Jump to content

Να Εξηγούμαστε Για Να Μην Παρεξηγούμαστε....


FotisGt

Recommended Posts

Φωτη μπραβο σου που εκανες το θεμα.

Οποιοσδηποτε κανει τετοιες ενεργειες μεσα σε αυτο το φορουμ ειναι αυτοματος εξω απο αυτο και το υπεροχο κλιμα αλληλοβοηθειας που υπαρχει.

Κριμα για τα παιδια που προσφερουν απλοχερα για να βοηθησουν αλλα ατομα στο χομπυ (πχ Αιολος. Αυτον γνωριζω εγω προσωπικα, ειμαι σιγουρος οτι και πολυ αλλοι το κανουν και συγχαρητηρια και παλι)

Κριμα για αυτους που συμπεριφερονται ετσι.

Εδώ δε θα με βρεις σύμφωνο φίλε μου. Δε νομίζω οτι ειναι σωστό να τεθεί εκτός φόρουμ το μέλος για το λόγο αυτό. Εντάξει, ας μη τον καταδικάζουμε κι όλας για ΤΟ κακούργημα. Δε νομίζω οτι είχε πρόθεση να προσβάλλει το φόρουμ ή τον δωροθέτη. Απλα η ενέργειά του, ηταν θεωρώ περισσότερο απερισκεψία παρά κάτι άλλο. Ειναι κρίμα να διαβάζει και ο ίδιος αυτο το θέμα και να νιώθει αποκομμενος απο την ομάδα. Δε πρεπει να γίνει έτσι. Ο Φώτης εξηγήθηκε και πολυ καλά έκανε, εμείς συμφωνήσαμε αν μη τι άλλο αλλα όχι και να τον διώξει η διαχειριστική ομάδα, λάθος έκανε, όχι έγκλημα.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θοδωρή, αν ήθελε να το κάνει, θα έπρεπε να το κάνει εκτός ΑΖ. Μπορούσε να βάλει αγγελία σε γνωστό site αγοραπωλησιών ή κάπου αλλού τέλος πάντων (περιοδικα κτλ) αλλά να το κάνει μέσα από το φόρουμ; φαίνεται "κάπως". Είναι σα να σου φέρουν δώρο στη γιορτή σου και αφού το ανοίξεις και δεις οτι κάτι παρόμοιο έχεις, να βγάλεις ανακοίνωση στο σαλόνι στους λοιπούς καλεσμένους οτι το πουλάς. Πως θα φαίνονταν αυτό στον επισκέπτη που σου έφερε το δώρο; είναι το ίδιο και με την περίπτωση για την οποία συζητούμε. Είναι ελαφρώς προσβλητικό τόσο για τον δωροθέτη όσο και για το φόρουμ.

Ακριβως οπως ενιωσα και οτι σκεφτηκα

1000%

Link to comment
Share on other sites

Φωτη μπραβο σου που εκανες το θεμα.

Οποιοσδηποτε κανει τετοιες ενεργειες μεσα σε αυτο το φορουμ ειναι αυτοματος εξω απο αυτο και το υπεροχο κλιμα αλληλοβοηθειας που υπαρχει.

Κριμα για τα παιδια που προσφερουν απλοχερα για να βοηθησουν αλλα ατομα στο χομπυ (πχ Αιολος. Αυτον γνωριζω εγω προσωπικα, ειμαι σιγουρος οτι και πολυ αλλοι το κανουν και συγχαρητηρια και παλι)

Κριμα για αυτους που συμπεριφερονται ετσι.

συμφωνώ απόλυτα με τον Φώτη κυρίως για τον λόγο που είπε λίγο πιο πάνω ο Safarpn.

