Jump to content

Uv Ultraviolet Sterilization Lighting


antonistt

Recommended Posts

Δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη. Οι μισοί λένε συνεχόμενη λειτουργία και οι άλλοι μισοί διακεκομμένη.

Εσύ θα δεις τι σου πάει καλύτερα.

Θα χρειάζεται συχνή συντήρηση από την γνωστή μάκα που ξέρουμε και ότι και να κάνεις ΜΗΝ ακουμπίσεις την λάμπα με τα χέρια όταν την βάζεις ή την βγάζεις.

Link to comment
Share on other sites

ρε συ αν δεν προκειται να την βαλεις σε κανα φυτεμενο που θελουμε πολλα απο αυτα που καταστρεφει η uv δεν εχεις λογο να μην τη χρησιμοποιησεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν η uv πρεπει να αναβει λιγες ωρες την ημερα Η συνεχομενα ,ομως το σιγουρο ειναι οτι δεν αντεχει πολλα αναβοσβησματα

οποτε αν την εχεις σε χρονοδιακοπτη,το σιγουρο ειναι οτι θα εισαι συχνος πελατης!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποτε σπαστο ωραριο η λαμπα.παντα συνεχομενα!

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Ποτε σπαστο ωραριο η λαμπα.παντα συνεχομενα!

Mobile klaz speaking...

+1000

Link to comment
Share on other sites

ξεκινήσαμε με

1. ειναι επικίνδυνο πήγαμε στο

2. ανάβουμε με χρονοδιακόπτη λίγες ώρες υπο συνθήκες ροής και αποτελέσματος αλλα

3. ο ξένος intrenet-ικος τύπος λέει οτι είναι οτι πιο safe υπάρχει και συνεχίζουμε με

4. μόνιμα ανοιχτό

απο την μια είμαστε η πηγή της παραπληροφόρησης - συμπεριλαμβάνομαι και εγω μέσα -

απο την άλλη αυτη είναι και η λειτουργία του φορουμ ..πολλές απόψεις διασταυρώνονται μελετώνται και στην ουσία συναποφασίζουμε 5-10 άτομα για το κάθε θέμα

βρισκόμαστε στο μόνιμα ανοιχτό ... να το κλειδώσω σαν απάντηση?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω κάπως έτσι:

Αν βάλεις δύο Έλληνες σε ένα νησί θα έχουν τρείς απόψεις για οποιοδήποτε θέμα.

Σε κάλυψα? :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, κάνε ακριβώς οτι γράφουν οι οδηγίες της να ξεμπερδεύεις.....

Link to comment
Share on other sites

Απλα ζητω συγνωμη εαν σε μπερδεψε η γνωνη μου, η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα ποτε uv ειτε σκετη ειτε σε φιλτρο, απαντησα με βαση οτι εχω διαβαση και εχω καταλαβει σε αυτο το φορουμ αλλα και σε ξενα, αλλοι ελεγαν καποιες ωρες αλλοι ελεγαν συνεχεια αλλοι ελεγαν καθολου, ο καθενας με επιχηρηματα που μου φαινονται ακομα λογικα, οπως πχ οτι καταστρεφη και την "καλη" βιολογια ή το οτι εαν υπαρξει εξαρση αλγης να βρεις που ειναι το λαθος αλλοι ελεγαν οτι ειναι οτι πρεπει μετα απο θεραπεια με φαρμακα και αλλοι οτι κανει μονο κακο γιατι "αποστειρωνη" το μικρο συστημα μας....

Και παλι συγνωμη, νομιζω οτι εφοσον πηρες ενα φιλτρο με αυτο το εξτρα, κανε οτι λενε οι οδηγιες και εαν δεις οτι δεν σου κανει για τον Αλφα ή Βητα λογο τοτε ή το ξανασυζητας εδω ή πρατεις αναλογα με οτι σου ειπε ο καθενας μας.....

Τελειως φιλικα ετσι γιατι εχεις δικιο :)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και γώ που τη χρησιμοποιώ εδώ και 5 χρόνια;

την άναψα και από τότε την σβήνω μόνο για να την καθαρίσω.

την χρησιμοποιώ στη λίμνη στο μπαλκόνι, για την άλγη! τα ψάρια δεν έχουν πάθει τίποτα όλα αυτά τα χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω κάπως έτσι:

Αν βάλεις δύο Έλληνες σε ένα νησί θα έχουν τρείς απόψεις για οποιοδήποτε θέμα.

