Jump to content

TetraTec EX700


Xenos

Recommended Posts

Σκέφτομαι να το αγοράσω ως εξωτερικό για το ενυδρείο των 200L, σε συνδυασμό με εσωτερικό με κυκλοφορητή 400 L/h. Τι γνώμη έχετε;

Link to comment
Share on other sites

Με κλειστά τα μάτια EHEIM 2215 δες εδώ και τις πληροφορίες για αυτό.

Το EX700 έχει κάδο 6 Λίτρα και όχι 4, γυρίζει στα 700 Λίτρα την ώρα και όχι 620, έχει εύκολο ξεκίνημα, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, και είναι πιό φτηνό. Γιατί EHEIM;

Link to comment
Share on other sites

Λόγω αξιοπιστίας,χαμηλού θορύβου,λόγω προσωπικής εμπειρίας και γιατί είναι επώνυμη εταιρία.Ελπίζω να σε κάλυψα ε;

Link to comment
Share on other sites

Το EX700 έχει κάδο 6 Λίτρα και όχι 4, γυρίζει στα 700 Λίτρα την ώρα και όχι 620, έχει εύκολο ξεκίνημα, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, και είναι πιό φτηνό. Γιατί EHEIM;

TETRA . :rasp:

φτηνοτερο , μεγαλυτερος καδος, ανοιγει πολυ πιο ευκολα, και δεν κανεις το δωματιο ολο νερο,<τιμια αγορα>

eheim , :lmao:

αναλωσιμα και στο περιπτερο ,

διαλεγεις και περνεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δουλεύω ΕΗΕΙΜ δεν έχω κανένα απολύτος πρόβλημα και ο κάδος ανοίγει εξίσου εύκολα και με τις ταχυβάνες δεν έχω σταγόνα νερό.Τώρα όσον αφορά τον μεγαλύτερο κάδο το μόνο που μπορώ να προσθέσω είναι ουκ εν το πολλώ το ευ.

ΕΗΕΙΜ με κλειστά τα μάτια :rasp::lmao::lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δουλεύω ΕΗΕΙΜ δεν έχω κανένα απολύτος πρόβλημα και ο κάδος ανοίγει εξίσου εύκολα και με τις ταχυβάνες δεν έχω σταγόνα νερό.Τώρα όσον αφορά τον μεγαλύτερο κάδο το μόνο που μπορώ να προσθέσω είναι ουκ εν το πολλώ το ευ.

ΕΗΕΙΜ με κλειστά τα μάτια :rasp::lmao::lmao::lmao:

εγω τα δουλευω και τα δυο .

εχουν και τα δυο και τα υπερ και τα κατα τους!

ας παει ο φιλος σε ενα μαγαζι και ας τα δει απο κοντα!

εγω δεν μπορω φερω γνωμη γιατι αν μου ρωτουσε καποιος τι θα εβαζα στο επομενο ενυδρειο θα ελεγα

συνδιασμος των δυο.!!! το ενα εχει αυτα που δεν εχει το αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη η δικη μου ειναι οτι τωρα ολα τα φιλτρα ειναι καλα. Εγω εχω το sera 900 και ειναι αψογο. Ενας φιλος εχει fluval και αυτος χωρις παραπονα..Κουμπωνουν ομορφα,εχουν τρομπιτσα για ξεκινημα,πρακτικους καδους και αθορυβα..Τι αλλο θες? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Λόγω αξιοπιστίας,χαμηλού θορύβου,λόγω προσωπικής εμπειρίας και γιατί είναι επώνυμη εταιρία.Ελπίζω να σε κάλυψα ε;

Αγόρασα το Tetra. Η εγκατάσταση είναι πανεύκολη, οι σωλήνες, οι βάνες, τα υλικά φίλτρου και οι κάδοι εύκολοι στη τοποθέτηση και καλής ποιότητας, ο θόρυβος ανύπαρκτος, η εταιρία επώνυμη και η αξιοπιστία θα δείξει :rasp: ! Ευχαριστώ για τις γνώμες σας. Από ότι φαίνεται πάντως η Tetra έχει βγάλει ένα καλό προϊόν σε τίμια τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Η eheim έκανε ένα μεγααααααααλο όνομα και τίποτα παραπάνω, όχι ότι δεν είναι ποιοτικά καλή αλλά αυτά που προσφέρει με τα λεφτά που δίνης δεν αξίζει. Εγώ προσωπικά είχα έχω και θα έχω φίλτρα της JBL, με κεραμικό άξονα μεγαλύτερο κάδο σε σχέση με την eheim. άκρος αθόρυβο και εύκολο στην χρήση. Πολλή καλά λόγια ακούγονται και για το Fluval. Το tetra δεν το γνωρίζω καθόλου.

