Jump to content

Πλαστικά Και Άλλα Vs Φυσικών Υλικών


Recommended Posts

Απόψεις και γνώμες επι του θέματος εδώ!!!!

Μην χαλάμε τα θέματα των άλλων!!!!

Πάντα με κόσμια συμπεριφορά και όσο πιο τεκμηριομένες απόψεις μπορείτε....όχι κουτουρου!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πλαστικά διακοσμητικά:

+ μερικά παρέχουν κρυψώνες και κάποια ψάρια μπορούν να αφήσουν τα αυγά τους

+ διακοσμούν το ενυδρείο (προσωπικά δεν μου αρέσει, δεν υπάρχουν μινιατούρες από ναυάγια μέσα στις λίμνες και τα ποτάμια)

- μπορούν να ξεβάψουν

- μπορούν να βγάλουν επιβλαβείς ουσίες

- αν έχουν έντονα χρώματα στρεσάρουν τα ψάρια

- δεν προσφέρουν κάποια ωφέλιμη ουσία στα ψάρια

Φυσικά διακοσμητικά (ξύλα, πέτρες)

+ λειτουργούν ως κρυψώνες και τα ψάρια μπορούν να αφήσουν τα αυγά τους

+ διακοσμούν το ενυδρείο κάνοντάς το να δείχνει πιο φυσικό

+ τα ξύλα βγάζουν τανίνες και χουμικά οξέα, τα οποία είναι ευεργετικά για τα ψάρια, οι ασβεστολιθικές πέτρες αυξάνουν τις σκληρότητες και είναι καλό αν έχουμε ψάρια που θέλουν σκληρό νερό.

- σε σπάνιες περιπτώσεις, αν μαζέψουμε μόνοι μας το ξύλο και δεν έχει στεγνώσει σωστά, μπορεί να σαπίσει και θέλει αντικατάσταση

Ψεύτικα φυτά:

+ προσφέρουν κρυψώνες και μέρος για να αφήσουν τα ψάρια τα αυγά τους

+ διακοσμούν το ενυδρείο

- τα πλαστικά φυτά δεν ξέρω αν μπορούν να ξεβάψουν, μπορούν όμως να βγάλουν επιβλαβείς ουσίες στο νερό

- δεν προσφέρουν τίποτα στα ψάρια σε αντίθεση με τα αληθινά φυτά

- έχει τραυματιστεί ψάρι μου επειδή κρύφτηκε σε ψεύτικο φυτό

Αληθινά φυτά:

+ προσφέρουν κρυψώνες και μέρος για να αφήσουν τα ψάρια τα αυγά τους

+ διακοσμούν το ενυδρείο κάνοντάς το να δείχνει πιο φυσικό

+ παρέχουν οξυγόνο

+ βοηθάνε κατά της άλγης, αφού την ανταγωνίζονται

- θέλουν φροντίδα, αν όμως έχει κανείς έυκολα φυτά μπορεί να τα διατηρεί χωρίς να κάνει τίποτα, άντε το πολύ ένα κλάδεμα.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

kalliroi τα είπες όλα το θέμα μπορεί να κλειδώσει!!!! χαχαχαχα

σοβαρά τώρα.

Δεν υπάρχουν μόνο πλαστικά διακοσμητικά αλλά και πήλινα που δεν έχουν πρόβλημα να βγάλουν ουσίες.

Άλλωστε πόσοι από εμάς έχουν βάλει πλάτες στα ενυδρεία με μη φυσικά υλικά!!!

Link to comment
Share on other sites

kalliroi τα είπες όλα το θέμα μπορεί να κλειδώσει!!!! χαχαχαχα

σοβαρά τώρα.

Δεν υπάρχουν μόνο πλαστικά διακοσμητικά αλλά και πήλινα που δεν έχουν πρόβλημα να βγάλουν ουσίες.

Άλλωστε πόσοι από εμάς έχουν βάλει πλάτες στα ενυδρεία με μη φυσικά υλικά!!!

Ωπ τον πιασαμε τον ενοχο! :hysterical::hysterical: Προδωθηκες φιλε!

Οχι ψευτικα πραγματα στο ενυδρειο πασης φυσεως! Δεν βοηθανε πουθενα, δεν προσφερουν τιποτα, ουτε καν αισθητικα ομορφα δεν ειναι!

Η φυση κατι ξερει. Λετε να κανει λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω καλυτερη παραθεση δεν μπορουσε να γινει!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που άρχισε ολόκληρο thread με τη συζήτηση που κάναμε επ' ευκαιρία της παρουσίασης φίλου.

Δεν θα διαφωνήσω καθόλου με αυτά που αναφέρει η Kalliroi.

Οι δικές μου παρατηρήσεις είναι οι εξής:

Δεν τίθεται θέμα ποιότητας. Δηλαδή, δεν υπερασπίζομαι πλαστικά φυτά, καραβάκια κ.ο.κ. που λιώνουν και χαλάνε το νερό.

Όμως.

- Υπάρχουν ψάρια που είναι πανέμορφα, εύκολα και δυστυχώς καταβροχθίζουν ότι φυτό βρουν (με λένε severum).

- Τα φυτά πολλές φορές ξεριζώνονται, άλλες φορές μεγαλώνουν υπερβολικά, και γενικά χρειάζονται περισσότερο χρόνο και περιποίηση από ότι τα πλαστικά - το κλάδεμα δεν είναι πάντα εύκολο για όλους.