Σε κάλυψα? :)

απολύτως.. :P

Απλα ζητω συγνωμη εαν σε μπερδεψε η γνωνη μου, η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα ποτε uv ειτε σκετη ειτε σε φιλτρο, απαντησα με βαση οτι εχω διαβαση και εχω καταλαβει σε αυτο το φορουμ αλλα και σε ξενα, αλλοι ελεγαν καποιες ωρες αλλοι ελεγαν συνεχεια αλλοι ελεγαν καθολου, ο καθενας με επιχηρηματα που μου φαινονται ακομα λογικα, οπως πχ οτι καταστρεφη και την "καλη" βιολογια ή το οτι εαν υπαρξει εξαρση αλγης να βρεις που ειναι το λαθος αλλοι ελεγαν οτι ειναι οτι πρεπει μετα απο θεραπεια με φαρμακα και αλλοι οτι κανει μονο κακο γιατι "αποστειρωνη" το μικρο συστημα μας....

Και παλι συγνωμη, νομιζω οτι εφοσον πηρες ενα φιλτρο με αυτο το εξτρα, κανε οτι λενε οι οδηγιες και εαν δεις οτι δεν σου κανει για τον Αλφα ή Βητα λογο τοτε ή το ξανασυζητας εδω ή πρατεις αναλογα με οτι σου ειπε ο καθενας μας.....

Τελειως φιλικα ετσι γιατι εχεις δικιο :)

βρε Akrida αν ήταν να καναμε όλοι μας ξερά οτι έλεγαν οι οδηγίες δεν θα υπήρχε η ανάγκη για το φορουμ.

απο εκει και περα εγω ευχαριστώ που στην ερώτηση μου αφιέρωσες χρόνο να μοιραστείς την γνώση σου , δωρεάν και για το καλό μου.

εαν δεν υπάρξει διαφωνία ή αντίθετες απόψεις τοτε δεν υπάρχει περίπτωση να βγει το σωστό αποτέλεσμα (εκτός εαν απο την αρχή είναι σωστό)

και παλι σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες με το μακρύ μου και το κοντό μου

Να σου πω και γώ που τη χρησιμοποιώ εδώ και 5 χρόνια;

την άναψα και από τότε την σβήνω μόνο για να την καθαρίσω.

την χρησιμοποιώ στη λίμνη στο μπαλκόνι, για την άλγη! τα ψάρια δεν έχουν πάθει τίποτα όλα αυτά τα χρόνια

απο οτι κατάλαβα αυτο είναι και το συμπέρασμα των συμμετεχόντων προς το παρόν

μιας και το έχεις και λειτουργεί

ποσα w UV στα πόσα Lt νερό?

Link to comment
Share on other sites

είναι μια κινεζιά Shanda στα 8w η UV και 800λτ/ώρα η αντλία και η λίμνη ειναι 370 λίτρα περίπου

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που δεν καταλαβα ποτε με τα uv συστηματα ,ειναι που αναφερουν την ροη του νερου που πρεπει να δουλευουν.Δηλαδη για παραδειγμα ,σε ενα uv-system ,που ειναι 8watt και δηλωνει οτι δουλευει με 400lt/h ροη,τι προβλημα θα εχω αν το δουλεψω με 600lt/h ,δηλαδη με μεγαλυτερη ροη και τι προβλημα θα εχω αν το δουλεψω με 300lt/h δηλαδη με μικροτερη ροη,αν και εφοσον τα 8watt καλυπτουν τα λιτρα μου.???

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται οτι σε αυτή την ροή η εταιρεια το έχει δοκιμασμένο και ξέρει οτι το νερό μένει αρκετά εκτεθειμένο στην ακτινοβολία της uv ώστε να σκοτώνει τα παθογόνα

Link to comment
Share on other sites

οποτε με μικροτερη ροη ,δεν θα εχω καποιο προβλημα???.....

Θα σου ζεσταίνει το νερό !!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ζεσταίνει το νερό !!!!

οποτε και οικονομια!!!!!!!!!!!

με μεγαλυτερη ροη ,θα εχω προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

οποτε και οικονομια!!!!!!!!!!!

με μεγαλυτερη ροη ,θα εχω προβλημα???

Δεν θα προλαβαίνει να αποστειρώνει το νερό.

Απλά να αποφύγεις τις υπερβολές είτε προς τα κάτω είτε προς τα πάνω. Μερικά λίτρα/ώρα διαφορά από αυτό που λέι ο κατασκευαστής δεν είναι τραγικό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν αποδιδει σωστα

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...