Όμως μην ξεχνάμε ότι ουδείς αλάνθαστος.....όλοι έχουν δικαίωμα να κάνουν λάθος επομένως ας μην σταυρώνουμε τους άλλους εύκολα.... νομίζω ότι μια σύσταση αρκεί.Άλλωστε αυτός είναι ο λόγος που οι αγγελίες περνάν από έγκριση διαχειριστή! Κάνω λάθος;;;;

Φώτη δεν την είδα την αγγελία αλλά αν όντως δημοσιεύτηκε δεν φέρει ευθύνη και ο διαχειριστής;;;; Λέω εγώ .......

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δε μίλησε για τιμωρία και αποκοπή.Μην μπλέκετε κουβέντες που δεν έχουν υποθεί.

Ο αρμόδιος συντονιστής δεν φέρει ευθύνη για οποιοδήποτε "λάθος" δεν ορίζεται από τον κανονισμό αγγελιών και τους όρους χρήσης του ΑΖ.

Σε κάθε κοινωνία βέβαια υπάρχουν και άγραφοι κανόνες, όπως αυτός της "έμμεσης" ασέβειας...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσοχη δεν μιλησα για μπαν. Αλλα μεσα απο τετοιες ενεργειες εισαι εξω απο το κλιμα του φορουμ. Οποτε εισαι εξω ακομη και αν εισαι σε αυτο. Γιατι αυτο το φορουμ ειναι πανω απο ολα οι ανθρωποι που γραφουν καθημερινα σε αυτο. Και οι περισσοτεροι απο αυτους εχουν κια σχεσεις εξω απο αυτο. Οταν καποιος συμπεριφερεται ετσι αυτοματως και απο μονος του αποκοβεται απο ολη αυτη την ατμοσφαιρα. Εν τελη μονο αυτος χανει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω με Safarpn όπως επίσης και με το τελευταίο του Φώτη!!

Επιβεβαιώνω πως η αγγελία δημοσιευτηκε γιατί πρόλαβα και την είδα.

Από εκεί και πέρα ας μην ξεχνάμε πως δεν σταυρώθηκε αλλά ούτε στιγματίστηκε κανείς

εφόσον δεν δόθηκε πουθενά το link της αγγελίας όπως επίσης δεν αναφέρθηκε πουθενά το nickname του μέλους!!

Εννοείται πως "ουδείς αλάνθαστος"

Όλα καλά λοιπόν και προχωράμε. . . :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δε μίλησε για τιμωρία και αποκοπή.Μην μπλέκετε κουβέντες που δεν έχουν υποθεί.

Ο αρμόδιος συντονιστής δεν φέρει ευθύνη για οποιοδήποτε "λάθος" δεν ορίζεται από τον κανονισμό αγγελιών και τους όρους χρήσης του ΑΖ.

Σε κάθε κοινωνία βέβαια υπάρχουν και άγραφοι κανόνες, όπως αυτός της "έμμεσης" ασέβειας...

απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι με ένα προσωπικό μήνυμα μπορούν να προληφθούν παρεξηγήσεις και λάθη μπου μπορεί κάποιος απλά να μην το σκέφτηκε καλώς ή κακός.

Αυτό το νόημα έχει και ο έλεγχος ....όχι της λογοκρισίας απλά μιας δεύτερης σκέψης - γνώμης! :)

με βρίσκεις πάντως, ξαναλέω, απόλυτα σύμφωνο με τα γραφόμενά σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια παρένθεση φίλε rastafari. 2 μέλη και όχι ένα. Διπλή στεναχώρια...

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειδα την αγγελια αλλα νομιζω πως δεν εχει νοημα να δινουμε εμφαση σε ενα τετοιο γεγονος!

δεν θεωρω σωστο να διωξουμε κανεναν αλλα ουτε και να στιγματισουμε!

για αυτο προτεινω peace!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκοπός του αρχικού μηνύματος ήταν πρώτον για να εκφράσω την προσωπική μου πικρία,και δεύτερον για "εκπαίδευση".

Το ΑΖ είναι ένα μικρό σχολείο, πέρα από τα ενυδρειακά θέματα μαθαίνουμε να αναγνωρίζουμε τα λάθη μας και να μαθαίνουμε από αυτά.