- Είναι θέμα γούστου! Ναι, είδα τις παρουσιάσεις με τα "αστεία" ενυδρεία. Χαχα. Όλα δικά μου είναι. Κάθε φορά που κράζετε ένα ενυδρείο στιλ Μπομπ Σφουγγαράκη, κράζετε και κοροϊδεύετε τον κάτοχό του. Είναι λίγο "δήθεν" πιστεύω να γελάμε με τη διακόσμηση των ενυδρείων - άλλωστε τα περισσότερα ενυδρεία σε διαγωνισμούς aquascaping με δρόμους, αιωρούμενα νησιά κ.α., και αυτά εξέλιξη της φαντασίας του κατόχου τους είναι (κάποιες φορές η φαντασία παίρνει το δρόμο της φυσικής διάταξης κάποιες άλλες όχι.) Να διαφωνείς με κάποιον που βάζει ασύμβατα ψάρια, ναι. Που τεμπελιάζει στις αλλαγές νερού (όλοι το κάναμε), ναι. Αλλά να γελάς γιατί έβαλε ένα πλαστικό καράβι ή τον Μπομπ είναι αγενές.

Προτιμώ κάποιον με πλαστικά διακοσμητικά, αεροπλανάκια κτλ. και τακτικές αλλαγές νερού παρά φυσικά διακοσμητικά και μια φορά το μήνα αλλαγή.

Ακόμα κάτι. Είναι γεγονός ότι τα περισσότερα πλαστικά διακοσμητικά βρίσκονται σε ενυδρεία ανθρώπων που ξεκινούν το χόμπι. Κάθε φορά που κάποιος αποφασίζει να κάνει το παραπάνω βήμα και να δείξει το ενυδρείο του, στο 90% των περιπτώσεων ακούγεται η βοή: βγάλε τα πλαστικά βάλε αληθινά. Μα και το πλαστικό καράβι τον τράβηξε στο χόμπι. Και η φυσαλίδα που βγαίνει από το κασελάκι που ανεβοκατεβαίνει. Μην με παρεξηγείτε. Συμφωνώ απόλυτα στο "τα ψάρια σου θα γίνουν τέρας, θα έχεις θέμα", "κάνε πιο συχνά αλλαγές νερού". Ναι φυσικά. Αλλά όχι στο "τα πλαστικά είναι χάλια, βγάλε τα". Θα μου πείτε αυτός ζητάει τη γνώμη, εμείς τη δίνουμε. Οκ. Αλλά είναι πολύ εύκολο να αποθαρρυνθεί κάποιος για τους λάθος λόγους.

Αυτά με κάθε καλή διάθεση.

Ζήτω ο Μπομπ!

Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψα και στο αλλο θεμα,ενα ενυδρειο για μενα πρεπει να ειναι φυσικο,ειναι ενα κομματι της φυσης.Δεν ειναι απολυτο να ειναι βιοτοπικο γιατι αυτο εδω στην Ελλαδα δεν γινετε,ας εχει μεσα φυσικα υλικα.Σιγουρα τα ψαρια νοιωθουν πιο κοντα στο βιοτοπο τους και στη φυση και σιγουρα δεν θα εχουν προβλημα με τα φυσικα υλικα μεσα στο ενυδρειο σε αντιθεση με τα πλαστικα.

Αν τα ψαρια μας δεν δεχονται φυτα,ειναι γιατι και στο βιοτοπο που ζουν δεν εχει φυτα,οπωτε ειναι ασκοπο να προσπαθεις να βαλεις φυτα σε τετοια ενυδρεια.

Πιο πανω γραφτικε οτι δεν ειναι για ολους τα φυτα!Λαθος! Και βεβαια ειναι για ολους τα αληθινα φυτα,τα ευκολα αληθινα φυτα,οχι τα δυσκολα.

Τα αληθινα φυτα σου προσφερουν πολλα πραγματα οπως και τα ξυλα,τα πλαστικα απο την αλλη δεν σου προσφερουν τιποτα απολυτως περαν της προσωπικης αισθητικης του κατοχου.

Γραφτικε πιο πανω απο το φιλο οτι προτειμα καποιον με πλαστικα που τειρει τις αλλαγες και τις ρουτινες παρα εναν που εχει φυσικα υλικα και φυτα και δεν κανει αλλαγες.Θα πω πανω σ αυτο μον το εξης,αυτος που εχει αληθινα φυτα,κανει αλλαγες και προσεχει πιο πολυ το ενυδρειο του απο αυτον που εχει πλαστικα και απλα ταιζει τα ψαρια του.

Εχουμε που εχουμε τα ψαρια σε 4 γυαλια,ας τους δινουμε τουλαχιστον ενα φυσικο περιβαλλον και σωστο νερακι για να ζουν αξιοπρεπη.

Link to comment
Share on other sites

Ωπ τον πιασαμε τον ενοχο! :hysterical::hysterical: Προδωθηκες φιλε!

Οχι ψευτικα πραγματα στο ενυδρειο πασης φυσεως! Δεν βοηθανε πουθενα, δεν προσφερουν τιποτα, ουτε καν αισθητικα ομορφα δεν ειναι!

Η φυση κατι ξερει. Λετε να κανει λαθος;

φίλε sturm, δεν έχω τίποτε ψεύτικο στα ενυδρεία μου, εκτός από τις δύο πήλινες στάμνες που ξέρεις, που είναι μέσα μόνο για να σε κουλαντρίζω που και που!!! :hysterical::hysterical:

όμως δεν μπορώ να παραβλέψω και ανθρώπους που κάνουν τέχνη με τα ενυδρεία τους, φτιάχνοντας βράχους, υφάλους, κλπ, σε όλον τον κόσμο.Επίσης δεν μπορώ να ρίξω στο πυρ το εξώτερον ολόκληρα θέματα DIY για πλάτες που υπάρχουν εδώ μέσα και όλοι μας κατά καιρούς έχουμε γράψει πολύ θετικά σχόλια για το αποτέλεσμα.... :)

Έγινε επεξεργασία - symvoulos
Link to comment
Share on other sites

Δε συμφωνώ με τα πλαστικά και αλλα ξένα αντικείμενα μέσα σε ενυδρεια. Τα είπε όλα η Kalliroi και δε θέλω να τα επαναλάβω γιατι βαριέμαι. Έχει απόλυτο δίκιο!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που άρχισε ολόκληρο thread με τη συζήτηση που κάναμε επ' ευκαιρία της παρουσίασης φίλου.

