Jump to content

Gobiodon Okinawae (Yellow Clown Goby)


Jacob13

Recommended Posts

Χθες εβαλα το εν λογω ψαρακι στο ενυδρειο μου και εχει κανει host σε μια seriatapora hystrix..Δοκιμασα να του δωσω κατεψυγμενη τροφη οπως mysis και cyclops αλλα αδιαφορησε..Πριν λιγο το ειδα να τσιμπολογαει την hystrix..Eιναι τελικα reef safe ή οχι?κανενας με εμπειρια απο το ψαρακι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι καθολου reef safe .Ακομα και να φαει τροφη,θα χτυπησει τους πολυποδες απο τα Sps.

Link to comment
Share on other sites

+1 :thumbsu:

Ακομα και να μη χτυπησει πολυποδες θα στρεσαρει το κοραλι και μονο που καθεται και "αραζει" αναμεσα στα "κλαδια" του.

Ακομα και νεκρωσεις μπορει να παρατηρησεις σε εκεινα τα σημεια.

Link to comment
Share on other sites

ωραια...αντε να το βγαλουμε τωρα...

Σιγα το πραμα :P

Στάλθηκε από το GT-I8160 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα κάθεται συχνά επάνω στη sinularia αλλά δεν έχω δει να τη τσιμπάει αυτή ή άλλο κοράλι

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη δεν είναι απαραίτητο να στρεσαριστεί τουλάχιστον το συγκεκριμένο κοράλλι αφού σε μια τεράστια κόκκινη hystrix που έχω και εγώ έκανε host παλαιότερα ένα blue tang και τώρα ένα chromis χωρίς να την αγχώνουν καθόλου, φαίνεται αυτό το κοράλλι το νιώθουν σαν το σπίτι τους χαχαχα!!!!

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι το δικο μου τσιμπολογαει την hystrix..δεν καθεται απλα εκει..αλλα δεν νομιζω να κανει τοσο μεγαλη ζημια..θα του δωσω μια ευκαιρια και βλεπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δες το πως θα πάει και αν σου κάνει ζημιά το βγάζεις, πιστεύω ότι είναι και θεμα χαρακτηρα ψαριού, έχω φιλοξενήσει κατά καιρούς ψάρια ( αγγελοψαρα ) που δεν ήταν reef safe αλλά μια χαρά τα κατάφεραν χωρίς προβλήματα, το αρνητικό στην περίπτωση σου βέβαια είναι ότι δεν έγινε καλό ξεκίνημα αφού άρχισε ήδη να τσιμπάει.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη δεν είναι απαραίτητο να στρεσαριστεί τουλάχιστον το συγκεκριμένο κοράλλι αφού σε μια τεράστια κόκκινη hystrix που έχω και εγώ έκανε host παλαιότερα ένα blue tang και τώρα ένα chromis χωρίς να την αγχώνουν καθόλου, φαίνεται αυτό το κοράλλι το νιώθουν σαν το σπίτι τους χαχαχα!!!!

Δεν μας παρατας βρε γρηγορη( :bigemo_harabe_net-145::bigemo_harabe_net-145:) ...αυτη η hystrix ειναι για ενα okinawae οτι για εμενα το hilton!

Σε οποιο δωματιο και να παω να $^%^ω δεν θα μυρισει τιποτα :hysterical::hysterical:

Ολοκληρο θηριο ειναι,σαν παλατι θα το βλεπουν!χαχαχα

Περα απο την πλακα στα σχετικα μικρα sps στα οποια τα σημεια που θα "αραξει" ειναι λιγοτερα ειναι πιο πιθανο να κανει ζημια περα απο το οτι ισως να τσιμπησει και πολυποδες που ειπε ο στρατος.

Οπως ειπες και συμφωνω 100% γρηγορη καθε ψαρακι ειναι διαφορετικο φιλε :thumbsu:

Εμενα π.χ δεν μου τσιμπαγε αλλα νεκρωνε η millepora στα σημεια που συνηθισε να καθεται.

offtopic

Παντως να ξερες ποσο χαιρομαι την τυχη που ειχες με τα αγγελοψαρα σου φιλε!

Φιλε ιακωβε μακαρι να μη στρεσαριστει το κοραλι και να μη χρειαστει να το βγαλεις.

Ειναι πολυ ομορφο....α και μεγεια,να το χαιρεσαι-ελπιζω-! :jig:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...