. Πριν 2 χρόνια είχα 2 akysis vespa σε μοναχοενυδρειο και τα σκασμένα όταν τρελλαινοντουσαν, πήγαιναν τόσο γρήγορα που σήκωναν την άμμο στον "αέρα"κ γινόταν ομίχλη το ενυδρείο!!

Εννοείται ότι θα βγουν φωτο κ Ίσως να κάνω επιτέλους Κ καμμία παρουσίαση!

Sturm, θα το ψάξω αυτό το θέμα, γιατί σαν ιδέα μου αρέσει. Να δω περίπου πως είναι σαν υλοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις βεβαια να φτιαξεις κατι με πετρες σαν φραγμα και εκει να το γεμισεις! Υπαρχει και ετοιμο της juwel

Αυτο ειναι αλλα δεν ειναι και τοσο ευκολο να το βρεις..... http://www.juwel-aquarium.de/en/Products/More/Decoration/Cliff-Dark/Cliff-dark-terrace-A-Terrace-A.html

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε george, Αυτά είναι ωραία! Να έχεις κάτι να σου μένει βρε παιδί μου! Μου αρέσουν τα ψάρια που τα κάνουν όλα μπάχαλο κ είναι κινητικά. Πριν 2 χρόνια είχα 2 akysis vespa σε μοναχοενυδρειο και τα σκασμένα όταν τρελλαινοντουσαν, πήγαιναν τόσο γρήγορα που σήκωναν την άμμο στον "αέρα"κ γινόταν ομίχλη το ενυδρείο!!

Κι εγω συνονοματε :) οταν το εβλεπα να σκαβει με τις ωρες και να φτιαχνει τον βυθο οπως γουσταρε χαιρομουν γιατι το εβλεπα ευτυχισμενο!

Βεβαια δεν μπορουσα να κανω τιποτα στο ενυδρειο...ουτε φυτα ουτε τιποτα τα ξυλωνε ολα,γι'αυτο το τωρινο μου ειναι ησυχο και φυτεμενο! :D

Link to comment
Share on other sites

George, αυτό της juwel, κ να το έβρισκα δεν νομίζω να το αγόραζα φίλε. Μπορεί να γίνει η δουλειά με λιγότερα λεφτά και κάπως πιο φυσικό.

Τα συγκεκριμένα ήταν αφασία! Πρώτα από όλα, και το κανονικό κολύμπι τους ήταν παρτσακλό τελέιως!! Ελεγα ότι θα σπάσουν!!

Και άλλη ερώτηση. παίζει να πάρω τα φυτά αύριο. Επειδή δεν έχω βάλει φιλτρο ακόμα, παίζει να έχουν θέμα τα φυτά επειδή δεν θα κυκλοφορεί νερό?

Το φίλτο θα μπεί σε 4-5 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Kαλυτερα παρε πρωτα το φιλτρο και ασε τα φυτα για μετα!

Link to comment
Share on other sites

Επανήλθα.

δυστυχώς το ενυδρείο δεν ειναι 60 λίτρα, όπως μου είχαν πεί, αλλά 54.

έβαλα λάστιχο 2mm ανάμεσα στο ενυδρείο και στο έπιπλο.Επίσης μπήκε κ το φίλτρο και γέμισα το ενυδρείο να δω μήπως χάνει από πουθενά.

Ερώτηση:

Τα kuhlii χρειάζονται ψιλή άμμο στον βυθό;

Επεσε στα χέρια μου αυτό το μαύρο χαλίκι, μικρής κοκκομετρίας και σκεφτόμουν να το βάλω.

Αλλά μόνο αν δεν έχουν πρόβλημα τα kuhlii.Tι λέτε?

http://s75.photobucket.com/user/Giorgos_Giorgos/media/DSC00009_zps571508ef.jpg.html?sort=3&o=0

http://s75.photobucket.com/user/Giorgos_Giorgos/media/DSC00008_zpsddd7fb1d.jpg.html?sort=3&o=1

http://s75.photobucket.com/user/Giorgos_Giorgos/media/DSC00002_zps74ca6ad3.jpg.html?sort=3&o=2

Link to comment
Share on other sites

up.

Τι up?

Τα ψαρια που θες χρειαζονται αμμο,αυτο το χαλικι που εχεις δεν κανει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα ξανά.

Επέλεξα να βάλω gardneri killifish τελικά! 1 αρσ- 3 θηλυκά.

Με πιθανότητα να ''μαλακώσω'' λίγο το νερό αν χρειαστεί.

Τα kuhllii loach δεν θα μπουν λόγω του ότι μπήκε μαύρο υπόστρωμα, ψιλό μεν, αλλά όχι άμμος και

δεν θέλω να ρισκάρω.

Υπάρχει περίπτωση να μπούν γαρίδες red cherry με αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...