Jump to content

Καλώς Σας Βρήκα! Θέλω Τις Γνώμες Σας!


Recommended Posts

Φιλαρακι αν θες τη γνωμη μου ολα αυτα που λες ειναι πολλα. Οκ για τις γαριδες και τα σαλιγκαρια αλλα τα νεον δεν κανουν γι αυτο το ενυδρειο! Εκτος οτι θελουν μεγαλυτερο κοπαδι, θελουν και περισσοτερο μηκος και λιτρα! Να ηταν 60αρι να το συζηταγαμε αλλα 40 ειναι λιγα!

Οσο για τα φυτα υπαρχουν μπολικα να ευκολα να βαλεις!

Εχεις να μου προτεινεις καποια; Για ενα χαρεμι guppy λιγα δεν ειναι παλι τα λιτρα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοιτα εγω αν ημουν στη θεση σου θα εβαζα μονο ενα μονομαχο!

Και γκαπυ οριακα μπορεις αλλα συντομα θα εχεις προβλημα με τον γονο! Αν εχεις καπου να τα δινεις τοτε αλλαζει το πραμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!

Link to comment
Share on other sites

Αφου ριχνεις ετοιμα βακτηρια πρεπει να ριχνεις και λιγη τροφη για να τρεφονται τα βακτηρια.

Ελπίζω αυτό το σχόλιο να μη πέρασε απαρατήρητο!

Καλώς ήρθες φίλε στο ΑΖ!

Link to comment
Share on other sites

Νεον σ αυτο το ενυδρειο δεν μπορεις να βαλεις.Υπαρχουν αλλα ψαρακια για τετοια λιτρα αλλα θα πρεπει να ψαξεις αρκετα να για να τα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια η ριζα,πολυ ωραιος και ο βυθος!

Απο φυτα ως διακοσμηση τι σκεφτεσαι περιπου?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια η ριζα,πολυ ωραιος και ο βυθος!

Απο φυτα ως διακοσμηση τι σκεφτεσαι περιπου?

2 anubias nana και μια Vallisneria Gigantea για αρχη σκεφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω αυτό το σχόλιο να μη πέρασε απαρατήρητο!

Καλώς ήρθες φίλε στο ΑΖ!

Καλως σας βρήκα! Εννοείται πως δεν πέρασε απαρατήρητο.Διάβασα και σχετικό άρθρο :)

Link to comment
Share on other sites

Με το εδαφος που εχω αν δε βαλω αρκετα φυτα ολες οι ουσιες του θα λειτουργησουν πολυ αρνητικα στο νερο του ενυδρειου.τη valisneria θα τη βαλω για την περιπτωση που βαλω guppies για τα μωρα μεχρι να μεταφερθουν σε αλλο ενυδρειο.(υποθετικα μιλωντας παντα) και εκτος αυτου δε νομιζω οτι θα ειναι και τοσο δυσκολο να την κουρευω σε τακτα χρονικα διαστηματα.

Link to comment
Share on other sites

Με το εδαφος που εχω αν δε βαλω αρκετα φυτα ολες οι ουσιες του θα λειτουργησουν πολυ αρνητικα στο νερο του ενυδρειου.τη valisneria θα τη βαλω για την περιπτωση που βαλω guppies για τα μωρα μεχρι να μεταφερθουν σε αλλο ενυδρειο.(υποθετικα μιλωντας παντα) και εκτος αυτου δε νομιζω οτι θα ειναι και τοσο δυσκολο να την κουρευω σε τακτα χρονικα διαστηματα.

Αυτο δεν το καταλαβα!

Η βαλισνερια δεν ειναι και το καλυτερο καταφυγιο για τα μικρα! Κερατοφυλλο, μος, ελεοχαρις, μικροσοριουμ κτλ ειναι καταφυγια!

Βεβαια απ οτι βλεπω το ξυλο οσυ εχει και αρκετες τρυπες που μπορουν να κρυβονται!

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει 4 κιλα fluval stratum το οποιο ειναι για καλα φυτεμενα ενυδρεια αν δε γεμισω το ενυδρειο με αρκετα φυτα συντομα ολα τα θρεπτικα συστατικα που εχει θα "βρωμησουν" το ενυδρειο και θα γεμισει με αλγη. Ολα αυτα τα διαβασα ψαχνωντας σε διαφορα φορουμ του εξωτερικου καθως δεν το εχουν χρησημοποιησει πολλοι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ξερω αν εκανες σωστα που το πηρες αυτο το υποστρωμα! Ποσα φυτα σκεφτεσαι να βαλεις; Τι ειδη και τι απαιτησεων;

Δεν το ξερω αυτο που λες αλλα με βαλισνερια δεν νομιζω να λυσεις το προβλημα! Ετσι οπως το λες θελει φουλ φυτεμενο!

