Jump to content

60Lt - Χρυσόψαρα


numb

Recommended Posts

Ετσι ειναι απο τη φυση ή ειναι γεννετικα πειραγμενα απο τον ανθρωπο;

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν δεν ειναι γενετικα μεταλλαγμένα. Όλα τα χρυσόψαρα και ιδίως τα φάνσυ, είναι αποτέλεσμα επιλεκτικής παραγωγης κατα τους τελευταίους 13 αιώνες. Έχουν προέλθει απο τους κυπρίνους. Φαντάζομαι τώρα πια επεμβαίνουν σε χρωματα και χαρακτηριστικά και γενετικά!

Έγινε επεξεργασία - numb
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οπως τα λεει ο numb ειναι Θοδωρη.. δεν υπαρχει γεννετικα τροποποιημενο χρυσοψαρο..φυσικα, δεν υπαρχει και στην φυση, οπως και τα περισσοτερα χρυσοψαρα..

ολα ειναι αποτελεσμα επιλεκτης αναπαραγωγης, και ολα προερχονται απο τον κυπρινο..

πρεπει να προσεξεις την διατροφη του.. ειναι πολυ αργο ψαρι, πρεπει να βλεπεις οτι τρωει..

λογω σχηματος ειναι πολυ ευπαθη στην ασθενεια της νυκτικης κυστης (swimblader), αρα παντα πρεπει να μουλιαζεις την τροφη του για λιγα δευτερολεπτα ωστε να μην μενει ιχνος αερα και υστερα να την τρωει, καθως να ταιζεις και βρασμενο αρακα τουλαχιστον καθε 15 μερες..

λογω μη υπαρξης ραχιαιου πτερυγιου, ειναι πιο δυσκολο να καταλαβουμε οτι κατι δεν παει καλα, καθως στα χρυσοψαρα αν δεν ειναι ανασηκωμενο το ραχιαιο, ειναι ενδειξη οτι κατι παει στραβα..

συχνες μετρησεις, καθως δεν θελουμε ιχνος αμμωνιας και νιτρωδων και οχι πολλα νιτρικα..

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ειπα οτι ειναι μεταλλαγμενο! Γεννετικα πειραγμενο ρωτησα αν ειναι! Και νομιζω πως οι επιλεκτικες αναπαραγωγες ειναι κι αυτο ειδος γεννετικου πειραγματος ή κανω λαθος;

Link to comment
Share on other sites

θελω να πω πως δεν ειναι σαν το παπαγολοψαρο π.χ. , που ειναι γεννετικα τροποποιημενο και πειραγμενο οπως λες..

αλλα απο επιλεκτη αναπαραγωγη..δηλαδη προηλθε απο συνεχεις αναπαραγωγες διαφορων ειδων χρυσοψαρων, εως οτου καταλληξε σε αυτην τη μορφη..

δεν βγηκε απο την μια μερα στην αλλη..

τωρα αν τροποποιηθηκε καπως το dna του, ωστε να καταλληξει σε αυτην τη μορφη, δεν το γνωριζω.. θελω να πω παντως οτι δεν ειναι "φτιαχτο" ψαρι οπως το παπαγαλοψαρο..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα phοτο update 2-3 μήνες μετά.

Μπήκε μια anubia, άσπρο φόντο (θα μπει μαύρο εν καιρώ), δυο σαλιγκαράκια netrite (που έχουν κάνει τα τζάμια τζάμι - το ένα σε photo το άλλο κρύβεται).

Το κερατόφυλλο έχει θεριέψει (τα ψάρια τρώνε μόνο τα κομμάτια που κιτρινίζουν) αλλά και τα ψαράκια έχουν μεγαλώσει αρκετά (ειδικά το oranda έχει σχεδόν διπλασιαστεί(!) σε 3-4 μήνες αν και του έχει "ξεφουσκώσει" λίγο το κεφάλι).

Ήδη ψάχνομαι για μεγαλύτερο ενυδρείο...

IMG_20140603_205300_zpsf909373f.jpg

IMG_20140603_205053_zps2f34cc35.jpg

IMG_20140603_204933_zps47164b09.jpg

IMG_20140603_204704_zpsd29873e9.jpg

IMG_20140603_204443_zps5c74b050.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν και πολυ απλο το στησιμο και λιγα τα λιτρα δεν ειναι καθολου μπακατελα! Ειναι πολυ ομορφο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θρεφτάρια έχουν γίνει! Να τα χαίρεσαι, είναι πανέμορφα!