Δεν θα διαφωνήσω καθόλου με αυτά που αναφέρει η Kalliroi.

Οι δικές μου παρατηρήσεις είναι οι εξής:

Δεν τίθεται θέμα ποιότητας. Δηλαδή, δεν υπερασπίζομαι πλαστικά φυτά, καραβάκια κ.ο.κ. που λιώνουν και χαλάνε το νερό. Και με ποιο κριτήριο επιλέγουμε "ποιοτικά" ψεύτικα διακοσμητικά; Δηλαδή πως τα αναγνωρίζουμε;

Όμως.

- Υπάρχουν ψάρια που είναι πανέμορφα, εύκολα και δυστυχώς καταβροχθίζουν ότι φυτό βρουν (με λένε severum).

- Τα φυτά πολλές φορές ξεριζώνονται, άλλες φορές μεγαλώνουν υπερβολικά, και γενικά χρειάζονται περισσότερο χρόνο και περιποίηση από ότι τα πλαστικά - το κλάδεμα δεν είναι πάντα εύκολο για όλους. Υπάρχουν εύκολα φυτά. Οι ανούμπιες, για παράδειγμα, είναι αργής ανάπτυξης, εγώ δεν τις έχω κλαδέψει ποτέ!

- Είναι θέμα γούστου! Ναι, είδα τις παρουσιάσεις με τα "αστεία" ενυδρεία. Χαχα. Όλα δικά μου είναι. Κάθε φορά που κράζετε ένα ενυδρείο στιλ Μπομπ Σφουγγαράκη, κράζετε και κοροϊδεύετε τον κάτοχό του. Είναι λίγο "δήθεν" πιστεύω να γελάμε με τη διακόσμηση των ενυδρείων - άλλωστε τα περισσότερα ενυδρεία σε διαγωνισμούς aquascaping με δρόμους, αιωρούμενα νησιά κ.α., και αυτά εξέλιξη της φαντασίας του κατόχου τους είναι (κάποιες φορές η φαντασία παίρνει το δρόμο της φυσικής διάταξης κάποιες άλλες όχι.) Να διαφωνείς με κάποιον που βάζει ασύμβατα ψάρια, ναι. Που τεμπελιάζει στις αλλαγές νερού (όλοι το κάναμε), ναι. Αλλά να γελάς γιατί έβαλε ένα πλαστικό καράβι ή τον Μπομπ είναι αγενές. Εγώ θεωρώ αστείο ένα ενυδρείο με κάτι φάτσες σαν τοτέμ που είδα και γέλασα επίσης. Αν γελάς, βέβαια, μπροστά στον άλλον, είναι όντως αγενές.

Προτιμώ κάποιον με πλαστικά διακοσμητικά, αεροπλανάκια κτλ. και τακτικές αλλαγές νερού παρά φυσικά διακοσμητικά και μια φορά το μήνα αλλαγή.

Ακόμα κάτι. Είναι γεγονός ότι τα περισσότερα πλαστικά διακοσμητικά βρίσκονται σε ενυδρεία ανθρώπων που ξεκινούν το χόμπι. Κάθε φορά που κάποιος αποφασίζει να κάνει το παραπάνω βήμα και να δείξει το ενυδρείο του, στο 90% των περιπτώσεων ακούγεται η βοή: βγάλε τα πλαστικά βάλε αληθινά. Μα και το πλαστικό καράβι τον τράβηξε στο χόμπι. Και η φυσαλίδα που βγαίνει από το κασελάκι που ανεβοκατεβαίνει. Μην με παρεξηγείτε. Συμφωνώ απόλυτα στο "τα ψάρια σου θα γίνουν τέρας, θα έχεις θέμα", "κάνε πιο συχνά αλλαγές νερού". Ναι φυσικά. Αλλά όχι στο "τα πλαστικά είναι χάλια, βγάλε τα". Θα μου πείτε αυτός ζητάει τη γνώμη, εμείς τη δίνουμε. Οκ. Αλλά είναι πολύ εύκολο να αποθαρρυνθεί κάποιος για τους λάθος λόγους. Αν κάποιον τον τράβηξε το πλαστικό καράβι, ο δύτης και το κασελάκι με τον θησαυρό, μπορεί να τα χρησιμοποιήσει για να διακοσμήσει κάτι άλλο και όχι το ενυδρείο. Το ενυδρείο έχει ζωούλες μέσα, δεν είναι το σπίτι της Barbie. Από εκεί και πέρα, επειδή γούστα είναι αυτά, και αυτό που εγώ θεωρώ μπας κλας κάποιος άλλος μπορεί να το βρίσκει γουστόζικο, του λέμε τι θεωρούμε σωστό και τι όχι, αλλά εκείνος είναι που αποφασίζει τελικά. Δεν θα αφήσουμε ασχολίαστο κάτι που θεωρούμε λάθος, μόνο και μόνο για να μην αποθαρρύνουμε κάποιον. Μπορούμε να του εξηγήσουμε το γιατί και είμαστε ευγενικοί. :)

Αυτά με κάθε καλή διάθεση.