Όλοι μας κάνουμε λάθη και πάντα θα κάνουμε. Πιστεύω οτι είναι κατανοητό από όσους σέβονται αυτό το χώρο και προσπαθούν με κάθε τρόπο να γίνεται αυτή η κοινότητα ολοένα και καλύτερη. Αν κάποιοι βέβαια βλέπουν στο βάθος μόνο το χρηματικό κέρδος και το χαβαλέ, αργά ή γρήγορα η κοινότητα θα τους απομακρύνει από μόνη της. Εγώ προσωπικά το στραβό δε θα πάψω να το λέω.Έτσι έχω μάθει. Καλή καρδιά :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αυτά τα θέματα είναι πραγματικά για να μας βάζουν σε σκέψεις και να μας βελτιώνουν....

Φώτη είναι υποχρέωση μας να λέμε τα στραβά για να βελτιωνόμαστε :)

τέλος καλό όλα καλά μια εμπειρία ακόμα στο σακί μας........(έεεερε αμπελοφιλόσοφος! χαχαχα)

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή, αν ήθελε να το κάνει, θα έπρεπε να το κάνει εκτός ΑΖ. Μπορούσε να βάλει αγγελία σε γνωστό site αγοραπωλησιών ή κάπου αλλού τέλος πάντων (περιοδικα κτλ) αλλά να το κάνει μέσα από το φόρουμ; φαίνεται "κάπως". Είναι σα να σου φέρουν δώρο στη γιορτή σου και αφού το ανοίξεις και δεις οτι κάτι παρόμοιο έχεις, να βγάλεις ανακοίνωση στο σαλόνι στους λοιπούς καλεσμένους οτι το πουλάς. Πως θα φαίνονταν αυτό στον επισκέπτη που σου έφερε το δώρο; είναι το ίδιο και με την περίπτωση για την οποία συζητούμε. Είναι ελαφρώς προσβλητικό τόσο για τον δωροθέτη όσο και για το φόρουμ.

Ρε παιδια τι εγινε, δεν προλαβα να φαω και γραφτηκαν κατεβατα!

Λοιπον στο θεμα μας! Εγω διαφωνω!

Εγω προσωπικα κερδισα 4 φορες και ολα τα χαρισα!

Αυτα ομως δεν μου τα εκανε προσωπικα δωρο καποιος απ τους δωροθετες, τα κερδισα σε λοταρια! Ουτε ηταν δωρο για τα γεννεθλια μου και τη γιορτη μου!

Γιατι να μη μπορει να τα βαλει αγγελια στο φορουμ απ τη στιγμη που ειναι ιδιοκτησιας του;

Ο δωροθετης εκανε το δωρο και τον ευχαριστουμε πολυ αλλα απο κει και περα ειναι θεμα του καθενος τι θα το κανει!

Γιατι δηλαδη να το χαρισει;

Ενταξει δεν νομιζω οτι ειναι και τραγικο!

Δεν ξερω παιδια αυτη ειναι η αποψη μου!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα ποστ 22 και 25 τα λένε όλα... Δεν έχω κάτι άλλο να πω... :)

Link to comment
Share on other sites

η άποψή μου είναι ότι δεν είναι ηθικό να πουλάς κάτι που δεν έχει πληρωθεί. Βέβαια αυτό χωράει πολύ κουβέντα γιατί αν παράδειγμα είμασταν ας πούμε σε ένα φόρουμ με αυτοκίνητα και κάποιος πουλούσε το κερδισμένο από διαγωνισμό δεν θα μας πείραζε......μήπως έχει δίκιο τελικά ο Sturm και εμείς φαρισαίζουμε ;;;; Μπερδεύτηκα......

Link to comment
Share on other sites

η άποψή μου είναι ότι δεν είναι ηθικό να πουλάς κάτι που δεν έχει πληρωθεί. Βέβαια αυτό χωράει πολύ κουβέντα γιατί αν παράδειγμα είμασταν ας πούμε σε ένα φόρουμ με αυτοκίνητα και κάποιος πουλούσε το κερδισμένο από διαγωνισμό δεν θα μας πείραζε......μήπως έχει δίκιο τελικά ο Sturm και εμείς φαρισαίζουμε ;;;; Μπερδεύτηκα......

