Jump to content

Θα Ηθελα Να Με Βοηθήσετε Για Την Επιλογή Ορισμενων Φυτων


giorgos magas

Recommended Posts

Kαλησπερα θα ηθελα να με βοηθήσετε για την επιλογή ορισμενων φυτων (2 , 3 φυτα) που θελω να βαλω στο ενυδρειο μου. το ενυδρειο μου ειναι 150 λιτρα , όμως το θέμα είναι οτι δεν εχω υποστρωμα παρα μονο χαλικι 3 χιλιοστων και εχω ένα αυτοσχέδιο φωτιστικό με led

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Από ότι γνωρίζω τα λεντ δεν προτιμώνται σε ενυδρεία γλυκού νερού γιατί ευνοούν την ανάπτυξη άλγης. Μπορείς να επιλέξεις φυτά που δένονται, όπως ανούμπιες, μικροσόριουμ και άλλα που σου πρότεινε και ο Σωτήρης, αλλά αν θέλεις να φυτέψεις κάποιο εύκολο μπορείς να το κάνεις και στο χαλίκι, προσθέτοντας μία ταμπλέτα λίπανσης δίπλα. Στο ένα μου ενυδρείο έχω φυτέψει χωρίς υπόστρωμα, με ταμπλέτες και τα φυτά πάνε μια χαρά! Για τον φωτισμό παίζει ρόλο ποια φυτά θα βάλεις. :)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Σε εύκολα φυτά η αναλογία είναι 0,25watt / lt ( σύμφωνα με την tropica ) . Κάνε λοιπόν τον πολλαπλασιασμό 0,25 watt χ λίτρα σου και αυτό που θα βγεί είναι αυτό που χρειάζεσαι .

Σε watt μιλώ πάντα και όχι σε Kelvin . Για περαιτέρω διάβασε το ακόλουθο link http://www.aquazone.gr/forums/topic/56782-o-oeuoeoiuo-oio-oeooaaiyiio-aaioaenaassio/

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Σε εύκολα φυτά η αναλογία είναι 0,25watt / lt ( σύμφωνα με την tropica ) . Κάνε λοιπόν τον πολλαπλασιασμό 0,25 watt χ λίτρα σου και αυτό που θα βγεί είναι αυτό που χρειάζεσαι .

Σε watt μιλώ πάντα και όχι σε Kelvin . Για περαιτέρω διάβασε το ακόλουθο link http://www.aquazone.gr/forums/topic/56782-o-oeuoeoiuo-oio-oeooaaiyiio-aaioaenaassio/

Με 0.25w/lt για καμια ανουμπια καλα ειναι...αναλογα βεβαια και το υψος του ενυδρειου που παιζει σημαντικο ρολο και παντα το ξεχνατε..

Link to comment
Share on other sites

εχω 3 λεντομπαρες της aqualum και η καθε μια βγαζη 4.5watt επισεις βρηκα ενα μικροτερο ενυδρειο 90l τι λετε θα κανω δουλια ?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν μπορω να σου πω αν φτανει η οχι μιας και δεν εχω ασχοληθει ποτε με λεντ.

Link to comment
Share on other sites

πες μας τι lumen βγάζουν τα led που έχεις και τι θερμοκρασίας είναι.

Παιδιά προσπαθήστε να αναφέρεστε σε lymen με τα watt δεν βγάζεις άκρη.....

η τεχνολογία άλλαξε και με ελάχιστα watt μπορείς να έχεις αρκετά lumen....

Επίσης το πρόβλημα των led με απλά λόγια είναι ότι επειδή είναι ψηφιακά σεταρισμένα (δεν είναι ακριβώς έτσι, το λέω για να γίνω πιο κατανοητός) δεν έχουν παράπλευρες αρμονικές.....σαν το cd και το βινύλιο δλδ το cd έχει τέλειο ψηφιακά ήχο αλλά το βινύλιο πιο ευχάριστο ..... δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τελικα βρηκα φωτιστικο το οποιο θα εχει 2 λαμπες t5 24watt η καθε μια . το ενυδρειο και το ενυδρειο τελικα θα ειναι 96 καθαρα λιτρα . με αυτο τον φωτισμο τι φυτα θα μπορεσω να βαλο

Link to comment
Share on other sites

Ευκολα προς μετρια αλλα δεν μας εχεις πει και υψος ενυδρειου.

Επισης το οτι βαζεις αυτο το φωτισμο δεν σημαινει οτι πας για δυσκολα φυτα γιατι καποια φυτα θελουν και co2.οπως και λιπασμα και υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

ενοητε οτι δεν παω για δυσκολα φυτα γιατι ειμαι αρχαριος ακομα . το ενυδρειο μου εχει 40 cm υψος

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα τα βατ και με το υψος του ενυδρειου που εχεις μπορεις να βαλεις ευκολα φυτα και καποια μετρια αλλα αυτα θα χρειαστουν και co2.Οπωτε ξεκινα με ευκολα φυτα για αρχη και βλεπεις στη πορεια.

Link to comment
Share on other sites

απο φυτα λεω να βαλω μικροσορουμ , ανουμπια , βαλλισνερια , πολισπερμα , κερατοφιλο και να μου πειτε αν γινετε να βαλο java moss η καπιο αλο εφκολο φυτο

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις να τα βαλεις αυτα τα φυτα που γραφεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα γρασιδια ειναι απαιτητικα φυτα,ισως καποια cryptocotyne parva να εκανε για σενα αλλα εχει πολυ αργη αναπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσΑτε να μου πειτε και μερικες πληροφοριες για την κικλοφορια του νερου που θα πρεπει να εχω

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα,δηλαδη τι θες να μαθεις για την κυκλοφορια?

Link to comment
Share on other sites

Τι φιλτρο εχεις στο ενυδρειο σου?

Η κυκλοφορια παιζει ρολο αναλογα με τι ψαρια εχουμε,καποια θελουν πολυ ροη και καποια οχι.

Link to comment
Share on other sites

οκ δηλαδή τα φυτα και με ελαχιστη κυκλοφορια δεν εχω προβλιμα ; απο φιλτρο εχω ενα κρεμαστο της aquael

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,στα φυτεμενα θελουμε να εχουμε κυκλοφορια αλλα οχι και πλυντηριο,να εχεις μια σχετικη ροη για να πηγαινουν τα θρεπτικα συστατικα παντου.

Ποσα λιτρα/ωρα βγαζει το φιλτρο σου και τι ψαρακια θα βαλεις στο ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...