Ας ξεκολλήσουμε και λίγο από την eheim υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια και καλά μάλιστα.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το Tetra. Η εγκατάσταση είναι πανεύκολη, οι σωλήνες, οι βάνες, τα υλικά φίλτρου και οι κάδοι εύκολοι στη τοποθέτηση και καλής ποιότητας, ο θόρυβος ανύπαρκτος, η εταιρία επώνυμη και η αξιοπιστία θα δείξει :rasp: ! Ευχαριστώ για τις γνώμες σας. Από ότι φαίνεται πάντως η Tetra έχει βγάλει ένα καλό προϊόν σε τίμια τιμή.

Έκανες πολύ καλή αγορά, έχω και τις δύο μάρκες και μάλιστα το συγκεκριμένο ίδιο Tetra το οποίο είναι άψογο (εδώ και ένα χρόνο περίπου, δουλεύει απροβλημάτιστα, αθόρυβα και με σχετικά σταθερή ροή). Στο τέλος τέλος έχεις και μία σχετική οικονομία στο κόστος αγοράς. Όταν το πήρα νομίζω ότι είχαν μόλις πρωτοκυκλοφορήσει άρα πήρα και ένα ρίσκο αγοράζοντάς το. Πάντως το ίδιο καλά λειτουργεί φυσικά και το EHEIM σε άλλο ενυδρείο. Ίσως η τελευταία είναι κάπως υπερεκτιμημένη. Στο Tetra έχω βάλει παρ' όλα αυτά και subtrate pro της ΕΗΕΙΜ και στο προτείνω να το κάνεις και εσύ.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Έκανες πολύ καλή αγορά, έχω και τις δύο μάρκες και μάλιστα το συγκεκριμένο ίδιο Tetra το οποίο είναι άψογο (εδώ και ένα χρόνο περίπου, δουλεύει απροβλημάτιστα, αθόρυβα και με σχετικά σταθερή ροή). Στο τέλος τέλος έχεις και μία σχετική οικονομία στο κόστος αγοράς. Όταν το πήρα νομίζω ότι είχαν μόλις πρωτοκυκλοφορήσει άρα πήρα και ένα ρίσκο αγοράζοντάς το. Πάντως το ίδιο καλά λειτουργεί φυσικά και το EHEIM σε άλλο ενυδρείο. Ίσως η τελευταία είναι κάπως υπερεκτιμημένη. Στο Tetra έχω βάλει παρ' όλα αυτά και subtrate pro της ΕΗΕΙΜ και στο προτείνω να το κάνεις και εσύ.

Φιλικά

Ανδρέας

Σε πιο κάδο το έβαλες;

Link to comment
Share on other sites

Σε πιο κάδο το έβαλες;

Στα τέσσερα καλαθάκια από κάτω προς τα πάνω

1. Μακαρόνι μηχανικού καθαρισμού (tetra) και βιολογικό σφουγγάρι (tetra),

2. βιόμπαλες (tetra)

3. Subtrate Pro (EHEIM),

4. Υπόλοιπο Subtrate Pro (EHEIM) με το βιολογικό σφουγγάρι και τέλος υαλοβάμβακας (tetra).

Χωράει συνολικά τουλάχιστον μία συσκευασία (1 λίτρο) EHEIM PRO

Εγώ έβαλα κάτι παραπάνω. Εννοείται ότι άφησα πίσω ένα σφουγγάρι δικό του. Μπορείς να αφήσεις κι άλλα σφουγγάρια και να προσθέσεις Subtrate ή SIPORAX.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Το αν ειναι καλο ενα φιλτρο εξαρταται απο την αξιοπιστια του.Μακαρι να υπηρχε ενα σαιτ με ολα τα φιλτρα της αγοραςβ και να τα βλεπαμε σε ακρεαις συνθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Το αν ειναι καλο ενα φιλτρο εξαρταται απο την αξιοπιστια του.Μακαρι να υπηρχε ενα σαιτ με ολα τα φιλτρα της αγοραςβ και να τα βλεπαμε σε ακρεαις συνθηκες.

Απορώ που δεν υπάρχει ήδη μία ενότητα με συγκρίσεις εξοπλισμού και εμπειρίες χρηστών...