Θα επιμένω στην άποψή μου οτι κι εγώ μπορεί να το πουλούσα αλλα όχι μέσα απο αυτο το χώρο. Ειναι προσβολή για τον δωροθέτη πως να το κάνουμε. Ελα λίγο στη θέση του, τι θα σκεφτόσουν "Δεν εκτίμησε το δώρο μου". Σίγουρα εκτίμησε το δώρο μιας και ηταν αξιόλογο αλλα ηταν φάουλ απο την πλευρά του να το πουλήσει εδώ μέσα. Μόνο και μόνο απο τακτ, απο σεβασμό.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να το πω κι αλλιως, αν εγραφε η αγγελια χαριζεται θα ηταν καλυτερα;

Link to comment
Share on other sites

Αααχ σας παρακαλω, ας μην αρχιζουμε τις ταμπελες επειδη καποιοι λεμε τις γνωμες μας.

Ειμαστε μια κοινωτητα και κανουμε ολοι ενα χομπυ, αυριο μεθαυριο θα γινει το μπαζααρ, περσι (και απ οτι ακουγετε και φετος) εγινε το plant & frag swap, εχουμε ατομα που καιγοντε ισως για καποια πραγματα και δεν μπορουν να τα αγορασουνε για διαφορους λογους(οικογενια, υποχρεωσης, ανεργεια), εφοσον και η πιτα εγινε για την κοινοτητα θα επρεπε καποια πραγματα που δεν θελουν οσοι τα κερδισανε να τα ανταλαξουν με ατομα ή ακομα και να τα χαρισουν σε ατομα απο αυτην την κοινωτητα..... Οπως θα γινει το μπαζααρ και οπως εγιναν τα swap, ετσι θα επρεπε να δωθουν τα πραγματα απ την πιτα....

Θεωρω τον Φωτη σωστο και υποστηριζω την γνωμη του, δεν εβαλε ταμπελες, δεν κυνηγισε και δεν εθιξε ονομαστικα κανεναν....

Η δυναμη του φορουμ κρυβεται στους ανθρωπους του και στις πραξεις τους....

Τροφη για σκεψη ολα αυτα, φιλικα οπως παντα :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τελικά θα ασπαστώ την άποψη των Safarpn & Akridas66 κυρίως λόγο της ηθικής πλευράς του πράγματος (sorry Sturm :) )

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι εγινε, δεν προλαβα να φαω και γραφτηκαν κατεβατα!

Λοιπον στο θεμα μας! Εγω διαφωνω!

Εγω προσωπικα κερδισα 4 φορες και ολα τα χαρισα!

Αυτα ομως δεν μου τα εκανε προσωπικα δωρο καποιος απ τους δωροθετες, τα κερδισα σε λοταρια! Ουτε ηταν δωρο για τα γεννεθλια μου και τη γιορτη μου!

Γιατι να μη μπορει να τα βαλει αγγελια στο φορουμ απ τη στιγμη που ειναι ιδιοκτησιας του;

Ο δωροθετης εκανε το δωρο και τον ευχαριστουμε πολυ αλλα απο κει και περα ειναι θεμα του καθενος τι θα το κανει!

Γιατι δηλαδη να το χαρισει;

Ενταξει δεν νομιζω οτι ειναι και τραγικο!

Δεν ξερω παιδια αυτη ειναι η αποψη μου!

Συμφωνώ απόλυτα!!!

Αν κάποιος κέρδιζε ένα αμάξι

και το πούλαγε (όχι γιατι μπορέι να είχε ανάγκη τα λεφτά

αλλά γιατί έχει άλλο και δεν το χρειάζεται)

θα λέγαμε τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με τον FOTISGT στο θέμα του πως κανείς διαχειρίζεται κάποια αντικείμενα που του χαρίστικαν ή με οποιαδήποτε τρόπο περιήλθαν στα χέρια του.

