Jump to content

Επανηλημενα Νεκρά Χρυσόψαρα. Τι Κανω Λάθος?


Recommended Posts

Αντιχλωριο όχι μες στο ενυδρείο.βρες το ποστ που λέει προετημασια νερου αλλαγής γιατί γράφω απο κιν κ δεν μπορω να στο βρω εγω

Εννοείται ίσως δεν ήμουν αρκετά σαφης. Αντιχλώριο στην προετοιμασία του νερού βακτήρια μετά την προσθήκη νερού μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Αφου κανεισ αλλαγη νερου αστο καμια ωριτσα και μετα προσθετεισ τα βακτηρια.οσο για την ροη του φιλτρου εγω το βλεπω ποσο αερα τραβαει,δηλαδη απο τησ μπουρμπουληθρεσ.αν δεν μπορει να τραβηξει αρκετο αερα τοτε το καθαριζω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά χωρίς εμφανές αποτέλεσμα

Τα ψαράκια αυτη τη στιγμή έχουν πρόβλημα με οσμωτικό σόκ .

Βάλε άλλες δύο καθαρές φωτογραφίες να δούμε αν έχουν και κάτι άλλο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντιχλωριο όχι μες στο ενυδρείο.βρες το ποστ που λέει προετημασια νερου αλλαγής γιατί γράφω απο κιν κ δεν μπορω να στο βρω εγω

Δεν σημαίνει οτι απο αυτό δημιουργήθηκε πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια αυτη τη στιγμή έχουν πρόβλημα με οσμωτικό σόκ .

Βάλε άλλες δύο καθαρές φωτογραφίες να δούμε αν έχουν και κάτι άλλο .

post-58970-0-23851400-1397685215_thumb.jpg

post-58970-0-79769000-1397685378_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού , ζωντανά βακτήρια και προσθέτης ενα ακόμα φιλτράκι με βιολογικό υλικό και είσαι έτοιμος .

Μια χαρά θα πάς .

Μέχρι να βάλεις σε λειτουργία το νεο φίλτρο να είσαι φειδωλός στο τάισμα .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες και από μένα φίλε μου.Καλό θα ήταν να μας πεις και σε ποια περιοχή είσαι

μήπως υπάρχει κάποιος συνχομπίστας κοντά σου για να σου δώσει έτοιμο βιολογικό υλικό για πιο

άμεσα αποτελέσματα στην αντιμετώπιση της αμμωνίας γιατί είναι αρκετά υψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σημαίνει οτι απο αυτό δημιουργήθηκε πρόβλημα .

Δεν ειπα οτι απο αυτο δημιουργηθηκε το προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες και από μένα φίλε μου.Καλό θα ήταν να μας πεις και σε ποια περιοχή είσαι

μήπως υπάρχει κάποιος συνχομπίστας κοντά σου για να σου δώσει έτοιμο βιολογικό υλικό για πιο

άμεσα αποτελέσματα στην αντιμετώπιση της αμμωνίας γιατί είναι αρκετά υψηλά.

Σε ευχαριστώ αλλά πασχαλιάτικα δεν θέλω να ενοχλησω κανένα

Link to comment
Share on other sites

τα νέα ειναι καλά. Άλλαξα το νερό με το σωστό τροπο χρησιμοποιώντας αντί χλώριο JBL BIOTOPOL και βακτήρια SEACHEM STABILITY. Η αμμωνία ειναι ήδη λίγο κάτω απο 1.50 και τα ψαρια σε σχετικά καλη κατάσταση. Ε χω να ταισω 3 μέρες. Καμία συμβουλή για το επόμενο βήμα???

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

τα νέα ειναι καλά. Άλλαξα το νερό με το σωστό τροπο χρησιμοποιώντας αντί χλώριο JBL BIOTOPOL και βακτήρια SEACHEM STABILITY. Η αμμωνία ειναι ήδη λίγο κάτω απο 1.50 και τα ψαρια σε σχετικά καλη κατάσταση. Ε χω να ταισω 3 μέρες. Καμία συμβουλή για το επόμενο βήμα???

Ευχαριστω

Η αλλαγή έγινε πριν απο 36 ώρες

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις έτσι μέχρι να μηδενισουν η αμμωνία και τα νατρικά!

Τάιζε ανά 2-3 μέρες λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ αλλά πασχαλιάτικα δεν θέλω να ενοχλησω κανένα

Αν είσαι κοντά στα Πατήσια στείλε Π.Μ.

