Jump to content

Recommended Posts

παιδια..γνωριζει κανεις πως λεγεται το μηχανηματακι-wave maker το οποιο ''φουσκωνει''το νερο απο τη μια μερια και το ''ξεφουσκωνει''απο την αλλη..? δημιουργει ενα κυμα στο βυθο...?

Link to comment
Share on other sites

..και σταματα να ρωτας το ιδιο πραγμα σε λαθος κατηγοριες...

Link to comment
Share on other sites

δεν εννοουσα το απλο wave maker.αυτο ειναι γνωστο.Aλλα εμπαση περιπτωση το βρηκα..το ειχα δει καπου και μου αρεσε αλλα δεν θυμομουν το ονομα...vortech ecosmart mp 60w es δες το και θα καταλαβεις τι εννοω

Link to comment
Share on other sites

δεν εννοουσα το απλο wave maker.αυτο ειναι γνωστο.Aλλα εμπαση περιπτωση το βρηκα..το ειχα δει καπου και μου αρεσε αλλα δεν θυμομουν το ονομα...vortech ecosmart mp 60w es δες το και θα καταλαβεις τι εννοω

60άρα;Έχεις μεγάλο ενυδρείο;

shit happens!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπαρχει κατι παρομοιο που δημιουργει μια μικρογραφια μεγαλου κυματος που πηγαινει απο την μια ακρη του ενυδρειου στην αλλη !

Καμμια σχεση με την απλη αναταραξη που βλεπουμε συνηθως.

Ξερει κανεις πως λεγεται η περισσοτερα στοιχεια ????

Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο. Υπάρχουν και πολλοί άλλοι κυκλοφορητές που κάνουν αυτή την δουλειά. Μπορείς πχ να πας στο κουτί της tunze ή για πιο φθηνή λύση coralia με τον controller τους. Εγώ πάντως προτείνω jebao wp10-25-40-60, ανάλογα με τα λίτρα, τα ζωντανά αλλά και τις ανάγκες του εκάστοτε ενυδρείου. :)

Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο. Υπάρχουν και πολλοί άλλοι κυκλοφορητές που κάνουν αυτή την δουλειά. Μπορείς πχ να πας στο κουτί της tunze ή για πιο φθηνή λύση coralia με τον controller τους. Εγώ πάντως προτείνω jebao wp10-25-40-60, ανάλογα με τα λίτρα, τα ζωντανά αλλά και τις ανάγκες του εκάστοτε ενυδρείου. :)

+1 :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι απλος κυκλοφορητης,καμμια σχεση με αυτα που ειδα στα βιντεο.Εχω δει μονο μια φορα σε μαγαζι αλλα δεν θυμαμαι που ( μαλλον σε pet city ).Το νερο φουσκωνει και δημιουργει κυματακι υψους 5 εκ που αποσπαται και πηγαινει απεναντι !

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ ένας απλός κυκλοφορητής είναι με τον controller του. Αυτό το κάνει ο controller, ο οποίος αυξομειώνει την ροή και δημιουργεί κυματισμό. ;)

Οι jebao που έχω, στο wave mode μου σηκώνουν κυματισμό 5 πόντους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψαρωσα :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τον κυματισμό δεν τον κάνει ούτε η Vortech... αλλά πρέπει να λάβουμε υπόψιν ότι το ενυδρείο είναι χωρίς βράχους, οπότε ο κυματισμός είναι πολύ διαφορετικός αφού δεν υπάρχουν "εμπόδια"...

Όπως και να έχει όμως είναι εντυπωσιακο !!!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ τα καταφερνει! Μιλαω για κυμα τυπου χαβαης οχι για φουσκωμα του νερου σαν να κουνας την γυαλα !Θα ξαναπαω μια βολτα να το εντοπισω (λ.Βουλιαγμενης ???) και θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά στον χρόνο. Υπάρχουν πάρα πολλοί τύποι κυματισμού! Αυτόν που είδες τον κάνει λογικά σε διαφορετικό setup. Δεν υπάρχει κάποιο άλλο είδος "εργαλείου" για αυτή την δουλειά σε reef ενυδρείο! :)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει,δεν διαφωνω γιατι δεν το ξερω,ομως για να δωσω τα 70 ευρω (λεμε τωρα...) θελω να δω οτι κανει αυτο που ψαχνω!

Αλλιως εχει και βιετκογκ με 8 ευρω :D

Link to comment
Share on other sites

Τις σκεφτεσαι για το καινουργιο μαριε?

Ναι οντως τις σκέφτομαι, μαλλον θα πάω στις καινούργιες τις ασύρματες. Εντυπωσιακό πάντως το show στο video !!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα παρω μια απο τις καινουργιες μαριε :thumbsu:

Τις εχουν κανει και πολυ μικρες!

Εξακολουθω να λατρευω :wub: vortech αλλα και oι jebao για τα χρηματα και την αποδοση τους ειναι κατι παραπανω απο καλη επιλογη!

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθω να λατρευω :wub: vortech αλλα και oι jebao για τα χρηματα και την αποδοση τους ειναι κατι παραπανω απο καλη επιλογη!

Ναι οντως, τρελό value for money και...αντέχουνε εως τωρα! :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...