Jump to content

Νερο Φιλτρου Βρυσης


Recommended Posts

καλημερα , να ρωτησω κατι περι γλυκου νερου στο ενυδρειο ? εχω ενα φιλτρο αλαρκο στο σπιτι με uv αποστειρωση. μπορω να παραθεσω και λινκ. αν βαλω απο αυτο το νερο εχω κανενα προβλημα ?

:geek:

Link to comment
Share on other sites

Για το ενυδρειο αν θες προετοιμαζε το νερο βρυσης σε βαρελι με αντιχλωριο,η προμηθευσου μια αντιστροφη οσμωση.

Link to comment
Share on other sites

γτ Δια ? δεν κανει του φιλτρου ? μιλαω για αυτο http://filtra-nerou.alarco.gr/

το οποιο φυσικα σε βαρελι και αντιχλωριο , απλα νομιζω πως γινετε και αποστειρωση με αυτο το φιλτρο και τυχαινει να το εχω στην κουζινα μου .

Έγινε επεξεργασία - Spiros Tai Ki
Link to comment
Share on other sites

Το θεωρό περιττό. Προετοιμασία με αντιχλώριο είναι μια χαρά όπως λέει και ο Διας πιο πάνω.
Άσχετο αλλά 1200 Ε δεν είναι πολλά για το συγκεκριμένο φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

ρε παλικαρια το εχω ειδη και τσαμπα . τι λεμε ? το δουλευω η οχι ? δεν φιλτραρει αλλατα του νερου , απλα χημικα και βαρεα μεταλα . και κανει και αποστειρωση, εχω λογο να μην το δουλευω η οχι ? κανει κακο ?

Link to comment
Share on other sites

Ε αφού η απάντηση που περίμενες να ακούσεις είναι "ναι" , τότε τι ρωτάς; Δούλεψε το. :)

Link to comment
Share on other sites

πρωτον δεν θελω να ακουσω απλα ενα ναι. δευτερον το μηχανακι το εχω ειδη και αναρωτιεμαι για την αποστειρωση γτ σε οτι προσφορα π πειρα απο ενυδρειαδες ολοι μου χρεωνανε και αποστηρωση και ρωταω για να ξερω αν κανει καλο να το δουλεψω η οχι . εφοσον υπαρχει διαθεσιμο και δεν θα το χρεωθω. και οι απαντησεις καλο ειναι να τεκμιριωνοντε , γιαυτο κανουμε κουβεντα . δεν περιμενω απαντηση συγκεκριμενη , απλα γνωμες .

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Τη γνώμη μου στην είπα, είναι περιττό. Διαθέτω το Eclipse stand 1000 E, 5 σταδίων

1ο Στάδιο: απομάκρυνση αιωρούμενων στερεών, χωμάτων, ιζημάτων, σκουριών.
2ο Στάδιο: απομάκρυνση οργανικών ενώσεων, χλωρίου, παραπροϊόντων χλωρίωσης, φυτοφαρμάκων, κλπ.
3ο Στάδιο – UF Membrane: απομάκρυνση βαρέων μετάλλων και άλλων ανόργανων τοξικών ουσιών.
4ο Στάδιο: απομάκρυνση πτητικών οργανικών ενώσεων, δυσάρεστων οσμών, βελτίωση και φινίρισμα γεύσης.
5ο Στάδιο – UV Protection: προστασία από επικίνδυνους μικροοργανισμούς μέσω υπεριώδης ακτινοβολίας, χωρίς χημικά πρόσθετα.

Δεν χρησιμοποιώ ποτέ το νερό του στο ενυδρείο. Ο ένας λόγος είναι για να μη φθείρω πρόωρα τα φίλτρα του, αν και η κατανάλωση που κάνω είναι το 1/10 από την ημερήσια που προτείνει ο κατασκευαστής. Ο δεύτερος λόγος είναι οτι δε θέλω το νερό στα ενυδρεία μου να είναι αποστειρωμένο. Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με άλγες κλπ θα προσπαθήσω να το λύσω με άλλο τρόπο. Στη φύση δεν υπάρχει ούτε UV , ούτε φίλτρανση πέραν από αυτή των φυτών και του εδάφους , ούτε τίποτα. Ότι βρέξει ποτίζει και κατά τη γνώμη μου και το αντιχλώριο με όλα αυτά που έχει μέσα πλέον (τα σημερινά σκευάσματα) περιττό είναι.... Θεωρώ σημαντικότερο να διατηρούνται σταθερές οι παράμετροι του νερού κατά την αλλαγή και όσο γίνεται η θερμοκρασία να πλησιάζει αυτή του ενυδρείου. Επίσης σημαντικό η αλλαγή νερού να γίνεται με όσο το δυνατόν λιγότερο στρες για τα ψάρια και χωρίς μεγάλες αλλαγές στο ενυδρείο, Όπως υπερβολικά κλαδέματα σε φυτεμένα, ισχυρή ανάδευση του βυθού κλπ.