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη η δικη μου ειναι οτι τωρα ολα τα φιλτρα ειναι καλα. Εγω εχω το sera 900 και ειναι αψογο. Ενας φιλος εχει fluval και αυτος χωρις παραπονα..Κουμπωνουν ομορφα,εχουν τρομπιτσα για ξεκινημα,πρακτικους καδους και αθορυβα..Τι αλλο θες? :rasp:

πολυ καλα τα fluval.τα sera εχουν κανει πολυ δυνατη εμφανιση στην αγορα και οικονομικη. :lmao::lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Απορώ που δεν υπάρχει ήδη μία ενότητα με συγκρίσεις εξοπλισμού και εμπειρίες χρηστών...

Δεν υπάρχει γιατί το στατιστικό δείγμα είναι πολύ μικρό, τα τεστ δε θα γίνονται κάτω από τις ίδιες συνθήκες και φυσικά όλα αυτά υπό το πρίσμα της υποκειμενικής κρίσης του καθενός από μας. :lmao: Θες κι άλλα??? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει γιατί το στατιστικό δείγμα είναι πολύ μικρό, τα τεστ δε θα γίνονται κάτω από τις ίδιες συνθήκες και φυσικά όλα αυτά υπό το πρίσμα της υποκειμενικής κρίσης του καθενός από μας. :lmao: Θες κι άλλα??? :rasp:

Θα μπορούσε να συσταθεί μια συγκερκιμένη ομάδα που να τεστάρει τον εξοπλισμό για να υπάρχει έλεγχος. Τα μέλη θα μπορούσαν να προσθέτουν τις δικές τους εμπειρίες...

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσει να γίνει κάτι τέτοιο θα έπρεπε τα προς σύγκριση φίλτρα να ελέγχονται στο ίδιο ενυδρείο για να υπάρχει η δυνατότητα να έχεις πιο πολλά κοινά σημεία αναφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Ενα Τετοιο τεστ θα ειναι πολυ χρονοβορο και υπαρχει και ο παραγοντας κοστους εκτος και αν οι αντιπροσωποι δωσουν απο ενα φιλτρο για τεστ που δεν νομιζω οτι θα το κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα μέλη θα μπορούσαν να προσθέτουν τις δικές τους εμπειρίες...

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω ενα εσωτερικο Fluval εδω και 15 χρονια και δεν εχει παθει τιποτα.Τα 2 εξωτερικα που εχω 2217 Eheim δεν τα εχω πολυ καιρο οποτε δεν μπορω να φερω γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επειδή εγώ αγόρασα ένα εξωτερικό 900λ/ω HYDOR. Δεν γνωρίζω περισσότερα για αυτό το όνομα. Τί λέτε είναι αξιόπιστο? Και εγώ με τη σειςρά μου έχω αφαιρέσει ένα σφουγγάρι και έχω προσθέσει στη θέση του κι άλλο μακαρόνι γιατί έβλεπα ότι το ήδη υπάρχον δεν ήταν αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι εγώ δεν είμαι σταθερός σε μία μάρκα φίλτρων μόνο.Έχω 2 EHEIM ( 2213, 2128 ) που πραγματικά λειτουργούν χωρίς προβλήματα.Αλλά και ενα DOLPHIN C-1000 ,που έχω ( κινέζικο ) λειτουργεί και αυτό χωρίς προβλήματα.Ρωτώντας άλλους φίλους απο τις εμπειρίες τους στα φίλτρα, παίρνεις ανάλογες αποφάσεις για την αγορά ή όχι κάποιου φίλτρου.Κάποιους φίλους που έχω που χρησιμποποιούν TETRA απο τι βλέπω είναι ευχαριστημένοι.

Τώρα όσον αφορά το HYDOR , αγαπητέ In pond , εγώ χρησιμπποιώ το prime 10 σε ενα ενυδρείο 60 λτ. περίπου και είμαι απολύτως ικανοποιημένος. Εσύ πρέπει να έχεις το prime 30 .Πάντως είναι μιά αξιόλογη εταιρεία κατα την γνώμη μου, εγώ χρησιμποποιώ και άλλο προιόν δικό της ( ψηφιακή ταιστρα ) χωρίς προβλήματα.

Κάποτε είναι και θέμα τύχης .Αγοράζουμε κάτι το οποίο θεωρείται πολύ καλό και μας βγαίνει προβληματικό.Τι να κάνουμε αυτά συμβαίνουν.

Φιλικά Σωκράτης :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...