Jump to content

Reef 120 Lt


geo877

Recommended Posts

Καλημέρα στο forum ήρθε η ώρα να παρουσιάσω και εγώ το ενυδρείο μου. Τρέχει 7 μήνες και οι τιμές του είναι όλες φυσιολογικές. Μόνο τα ΝΟ3 να είναι στα 10 mlg. Ορίστε μερικές φωτογραφίες post-55294-0-23148700-1393157779_thumb.jpgpost-55294-0-40321300-1393157829_thumb.jpgpost-55294-0-19300300-1393157870_thumb.jpgpost-55294-0-66577300-1393157885_thumb.jpgpost-55294-0-41641200-1393157899_thumb.jpgpost-55294-0-64427900-1393157938_thumb.jpgpost-55294-0-34353500-1393157971_thumb.jpg. Τώρα λέω να αρχίσω να προσθέτω τα πρώτα μαλακά κοράλια.Όποια παρατήριση και γνώμη δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στην παρεα μας πες λιγα για τον εξοπλισμο σου για αρχη βλεπω λιγη αλγη οπου θελει λιγο προσοχη αλλαγες καθε ποτε κανεις και με τι? οσμωση? επισης για τα λιτρα σου το blue σε λιγο καιρο θα στριμώχνεται!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Λυκούργο οσο αφορά το blue tag και να μας πεις τις ρουτίνες ακολουθείς.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω για το ble και έχω σκοπό να το δόσω όταν μεγαλώσει. Αλλά προς το παρόν το χαίρομαι. Μερικές φορές ο ενθουσιασμός είναι μεγαλύτερος από το πρέπει ειδικά σε έναν αρχάριο.Λοιπόν εχω 2 κυκλοφορητές της fluval. Έναν εσωτερικό skimer (πάλι της fluval), ένα εξωτερικό φίλτρο eheim 250 με βιολογικό υλικό που στην έξοδο περνάει από μια λάμπα uv aqua medic 5 w, ένα κρεμαστό φίλτρο που τρέχει αντιφώσφορο και 2 λαμπες τ5 24 w μια λευκή και μια μπλε. Και φυσικά ένα θερμοστάτη 300 w. Αλλαγές πλέον κάνω μια φορά την εβδομάδα 25 lt για να ρίξω τα ΝΟ3 με νερο ώσμωσης. Τροφή χρησιμοποιώ κατεψυγμένη myse και δοκιμάζω και αυτή της serra που είχε δείγμα στην κοπή της πίτας. Αλλά σκέφτομαι να καλλιεργήσω ζωντανή αρτέμια για να μη μολύνεται τόσο γρήγορα το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλως ήρθες στην παρέα μας!

Για αρχή θα σου προτρίνω να βγάλεις άμμεσα την halimeda γιατί καταναλώνει ασβέστιο που αργότερα θα χρειάζονται τα κοραλλάκια σου!

Μετά θα σου πρότεινα να ανεβάσεις λιγάκι την κυκλοφορία σου γιατί βλέπω συσσώρευση detritus σε πολλά σημεία που λογικά θα σου δημιουργούν προβλήματα!

Προσπάθησε να αυξήσεις λιγάκι την κυκλοφορία στα χαμηλά στρώματα του ενυδρείου ή να προσθέσεις στο σύστημα σου ένα καλό συνεργείο καθαρισμού!Το τελευταίο είναι πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ σημαντικό σε βάθος χρόνου!

Οπότε συνοπτικά,αύξηση κυκλοφορίας στα χαμηλά,συνεργείο καθαρισμού και (κατά την γνώμη μου) απενεργοποίηση της uv....!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ θα τα βγαλω. Απο καθαριστες εχω πολλα σαλιγκαρακια, 4 αστεριες και fire worms που εβγαλε ο βραχος. Απο οτι φαινεται δεν φτανουν. Για την κυκλοφορια εχω ακομα εναν κυκλοφοριτη χαμηλα, δεν φαινεται στις φωτο γιατι τον εβγαλα για να σπασω το αλατι και θα τον ξαναβαλω το βραδυ .Εν τω μεταξυ τα halimeda νομιζα οτι βοηθουν στην φιλτρανση του νερου γι' αυτο τα αφησα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες και πιστεύω πως επίσης με την προσθήκη κοραλλιών θα αρχίσουν να απορροφώνται τα θρεπτικά συστατικά που τώρα σίγουρα περισσεύουν στο ενυδρείο σου γιατί δεν έχεις κοράλλια.

Λογικά από το ταίσμα τον οργανισμών σου περισσεύουν αρκετά συστατικά με τα οποία τρέφονται οι άγλες.