Link to comment
Share on other sites

τελεια, αρα ειναι περιττη η αποστειρωση και η χρηση του . δεν καταλαβαινω τοτε γτ ολοι τους την βαλανε στην προσφορα , περιεργο. , θα κανω και εγω εξωτερικη προετοιμασια και απλα αντιχλωριο τοτε. ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αν έμενες σε περιοχή που δεν είχε πόσιμο νερό, η οι παράμετροι του ήταν εκτός ορίων θα χρειαζόταν να παίξεις με κάτι. Ή φίλτρο ή όσμωση. Αρκετοί προσπαθούν να μας φορτώσουν με διάφορα άχρηστα (?) πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που ξέρω εγώ να σου πω σίγουρα φίλε, είναι ότι δεν κάνει αν έχεις φυτά, γιατί η uv σκοτώνει όλα τα θρεπτικά από το νερό και δεν έχουν τα φυτά όλα τα στοιχεία που χρειάζονται για να αναπτυχθούν σωστά

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύουμε την αποστείρωση με τα φίλτρα άνθρακα. Τα φίλτρα άνθρακα δεσμεύουν μέταλλα και ιχνοστοιχεία που είναι θρεπτικά για τα φυτά του ενυδρείου. Το αποστερημένο νερό δεν έχει να κάνει με τις αλγες, μιας και η δημιουργία τους εξαρτάτε από άλλους παράγοντες. Ούτε με την αποστείρωση χάνονται τα μέταλλα και τα ιχνοστοιχεία του νερού. Το αποστειρωμένο νερό είναι στείρο από παθογόνους οργανισμούς και μικρόβια που μπορεί να ευθύνονται για βακτηριακες λοιμώξεις στο ενυδρείο. Το νερό του δικτύου που χρησιμοποιούμε είναι είδη αποστερημένο με το χλώριο που προστίθεται στο νερό. Αν δεν το αποστείρωναν, θα μας είχαν πάει τέσσερεις και ο παπάς πέντε. Στο ενυδρείο η πλήρωση η η αντικατάσταση με αποστειρωμένο νερό δεν έχει κανένα νόημα. Το είδη υπάρχον νερό του ενυδρείου δεν είναι στείρο μικροβίων. Αυτό οφείλετε στα υπολείμματα τροφής που μένουν στην αφόδευση των ψαριών, σε σάπια φύλα από τα φυτά, σε κάτι που πέθανε και έχει αρχίσει η αποσύνθεση του κτλ. Οπότε η προσθήκη αποστειρωμένου νερού θα ήταν άχρηστη μιας και με το που θα έμπαινε το αποστειρωμένο νερό θα αναμιγνυόταν με το υπάρχον του ενυδρείου και τότε η αποστείρωση πάει περίπατο. Ο μόνος τρόπος για να επιτηδευθεί μερική αποστείρωση του νερού του ενυδρείου, είναι η προσθήκη μιας λάμπας UV στο υπάρχον σύστημα φιλτραρίσματος. Ανάλογα την ισχύ της λάμπας θα γινόταν και μεγαλύτερη αποστείρωση προλαμβάνοντας βακτηριακες λοιμώξεις και παθογόνους οργανισμούς Επίσης με μια λάμπα UV δεν εξουδετερώνετε το 100% των βακτηριδίων. Η σωστή αποστείρωση θέλει θερμοκρασία άνω των 100 βαθμών κελσίου και πάνω από δέκα λεπτά, πραγμα απιθανο για ενυδρειο. Τέλος να πω πως η προσθήκη νερού χλωριωμένου από το δίκτυο χωρίς την χρήση αντιχλωριου έχει και ευεργετικές ιδιότητες στο ενυδρείο και ιδικά σε παραμελημένα ενυδρεία.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τέλος να πω πως η προσθήκη νερού χλωριωμένου από το δίκτυο χωρίς την χρήση αντιχλωριου έχει και ευεργετικές ιδιότητες στο ενυδρείο και ιδικά σε παραμελημένα ενυδρεία.