Ζήτω ο Μπομπ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι εγω με την Kalliroi!!! :thumbsu::thumbsu::thumbsu:

Δεν ειναι απαραιτητο να εχουμε φυτα αν δεν θελουμε να μεγαλωνουν και να τα κλαδευουμε αλλα μπορουμε να κανουμε απειρους φυσικους συνδυασμους με φυσικα υλικα,ξυλα,πετρες κλπ. για ενα οσο γινεται πιο φυσικο αποτελεσμα!

Το ιδιο ισχυει και για τα θαλασσινα ενυδρεια.....βλεπω στην nova τις κυριακες τους Tank Constructor που φτιαχνουν κατι τεραστια ενυδρεια με πλαστικα κοραλλια.....ναι,χαιρω πολυ!Μεγαλη επιτυχια!

Επισης,να πω οτι δεν ειναι και 100% θεμα γουστου γιατι εμενα ας πουμε δεν μου αρεσουν κατι ενυδρεια διαγωνισμων που εχουν φτιαξει δεντρα και λιβαδια και τα ψαρακια κολυμπανε πανω απο ενα λιβαδι.......το ιδιο ασχετο μου φαινεται!Τι δουλεια εχουν τα ψαρια στο λιβαδι?

Υ.Γ. Ζητω ο μπομπ!!!! :D :D :D

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μήπως στρουθοκαμηλίζουμε;

http://www.aquazone.gr/forums/topic/40842-dhanioossaoc-diy-aaoey-eaoannuoc/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/92847-diy-coeassooaaei-odhceeu-eaeyaao-oeeeu/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/92832-diy-einiuo-aeyionio/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/69756-eaoaoeaaoc-diy-3d-background/

που ακριβώς είναι τα φυσικά υλικά;

βέβαια τέτοια παραδείγματα έχει πολλά στο forum......

να τονίσω ότι ούτε εμένα μου αρέσουν τα μη φυσικά υλικά, άλλο όμως το τι μου αρέσει και άλλο το αν κάτι μπορεί να μπει ή όχι στο ενυδρείο....

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που άρχισε ολόκληρο thread με τη συζήτηση που κάναμε επ' ευκαιρία της παρουσίασης φίλου.

Δεν θα διαφωνήσω καθόλου με αυτά που αναφέρει η Kalliroi.

Οι δικές μου παρατηρήσεις είναι οι εξής:

Δεν τίθεται θέμα ποιότητας. Δηλαδή, δεν υπερασπίζομαι πλαστικά φυτά, καραβάκια κ.ο.κ. που λιώνουν και χαλάνε το νερό.

Όμως.

- Υπάρχουν ψάρια που είναι πανέμορφα, εύκολα και δυστυχώς καταβροχθίζουν ότι φυτό βρουν (με λένε severum).

- Τα φυτά πολλές φορές ξεριζώνονται, άλλες φορές μεγαλώνουν υπερβολικά, και γενικά χρειάζονται περισσότερο χρόνο και περιποίηση από ότι τα πλαστικά - το κλάδεμα δεν είναι πάντα εύκολο για όλους.

- Είναι θέμα γούστου! Ναι, είδα τις παρουσιάσεις με τα "αστεία" ενυδρεία. Χαχα. Όλα δικά μου είναι. Κάθε φορά που κράζετε ένα ενυδρείο στιλ Μπομπ Σφουγγαράκη, κράζετε και κοροϊδεύετε τον κάτοχό του. Είναι λίγο "δήθεν" πιστεύω να γελάμε με τη διακόσμηση των ενυδρείων - άλλωστε τα περισσότερα ενυδρεία σε διαγωνισμούς aquascaping με δρόμους, αιωρούμενα νησιά κ.α., και αυτά εξέλιξη της φαντασίας του κατόχου τους είναι (κάποιες φορές η φαντασία παίρνει το δρόμο της φυσικής διάταξης κάποιες άλλες όχι.) Να διαφωνείς με κάποιον που βάζει ασύμβατα ψάρια, ναι. Που τεμπελιάζει στις αλλαγές νερού (όλοι το κάναμε), ναι. Αλλά να γελάς γιατί έβαλε ένα πλαστικό καράβι ή τον Μπομπ είναι αγενές.

Προτιμώ κάποιον με πλαστικά διακοσμητικά, αεροπλανάκια κτλ. και τακτικές αλλαγές νερού παρά φυσικά διακοσμητικά και μια φορά το μήνα αλλαγή.

Ακόμα κάτι. Είναι γεγονός ότι τα περισσότερα πλαστικά διακοσμητικά βρίσκονται σε ενυδρεία ανθρώπων που ξεκινούν το χόμπι. Κάθε φορά που κάποιος αποφασίζει να κάνει το παραπάνω βήμα και να δείξει το ενυδρείο του, στο 90% των περιπτώσεων ακούγεται η βοή: βγάλε τα πλαστικά βάλε αληθινά. Μα και το πλαστικό καράβι τον τράβηξε στο χόμπι. Και η φυσαλίδα που βγαίνει από το κασελάκι που ανεβοκατεβαίνει. Μην με παρεξηγείτε. Συμφωνώ απόλυτα στο "τα ψάρια σου θα γίνουν τέρας, θα έχεις θέμα", "κάνε πιο συχνά αλλαγές νερού". Ναι φυσικά. Αλλά όχι στο "τα πλαστικά είναι χάλια, βγάλε τα". Θα μου πείτε αυτός ζητάει τη γνώμη, εμείς τη δίνουμε. Οκ. Αλλά είναι πολύ εύκολο να αποθαρρυνθεί κάποιος για τους λάθος λόγους.