ΟΜΩΣ :

Αν ήμουν από αυτούς που :

είχα καταβάλει μεγάλες προσπάθειες να στήσω μια συγκέντρωση ,

να κλείσω το μαγαζί για την εκδήλωση ,

να κινητοποιήσω κόσμο ,

να χάσω πολύτιμο χρόνο από τα παιδιά μου ,

να ξοδέψω βενζίνες στα πήγαινε - έλα για να είναι όλοι ευχαριστημένοι,

να βρω , να παρακαλέσω , να ρίξω τα μούτρα μου για βρω δωροθέτες,

να βγάλω αφίσες , φυλλαδια , λαχνούς και ότι άλλο μου διαφεύγει

και όλα αυτά για ένα χόμπι ,

με σκοπό :

να ξεφύγουμε από τα προβλήματα μας για λίγο ,

να βρεθούμε κάποιοι φίλοι ,

να αλλαξουμε απόψεις , να βριστούμε , να γελάσουμε ,

να γνωριστούμε , να κάνουμε καζούρα ,

να ανταλλάξουμε ,

να μυήσουμε και να βοηθήσουμε με ότι ξέρουμε ή νομίζουμε ότι ξέρουμε ( η προσπάθεια μετράει )

και μετά από όλα αυτά έβλεπα να '' ξε πουλιέται '' ότι κάναμε , γιατί έτσι θα αισθανόμουνα ,

τότε :

απλά θα στράβωνα πολύ άσχημα μα πάρα πολύ άσχημα και συν τις άλλοις θα στενοχωριόμουνα επειδή δεν πέρασε το μήνυμα του '' είμαστε χομπίστες ενυδρειάδες '' αλλά σαν να με κορόιδεψαν.

Δεν ξέρω τον FOTISGT , δεν έτυχε , δεν έχω πολύ χρόνο για να ξεφεύγω , ακόμα και τώρα που γράφω.

Δεν ξέρω αν και ο ίδιος συμμετείχε στην οργάνωση όλου του event.

Ξέρω, όμως, ότι κάποτε που είχα οργανώσει κάτι άλλο , με την δουλειά μου και έγινε κάτι αντίστοιχο , μετά από κόπο ημερών , ξενύχτια , χρόνο , χρήματα , ότι νιώσει οργή.

Φυσικά , είναι απόλυτα λογικό, αυτός που είναι εκτός του όλου εγχειρήματος , δεν το καταλαβαίνει .

Δεν το καταλαβαίνει αν δεν το έχει ζήσει. Είναι κάπως θα έλεγα '' ανήθικο '' και πιστεύω ότι αυτή την λέξη αισθάνθηκε στα χείλια του ο FOTIS GT

Ίσως μετά από αυτά τα post , κάποιοι το καταλαβουν , ίσως όχι.

Δεν πειράζει . Next time.

Συγγνώμη αλλά δεν έχω καλό γραπτό λόγο. Ελπίζω να μην πρόσβαλλα κανένα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με τον FOTISGT στο θέμα του πως κανείς διαχειρίζεται κάποια αντικείμενα που του χαρίστικαν ή με οποιαδήποτε τρόπο περιήλθαν στα χέρια του.

ΟΜΩΣ :

Αν ήμουν από αυτούς που :

είχα καταβάλει μεγάλες προσπάθειες να στήσω μια συγκέντρωση ,

να κλείσω το μαγαζί για την εκδήλωση ,

να κινητοποιήσω κόσμο ,

να χάσω πολύτιμο χρόνο από τα παιδιά μου ,

να ξοδέψω βενζίνες στα πήγαινε - έλα για να είναι όλοι ευχαριστημένοι,

να βρω , να παρακαλέσω , να ρίξω τα μούτρα μου για βρω δωροθέτες,

να βγάλω αφίσες , φυλλαδια , λαχνούς και ότι άλλο μου διαφεύγει

και όλα αυτά για ένα χόμπι ,

με σκοπό :