Σίγουρα μόλις βάλεις κοράλλια αυτά τα συστατικά θα απορροφώνται πρώτα από τα κοράλλια σου.

Μπορείς επίσης για τα λίτρα σου να δοκιμάσεις κάποιο ψάρι βυθού , κανά goby , καμιά σαλιάρα...

Link to comment
Share on other sites

εχω μανταρινο ..

Φίλε μου ο μανδαρίνος δεν είναι ψάρι βυθού...τρέφεται αποκλειστικά και μόνο με κοπίποδα....όταν λέμε ψάρι βυθού,εννοούμε κάποιο ψάρι που να φιλτράρει το υπόστρωμα σου και να τρέφεται από αυτό!Βάλε κάποιον γοβιό ή αν δεν θες σύννεφα άμμου και βουναλάκια ρίξε στο ενυδρείο καμιά εικοσαριά nassarius και καθάρισες!

Σε κάθε αλλαγή νερού θα σου πρότεινα επίσης να βγάζεις με σιφώνι οοοοτι μπορείς μέχρι να καθαρίσεις!Βάλε και κανέναν ερημίτη για την άλγη στον βράχο!

Η halimeda δεν κάνει....πάντα από την δικιά μου εμπειρία μιλάω...!Αν θες φίλτρανση πρόσθεσε είτε chaeto είτε caulerpa!:)

Καλή συνέχεια και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή όμως στον συνδυασμό ερημιτών με σαλιγκάρια γιατί μπορεί να αποβεί μοιραίος για τα σαλιγκάρια καθώς έχουν την τάση ανάλογα το

μέγεθος τους οι ερημίτες να σκοτώνουν σαλιγκάρια για το κέλυφος ..

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή όμως στον συνδυασμό ερημιτών με σαλιγκάρια γιατί μπορεί να αποβεί μοιραίος για τα σαλιγκάρια καθώς έχουν την τάση ανάλογα το

μέγεθος τους οι ερημίτες να σκοτώνουν σαλιγκάρια για το κέλυφος ..

Σωστός! Εμένα ο ερημιτάκος μου ένα σαλιγκαράκι το ξεπάστρεψε και τώρα έχει αποκτήσει και δεύτερο σπιτάκι!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα στο forum το ενυδρειο προχωρησε και οσο παει ομορφαινει εχω κανει και μια πατεντα στο φωτιστικο και εχω περασει 2 led ταινιες 14 watt που δεν σβηνουν ποτε ,και μερικες φωτο post-55294-0-74492000-1401542600_thumb.jpg post-55294-0-79391400-1401542613_thumb.jpg post-55294-0-82828600-1401542631_thumb.jpg post-55294-0-12972400-1401542651_thumb.jpg post-55294-0-94757600-1401542667_thumb.jpg

post-55294-0-85417300-1401542583_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε για το update geo877 :thumbsu:

Oντως το ενυδρειο φαινεται πολυ πιο ωριμο,φτου φτου!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο

και τα κοραλια πολυ ωραιο (καλοριζικα :) )

Με την λεντοτενια δεν εχεις προβλημα

με τις αλγες?

Link to comment
Share on other sites

παντα εχω προβλημα με την αλγη οποτε δεν μ φαινεται η αλλαγη .....ισος αναπτυσσονται λιγο πιο γρηγορα αλλα χαλαλι οπτικα ειναι πιο ομορφο αλλα δεν ξερω κατα ποσο δυναμωνει τον φωτισμο του ενυδρειου ...........

Link to comment
Share on other sites

ΑΟ χρησιμοποιείς?

Και φωσφορικα πόσο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

ναι χρισιμοποιω ΑΟ και φωσφορικα εχω 0

Link to comment
Share on other sites

ναι υπαρχει .να ρωτησω κατι εχω παθει ζημια με τα υδραβλικα και δεν εχω νερο να κανω την αλαγη μ ,να παρω εμφιαλωμενο να παρω απο pet ετοιμο τι ειναι το καλητερο τωρα?

Link to comment
Share on other sites

για αλλαγη μονο, βρυση και αντιχλωριο πολυ ποιο οικονομικο μεχρι να ετοιμαστεις.

Link to comment
Share on other sites

μονο στο μπανιο εχει νερο το σπιτι, ετσι θα κανω και βλεπουμε .......

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπερα στο forum το ενυδρειο προχωρησε και σιγα σιγα φτανει στο τελικο του αποτελεσμα καθε γνωμη δεκτη .......post-55294-0-49653100-1415023166_thumb.jpgpost-55294-0-17061100-1415023183_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...