Jump to content

αντιδραση νερου σε fe


peris30

Recommended Posts

παιδια οταν ριχνω σηδηρο στα φυτα το νερο θωλονη για λιγη ωρα κ μετα καθαρηζη

μπορει να φταιει κατι στην συνθεση του νερου που να ειναι ανεβασμενο η ειναι φυσιολογηκη αντιδραση?

Link to comment
Share on other sites

Τί μάρκα είναι το σκεύασμα που ρίχνεις;

Τέστ νερού κάνεις;;

Πρώτη φορά το ακούω αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Τι ποσότητα ρίχνεις;Είναι λογικό να θολώνει μόνο στο σημείο που ρίχνεις το σίδηρο και για λίγο μέχρι να ανακατευτεί με το νερό.

Link to comment
Share on other sites

απο τιμεs ειμαι μια χαρα σταθερεs οσο καιρο δουλευει το ενυδρειο (5 μηνεs)μονο απο φωσφορηκα δεν ξερω γιατι δεν εχω τεστ κ φοβαμε μηπωs ειναι ανεβασμενα κ για αυτο ασπριζη το νερο οταν ριχνω σηδηρο.

μπορει να κανω λαθοs γι αυτο ζηταω την γνωμη σαs

Link to comment
Share on other sites

τις θέλουμε αναλυτικά το να το λες από το είναι καλές απέχει λιγάκι.Για πες μας τιμές σε παρακαλώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

το νερο θωλονη σε ολο το ενυδρειο για περιπου 1-2 ωρεs κ μετα αρχιζη να καθαριζη

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω όταν λες θολώνει και ασπρίζει το νερό μιλάς για όλο το νερό του ενυδρείου έτσι;Λογικά δεν στέκει.Προσπάθησε όταν το ρίχνεις να το ρίχνεις με σύριγγα και όχι μονομιάς αλλά διαίρεσε το 7,5 με το 7 και βρήκες την ημερήσια ποσότητα.Αλλά κάνε και ένα τεστ για να δεις την ποσότητα σιδήρου που έχεις.Μάλλον έχεις υπερβολική ποσότητα στο ενυδρείο σου.

Έγινε επεξεργασία - J.J
Link to comment
Share on other sites

ναι ολο το ενυδρειο

καπου διαβασα(μπορει να κανω κ λαθοs ομωs να μη καταλαβα καλα γι αυτο ρωταω μηπωs ξερει καποιοs) οτι αν εχειs καποιο στιχειο του νερου ανεβασμενο κ ρηξηs σηδηρο μπορει να απριση το νερο

Link to comment
Share on other sites

οκ J.J ισωs δεν καταλαβα εγω αυτο που ειχα διαβαση κ να φταιει οτι εχω υπερβοληκο σηδηρο στο ενυδρειο

ευχαρηστω για την βοηθεια φιλε

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά!Χαρά μου.Αλλά η ιδανική δοσολογία για λίπανση μία φορά την εβδομάδα είναι το πολύ 1 καπάκι.Αλλά τώρα που το καλοσκέφτομαι το Flusish iron έχει καφέ χρώμα πως είναι δυνατόν να γίνετε άσπρο;

Έγινε επεξεργασία - J.J
Link to comment
Share on other sites

Είναι συχνό φαινόμενο να αντιδρά ο σίδηρος και να καθιζάνει είτε με αυξημένη KH (>5), είτε με τα φωσφορικά αναλόγως βέβαια του pH και στη δική σου περίπτωση που είναι σχεδόν ουδέτερο έχει αρκετές πιθανότητες να συμβαίνει. Τα 7.5 ml την εβδομάδα σίδηρος είναι το ελάχιστο για ένα 300αρι ενυδρείο με φυτά. Σε πρώτη φάση καλύτερα να το μοιράσεις σε 3 δόσεις τουλάχιστον. Πάρε και ένα τεστ PO4 να βρίσκεται. Σχετικά με την άσπρη θολούρα λέει η seachem παρακάτω στο forum της:

http://www.seachem.com/support/forums/show...iron+cloudiness

http://www.seachem.com/support/forums/show...iron+cloudiness

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...