Jump to content

Τροποι Τοποθετησης Clam.


Recommended Posts

Καλημερα σας.... Κυριακη πρωι.....με καφεδακι διπλα μου....οτι πρεπει για να ανοιξω μια συζητηση που με απασχολει αρκετο καιρο.

Στο θεμα....

Τα clams εχουν ωραια χρωματα. Μπλε ,παρδαλά...κλπ κλπ. Για να φανούν αυτά τα χρώματα πρεπει να τα χτυπάει το φώς και να είναι γυρισμένα ταυτόχρονα προς τα εμάς. Π.χ στα μαγαζιά όταν τα κοιτάμε απο πάνω (απο την επιφάνεια του νερού) φαίνονται τα καταπληκτικά χρώματα τους και μοιάζουν σαν να φωσφορίζουν. Όμως όταν τα κοιτάξουμε στο πλάΐ χάνετε αυτή η όμορφια κατα 70% και απλά το μπλέ που φαινόταν σαν να φωσφορίζει πλέων ειναι ένα απλό μπλέ.

Οσες φορές προσπαθώ να βάλω το Clam στο ενυδρείο σε τέτοια θέση ώστε να βλπέπω αυτά τα φοβερά χρώματα αυτό είτε πάει ποιό πέρα, είτε το σκουντάει κάποιο ψάρι, και τελικά δεν κάθετε εκεί που θέλω εγώ για να το χαίρομαι. Και τελικά κολάει μόνο του στην θέση που δέν θέλω.

Δοκίμασα κόλα αλλα δεν έπιασε.

Έσεις τι κάνετε για τα δικά σας clam? Πως τα τοποθετείτε?

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα.

Όσοι γνωρίζουν ας μοιραστούν τις εμπειρίες και τις γνώσεις του, όχι μόνο όσον αφορά την τοποθέτηση σε σχέση με το φωτισμό, αλλά και την κατάλληλη θέση μέσα στο ενυδρείο σε σχέση με κυκλοφορία, ένταση φωτισμού, το αν θα πρέπει να είναι σε βράχο ή στον αραγωνίτη, και γενικά οποιαδήποτε χρήσιμη πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Τα clam μετακινουνται οπως και να το βαλεις εαν δεν θελει θα αλλαξει θεση.

Link to comment
Share on other sites

Τι κίνδυνοι μπορεί να υπάρξουν για τον οργανισμό αν τοποθετηθεί στον βράχο ή στον αραγωνίτη?

Link to comment
Share on other sites

Η τοποθετηση του στην αμμο επιφυλαση κινδυνους,μπορει να βγει κανενα σκουλικη απο την αμμο και να του χτυπησει το ποδι και σιγα σιγα να το σκοτωσει ,για τοποθετειτε στον βραχο,κυριος τα μικρα ,μεγαλωνοντας το clam σκληραινει το ποδι του και κλεινει το κενο μεταξυ του και του κελυφους του.

Link to comment
Share on other sites

Εχω χασει clam απο σκουληκι. Και το αστειο της υποθεσης ηταν οταν το εβλεπα μπροστα μου το σκουληκι να ειναι πανω στο clam χωρις να γνωριζω οτι το σκουληκι κανει γευμα. Νομιζα οτι απλα του καθαριζει το κελυφος :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Και οι γαριδες αθελα τους μπορει να κανουν ζημια στο κλαμ,αφου προσπαθοντας να φανε τη βλενη απο τη βαση του εκει που βρισκεται το "ποδι" του,με το εντονο σκαλισμα ανοιγουν τρυπα που αποβαινει μοιραια στις περισσοτερες των περιπτωσεων

Link to comment
Share on other sites

Διας: Ευτυχως που δεν γεννηθηκα clam :) (Ακινητος σε ενα σημειο, και γυρο γυρο να με τριγυρνανε διαφοροι :P )

Παντος δυσκολα να μας κατσει στην θεση που θελουμε για να βλεπουμε τα εντονα χρωματα τους.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μοα ερωτησει, ποια οργανισμοι ειναι καλο να μην υπαρχουν στο ενυδρειο;; Ωστε να να μειωσουμε τις πιθανοτητες να το χτυπησουν εστω και καταλαθος;;

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μοα ερωτησει, ποια οργανισμοι ειναι καλο να μην υπαρχουν στο ενυδρειο;; Ωστε να να μειωσουμε τις πιθανοτητες να το χτυπησουν εστω και καταλαθος;;

Πεταλουδες,καποια αγγελοψαρα,filefish,καποιες φορες γιατροι.............αμα μου ερθουν κι αλλα θα ξαναγραψω

:D

Link to comment
Share on other sites

Και απο κανένα blenny μπορεί να υπάρχει πρόβλημα γιατί θέλουν το κέλυφος για σπίτι!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ σας θέλω.....

Πιο παλικάρι θα ετοιμάσει ένα πλήρες άρθρο για τα clam με όλες τις πληροφορίες που το αφορούν και φυσικά με φωτογραφικό υλικό?

Σε συνεργασία με μένα θα το κάνουμε ένα ωραίο pdf αρχείο να το έχουν όσοι το χρειάζονται !!!

Μπορείτε να το κάνετε και σε συνεργασία μεταξύ σας

Άντε πάμε γερά

Πληροφορίες φαντάζομαι θα βρείτε άπειρες στο δίκτυο, αλλά μετράνε πολύ και οι προσωπικές σας εμπειρίες

(προσοχή... όχι μετάφραση με την google!!! Με δικά σας λόγια)

Link to comment
Share on other sites

εγω το εβαλα καπου που νομιζα αλλα αυτο πηγε οπου ηθελε,ετσι δλδ με ολα οπου τα βαζω αλλου πανε,εκτος απο τη σινουλαρια την euphyllia και την ricordea,ολα τα αλλα οπου θελανε πηγαν :P και δεν με πειραζει,μου αρεσει που εχουν αποψη :P

Link to comment
Share on other sites

Πεταλουδες,καποια αγγελοψαρα,filefish,καποιες φορες γιατροι.............αμα μου ερθουν κι αλλα θα ξαναγραψω

:D

και Blue Tank :cigar:

Link to comment
Share on other sites

Γενικά φίλε μου έχω ακούσει επιθέσεις paracanthurus hepatus σε κοράλλια! Απλα δεν είναι πολύ συνηθισμένο είναι να σου κάτσει τίποτα δεν είναι απολυτος reef safe!

Link to comment
Share on other sites

Τα μοναδικά reef safe που μου έρχονται αυτή την στιγμή στο μυαλό είναι τα lion αλλά δεν είναι fish safe!

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι reef safe και ταυτόχρονα κανένα, βασίζεται θεωρώ καθαρά στον χαρακτήρα του ψαριού και στην διατροφή του, το δικό μου το klam το πήρα με ένα βραχάκι που ήταν γατζωμενο επάνω και όπως το έθαψα μέσα στον αραγωνιτη έτσι σχεδόν έμεινε με μια μικρή κλίση που έκανε προς τα πλάγια, πιστεύω θα ήταν αυτή μια καλή λύση για να το έχουμε εκεί που θέλουμε.

Έγινε επεξεργασία - grigoros
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...