Αυτά με κάθε καλή διάθεση.

Ζήτω ο Μπομπ!

Οπως πολυ σωσταα εγραψες οτι τα severum τρωνε τα φυτα, εγω θα σου πω το αντιστροφο. Για φαντασου το severum, uaru, convict κτλ να τρωνε τα πλαστικα τι θα παθουν!

Κι αν νομιζεις το σεναριο αυτο επιστημονικης φαντασιας κανεις λαθος! Συμβαινει και πολυ συχνα μαλιστα!

Το οτι γελαμε με τα ενυδρεια που εχουν μεσα ψευτικα διακοσμητικα, εγω θα σηκωσω το χερι ψηλα και θα το παραδεχτω. Ναι ειναι γελοια! Δεν σημαινει οτι και το ατομο που το εχει ειναι γελοιο!

Συνηθως ειναι ενυδρεια αρχαριων, παιδιων κτλ! Εγω ο ιδιος στο πρωτο μου ενυδρειο ειχα μια παγοδα γιατι μου ειχαν πει απ το πετ οτι τα ψαρια περνανε απο κει και ξυνονται. Ειχα επισης και ψευτικα φυτα τα οποια κουνιοντουσαν περα δωθε τι ωραια! Μολις επιασα το νοημα, μπηκαν στην ιδια κουτα με τα playmobil των παιδικων μου χρονων!

Το ιδιο ακριβως ειναι να βαζεις ασυμβατα ψαρια, να μην κανεις αλλαγη νερου και να βαζεις πλαστικα διακοσμητικα! Ανευθυνοτητα προς τους οργανισμους που φιλοξενουμε! Δεν λεω οτι το παιδι που ξεκιναει τωρα το χομπυ ειναι ανευθυνος αλλαεκεινος που ξερει και δεν πρατει ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Για λόγους προσωπικών πιστεύω περί ενυδρείων απορρίπτω κάθε τη μη φυσικό αντικείμενο μέσα στο ενυδρείο.

Η μόνες εξαιρέσεις είναι τα πλαστικά μέρη του φίλτρου ο θερμαντήρας και διάφορα πλαστικά υποστηρίγματα φελιζολ, η πολυουρεθάνη, τα τρία τελευταία μόνο υπό την προϋπόθεση ότι δεν φαίνονται στο ενυδρείο άλλα είναι κρυμμένα ή καλυμμένα και ο σκοπός τους είναι η διαμόρφωση του ενυδρείου.

Ιδιαίτερα τα πλαστικά φυτά (ας τα πω έξω από τα δόντια χωρίς παρεξήγηση) τα βρίσκω άκρος αντιαισθητικά ακόμη και περισσότερα + να είχαν από τα αληθινά φυτά. Ενυδρείο με πλαστικούρα απλά δεν βλέπετε μου γυρνούν τα έντερα.

ΥΓ.

όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις και δεν επικρίνω κανέναν που άρχισε το χόμπι με τα πλαστικά φυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μήπως στρουθοκαμηλίζουμε;

http://www.aquazone.gr/forums/topic/40842-dhanioossaoc-diy-aaoey-eaoannuoc/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/92847-diy-coeassooaaei-odhceeu-eaeyaao-oeeeu/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/92832-diy-einiuo-aeyionio/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/69756-eaoaoeaaoc-diy-3d-background/

που ακριβώς είναι τα φυσικά υλικά;

βέβαια τέτοια παραδείγματα έχει πολλά στο forum......

να τονίσω ότι ούτε εμένα μου αρέσουν τα μη φυσικά υλικά, άλλο όμως το τι μου αρέσει και άλλο το αν κάτι μπορεί να μπει ή όχι στο ενυδρείο....

Σε λίγο θα μας πεις να βγάλουμε και τα φίλτρα και τους θερμοστάτες γιατί δεν είναι φτιαγμένα από φυσικά υλικά! :P

Πάντως έχω κι εγώ την απορία για τέτοια background, αυτά δεν υπάρχει περίπτωση να ξεβάψουν ή να βγάλουν βλαβερές ουσίες στο νερό;

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω διαφωνώντας και θα διαφωνήσω συμφωνώντας.

αντιλαμβάνομαι το βιοτοπική προσέγγιση του χόμπι.

αντιλαμβάνομαι όμως και την αισθητική προσέγγισή του.

σε κάθε από τις δυο περιπτώσεις πρέπει να υπάρχει ένας σταθερός παρανομαστής και αυτός είναι η υγεία του ζωντανού.

η υγεία του ζωντανού είναι αντικειμενική ενώ το στυλ , η καλαισθησία κτλ είναι υποκειμενικά.

μην ξεχνάμε πως εξ'αρχής μιλάμε για παραβίαση της ελευθερίας του ζώου

καθώς επίσης πως μιλούμε για ζώα γεννημένα στην αιχμαλωσία - καμιά 50αρια κομμάτια σε 5 κομμάτια γυαλί με νερό

αν το θέλεις χαρούμενο άστο στην λίμνη malawi - στην περίπτωση μου - παράτα τα ψάρια και άρχισε το πλέξιμο

όπως πχ και ένα λυκόσκυλο

τι δουλειά έχει κουρεμένο σαν γυμνοσαλιαγκας ή με φούστα-μπλούζα???

έχετε δει πολλούς λύκους στον βιότοπο τους σε πολυθρόνα να βλέπουν tv με πουλόβερ tommy και καλτσάκια πουρνάρα?

απο την στιγμή που ετσι αρέσει του αφεντικού του αλλά το έχει υγιές , καθαρό και δεν το κακομεταχειρίζεται δεν εχει κανείς λόγο να πει τίποτα παρά μόνο την προσωπική του υποκειμενική άποψη εαν αυτο που βλέπει του αρέσει ή όχι.

