Jump to content

SOS AΛΓH!!!


mpikis

Recommended Posts

Εχω ένα ενυδρείο 60lt.Απο φυτα Μπαλα Αλγης,microsorium pteropus,Vallisneria gigantea americana και ενα κερατόφυλλο!Στο ενυδρείο μέσα εχω έναν γλειφτη και κανένα άλλο ψάρι!Η αλγη εμφανίστηκε στο μπροστινό τζαμι του ενυδρείου,είναι ΠΡΑΣΙΝΗ και συνεχώσ εξαπλώνεται.Τι να κάνω???μου είχαν πει κάποτε οτι για να φύγει η ΑΛΓΗ κλείνεις όλα τα φωτα και καλύπτεις το ένυδρείο ετσι ωστε να μην μπαίνει καθόλου φως (επειδη η αλγη τρεφεται με φως)και σε δυο μέρες θα φυγει τελείως.Ισχύει αυτό?Ο γλείφτης θα κάνει δουλειά...???

post-3293-1173376742_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα ενυδρείο 60lt.Απο φυτα Μπαλα Αλγης,microsorium pteropus,Vallisneria gigantea americana και ενα κερατόφυλλο!Στο ενυδρείο μέσα εχω έναν γλειφτη και κανένα άλλο ψάρι!Η αλγη εμφανίστηκε στο μπροστινό τζαμι του ενυδρείου,είναι ΠΡΑΣΙΝΗ και συνεχώσ εξαπλώνεται.Τι να κάνω???μου είχαν πει κάποτε οτι για να φύγει η ΑΛΓΗ κλείνεις όλα τα φωτα και καλύπτεις το ένυδρείο ετσι ωστε να μην μπαίνει καθόλου φως (επειδη η αλγη τρεφεται με φως)και σε δυο μέρες θα φυγει τελείως.Ισχύει αυτό?Ο γλείφτης θα κάνει δουλειά...???

΄

Ορίστε και φωτό!Αν μπορείτε να διακρίνετε...

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα ενυδρείο 60lt.Απο φυτα Μπαλα Αλγης,microsorium pteropus,Vallisneria gigantea americana και ενα κερατόφυλλο!Στο ενυδρείο μέσα εχω έναν γλειφτη και κανένα άλλο ψάρι!Η αλγη εμφανίστηκε στο μπροστινό τζαμι του ενυδρείου,είναι ΠΡΑΣΙΝΗ και συνεχώσ εξαπλώνεται.Τι να κάνω???μου είχαν πει κάποτε οτι για να φύγει η ΑΛΓΗ κλείνεις όλα τα φωτα και καλύπτεις το ένυδρείο ετσι ωστε να μην μπαίνει καθόλου φως (επειδη η αλγη τρεφεται με φως)και σε δυο μέρες θα φυγει τελείως.Ισχύει αυτό?Ο γλείφτης θα κάνει δουλειά...???

΄

Ορίστε και φωτό!Αν μπορείτε να διακρίνετε...

post-3293-1173377061.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου διάβασε εδώ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4469

Ο σκοπός μας άμεσα δεν είναι να διώξουμε την άλγη αλλά να βρούμε την αιτία που την προκαλεί. Εάν βρούμε την αιτία τότε εξαλείφουμε την αιτία και η άλγη φεύγει σχεδόν από μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πολύ να σας απαντήσω σε όλες αυτές τις ερωτήσεις αλλα είναι λίγακι δύσκολο.... :rasp:

Μέτρηση PO4 (φωσφορικά): ΔΕΝ ξερω

Μέτρηση Fe (σιδήρος):Δεν ξερω

Μέτρηση ΝΟ3 (νιτρικά): Δεν ξέρω

Μέτρηση kH (ανθρακική σκληρότητα):αυτο το ξέρω...ΚΗ:9

Έχεις τύρφη στα φίλτρα σου (ΝΑΙ/ΟΧΙ): ΟΧΙ

Έχεις CO2 (DIY/μπουκάλα):ΟΧΙ

Πόσο CO2 υπάρχει διαλυμένο στο νερό σου (ppm):Δεν ξέρω

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου: 60 Lt

Τι λάμπες έχεις (μάρκα, Watt, Kelvin):Είναι οι εργοστασιακές δεν γραφουν τιποτα πανω απο WATT.Εχω 2 λάμπες

Πόσες ώρες ανάβουν οι λάμπες:10-12

Τι υπόστρωμα και χαλίκι έχεις:

ειχα αμμο και προσφατα (χτες)εβαλα χαλικι(χαλαζια)

Τι λιπάσματα χρησιμοποιείς και κάθε πότε:

Δεν έχω βάλει ποτε

Τι φυτά έχεις και πόσα:

τα φυτα σας τα είπα.Χτές έβαλα και μία ρίζα!

Περιγράψε μας την άλγη που έχεις:

Σας την περιέγραψα

Αν υπάρχει φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ:

Σας έστειλα πιο πάνω.

Ξέρω δεν σας βοήθησα καθόλου.. :lmao: Απλα πρώτη φορά μου συμβαίνει και δεν ήξερα οτι πρεπει να κάνω τόσες μετρήσεις.Πίστεύω ότι μπορεί να φταίει η μπάλλα άλγης που έχω ή οι δύο λάμπες.

post-3293-1173627351_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...