Jump to content

Eξελιξη Καφες Αλγης Σε Πρασινη?


toykaki

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

να ρωτησω κατι επειδη εχω ακομα αλγη και μαλλον φταιει ο φωτισμος..οι λαμπες μου ειναι Juwel High-Lite Day 28 W T5 kelvin 9000 ,59cm...Μαλλον τα 9000Κ ειναι πολλα,ποια ειναι τα σωστα Κελβιν?επισεις μπορω να βάλω λαμπες με περισσοτερα w σε αυτο το φωτιστικο ?Ποια ειναι τα σωστα kelvin για φυτεμένω?Επίσεις απο μαρκες ποιες προτίνεται?

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε ξαναπει,6500Κ και 4500Κ βαζουμε.

Οχι δεν μπορεις να βαλεις περισσοτερα βατ σ αυτο το φωτιστικο,οι λαμπες ειναι στανταρ με τα μηκη τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις Juwel νομίζω ότι μπορείς να βάλεις μόνο Juwel ή Sera. Θυμάμαι ότι είχα διαβάσει να λένε πως αυτές δεν παίρνουν άλλες λόγω μήκους, ενώ κανονικά μπορείς να πας σε ένα κατάστημα με ηλεκτρολογικά και να πάρεις ό,τι λάμπα θες αρκεί να σου κάνει. Εγώ πρόσφατα άλλαξα μία λάμπα Juwel με Sera χωρίς να το ψάξω και πολύ για το αν έχω άλλες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Και η jbl βγαζει νομιζω τετοιες διαστασεις...

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

κατι ακομα εαν στο υπαρχν ενυδρειο,δεν ειχα φυτα μεσα μονο ψαρια πες,,με τον ιδιο φωτισμο βεβαια,θα ειχα αλγες?δηλαδη μονο αμμο και ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

Η άλγη δημιουργείται και σε ενυδρεία χωρίς φυτά. Βασικά όλα τα ενυδρεία πιάνουν άλγη, αυτό που κάνουμε είναι να την ελέγχουμε γιατί αλλιώς δεν θα αναπτύσσονται σωστά τα φυτά μας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα είχες κανονικά άλγες :)

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα,επειδη ειχα ενα θεμα με το ενυδρειο μου,το ξεστησα εχω κρατησει μπολι και το φιλτρο,ερωτηση μου,ειχα αλγη προφανος απο το φως και τα φυτα αυτη την στιγμη εχουν τριχοειδη αλγη,τα εχω βγαλει εκτος,προτειναιτε να τα ξαναβαλω τα ιδια μεσα στο νεο μου στησιμο η οχι?

Link to comment
Share on other sites

εχω βρει την sylvania gro-lux f28w t5 και λεω να παρω 2,αλλα επειδη δεν εχω εδω τετοιες και σαν τελευταια λυση εχω να παρω αυτες,υπαρχει κατι σε osram ή philips t5 59εκατοστα στα 28w ???Kαι αν ναι ειναι καταλληλες στο να μην εχω αλγες και στην διατηρησει φυτων στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα,επειδη ειχα ενα θεμα με το ενυδρειο μου,το ξεστησα εχω κρατησει μπολι και το φιλτρο,ερωτηση μου,ειχα αλγη προφανος απο το φως και τα φυτα αυτη την στιγμη εχουν τριχοειδη αλγη,τα εχω βγαλει εκτος,προτειναιτε να τα ξαναβαλω τα ιδια μεσα στο νεο μου στησιμο η οχι?

Το μπόλι πως το κρατάς; Τα φυτά μπορείς να τα ξαναβάλεις αφου τα καθαρίσεις καλά.

εχω βρει την sylvania gro-lux f28w t5 και λεω να παρω 2,αλλα επειδη δεν εχω εδω τετοιες και σαν τελευταια λυση εχω να παρω αυτες,υπαρχει κατι σε osram ή philips t5 59εκατοστα στα 28w ???Kαι αν ναι ειναι καταλληλες στο να μην εχω αλγες και στην διατηρησει φυτων στο ενυδρειο?

Η sylvania είναι καλές λάμπες, τις δίνει βέβαια για ανάπτυξη φυτών. Σε ότι αφορά τις άλγες το αν θα έχεις ή όχι εξαρτάται και από πολλά άλλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Το μπόλι πως το κρατάς; Τα φυτά μπορείς να τα ξαναβάλεις αφου τα καθαρίσεις καλά.

Η sylvania είναι καλές λάμπες, τις δίνει βέβαια για ανάπτυξη φυτών. Σε ότι αφορά τις άλγες το αν θα έχεις ή όχι εξαρτάται και από πολλά άλλα πραγματα.

Για το μπολι δεν το κραταω απλα πανω στην φουρια το εγραψα..να κανω μια ερωτηση ακομα,εαν παρω δυο λαμπες Juwel High-Lite fluorescent tube Nature 28w Χρωματισμός λαμπτήρα: 4100 Kelvin. θα ειμαι καλλυμενος απο θεματα αλγεων και απο θεματα αναπτυξης φυτων?

Η καλυτερα να παρω μια juwel nature και μια sylvania grolux t5 28w?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια 6.500 Κ και μιά 4.100 καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

για πιο λογο το λες αυτο?συγκεκριμενα ποιες εχεισ να προτεινς?http://www.igna.gr/index.php/component/virtuemart/fotismos/lamptires-enydreion/sylvania-enydreion/sylvania-t5/sylvania-grolux-t5/sylvania-gro-lux-f28w-t5-gro-lux-detail?Itemid=0 ποσα κελβιν ειναι?Juwel High-Lite fluorescent tube Nature 28 W αυτη ειναι 4100Κ

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Στο λεει αυτο,γιατι στο φυτεμενο αυτος ο συνδιασμος μπενει οταν εχουμε 2 λαμπες,μια 6500Κ και μια 4500Κ

Link to comment
Share on other sites

http://www.igna.gr/i...detail?Itemid=0 ποσα κελβιν ειναι?Juwel High-Lite fluorescent tube Nature 28 W αυτη ειναι 4100Κ ..Δηλαδη εαν βαλω 2 ιδιες ειτε Nature ειτε sylvania δεν θα εχω σωστη αναπτυξη φυτων?θα εχω αλγη?

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...

πηρα τελικα την juwel nature Και Grolux .να ρωτησω κατι ακομα,εχω και μια αεραντλία να την βαλω?η θα εππηρεασει καπου στην αναπτυξη των φυτων ή στα ζωντανα μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει λόγος να μην την βάλεις γιατί θα διώχνεις το co2 από το νερό σου και θα

υποφέρουν τα φυτά σου.

Link to comment
Share on other sites

Το νερό του ενυδρείου σου ή ακόμα και της βρύσης σου δεν έχει co2 ??

Τα φυτά σου την ημέρα και ακόμα περισσότερο την νύχτα δεν παράγουν co2??

Θες δεν θες λοιπόν στην στήλη του νερού σου υπάρχει co2 :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...