να ξεφύγουμε από τα προβλήματα μας για λίγο ,

να βρεθούμε κάποιοι φίλοι ,

να αλλαξουμε απόψεις , να βριστούμε , να γελάσουμε ,

να γνωριστούμε , να κάνουμε καζούρα ,

να ανταλλάξουμε ,

να μυήσουμε και να βοηθήσουμε με ότι ξέρουμε ή νομίζουμε ότι ξέρουμε ( η προσπάθεια μετράει )

και μετά από όλα αυτά έβλεπα να '' ξε πουλιέται '' ότι κάναμε , γιατί έτσι θα αισθανόμουνα ,

τότε :

απλά θα στράβωνα πολύ άσχημα μα πάρα πολύ άσχημα και συν τις άλλοις θα στενοχωριόμουνα επειδή δεν πέρασε το μήνυμα του '' είμαστε χομπίστες ενυδρειάδες '' αλλά σαν να με κορόιδεψαν.

Δεν ξέρω τον FOTISGT , δεν έτυχε , δεν έχω πολύ χρόνο για να ξεφεύγω , ακόμα και τώρα που γράφω.

Δεν ξέρω αν και ο ίδιος συμμετείχε στην οργάνωση όλου του event.

Ξέρω, όμως, ότι κάποτε που είχα οργανώσει κάτι άλλο , με την δουλειά μου και έγινε κάτι αντίστοιχο , μετά από κόπο ημερών , ξενύχτια , χρόνο , χρήματα , ότι νιώσει οργή.

Φυσικά , είναι απόλυτα λογικό, αυτός που είναι εκτός του όλου εγχειρήματος , δεν το καταλαβαίνει .

Δεν το καταλαβαίνει αν δεν το έχει ζήσει. Είναι κάπως θα έλεγα '' ανήθικο '' και πιστεύω ότι αυτή την λέξη αισθάνθηκε στα χείλια του ο FOTIS GT

Ίσως μετά από αυτά τα post , κάποιοι το καταλαβουν , ίσως όχι.

Δεν πειράζει . Next time.

Συγγνώμη αλλά δεν έχω καλό γραπτό λόγο. Ελπίζω να μην πρόσβαλλα κανένα.

συμφωνω λιγο ανηθικο ισως...

Link to comment
Share on other sites

το καθε χομπυ πρεπει να ειναι ευχαριστηση και οχι οικονομικη ανταμοιβη, αν υπαρχει οικονομικη ανταμοιβη πρεπει να ονομαζεται επαγγελμα και ειδικα σε εκμεταλλευση δωρων ή χαρισματων.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε και με όλο το συμπαθειο , αλλά δεν μ'αρέσει και δεν νιώθω καλά που συνεχίζουμε αυτή την κουβέντα!

Νομίζω το νόημα βγήκε, επίσης είναι καλό να υπάρχει σαν τοπικ για το μέλλον !

Δεν νομίζω ότι έχει κανεις να κερδίσει πλέον κάτι από αυτό το τοπικ!

Οση πικρία και να έχουμε νιώθω λες και λιθοβολουμε κάποιους !

Και ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλετο!

Υγ φιλικά και με πολύ αγάπη προς το φόρουμ και το χομπι!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ξεκιναει πρωτα απο εδω....

6320177bd47ade504e66792ebbfae93c_XL.jpg

απο τους ''αλεξιπτωτιστες'' της πιτας ... ανθρωπους που θα τους δεις Η για πρωτη φορα Η θα τους βλεπεις ΜΟΝΟ στη πιτα Η σε οποιαδηποτε εκδηλωση εχει δωρα ( πιτα γενεθλιων , πιτα πρωτοχρονιας και τετοια ) . Για να μην παρεξηγηθω λεω πως αυτοι ειναι ελαχιστοι ( αλλα δυστυχος υπαρχουν ) .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...