Jump to content

Αποσυνθεση Φυλλων Στο Ενυδρειο


Recommended Posts

Σκεφτομαι εδω και καιρο ν'αφηνω στο 30λιτρο μονομαχοενυδρειο,να αποσυνθετονται εντελως φυλλα catappa,με το σκεπτικο να φτιαχτει σε βαθος χρονου ενα "τυπου"φυσικο υποστρωμα-φανταστειτε ενα φυλλο καθε 45 μερες περιπου-.Φοβαμαι ομως οτι το συστημα ειναι μικρο ,η αποσυνθεση μπορει να δημιουργησει καποια τοξικα αερια και ο μαγκας να :rip_1: Θα ηθελα τις αποψεις σας

Link to comment
Share on other sites

Τι να κανω θ'αναγκαστω να μου απαντησω.....Φιλε rafael εγω δεν θα το διακινδυνευα.Κι αν γινει πιο φυσικο το υποστρωμα ποιος θα το καταλαβει?Αν ομως αποδημησει ο μονομαχος ο πιτσιρικας θα σε βασανησει ατελειωτα

Έγινε επεξεργασία - rafael
Link to comment
Share on other sites

Να σε ενημερώσω το εξής εντελώς φιλικά.

Δεν είμαστε όλοι στημένοι πάνω από τους υπολογιστές.Αυτή την υποχρέωση δεν την έχουν

ούτε καν οι συντονιστές.

Επίσης για να μην έχεις λάβει απάντηση ίσως να μην έχει δει ακόμη κάποιος το θέμα σου και

να γνωρίζει να σου απαντήσει με σιγουριά και ασφάλεια.

Ας χαλαρώσουμε λίγο άλλωστε δεν είναι κάποιο πρόβλημα που να χρήζει άμμεσης απάντησης-βοήθειας.

Είναι απλά μια σκέψη που ίσως χρειάζεται συζήτηση.

Μην αγχώνεσαι λοιπόν και σίγουρα την λύση που ψάχνεις θα την βρεις :)

Για να σου δώσω και μια πρόχειρη απάντηση.

Η αποσύνθεση των ξερών φύλλων δεν νομίζω να δημιουργεί τοξικά αέρια.Η βρωμιά που θα μένει στο βυθό

αν είναι μεγάλη και για μεγάλο χρονικό διάστημα ίσως να επιβαρύνει το σύστημα μαζί με όλα τα υπόλοιπα "σκουπίδια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε rastafari αστειευτηκα.Η χαλαροτητα ειναι ενα απο τα χαρακτηριστικα μου.Ευτυχως που δεν ειναι ολοι στημενοι πανω απο τους υπολογιστες.Σ'ευχαριστω για την απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

ολοι μας ειμαστε ιδιαιτερα χαλαροι εδω μεσα.

δυστυχως δεν ειμαστε μαντεις να καταλαβαινουμε την ιδιαιτερη σου γραφη.και αυτο σου το λεει ενας μεγας πλακατζης.

η γραφη παρεξηγηται τις περισσοτερες φορες δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το εχουμε ξανασυζητησει και παλιοτερα το θεμα! Εγω προσωπικα αφηνω μεσα στο ενυδρειο καποια φυλλα απο τα φυτα μου, που πεφτουν, να σαπιζουν και να αποσυντιθεται μονα τους στο ενυδρειο!

Το νερο γινεται πιο οξινο και πεφτει το ph! Ετσι γινεται και στη φυση!

Επειδη ομως η αποσυνθεση φερει και αλλους μυκητες τα περισσοτερα τα αφαιρω!

Link to comment
Share on other sites

Και γω λογω φυσης το σκεφτηκα απλα τα 30 λιτρα δεν ειναι φυση!Sturm πως σου φαινεται η αναλογια και ο χρονος?ξερω δεν εισαι μαντης απλα τη γνωμη σου

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θα το κανα με φυλλα καταπα αλλα οπως ειπα σιγουρα μερικα φυλλα θα τα αφηνα να σαπισουν μεσα και με μετρησεις να δω τι γινεται!

Σιγουρα τα λιγα λιτρα θελουν παραπανω προσοχη!

Αν δεν θες να το κανεις στο μονομαχο, κανε ενα πειραμα αν μπορεις σε ενα αλλο δοχειο, χωρις ψαρι, να δεις πως παει! Θα ηταν ενδιαφερον!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλη ιδεα.Θα παιξω ετσι!ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια.

Δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα με τα καταπα αν τα αφησεις.Εγω το εκανα σε γαριδαδικο με φυλλα καστανιας και ηταν μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση και τη μεταφορα του θεματος :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω νομιζω να εχεις θεμα... σιγουρα θα σου μαζεψει βρωμια στο βυθο, αλλα με μετρησεις και μια σκουπα βυθου καπου καπου για να φευγουν τα χοντρα, δεν θα εχεις θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ νομίζω πως θα έχεις θέμα.Σε 23 λίτρα είχα βάλει πολλά φύλλα πλατάνου και κάποια στιγμή άρχισαν να λιώνουν, χωρίς προβλήματα εκτός της ενοχλητικής βρωμιάς που δημιουργείται.

Link to comment
Share on other sites

Απλα να εχεις το νου σου στο ph μην πεσει αποτομα!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βλεπω οτι το δοκιμασατε αρκετοι!Εγω το φοβαμαι-επειδη ειναι λιγα λιτρα-και καθε 15 μερες οταν αρχιζουν να λιωνουν τα αλλαζω.Η ΄΄βρωμια΄΄δεν μ'ενοχλει [απο θεμα αισθητικης ]γιατι δεν την αντιμετωπιζω ως βρωμια αλλα ως κομματι ενος μινι οικοσυστηματος.Ευχαριστω για την επισημανση Sturm θα εχω το νου μου!

Link to comment
Share on other sites

του πλατανου αντεχουν περισσοτερο απο τα καταπα οντως!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...