Αυτο μπορεις να μας το αναλυσεις σε παρακαλω;

Link to comment
Share on other sites

ο μονοσ λογος για φιλτραρισμα , ετσι οπως το σκεφτηκα εγω , ηταν τα μεταλα οπως ο χαλκος που θα μου σκοτωσουνε τα σαλιγκαρακια :P αλλα ναι , δεν εχει νοημα , ειδικα για μενα που μενω ανω γλυφαδα και το νερο ειναι σχετικα καλο. παντος να προσθεσω πως εχω σταματησει χρονια να το πινω κατευθειαν βρυση και αυτο με εκανε να σκεφτομαι μηπως ειναι το ιδιο καλο και για το ενυδρειο μου . ειδικα βλεποντας και τους πετ σοπαδες να πουλανε uv λαμπες , εκει ειπα να την κανω την ερωτηση . παντος παιδια χαιρομαι πολυ που σας βρηκα γτ εισαστε πολυ καλο φορουμ και αξιοσεβαστο και αυτο φαινεται απο την ποιοτητα των απαντησεων . . :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

ο μονοσ λογος για φιλτραρισμα , ετσι οπως το σκεφτηκα εγω , ηταν τα μεταλα οπως ο χαλκος που θα μου σκοτωσουνε τα σαλιγκαρακια :P αλλα ναι , δεν εχει νοημα , ειδικα για μενα που μενω ανω γλυφαδα και το νερο ειναι σχετικα καλο. παντος να προσθεσω πως εχω σταματησει χρονια να το πινω κατευθειαν βρυση και αυτο με εκανε να σκεφτομαι μηπως ειναι το ιδιο καλο και για το ενυδρειο μου . ειδικα βλεποντας και τους πετ σοπαδες να πουλανε uv λαμπες , εκει ειπα να την κανω την ερωτηση . παντος παιδια χαιρομαι πολυ που σας βρηκα γτ εισαστε πολυ καλο φορουμ και αξιοσεβαστο και αυτο φαινεται απο την ποιοτητα των απαντησεων . . :thumbsu:

Τα σαλιγκαρια δεν νομιζω να παθαινουν κατι απο τον χαλκο,οι γαριδες ειναι ευαισθητες στο χαλκο.

Τη uv την βαζουμε πιο πολυ οταν εχουμε προβληματα με καποια ηδη αλγης πχ με το green water.

Οσο για το νερο με το χλωριο που διαβασα πιο πανω,εγω ξερω οτι μονο κακο κανει στο ενυδρειο μας και οχι καλο...το χλωριο δεν εχει ευεργετικες ιδιοτητες..

Link to comment
Share on other sites

παντος να προσθεσω πως εχω σταματησει χρονια να το πινω κατευθειαν βρυση και αυτο με εκανε να σκεφτομαι μηπως ειναι το ιδιο καλο και για το ενυδρειο μου .

Και πολύ καλά κάνεις, Μην ξεχνάμε τη διαδρομή που ακολουθεί το νερό μέχρι να φτάσει στη βρύση μας, από το στάδιο της επεξεργασίας του.

Μπορεί ένα καλό οικιακό φίλτρο να έχει ακριβό κόστος αγορά και συντήρησης αλλά ας σκεφτούμε λίγο τους τις οικογένειες μας πρώτα και μετά τα ενυδρεία μας.

Το θεωρό "λάθος" να έχουμε Α/Ο, UV και ένα σωρό άλλα για τα ενυδρεία μας και τα παιδιά μας να πίνουν απ΄το βούρκο....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου εχω ακριβως το ιδιο φιλτρο!εκτος απο τη λαμπα υv το νερο φιλτραρεται απο ανθρακα οποτε τα θρεπτικα συστατικα που χρειαζονται τα φυτεμενα τα ξεχναμε!καποια στιγμη προσπαθησα να κρατησω κλαδεματα σε τετοιο νερο και σε 10 περιπου μερες ειχαν καταστραφει ολα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κλαδέματα σε δοχείο να υποθέσω. Όχι σε ενυδρείο....

