Jump to content

Κολλημενα Πτερυγια


piki

Recommended Posts

Γεια σας!σημερα που πηγα να ταισω τα γκαπακια μου παρατηρησα οτι στο αρσενικο κ σε ενα απο τα θηλυκα ηταν καπως κολλημενη η ουρα τους.δεν φαγανε κ με ορεξη..σε οσους εχουν γκαπακια εχει συμβει κατι αντιστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:60
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικο φιλτρο γεματο με βιολογικο υλικο.μπλε σφουγγαρι,mini siporax.
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):3 μηνες
- Ψάρια (είδη και αριθμός):1 χαρεμακι guppy
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):νιφαδες της tropical,τροφη σε κοκκους.αλλαγη του 30% με αντιχλωριο μια φορα την εβδομαδα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:8
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):10
- Θερμοκρασία:25
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:υγρα τεστ tropical
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:gyppy
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):κολλημενη ουρα,ανορεξια.
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:oxi

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:οχι
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Έγινε επεξεργασία - piki
Link to comment
Share on other sites

φωτο δεν μπορω να βγαλω διστυχως.δεν εχω φωτογραφικη και ουτε καλη αναλυση στο κινητο.το συμτωμα του ψαριου ειναι εντελως κολλημενη ουρα.

Link to comment
Share on other sites

Την αλλαγή νερού πως την κάνεις ; Εννοώ τη θερμοκρασία πως την φέρνεις στα επιθυμητά επίπεδα ;

Link to comment
Share on other sites

Την αλλαγή νερού πως την κάνεις ; Εννοώ τη θερμοκρασία πως την φέρνεις στα επιθυμητά επίπεδα ;

με θερμοστατη που βαζω μεσα στο βαρελακι κ θερμομετρο μεχρι να φτασει την θερμοκρασια του ενυδρειου.εχω το pimafix κατι αντιστοιχο του melafix να ξεκινησω θεραπεια?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έκανα μια θεραπεία με κάποιο φάρμακο του τύπου esha 2000, γιατί συνήθως αυτό που παρατηρείς είναι προεόρτιο κάποιας ασθένειας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έκανα μια θεραπεία με κάποιο φάρμακο του τύπου esha 2000, γιατί συνήθως αυτό που παρατηρείς είναι προεόρτιο κάποιας ασθένειας.

δυστυχως δεν προλαβα να κανω τιποτα...εχασα ολο το χαρεμι..χθες ψοφαγε το ενα μετα το αλλο. :rip:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έμεινε τίποτα?

τιποτα..3 θηλυκά εκ των οποιων το ενα ετοιμο να γεννησει κ ενα αρσενικο..ηταν για τρεις μηνες μια χαρα κ σε δυο μερες τα εχασα.αν παρατηρησετε κολλημενη ουρα να ξεκινησετε αμεσως θεραπεια.η ασθενεια ειναι θανατηφορα

Link to comment
Share on other sites

Κάποια εξήγηση πρέπει να υπάρχει για αυτό που συνέβη . Τίποτα δεν πεθαίνει χωρίς λόγο . Τα κολλημένα πτερύγια που είπες είναι σημάδι ασθένειας ακόμα και ύπαρξης αμμωνίας . Πολύ φοβάμαι ότι αυτό που σκότωσε τα ψάριαα σου έχει παραμείνει στο νερό σου .

Link to comment
Share on other sites

Κάποια εξήγηση πρέπει να υπάρχει για αυτό που συνέβη . Τίποτα δεν πεθαίνει χωρίς λόγο . Τα κολλημένα πτερύγια που είπες είναι σημάδι ασθένειας ακόμα και ύπαρξης αμμωνίας . Πολύ φοβάμαι ότι αυτό που σκότωσε τα ψάριαα σου έχει παραμείνει στο νερό σου .

σιγουρα κατι φταει..το τι ειναι δεν ξερω...αμμωνια δεν εχω,εκανα μετριση.το θεμα ειναι τωρα τι κανω που θελω να βαλω καινουργιο χαρεμι?αλλαζω ολο το νερο????

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα έκανα εγώ θα ήταν μιά καλή αλλαγή νερού και στην συνέχεια θα χρησιμοποιούσα επίσης ένα ενυδρειακό αλάτι , συγκεκριμένα το ektozon ώστε να αντιμετωπίσω ότι παρέμεινε μέσα . Επίσης κατά την εισαγωγή των νέων ψαριών θα χορηγούσα για τρείς μέρες δόση από melafix . Από ότι είδα πιο πάνω το έχεις αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Πες μας λίγο τις μετρήσεις , και με τι μετρας?

