Jump to content

Ερωτησεις Περι Αλγης...


Loukas Pirdas

Recommended Posts

Προσεχοντας πιο κοντα την αλγη που εχουν τα φυτα και το τζαμι παρατηρω πως δεν ειναι μαυρη αλλα καφε.....δεν εχει καμια σχεση με μαυρη τριχοειδη που ειδα σε αλλα ενυδρεια...τα τριχειδια ειναι καφε-διαφανα οριστε και μερικες φωτο....

20140222_213008_zpsb73fd30b.jpg

20140222_213023_zps7a3fe36f.jpg

20140222_213039_zpsa6e82fd8.jpg

20140222_213114_zpsb895e322.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για το τζάμι , μαγνήτη. Η καφέ άλγη κάνει τον κύκλο της και φεύγει. :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση ολο αυτο να το δημιουργησε η ριζα mopani που εβαλα μεσα???και ασχετη ερωτηση παλι.....εφοσον το νερο κιτρινιζει δεν αλλαζει και το φως που λαμβανουν τα φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι και ναι. :) Το χρωμα που βγάζει το ξύλο σίγουρα επηρεάζει το φως που φτανει στα φυτά. Μιλάμε όμως για μικρή επιρροή , δεν υπάρχει λογος ανησυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ελεγα να αλλαξω την λαμπιτσα με μια που να βοηθαει τα φυτα...ελεγα για την life glo μιας και εγω εχω την sun glo που κατα την εταιρια (hagen) δεν ενδεικνυται για φυτα παρα μονο για κοινωνικο ενυδρειο....τι λετε??? ευχαριστω για τις συμβουλες !!! https://ca-en.hagen.com/Aquatic/Lighting/Fluorescent-Bulbs/A1633

Έγινε επεξεργασία - Loukas Pirdas
Link to comment
Share on other sites

Αν την εχεις, να την αλλάξεις φιλέ μου. Τα 6.700 κέλβιν ειναι καλυτερα απο τα 4.200 που έχεις τώρα. Το χρώμα που βγάζει το ξύλο θα φύγει επίσης σιγά σιγά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω αδερφε καλημερααααα

Link to comment
Share on other sites

Η λαμπα μπηκε...και ειναι απιστευτα πιο φωτεινη απο την αλλη που ειχα μιας και βγαζει και 100 lumen παραπανω...αλλα το φανταστικο ειναι πλεον το χρωμα των ψαριων και των φυτων...ειναι αλλο ενυδρειο πραγματικα.... 20140224_180047_zpse1228014.jpg παρεπιπτοντως χαζευοντας τις φωτογραφιες μου παρατηρω οτι 2 μερες μετα την τοποθετηση του ξυλου επιασαν τριχες οι anubias .....

Έγινε επεξεργασία - Loukas Pirdas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...