τα παραπάνω τα γράφει αυτός που έβαλε στην γυάλα κόκκινη άμμο για να ταιριάζει με το σπίτι που στην συνέχεια την άλλαξε με λευκη χαλαζιακή

να πω την αλήθεια την άλλαξα όχι γιατι ήταν κοκκινη....αλλα γιατι δεν ηταν λεπτόκοκκη που την ήθελαν τα ψάρια μου για να καθαρίσουν τα βράγχια..

στο φόρουμ μπαίνουμε για ανταλλαγή απόψεων απο διαφορετικούς ανθρώπους

δεν θα πω οτι είναι αγενές να λες την γνώμη σου οταν σου ζητείτε αντιθέτως θεωρώ οτι είναι αγενές να μπω να κάνω μια παρουσίαση (που σημαίνει χρόνος , φωτογραφίες , επεξεργασία , συγγραφή ) και να με γράψεις στα παλιά σου τα παπούτσια επειδή με θεωρείς λάθος...

θα μου πεις όμορφα και ωραία την γνώμη σου όποια και αν είναι αυτή αλλα μην προσπαθείς να μου επιβάλεις την αισθητική σου...

πιστεύω λοιπόν οτι τα ξύλινα , πλαστικά , γυάλινα , πήλινα ή οτιδήποτε αλλο που τελειώνει σε -α- και δεν κάνει κακό στα ψάρια θα μπορούσε να τοποθετηθεί και να δημιουργήσει ενα μοναδικό aquascaping.

εδω που τα λέμε το 90% των όσων πεις να σου στήσουν ενα ενυδρείο και να μην έχουν σχέση με τον χώρο το ναυάγιο τους θα το βάλουν μέσα γιατι αυτη είναι η αίσθηση του βυθού που έχει αποτυπωμένη ο ανθρώπινος εγκέφαλος.

ναυάγιο και καρχαρίες...

εξου και τα πανγκάσιους με τα μισά καράβια σε γυάλες 50χ50

κλείνοντας λοιπόν θα μπορούσε να πει ενας φυτεμένος πως το αφρικάνικο είναι νταμάρι και δεν είναι ωραίο γιατί έχει μόνο πέτρες , ο αφρικάνος πως το φυτεμένο είναι δάσος και ποιος ο λόγος να βάλεις ψάρια αφου δεν τα βλέπεις και ο playmobil περί ορέξεως ... κολοκυθόπιτα

και επειδή πλάτιασα στην απάντηση επι του θέματος θα πω..

ψάρια υγιεί και νερό καθαρό

οτι δεν κάνει κακό δεν σημαίνει οτι είναι καλό

οτι δεν κάνει καλό δεν σημαίνει οτι είναι κακό

περι ορέξεως κολοκυθόπιτα

*σας κούρασα ε?...τι να κάνω ...δεν ήταν ακόμα έτοιμο το βραδινό και είχα χρόνο.... :)

Έγινε επεξεργασία - antonistt
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω διαφωνώντας και θα διαφωνήσω συμφωνώντας.

αντιλαμβάνομαι το βιοτοπική προσέγγιση του χόμπι.

αντιλαμβάνομαι όμως και την αισθητική προσέγγισή του.

σε κάθε από τις δυο περιπτώσεις πρέπει να υπάρχει ένας σταθερός παρανομαστής και αυτός είναι η υγεία του ζωντανού.

η υγεία του ζωντανού είναι αντικειμενική ενώ το στυλ , η καλαισθησία κτλ είναι υποκειμενικά.

μην ξεχνάμε πως εξ'αρχής μιλάμε για παραβίαση της ελευθερίας του ζώου

καθώς επίσης πως μιλούμε για ζώα γεννημένα στην αιχμαλωσία - καμιά 50αρια κομμάτια σε 5 κομμάτια γυαλί με νερό

αν το θέλεις χαρούμενο άστο στην λίμνη malawi - στην περίπτωση μου - παράτα τα ψάρια και άρχισε το πλέξιμο

όπως πχ και ένα λυκόσκυλο

τι δουλειά έχει κουρεμένο σαν γυμνοσαλιαγκας ή με φούστα-μπλούζα???

έχετε δει πολλούς λύκους στον βιότοπο τους σε πολυθρόνα να βλέπουν tv με πουλόβερ tommy και καλτσάκια πουρνάρα?

απο την στιγμή που ετσι αρέσει του αφεντικού του αλλά το έχει υγιές , καθαρό και δεν το κακομεταχειρίζεται δεν εχει κανείς λόγο να πει τίποτα παρά μόνο την προσωπική του υποκειμενική άποψη εαν αυτο που βλέπει του αρέσει ή όχι.

τα παραπάνω τα γράφει αυτός που έβαλε στην γυάλα κόκκινη άμμο για να ταιριάζει με το σπίτι που στην συνέχεια την άλλαξε με λευκη χαλαζιακή

να πω την αλήθεια την άλλαξα όχι γιατι ήταν κοκκινη....αλλα γιατι δεν ηταν λεπτόκοκκη που την ήθελαν τα ψάρια μου για να καθαρίσουν τα βράγχια..

στο φόρουμ μπαίνουμε για ανταλλαγή απόψεων απο διαφορετικούς ανθρώπους

δεν θα πω οτι είναι αγενές να λες την γνώμη σου οταν σου ζητείτε αντιθέτως θεωρώ οτι είναι αγενές να μπω να κάνω μια παρουσίαση (που σημαίνει χρόνος , φωτογραφίες , επεξεργασία , συγγραφή ) και να με γράψεις στα παλιά σου τα παπούτσια επειδή με θεωρείς λάθος...

