Jump to content

Παιδια Βοήθεια


junior976

Recommended Posts

Αρχαριος...Κάνωντας μου δώρο δυο χρυσόψαρα (Common), ένα χρυσοψαρο (Shubunkin) ενα μονομαχο και δυο 2 Black Moor σε ενα ενυδρείο 15lt.Xωρής να έχω καμια εμπειρία σε ενυδρεία με αποτέλεσμα το ενα Common στην βδομάδα πάνο τα πτερύγια του γήνανε άσπρα και φένονται σαν να ειναι φαγομένα.Ο μονομάχος απο την πλούσια ουρά του σιγά σιγά δεν εχει μείνη τίποτα έμενε ακίνητος.Τα έχω χωρισει απο τα άλλα,αλλά ο μονομάχος δεν πάει καθολου καλά μαδάει συνεχεια του εχουν μυνη μόνο τα πλαινα πτερύγια.Δεν θέλω να τα αφήσω αβοήθητα,θέλω γρήγορα την βοήθειά σας να τους προσφέρω ότι ειναι το δυνατών καλήτερο!!!(ειδικα στον μονομάχο που ειναι σε χηρότερη κατασταση)

Ευχαριστω πολύ!!!

Έγινε επεξεργασία - junior976
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση τα ψαράκια σου να έχουν πάθει fin rot. Αυτό συνήθως το παθαίνουν όταν οι συνθήκες του νερού μας δεν είναι καλές. Σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάει το melafix, ένα φυτικό σκεύασμα που βοηθά στην επούλωση πληγών. Βέβαια καλό θα είναι να ανεβάσεις κάποια φωτογραφία να δούμε.

Ακόμα και αν θεραπευτούν όμως τα ψαράκια σου είναι πολύ μικρό το ενυδρείο και αργά ή γρήγορα θα έχεις πάλι προβλήματα. Μπορείς να δώσεις πίσω στο κατάστημα τα χρυσόψαρα και να κρατήσεις τον μονομάχο στα 15 λίτρα, αν και τα 15 λίτρα είναι δύσκολο να τα χειριστεί ένας αρχάριος.

Αν θέλεις να κρατήσεις τα χρυσόψαρα θα χρειαστείς μεγαλύτερο ενυδρείο, τα common και τα shubunkin θέλουν τουλάχιστον 70 λίτρα το καθένα και τα fancy (όπως τα black moor) τουλάχιστον 30 λίτρα το καθένα.

Εδώ θα βρεις πληροφορίες για τα χρυσόψαρα.

Εδώ θα βρεις πληροφορίες για τους μονομάχους.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα. Εκτός από αυτά που σου λέει η φίλη από πάνω , τα ψαράκια λογικά έχουν καεί από την αμμωνία. Το 15λιτρο έχει φίλτρο και αν ναι, έχει βιολογικό υλικό μέσα ;

Υ.Γ. Επειδή αυτό το θέμα κλειδώνει μετά από μερικές ημέρες , άνοιξέ ένα στην κατηγορία

Γενικά περί γλυκού νερού
Link to comment
Share on other sites

6 ψαρια σε 15 λιτρα μου θυμιζει κονσερβα με σαρδελες.

Έγινε επεξεργασία - ελιοτ
Link to comment
Share on other sites

6 ψαρια σε 15 λιτρα μου θυμιζει κονσερβα με σαρδελες.

κάποιο σχόλιο που να βοηθάει τον φίλο μας??????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω και φιλτρο και αντλια για οξυγονο(το φιλτρο δεν το δουλευα συνέχεια) το νερω το αλάζω καθε βδομάδα όλο,(2 βδομάδες τα έχω)διαβαζοντας έμαθα οτι δεν ειναι σωστό να αλάζεις όλο το νερό.Λόγο οτι εναι μικρο το ενυδρείο και πολά τα ψαράκια εχει πολες βρομιές και ενώ άλαζα λιγο νερό ειταν χηρότερο μετα.Στην 15 αρα ειναι τωρα 2 Black Moor ένα χρυσόψαρο (Common), ένα χρυσοψαρο (Shubunkin).Ο μονομαχος ειναι σε αλλο και το δεύτερο Common παλυ σε άλλο.Το θέμα ειναι οτι εδω στο ηρακλειο η κρίση εχει κλείσει ενα δυο σοβαρα καταστήματα που ήξερα και δεν ξερω τι θα κανω δεν ξέρω αν μπορω να εμπιστευτώ μαγαζάτορα.Γι αυτο θελω να μαθω απο σας και μετα να πάω να ψάξω για την σωστή τους θεραπία αν προλάβω.θα ανεβάσω φοτογραφια του μονομάχου και του ενυδρείου και να μου πείτε σας παρακλώ τι πρεπει να αλάξω!!!ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα και καλως ηρθες κι απο μενα!!!!

Καλο θα ειναι να ανοιξεις ενα θεμα στην κατηγορια ''Γενικα Περι Γλυκου Νερου'' για να δουμε εκει τι μπορεις να κανεις και να σε βοηθησουν οι παλαιοτεροι

γιατι εδω ειναι μονο για ενα γεια και μετα κλειδωνει αυτοματα...... :)

Παντως,το φιλτρο πρεπει να λειτουργει 24ωρο καθε μερα,αλλαγη νερου μονο το 1/3 μια φορα την βδομαδα αλλα η κυρια προϋποθεση ειναι βιολογικο υλικο

στο φιλτρο και βακτηρια που αγοραζεις απο πετ-σοπ.......

Αυτο που ειπανε και τα παιδια πιο πανω.....μονο ενας μονομαχος μπορει να μπει σε 15 λιτρα ενυδρειο και αυτο ειναι οριακο γιατι σε τοσα λιγα λιτρα οι παραμετροι αλλαζουν αποτομα με μια λαθος κινηση........

Μπορεις να δωσεις τα ψαρακια και να κρατησεις μονο τον μονομαχο?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...