Και το ενυδρείο μου αρέσει, παρόλο που είμαι υπέρ των πιο "φυσικών" :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραιος!

το σαλιγκαρακι που φαινεται ειναι tiger nerite, απεκτησα κι εγω 2 τετοια προ ημερων..(ειχα και παλαιοτερα zebra)

κουκλια εγιναν!

καλα κανεις και ψαχνεσαι για νεο ενυδρειο,νομιζω το αξιζουν!

..οσο περισοτερο μηκος μπορεις , και το εκατοστο μετραει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο το στήσιμο ! Υγιέστατα και τα ψαράκια ! Καλά για το κερατόφυλλο δεν λέω τίποτα... Μπράβο σου. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

*****UPDATE*****

Καλά Χριστούγεννα και χρόνια πολλά σε όλους!

Τα χρυσοψαράκια μου, ένα χρόνο μετά, άλλαξαν σπιτάκι.

Πήγαν σε 120λτ με καλό εξωτερικό φίλτρο (Εheim 2215):

https://www.dropbox.com/s/r8wfgay2c40v40c/2014-12-24%2021.52.51.jpg?dl=0

Επίσης άλλαξαν και τα ίδια (δείτε το ranchu πώς έχει γίνει!):

https://www.dropbox.com/s/ya8cw316vbssni3/2014-12-24%2021.57.35.jpg?dl=0

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μας λείπει ένα φόντο (μαύρο μάλλον) και έτοιμοι!

+1

Link to comment
Share on other sites

ωραιος!

που πρησμενο μου φαινεται το οραντα.. παρατηρησες μηπως δυσκυλιοτητα? αρακα δινεις? η πλευση του ειναι ομαλη?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα!

Με γεια το νέο τους σπιτάκι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο, κουκλί είναι.

Έχω ένα μικρό ενδοιασμό για το χαλίκι, νομίζω πως αν ήταν πιο λεπτόκοκκο θα ήταν καλύτερα. Τα χρυσόψαρα σκάβουν συνέχεια και τους αρέσει, με αυτό το πάχος θα δυσκολεύονται λίγο, και όταν σκάβουν σου καθαρίζουν ταυτόχρονα και τον βυθό και δεν χρειάζεται να βάλεις σκούπα ποτέ ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

+ φωνω για τον βυθο με τον Τακη.. οχι οτι θα υπαρξει προβλημα με το βοτσαλο :D που εχεις τωρα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα σχόλια. Το χαλικάκι πράγματι είναι λίγο χοντρό αλλά δε νομίζω να τους δημιουργεί κάποιο πρόβλημα. Εκείνο που με προβληματίζει λίγο είναι ότι μετά τη μεταφορά τους στο νεο ενυδρείο, τα ψάρια είναι πολύ στρεσαρισμένα. Κρύβονται στον πάτο μέσα στα φυτά, βγαίνουν μονο για να φάνε και όταν έχει σκοτάδι. Μόλις ανοίξω το φως (του δωματίου/ ή το παράθυρο, όχι του ενυδρείου) τρέχουν και κρύβονται. Μου κάνει εντύπωση γιατί, ειδικά το οράντα, όταν με έβλεπαν έτρεχαν προς το μέρος μου να τα ταΐσω... Οι παράμετροι του νερού είναι ΟΚ. Τι να τα έχει φρικάρει άραγε?

Link to comment
Share on other sites

ωραιος!

που πρησμενο μου φαινεται το οραντα.. παρατηρησες μηπως δυσκυλιοτητα? αρακα δινεις? η πλευση του ειναι ομαλη?

Έτσι είναι το "σουλούπι" του από τότε που άρχισε να βάζει όγκο (γίνεται κάτι μεταξύ Πάγκαλου και Βενιζέλου). Νηστεία και μετά αρακά κάθε 10 -15 ημέρες. Μια χαρά κολυμπάει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, συγχαρητήρια πολύ καλό το ενυδρείο σου. Μέχρι τώρα έχεις προσθέσει κάτι για φόντο? Ίσως το χρώμα του τοίχου απο πίσω να τα ενοχλεί αν είναι πολύ έντονο ή φωτεινό, σε σχέση με πριν οπού υπήρχαν και περισσότερα φυτά. Εμένα τα δικά μου αντιδρούν υπερβολικά στις έντονες αλλαγές στο φως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δώστους λίγο χρόνο να μάθουν το χώρο και να συνηθίσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικο ειναι, δωστους λιγο χρονο , οπως ειπε κι ο Τακης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...