θα μου πεις όμορφα και ωραία την γνώμη σου όποια και αν είναι αυτή αλλα μην προσπαθείς να μου επιβάλεις την αισθητική σου...

πιστεύω λοιπόν οτι τα ξύλινα , πλαστικά , γυάλινα , πήλινα ή οτιδήποτε αλλο που τελειώνει σε -α- και δεν κάνει κακό στα ψάρια θα μπορούσε να τοποθετηθεί και να δημιουργήσει ενα μοναδικό aquascaping.

εδω που τα λέμε το 90% των όσων πεις να σου στήσουν ενα ενυδρείο και να μην έχουν σχέση με τον χώρο το ναυάγιο τους θα το βάλουν μέσα γιατι αυτη είναι η αίσθηση του βυθού που έχει αποτυπωμένη ο ανθρώπινος εγκέφαλος.

ναυάγιο και καρχαρίες...

εξου και τα πανγκάσιους με τα μισά καράβια σε γυάλες 50χ50

κλείνοντας λοιπόν θα μπορούσε να πει ενας φυτεμένος πως το αφρικάνικο είναι νταμάρι και δεν είναι ωραίο γιατί έχει μόνο πέτρες , ο αφρικάνος πως το φυτεμένο είναι δάσος και ποιος ο λόγος να βάλεις ψάρια αφου δεν τα βλέπεις και ο playmobil περί ορέξεως ... κολοκυθόπιτα

και επειδή πλάτιασα στην απάντηση επι του θέματος θα πω..

ψάρια υγιεί και νερό καθαρό

οτι δεν κάνει κακό δεν σημαίνει οτι είναι καλό

οτι δεν κάνει καλό δεν σημαίνει οτι είναι κακό

περι ορέξεως κολοκυθόπιτα

*σας κούρασα ε?...τι να κάνω ...δεν ήταν ακόμα έτοιμο το βραδινό και είχα χρόνο.... :)

Πώς λοιπόν κρίνουμε και αποφασίζουμε ποιο ψεύτικο διακοσμητικό δεν θα ξεβάψει, δεν θα βγάλει βλαβερές ουσίες και δεν θα στρεσάρει τα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

ιδεα δεν έχω

θεωρώ πως τα petshop διακινούν safe αντικείμενα...

άσχετο αλλα και σχετικό...

τα ψάρια δεν έχουν αχρωματοψία???

γιατι να τα ενοχλεί μια κόκκινη αμμο ή μπλε διακοσμητικό απο την στιγμή που αναγνωρίζουν μόνο το ποσοστό αντανάκλασης του φωτός και όχι το χρώμα...

σε εναν άνθρωπο με αχρωματοψία ενας χ τονος του μπλέ και ένας φ τόνος του κοκκινου κτλ μεταφράζονται όλα σε εναν ψ τόνο γκρί!

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

ιδεα δεν έχω

θεωρώ πως τα petshop διακινούν safe αντικείμενα...

Εδώ ο Archimendes μας λέει ότι αγόρασε ένα ψεύτικο διακοσμητικό από γνωστή αλυσίδα και του ξέβαψε. Πιστεύεις λοιπόν ότι είναι σωστό να ρισκάρουμε την υγεία των ψαριών μας;

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω διαφωνώντας και θα διαφωνήσω συμφωνώντας.

αντιλαμβάνομαι το βιοτοπική προσέγγιση του χόμπι.

αντιλαμβάνομαι όμως και την αισθητική προσέγγισή του.

σε κάθε από τις δυο περιπτώσεις πρέπει να υπάρχει ένας σταθερός παρανομαστής και αυτός είναι η υγεία του ζωντανού.

η υγεία του ζωντανού είναι αντικειμενική ενώ το στυλ , η καλαισθησία κτλ είναι υποκειμενικά.

μην ξεχνάμε πως εξ'αρχής μιλάμε για παραβίαση της ελευθερίας του ζώου

καθώς επίσης πως μιλούμε για ζώα γεννημένα στην αιχμαλωσία - καμιά 50αρια κομμάτια σε 5 κομμάτια γυαλί με νερό

αν το θέλεις χαρούμενο άστο στην λίμνη malawi - στην περίπτωση μου - παράτα τα ψάρια και άρχισε το πλέξιμο

όπως πχ και ένα λυκόσκυλο

τι δουλειά έχει κουρεμένο σαν γυμνοσαλιαγκας ή με φούστα-μπλούζα???

έχετε δει πολλούς λύκους στον βιότοπο τους σε πολυθρόνα να βλέπουν tv με πουλόβερ tommy και καλτσάκια πουρνάρα?

απο την στιγμή που ετσι αρέσει του αφεντικού του αλλά το έχει υγιές , καθαρό και δεν το κακομεταχειρίζεται δεν εχει κανείς λόγο να πει τίποτα παρά μόνο την προσωπική του υποκειμενική άποψη εαν αυτο που βλέπει του αρέσει ή όχι.

τα παραπάνω τα γράφει αυτός που έβαλε στην γυάλα κόκκινη άμμο για να ταιριάζει με το σπίτι που στην συνέχεια την άλλαξε με λευκη χαλαζιακή

να πω την αλήθεια την άλλαξα όχι γιατι ήταν κοκκινη....αλλα γιατι δεν ηταν λεπτόκοκκη που την ήθελαν τα ψάρια μου για να καθαρίσουν τα βράγχια..