Παρένθεση, το μαμά φίλτρο του F60 είναι για κλωτσιές...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σε ολους.

Τα πραγματα με τα ψαρια πανε πολυ καλα αλλα με το ενυδρειο δυστηχως οχι. Σας παραθετω καποια στοιχεια.

1. Εχω ακομα δυο ψαρια αρα 0 απωλειες τα οποια ειναι δραστηρια χωρις εμφανη σημαδια πανω τους και τρωνε καθε μερα.

2. Ειναι αδυνατον να κατεβει η αμμωνια η οποια κυμαινεται απο 1 εως 1.5. Τουλαχιστον δεν ειναι 3.

3. Τα νιτρικα και τα νιτρωδη ειναι κολλημενα στο 0. Stick.

4. Οι αλλαγες πλεον εχουν γινει πιο συχνες τουλαχιστιν καθε εβδομαδα και με το σωστο τροπο χωρις να πλενω το σφουγγαρι στη βρυση!

5. Σημερα πηρα βιολογικο υλικο με το οποιο αντικατεστησα τον ανθρακα αφου ετσι κι αλλιως δεν εχω χρησιμοποιησει φαρμακα. Μονο βιταμινες.

Αν εχετε οποιαδιποτε προταση θα την εκτιμουσα.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Aφου τοσο καιρο δεν ειχες βιολογικο δεν υπηρχε περιπτωση να αποκτησεις επαρκη βιολογια ωστα να διασπα την αμμωνια! 2 οι λυσεις: α) στελνεις μηνυμα σε καποιον οπως ο Φωτης απο πανω και παιρνεις μπολι, β) αγοραζεις σκευασμα με βακτηρια και ξεκινας να ριχνεις στο βιολογικο.

Σημειωτεον πως και στα δυο θα χρεισημοποιησεις το βιολογικο που αγορασες σημερα και πριν το βαλεις το καινουριο βιολογικο πρεπει να το ξεπλυνεις ωστε να φυγει ολη η σκονη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aφου τοσο καιρο δεν ειχες βιολογικο δεν υπηρχε περιπτωση να αποκτησεις επαρκη βιολογια ωστα να διασπα την αμμωνια! 2 οι λυσεις: α) στελνεις μηνυμα σε καποιον οπως ο Φωτης απο πανω και παιρνεις μπολι, β) αγοραζεις σκευασμα με βακτηρια και ξεκινας να ριχνεις στο βιολογικο.

Σημειωτεον πως και στα δυο θα χρεισημοποιησεις το βιολογικο που αγορασες σημερα και πριν το βαλεις το καινουριο βιολογικο πρεπει να το ξεπλυνεις ωστε να φυγει ολη η σκονη!

Εκανα ακριβώς αυτο που λες στο β. Απλα έβαλα βακτήρια 5 ml stability sea gem. Τι ειναι το σκευάσμα? Όσον αφορά τον άνθρακα δεν μπορούσα να κανω διαφορετικά νομιζω γιατι πριν απο ενα μήνα είχα ενα νεκρό ψαρι στο ενυδρειο το οποίο μαζί με τα αλλα δυο είχαν πάρει αγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, τωρα προσοχη στο ταισμα μεχρι να σταθεροποιηθει το συστημα!

Ο ανθρακας δεν ειναι απαραιτητος και δεν χρειαζεται να ξαναβαλεις εκτος κι αν κανεις παλι φαρμακευτικη αγωγη!

Το σκευασμα ειναι το προιον που αγοραζεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια, τωρα προσοχη στο ταισμα μεχρι να σταθεροποιηθει το συστημα!

Ο ανθρακας δεν ειναι απαραιτητος και δεν χρειαζεται να ξαναβαλεις εκτος κι αν κανεις παλι φαρμακευτικη αγωγη!

Το σκευασμα ειναι το προιον που αγοραζεις!

Ευχαριστω πολυ Sturm για τις συμβουλές σου. ποτέ πιστεύεις οτι θα εχω αποτέλεσμα? Ποτέ να ξανακάνω τεστ αμμωνιας? Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τεστ καθημερινα και αν εχεις την ευχερεια τουλαχιστον για νιτρωδη ΝΟ2 παρε υγρο τεστ!

Για κανα 2-3 μερες μην ταισεις καθολου. Δεν παθαινουν τιποτα! Την τεταρτη μερα ριξε δυο τρια φυλλαρακια και ξανα νηστεια μεχρι να μην εχεις καθολλυ αμμωνια και νιτρωδη!