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει 4 κιλα fluval stratum το οποιο ειναι για καλα φυτεμενα ενυδρεια αν δε γεμισω το ενυδρειο με αρκετα φυτα συντομα ολα τα θρεπτικα συστατικα που εχει θα "βρωμησουν" το ενυδρειο και θα γεμισει με αλγη. Ολα αυτα τα διαβασα ψαχνωντας σε διαφορα φορουμ του εξωτερικου καθως δεν το εχουν χρησημοποιησει πολλοι.

Σορρυ αλλα αυτο δεν νομιζω οτι ισχυει..αλλα και να ισχυει με τις αλλαγες που θα κανεις καθε εβδομαδα θα τραβας οτι θρεπτικο συστατικο υπαρχει στη στηλη του νερου.Αν δεν ακολουθεις τις ρουτινες ειναι λογικο να γινετε αυτο αλλα οχι μονο μ αυτο το υποστρωμα αλλα με οποιοδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το υποστρωμα σκεφτομαι να το βαλω κι εγω ετσι σκετο οπως το εχεις και εσυ.....δεν χρειαζεται φουλ φυτεμα,απλα φυτακια....

Μπορεις να βαλεις αλλη valisneria εκτος απο την gigantea......αυτη γινεται τεραστια οπως λεει και το ονομα της και αν την κουρεψεις και πολυ δεν θα ειναι και πολυ ομορφη κατα την γνωμη μου παντα! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τεσπα, εχει να μπει πολυ φυτο μεσα αλλα ακομα ψαχνω για το τι φυτα θα βαλω στον κορμο και πως θα βαλω γρασιδι ( πραγμα πολυ δυσκολο για μενα).

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτεσαι να βαλεις και co2; Τι λαμπες εχεις θυμισε μου!

Για τον κορμο υπαρχει η μος, ανουμπια και μικροσοριουμ! Αυτα δεν θελουν co2 ουτε ιδιαιτερα φωτα!

Για γρασιδι θα χρειαστεις!

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τι εξοπλησμο εχεις γιατι τα γρασιδια ειναι δυσκολα και απαιτητικα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια με τα φυτα. Οσο για το φωτισμο αυτο ειναι ενα θεματακι γτ το ενυδρειο μου εχει pl φωτηστικο και δεν εχω πολλες επιλογες. αρχικα ειχε μια λαμπα 11w στο 10000K αλλα πηρα μια στα 11w και αυτη 6500K daylight.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτεσαι να βαλεις και co2; Τι λαμπες εχεις θυμισε μου!

Για τον κορμο υπαρχει η μος, ανουμπια και μικροσοριουμ! Αυτα δεν θελουν co2 ουτε ιδιαιτερα φωτα!

Για γρασιδι θα χρειαστεις!

Η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να το αποφυγω αυτο. Πιστευω οτι ειναι πολλα αυτα που πρεπει να προσεχω και ενα λιγοτερο θα ηταν καλυτερα για αρχη :)

Link to comment
Share on other sites

Οποτε,δυστυχως τα αφηνεις τα γρασιδακια προς το παρον γιατι ειναι απαιτητικα φυτα...θελουν οπωσδηποτε και co2 και λιπασμα..... :)

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

Ξεχναω και το μος;;;

εε,οχι ακριβως.κατι θα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ moss σε ενυδρείο με φωτισμό 11 βατ 6500 κέλβιν χωρις λιπάσματα και μάλιστα σε blackwater και αναπτύσσεται μια χαρά, έχει απλωθεί όχι μόνο στο δίπλα ξύλο αλλά και στο χαλίκι. :)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ moss σε ενυδρείο με φωτισμό 11 βατ 6500 κέλβιν χωρις λιπάσματα και μάλιστα σε blackwater και αναπτύσσεται μια χαρά, έχει απλωθεί όχι μόνο στο δίπλα ξύλο αλλά και στο χαλίκι. :)

Πωω μ'εφτιαξες τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...