στο φόρουμ μπαίνουμε για ανταλλαγή απόψεων απο διαφορετικούς ανθρώπους

δεν θα πω οτι είναι αγενές να λες την γνώμη σου οταν σου ζητείτε αντιθέτως θεωρώ οτι είναι αγενές να μπω να κάνω μια παρουσίαση (που σημαίνει χρόνος , φωτογραφίες , επεξεργασία , συγγραφή ) και να με γράψεις στα παλιά σου τα παπούτσια επειδή με θεωρείς λάθος...

θα μου πεις όμορφα και ωραία την γνώμη σου όποια και αν είναι αυτή αλλα μην προσπαθείς να μου επιβάλεις την αισθητική σου...

πιστεύω λοιπόν οτι τα ξύλινα , πλαστικά , γυάλινα , πήλινα ή οτιδήποτε αλλο που τελειώνει σε -α- και δεν κάνει κακό στα ψάρια θα μπορούσε να τοποθετηθεί και να δημιουργήσει ενα μοναδικό aquascaping.

εδω που τα λέμε το 90% των όσων πεις να σου στήσουν ενα ενυδρείο και να μην έχουν σχέση με τον χώρο το ναυάγιο τους θα το βάλουν μέσα γιατι αυτη είναι η αίσθηση του βυθού που έχει αποτυπωμένη ο ανθρώπινος εγκέφαλος.

ναυάγιο και καρχαρίες...

εξου και τα πανγκάσιους με τα μισά καράβια σε γυάλες 50χ50

κλείνοντας λοιπόν θα μπορούσε να πει ενας φυτεμένος πως το αφρικάνικο είναι νταμάρι και δεν είναι ωραίο γιατί έχει μόνο πέτρες , ο αφρικάνος πως το φυτεμένο είναι δάσος και ποιος ο λόγος να βάλεις ψάρια αφου δεν τα βλέπεις και ο playmobil περί ορέξεως ... κολοκυθόπιτα

και επειδή πλάτιασα στην απάντηση επι του θέματος θα πω..

ψάρια υγιεί και νερό καθαρό

οτι δεν κάνει κακό δεν σημαίνει οτι είναι καλό

οτι δεν κάνει καλό δεν σημαίνει οτι είναι κακό

περι ορέξεως κολοκυθόπιτα

*σας κούρασα ε?...τι να κάνω ...δεν ήταν ακόμα έτοιμο το βραδινό και είχα χρόνο.... :)

Θα συμφωνήσω μαζί σου σε αυτό!

Προτείνουμε, δεν επιβάλουμε.

Εδώ ο Archimendes μας λέει ότι αγόρασε ένα ψεύτικο διακοσμητικό από γνωστή αλυσίδα και του ξέβαψε. Πιστεύεις λοιπόν ότι είναι σωστό να ρισκάρουμε την υγεία των ψαριών μας;

Δεν είναι ανάγκη να είναι διακοσμητικό, έχεις δει να ξεβάφει πλάτη εταιρίας που υποτίθεται είναι ελεγμένο.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου σε αυτό!

Προτείνουμε, δεν επιβάλουμε.

Δεν είναι ανάγκη να είναι διακοσμητικό, έχεις δει να ξεβάφει πλάτη εταιρίας που υποτίθεται είναι ελεγμένο.

Όχι, δεν έχω δει, γι'αυτό ρώτησα προηγουμένως αν συμβαίνει το ίδιο και με τις πλάτες. Άρα λοιπόν ούτε οι πλάτες είναι ασφαλείς; Όχι θα έτρεχα να πάρω με τα λεφτά που κοστίζουν! :D

Link to comment
Share on other sites

H προσωπική μου ιδέα για το θέμα ενυδρείο είναι το κάδρο μιας φωτ, μηχανής...

Εξηγούμαι: Μου αρέσει το φυσικό λουκ και φαντάζομαι το εαυτό μου δύτη με μια μηχανή στο χέρι να "παγώνει", καδράρει ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το, το πιο μαγικό υποβρύχιο κλίκ! Ότι λοιπόν χωράει στο κάδρο μου, προσπαθώ να το αποτυπώσω στο ενυδρείο μου.

Γι' αυτό τον λόγο προτιμώ τα φυσικά υλικά από τα πλαστικά μια που τα τελευταία δεν υπάρχουν στη φύση άρα δεν θα τα "κλικάρω" ποτέ, όσο και αν δεν είναι επίφοβα για το ενυδρείο μου.

Φιλικά πάντα και χωρίς διάθεση επιβολής της δικής μου αισθητικής ^_^.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω δει, γι'αυτό ρώτησα προηγουμένως αν συμβαίνει το ίδιο και με τις πλάτες. Άρα λοιπόν ούτε οι πλάτες είναι ασφαλείς; Όχι θα έτρεχα να πάρω με τα λεφτά που κοστίζουν! :D

Μπορεί σε όλες τις περιπτώσεις που ξεβάφουν να είναι και αστοχεία του ίδιου του υλικού.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αναφερθικε η πλατη του ενυδρειου,μερικες ξεβαφουν μερικες οχι.Εγω εχω μια 7-8 χρονια και δεν εχει παθει τιποτα.Ειναι αναλογα το υλικο και πως εχει φτιαχτει.

Μπορεις να φτιαξεις πλατη και απο φλοιο δεντρου οπως εχει κανει και ο Σωτηρης στο ενυδρειο του και ειναι τελειως φυσικη και με φυσικα υλικα.

Οσο για το αν ξεβαφουν τα πλαστικα διακοσμητικα και αν τα πετσοπ πουλανε safe πλαστικα,θα πω οτι τα περισσοτερα ξεβαφουν,εδω ρε παιδια ξεβαφουν τα χαλικια που ειναι βαμμενα,δεν θα ξεβαψουν τα πλαστικα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...