Το ενυδρείο πως το εστρωσες?

Link to comment
Share on other sites

Πες μας λίγο τις μετρήσεις , και με τι μετρας?

Το ενυδρείο πως το εστρωσες?

αμμωνια 0,νο2 ο,νο3 10.με υγρα τεστ μετραω της tropical.το ενυδρειο στρωθηκε με μπολι που πηρα απο το ενυδρειο του μονομαχου που τρεχει 9 μηνες

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα έκανα εγώ θα ήταν μιά καλή αλλαγή νερού και στην συνέχεια θα χρησιμοποιούσα επίσης ένα ενυδρειακό αλάτι , συγκεκριμένα το ektozon ώστε να αντιμετωπίσω ότι παρέμεινε μέσα . Επίσης κατά την εισαγωγή των νέων ψαριών θα χορηγούσα για τρείς μέρες δόση από melafix . Από ότι είδα πιο πάνω το έχεις αυτό .

εχω το pimafix,κατι αντιστοιχο του melafix

Link to comment
Share on other sites

εχω το pimafix,κατι αντιστοιχο του melafix

Θα έκανα αλλαγή νερού όπως είπα και πιο πάνω , έπειτα θα το άφηνα να τρέξει ένα μήνα χωρίς να βάλω ψάρια μέσα αλλά με χορήγηση τεσσάρων δόσεων ektozon , τεσσάρων ισόποσων δόσεων ανά επτά μέρες .

Κατόπιν θα άλλαζα πάλι νερό και μετά θα πρόσθετα τα νέα ψάρια . Εδώ να πώ ότι το ektozon δεν πρέπει να χρησιμοποιείται αν έχεις φυτά στο ενυδρείο , υπάρχει περίπτωση κάποια φυτά να μην το ανεχτούν , όπως επίσης και αν έχεις γαρίδες ή ασπόνδυλα γενικώς .

Link to comment
Share on other sites

Θα έκανα αλλαγή νερού όπως είπα και πιο πάνω , έπειτα θα το άφηνα να τρέξει ένα μήνα χωρίς να βάλω ψάρια μέσα αλλά με χορήγηση τεσσάρων δόσεων ektozon , τεσσάρων ισόποσων δόσεων ανά επτά μέρες .

Κατόπιν θα άλλαζα πάλι νερό και μετά θα πρόσθετα τα νέα ψάρια . Εδώ να πώ ότι το ektozon δεν πρέπει να χρησιμοποιείται αν έχεις φυτά στο ενυδρείο , υπάρχει περίπτωση κάποια φυτά να μην το ανεχτούν , όπως επίσης και αν έχεις γαρίδες ή ασπόνδυλα γενικώς .

εχω μεσα φυτα,ομως θα το διακυνδινεψω γιατι πρεπε να ειμαι σιγουρη οτι εχει εξαλειφτει.εχω μια μικρη υποψια βεβαια για κατι που μπορει να το προκαλεσε ολο αυτο κ να μην ειναι καποια ασθενεια.εχω ενα αντιχλωριο που περιεχει κολλοειδη για την προστασια των πτεριγιων.μηπως το προκαλεσε αυτο?ηπως εριξα λιγο παραπανω?γιατι εγινε μετα απο αλλαγη νερου

Link to comment
Share on other sites

εχω μεσα φυτα,ομως θα το διακυνδινεψω γιατι πρεπε να ειμαι σιγουρη οτι εχει εξαλειφτει.εχω μια μικρη υποψια βεβαια για κατι που μπορει να το προκαλεσε ολο αυτο κ να μην ειναι καποια ασθενεια.εχω ενα αντιχλωριο που περιεχει κολλοειδη για την προστασια των πτεριγιων.μηπως το προκαλεσε αυτο?ηπως εριξα λιγο παραπανω?γιατι εγινε μετα απο αλλαγη νερου

Aγαπητή Πίκι , οι οδηγίες χορήγησης του ektozon αναφέρουν ότι το ρίχνουμε ( διαλλυμένο με νερό του ενυδρείου ) σε μία άκρη μακριά από ψάρια και φυτά . Όσον αφορά τα φυτά δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα .

Το αντιχλώριο πού λές , μήπως είναι το stress coat ; Δεν νομίζω πώς οι θάνατοι προκλήθηκαν από εκεί . Το συγκεκριμένο κάνει καλό και όχι κακό . Επίσης ενδείκνυται και στην εισαγωγή ψαριών στο ενυδρείο ώστε να μειωθεί το στρές των ψαριών αλλά και να εγκλιματιστούν καλύτερα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...