Jump to content

Εheim Liberty 75 (2040)


rastafarian

Recommended Posts

Δεν μου εχει τυχη ποτε μετα απο διακοπη ρευματος να μην παρουν μπροστά απο μονα τους( εχω 4 liberty) .. και οπως ειπα τα εχω αρκετο καιρό.....

Εγω επειδη ετυχε να το ψάξω, σαν το libery αποδοση -watt-τιμη δεν υπαρχει κανενα αλλο σε συγκριση ..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μαλλον εχεις δικιο και θυμαμαι λαθος. Εμενα μου ειχε τυχει 2-3 φορες μετα απο αλλαγη νερου ομως, να θελει να το γεμισεις για να παρει (λογικο, αφου εχανε το νερο απο μεσα του).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μαλλον εχεις δικιο και θυμαμαι λαθος. Εμενα μου ειχε τυχει 2-3 φορες μετα απο αλλαγη νερου ομως, να θελει να το γεμισεις για να παρει (λογικο, αφου εχανε το νερο απο μεσα του).

Ναι αν κανεις μεγάλη αλλαγη ισως να χρειαστεις να προσθεσεις νερό μέσα στο φίτλρο, αλλα αν το ενυδρειο ειναι γεμάτο και κανει διακοπη ρευματος δεν εχει κανενα πρόβλημα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον για το 2041 θα παω,νομιζω θα ειμαι καλυμενος και θα με καλυψει και με την ψαροσυνθεση που σκεφτομαι να εχω.

Ετσι και αλλιως το ενυδρειο μου ειναι 40 λιτρα οπωτε με καλυπτει ανετα πιστευω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα σημερα το 2040 :Ρ σε 55. Λιτρα καθαρα το εβαλα, τερμα ευχαριστημενος Κωστα, βουρ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικα πηρα το 2041 και το εβαλα σε λειτουργια.Κανει ομως λιγο θορυβο,ειναι φυσιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

Τι θορυβο κάνει ?

Κανει σαν να τριζει κατι.Το σηκωσα να δω μηπως ετριζε με το τζαμι αλλα παλι τα ιδια.Εβγαλα το καπακι μηπως τριζει αυτο αλλα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα εβγαλες τα σφουγγαράκια που ειχε?

Αν βάλεις σπιρομαξ , πρέπει να βαλεις ενα σφουγγαρακι κατω κατω στην εισοδο εκεί που ειναι η προπέλα.

Για να μην χτυπανε τα spiromax με την προπέλα.

Εχω 4 απο αυτα τα φιλτρακια κανενα δεν κανει θορυβο...

Link to comment
Share on other sites

Νικο,τα σφουγγαρια δεν τα εχω βγαλει,το εχω αφησει να τρεχει για λιγες μερες με τα σφουγγαρια για να μαζεψουν τα χοντρα.

Καλα δεν κανει και κανενα τρελο θορυβο απλα ειναι σαν να τριζει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν πρέπει να κάνει τέτοιο θόρυβο... μήπως δεν το έχεις στήσει καλά.

Σαν φίλτρο είναι σπέσιαλ. Και εγώ το δουλευω όπως έγραψε ο Νίκος πιο πάνω χρόνια τώρα.

Ερωτηση...

ποιά κρεμαστά θέλουν ξαναγέμισμα με νερό μετά την διακοπή ρεύματος; Αν ξέει κάποιος συγκεκριμένα μοντέλα ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη,μη φανταστεις οτι κανει κανενα τρελο θορυβο,ισα που ακουγετε οταν πας μπροστα απο το ενυδρειο.

Δεν νομιζω να το εχω στησει λαθος γιατι δεν εχει και πολλα που πρεπει να συνδεσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

για να μην ανοιγω αλλο θεμα,επειδη σκεπτομαι να παρω 3 φιλτρα 2041 εισαι ευχαριστημενος Κώστα; :bigemo_harabe_net-135: σχετικα με αποδοση και τον θόρυβο που εκανε στην αρχη!!

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο,ειμαι ευχαριστημενος με το φιλτρο.Ο θορυβος που εκανε μαλλον προερχοταν απο το βιολογικο υλικο που ειχα χημα μεσα στο φιλτρο γιατι οταν το εβαλα μεσα σε διχτυ σταματησε.

Το φιλτρο εχει αρκετα καλη ροη,το εχω σε 40 λιτρα ενυδρειο και ειναι σουπερ.

Παιρνει αρκετο βιολογικο υλικο ειδικα αν βγαλεις το ενα απο τα 2 σφουγγαρια και τον ανθρακα.

Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστώ πολυ να είσαι καλά! :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...