Jump to content

Κλειδωμένες "Συζητήσεις"


Recommended Posts

Διβάζοντας αυτό το θέμα:

Aquazone Forum > ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ > Προφίλ κοραλιών & Ασπόνδυλων > http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=119

διαπίστωσα πως η γαρίδα που τρώει τις ανεμώνες aiptasia αναφέρεται ως Lysmata Peppermint.

Τρόποι αντιμετώπισης της Aiptasia είναι το chemon και η γαρίδα Lysmata Peppemint η οποία ζει μόνο στην Καραϊβική

3555[/snapback]

Peppermint είναι η κοινή ονομασία της γαρίδας στην Αμερική και για την ακρίβεια λέγεται Peppermint Shrimp και όχι Lysmata Peppermint.

Ο τίτλος αυτής της δημοσίευσης δικαιολογείται από την προσμάθειά μου να γράψω σε συνέχεια της ανωτέρω δημοσίευσης την σωστή ονομασία της γαρίδας. Δυστυχώς δεν έχω την άδεια να πω την γνώμη μου ακόμα και όταν πρόκειται για την διόρθωση ενός λάθους.

Ισως να χρειάζεται αναθεώρηση η πρακτική να γράφουμε και να μην επιτρέπουμε σε άλλους την γνώμη τους, ειδικά όταν γράφουμε λάθη.

Εδώ είναι και μιά φωτό της εν λόγω lysmata από το ενυδρείο μου.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...&cmd=si&img=377

Λίγα λόγια ακόμα για την γαρίδα είναι πως όσες φορές την είχα στο ενυδρείο μου έφαγε όλες τις ανεμώνες aiptasia αλλά δυστυχώς μετά πέθανε από πείνα. Οι τροφές που έτρωγαν οι άλλες γαρίδες μου δεν την δελέασαν. Χρειάζεται επίσης προσοχή διότι μοιάζει πολύ με άλλες γαρίδες όπως lysmata seticaudata

th_e4e_lysmata_seticaudata.jpg

και κάποιες από αυτές που της μοιάζουν δημιουργούν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Διβάζοντας αυτό το θέμα:

Aquazone Forum > ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ > Προφίλ κοραλιών & Ασπόνδυλων > http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=119

διαπίστωσα πως η γαρίδα που τρώει τις ανεμώνες aiptasia αναφέρεται ως Lysmata Peppermint.

Peppermint είναι η κοινή ονομασία της γαρίδας στην Αμερική και για την ακρίβεια λέγεται Peppermint Shrimp και όχι Lysmata Peppermint.

Ο τίτλος αυτής της δημοσίευσης δικαιολογείται από την προσμάθειά μου να γράψω σε συνέχεια της ανωτέρω δημοσίευσης την σωστή ονομασία της γαρίδας. Δυστυχώς δεν έχω την άδεια να πω την γνώμη μου ακόμα και όταν πρόκειται για την διόρθωση ενός λάθους.

Ισως να χρειάζεται αναθεώρηση η πρακτική να γράφουμε και να μην επιτρέπουμε σε άλλους την γνώμη τους, ειδικά όταν γράφουμε λάθη.

4031[/snapback]

Λυπαμε πολυ για την γαριδα σου. Θα επρεπε να ερχονται ποιο συχνα τετοιες γαριδες στην ελλαδα αλλα ακομα τουλαχιστον δεν ισχυσει κατι τετοιο.

Ο λογος που το προφιλ οπως λες ειναι κλειδωμενο ειναι αυτονοητος. Ειναι προφιλ. Δεν ειναι τοπος διαλογου. Εαν δει κανεις κατι λαθος εννοειτε πως μπορει να το γραψει και στην αναλογη κατηγορια. Παρολο που προσπαθουμε παρα πολυ να ειμαστε σωστοι και το διπλο-τριπλο τσεκαρουμε, κανεις δεν ειναι τελειος. Οποτε οπως καταλαβαινεις δεν μπορεις να γραψεις στο προφιλ. Ειναι απολυτως λογικο αυτο.

Σχετικα με το ονομα και τα στοιχεια της συγκεκριμενης γαριδας δεν ειναι λαθος, αλλα οχι και το τελειο. Ανηκει στην οικογενεια Lysmata, και μαλιστα το πληρες ονομα της ειναι "Lysmata wurdemanni" ή αλλιως με το ψευδωνυμο "Peppermint shrimp" οπως καλα το ειπες. Αλλα το να την αναφερεις σαν Lysmata Peppermint ειναι και αυτο απολυτως σωστο. Δηλαδη εαν δεν πεις το shrimp αλλα γαριδα peppermint ειναι διαφορετικο? Το srimp, γαριδα δεν σημαινει? Ανηκει στην οικογενεια αυτη, και εχει αυτο το ψευδωνυμο. Εαν ψαξεις στο ιντερνετ με αυτη την ονομασια θα το δεις.