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκαρια δεν νομιζω να παθαινουν κατι απο τον χαλκο,οι γαριδες ειναι ευαισθητες στο χαλκο.

Όταν μιλάμε για χαλκό στο ενυδρείο μας, εμείς οι ενυδρειάδες, αναφερόμαστε στον θειικό χαλκό CuSO4, ο οποίος ανάλογα με την συγκέντρωση του στο νερό είναι τοξικός για όλους τους ζωντανούς οργανισμούς. Από όσα έχω διαβάσει, ακόμα και για τα φυτά. Βέβαια, μιλάμε για μεγάλες συγκεντρώσεις που είναι απίθανο ή αδύνατο να συναντήσουμε στο ενυδρείο μας σε φυσιολογικές συνθήκες, πόσο μάλλον στο πόσιμο νερό του δικτύου ύδρευσης. Ο θειικός χαλκός είναι το βασικό στοιχείο στα φάρμακα που διαθέτουν διάφορες εταιρίες για την καταπολέμηση των σαλιγκαριών στο ενυδρείο. Σε αντίθεση με τα ψάρια και τα φυτά, οι γαρίδες, οι αστακοί, τα σαλιγκάρια και τα συναφή δεν ανέχονται ούτε μικρές ποσότητες του CuSO4. Στην πράξη, συγκέντρωση άνω του 0,01% θα σκοτώσει μέσα σε ελάχιστες ώρες όλα τα σαλιγκάρια στο ενυδρείο μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθούν τα παραπάνω γραφόμενα μου να γίνω ποιο σαφής. Το χλώριο είναι ένα παρεξηγημένο στοιχείο, στα ενυδρεία. Είναι επικίνδυνο σε μεγάλες ποσότητες για όλους τους ζωντανούς οργανισμούς. Όμως στο νερό που πίνουμε η περιεκτικότητα του δεν είναι τόση μεγάλη και ιδιαίτερα τους χειμερινούς μήνες. Αυτό γιατί τα βακτήρια για να μπορέσουν να αναταραχτούν θέλουν θερμοκρασία νερού πάνω από 25 με 27 βαθμούς. Γιαυτο τους καλοκαιρινούς μήνες, ανοίγοντας το νερό της βρύσης, μας μυρίζει το χλώριο, μιας και η θερμοκρασία του νερού πλησιάζει αυτό το νούμερο. Το χλώριο χρειάζεται και στην ανάπτυξη των φυτών. Θα έχετε παρατηρήσει σε ενυδρειακα λιπάσματα, πως η ποσότητα του χλωρίου αποτελεί το 1% του λιπάσματος. Οπότε από την μια μεριά το αφαιρούμε με το αντιχλωριο και από την άλλη το προσθέτουμε με το λίπασμα. Σε ενυδρεία που οι ιδιοκτήτες τους δεν είναι και τόσο τυπικοί με τις αλλαγές του νερού, το χλώριο μπορεί να βοηθήσει στην καταπολέμηση των βακτηριδίων που όλοι γνωρίζουμε ότι παράγονται με γεωμετρική πρόοδο και είναι σχεδόν ακίνδυνο κατά τους χειμερινούς μήνες. Βέβαια μαζί με τους βλαβερούς οργανισμούς που σκοτώνει το χλώριο, σκοτώνει και μέρος της βιολογίας του φίλτρου. Αυτό δεν θα πρέπει να μας ανησυχεί σε ένα καλό στρωμένο φίλτρο όπου η βιολογία του είναι σε αρκετά καλή κατάσταση. Επίσης το χλώριο έχει την τάση να εξατμίζετε μετά από κάποια ώρα σε σημείο να εξαφανίζετε τελείως. Στο εμπόριο υπάρχουν τεστ χλωρίου όπου εκεί αναγράφονται τα όρια που πρέπει να τηρούνται σε ενυδρείο. Ενώ το χλώριο εξατμίζετε αντίθετα ο χαλκός παραμένει στο ενυδρείο και όπως επισήμανε και ο φίλος Theodor 72 σε ποσότητες από κάποιο σημείο και πάνω γίνετε άκρος επικίνδυνος. Μην ξεχνάμε πως υπάρχουν πολλά ζιζανιοκτόνα στα γεωπονικά φυτοφάρμακα που παρασκευάζονται με βάση τον χαλκό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...