Jump to content

Recommended Posts

Δεν βαζω φωτο την εκανα την ανγνωριση μονος μου :thumbsu: Ανοιξα το θεμα για την αντιμετωπιση τους...

Το τελευταιο μηνα προσεξα οτι εχω 1 ή 2 αστερινες οποτε λογικα μπορει να υπαρχουν και παραπανω που δεν βλεπω ή δεν τις βλεπω ολες μαζι ταυτοχρονα, αλλα ειναι πολυ μικρος ακομη ο πλυθησμος τους....Τι κανω τωρα? διαβαζω οτι κατα πασα πιθανοτητα ειναι χρησιμοι οργανισμοι εκτως απο ελαχιστες περιπτωσεις που την πεφτουν σε ζοανθους και ακροπορες...Οι δικες μου πρεπει να ειναι απο τις καλες γιατι τις βλεπω μονο πανω στον βραχο και οχι πανω στα ζοανθακια μου, αλλα παντου διαβαζω οτι πρεπει να τις βγαλω αμεσως.....Γιατι? Και πως γινετε να τις βγαλω, αφου εκει που τις βλεπω, ειναι τοσο δυσκολα σημεια που το χερι μου δεν φτανει σε καμια περιπτωση.....Με τι ρυθμο πολλαπλασιαζονται? οποιος εχει εμπερια ας μου πει τι να κανω τωρα που ειναι αρχη ακομη, γιατι αργοτερα θα μου αρεσε να βαλω μια γαριδα αρλεκυνο, αλλα οταν τις ξεπαστρεψει (που σε μενα λογω μικρου ενυδρειου θα γινει πολυ γρηγορα) θα ειναι κριμα να λιμοκτονησει....παρακαλω τα φωτα σας!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτην εδω θα τις εξαφανισεις! http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=497+525+749&pcatid=749

Εκτος του οτι θα σου κανει δουλεια ταυτοχρονα ειναι ενα αξιαγαπητο ζωακι :)

Εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ και καποια στιγμη θα παρω μια γιατι εμφανιζονται αστερινες. Το κακο ειναι οτι μολις τις φαει πιθανον να μην βρησκει τροφη και να παιθανει απο πεινα. (Τρωει μονο αστερινες - αστεριες) Εκτος αν 1) αγοραζεις αστεριες να τις δινεις (!)

ή 2) Αν εισαι τυχερος και προσαρμοστει σε κατεψυγμενη - ζωντανη τροφη (Και γιατι οχι και σε ξηρη)

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Πολυ προσοχη κατα την αφαιρεση τους,καθως πολλαπλασιαζονται με το διαμελισμο.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτην εδω θα τις εξαφανισεις! http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=497+525+749&pcatid=749

Εκτος του οτι θα σου κανει δουλεια ταυτοχρονα ειναι ενα αξιαγαπητο ζωακι :)

Εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ και καποια στιγμη θα παρω μια γιατι εμφανιζονται αστερινες. Το κακο ειναι οτι μολις τις φαει πιθανον να μην βρησκει τροφη και να παιθανει απο πεινα. (Τρωει μονο αστερινες - αστεριες) Εκτος αν 1) αγοραζεις αστεριες να τις δινεις (!)

ή 2) Αν εισαι τυχερος και προσαρμοστει σε κατεψυγμενη - ζωντανη τροφη (Και γιατι οχι και σε ξηρη)

παραπανω γραφω γιατι, ενω μου αρεσει, δεν θελω να βαλω αρλεκυνο....

Πολυ προσοχη κατα την αφαιρεση τους,καθως πολλαπλασιαζονται με το διαμελισμο.

Ρε στρατο δηλαδη προτεινεις να στηνω καραουλι και οταν ερχονται σε σημειο ευκολο προσεχτικα να βγαλω οσες μπορω?

Τελικα ειναι pest, ενω δεν πειραζουν καποια απο τα ζωντανα μας?

Link to comment
Share on other sites

Eιναι pest για το λογο του οτι πολλαπλασιαζεται ταχυτατα.Και αν δεν κανεις κατι στην αρχη,μετα οχι αρλεκινος,αλλα και το Μητσοτακη να ριξεις μεσα δε θα κανει τιποτα. :lolu:

Η καλυτερη αντιμετωπιση λοιπον ειναι ο φυσικος θηρευτηςμπρωτα απ'ολα,αλλιως χειροκινητη προσεκτικη αφαιρεση οταν ειναι ευκολα προσβασιμες

:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Στρατο να εισαι καλα.

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...