Ειναι οπως οι αφρικανες, εαν γραψεις Mbuna Demasoni ειναι λαθος? Ενω το πραγματικο ονομα ειναι Pseudotropheus Demasoni, της οικογενειας των Mbuna. Απο την στιγμη που δεν υπαρχει αλλο Demasoni, σημαινει αυτο. Για τελος μην ξεχνας πως δεν καναμε προφιλ της συγκεκριμενης γαριδας για να κανουμε την πληρη αναλυση της, αλλα της Pest anemone ή αλλιως aptasia...

Θα μπορουσε να ειναι σαν Peppermint shrimp ή Lysmata wurdemanni, αλλα αυτο δεν σημαινει πως ειναι λαθος. Δεν ειναι διατυπωμενο με τον ακριβη τροπο, αλλα σιγουρα δεν ειναι λαθος!

Ενω εγραψες και...

Ο τίτλος αυτής της δημοσίευσης δικαιολογείται από την προσμάθειά μου να γράψω σε συνέχεια της ανωτέρω δημοσίευσης την σωστή ονομασία της γαρίδας. Δυστυχώς δεν έχω την άδεια να πω την γνώμη μου ακόμα και όταν πρόκειται για την διόρθωση ενός λάθους.

Εδω γινεσαι καυστικος και οχι μονο χωρις καποιο ουσιαστικο λογο. Δεν ειδες πως η συγκεκριμενη κατηγορια ειναι προφιλ? Υπαρχει καποιο προφιλ παγκοσμια που μπορει να το αλλαξει ο οποιοσδηποτε?

Οσο για την δευτερη και τελευταια φραση σου πως δεν σου δινουμε την αδεια να γραψεις την γνωμη σου ακομα και εαν ειναι να διωρθωσης ενα λαθος, θα ηθελα να το εξηγησεις καλυτερα γιατι δεν το καταλαβαινω, διχνεις προκατελημενος χωρις λογο, κατι που μπορει να ταιριαζει σε αλλους χωρους, αλλα σιγουρα οχι εδω στο Αquazone...

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=465

Νομίζω ότι δεν έχουμε στερήσει σε κανέναν τίποτα.

Αντιθέτως συνέχεια προτρέπουμε τα μέλη μας να συμβάλλουν στην ανάπτυξη της πληροφορίας και του Hobby

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως δεν θα είχε νόημα να τραβήξουμε αυτό το θέμα, έτσι θα πω μόνο δυό λόγια ακόμα, που θα είναι και τα τελευταία μου σχετικά. Οταν προσπάθησα να γράψω, προσπαθούσα να γράψω κάπου που ο τίτλος έλεγε "ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ". Οταν αυτό δεν έγινε εφικτό θύμωσα, σκεφτόμενος για ποια συζήτηση μιλάμε εδώ? Δεν λέω πως έπρεπε, όμως αυτό έγινε. Ετσι έγραψα στα γρήγορα τα ανωτέρω. Οσο για το τελευταίο σχόλιο σχετικά με το αν μου επιτρέπεται να γράψω κάτι, είναι προφανές πως μπορώ, αφού ακόμα γράφω εδώ. Σε αυτήν την περίπτωση διατύπωσα εγώ λάθος την σκέψη μου. Πως δεν μπορώ να γράψω αυτό που θέλω εκεί που θέλω. Οσο για τα προφίλ ακόμα πιστεύω πως πρέπει να είναι ανοιχτά σε βελτιώσεις, διορθώσεις και προσθήκες μιας και πιστεύω πως κανείς μας δεν είναι τέλειος, καθώς επίσης πως θα έπρεπε να μπορούν και άλλα μέλη να γράψουν το προφίλ κάποιου οργανισμού αν το επιθυμούν.

Link to comment
Share on other sites

καθώς επίσης πως θα έπρεπε να μπορούν και άλλα μέλη να γράψουν το προφίλ κάποιου οργανισμού αν το επιθυμούν.

4047[/snapback]

Οχι απλα μπορουμε αλλα μας το εχουν ζητησει οι υπευθυνοι να το κανουμε!!!

Δες το μηνυμα του nkarvounis πανω απο το δικο σου...το link που εχει βαλει ειναι ακριβως αυτο...link προς τη δημοσιευση που μας ζητανε να στειλουμε προφιλ οργανισμων ενω υπαρχει κι ολας φορμα για να συμπληρωθει...

Εχεις δικιο οτι καλο ειναι το θεμα αυτο να τελειωσει εδω...οξυτητα χωρις λογο σε ενα απιστευτα φιλικο forum... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...