Το αποτελεσμα εξαρταται απο πολλα πραγματα οποτε δεν μπορω να σου πω με ακριβεια. Αν μπορεις βρες καπου να σου δωσουν βιολογικο ετοιμο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επανέρχομαι στο θέμα μετά από πολύ καιρό ανακουφισμένος και πάρα πολύ ευχαριστημένος, ευχαριστώντας όλους εσάς που απαντήσατε στο ερώτημα μου αν και δυστηχώς έχασα ένα ακόμα χρυσόψαρο (ένα μου έχει μείνει). Το ενυδρέιο μου τις τελευταίες 48 ώρες δείχνει να δουλεύει σωστά. Σας παραθέτω πρωινές τιμές:

ΝΟ2 0 ΣΤΑΘΕΡΟ

Νο3 0 ΣΤΑΘΕΡΟ

ΚΗ 14 ΜΕΙΩΣΗ 7 ΜΟΝΑΔΕΣ

GH 10 ΜΕΙΩΣΗ 10 ΜΟΝΑΔΕΣ

PH 7.6 ΜΕΙΩΣΗ 3 ΜΟΝΑΔΕΣ

CL 2 0 ΣΤΑΘΕΡΟ

ΝΗ4-3-ΝΗ4 <1 ΜΕΙΩΣΗ 2 ΜΟΝΑΔΕΣ

ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΗΜΕΡΕΣ. Απίστευτο και όμως αληθινο.

Τι έκανα:

1. Αντικατέστησα το χαλίκι με Seachem Flourite. Το χαλίκι μου ήταν ασβεστολιθικό. Αμέσως οι τιμές είχαν αισθητή διαφορά και το σημαντικότερο απ όλα το ψαράκι μου άντεξε την διαδικασία της αλλαγής που διάρκησε περίπου έξι ώρες.

2. Μάλλον βρήκα την αιτία της πολύ αυξημένης αμμωνίας η οποία πέφτει και αυτή αισθητά αλλά σταδιακά. Στο ενυδρείο είχα μία βάρκα η οποία είναι κούφια από κάτω. Βγάζοντάς την για να καθαρίσω το ενυδρείο για την αλλαγή βγήκε ένα τεράστιο γλειώδες πράγμα σαν τσόυχτρα κάτω από τη βάση της με μέγεθος σαν ένα κύκλο με ακτίνα ~ 5cm το οποίο υποθέτω οτί είχε δημιουργηθεί από συσορευμένη τροφή. Εννοείται οτί τη βάρκα δεν τη ξανάβαλα στο ενυδρείο.

Οι αλλαγές γίνανε πρίν από 48 ώρες. Οποιαδίποτε πρόταση σας στο θέμα είναι επιθυμητή.

Σας ευχαριστώ όλους

Flipper

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες σταθερες τιμες; Για παρεθεσε τις να δουμε τι γινεται!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαβασει το θεμα σου φιλε μου,αλλα και αυτην την στιγμη το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.Κοιτα να βρεις μπολι,μην ταιζεις,και συχνες αλλαγες νερου,μαζι με βακτηρια,για να ορθοποδισει και να αποκτησει την βιλογια του

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαβασει το θεμα σου φιλε μου,αλλα και αυτην την στιγμη το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.Κοιτα να βρεις μπολι,μην ταιζεις,και συχνες αλλαγες νερου,μαζι με βακτηρια,για να ορθοποδισει και να αποκτησει την βιλογια του

Το γνωρίζω απλά αν διαβάσεις το post από την αρχή και πιο συγκεκριμένα τις τιμές του ενυδρείου όπως επίσης και το από πότε έχει αρχίσει το πρόβλημα θα καταλάβεις γιατί είμαι ενθουσιασμένος.

Σε ευχαριστώ πάντως

PS το βιολογικό υλικό δουλεύει στο φίλτρο ήδη για κανα 20ήμερο.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί κι άλλος χρόνος μέχρι να στρώσει το ενυδρείο. Γενικά ένα ενυδρείο για να στρώσει μπορεί να πάρει πάνω από ένα μήνα. Όταν θα έχεις αμμωνία 0, νιτρώδη 0 και νιτρικά που να μην είναι 0, τότε ο κύκλος του αζώτου θα έχει ολοκληρωθεί. Μέχρι τότε, κάνε καθημερινά μετρήσεις ώστε αν ανέβει η αμμωνία ή τα νιτρώδη να πάρεις άμεσα μέτρα. Και όπως σου είπαν τα παιδιά, λίγο τάισμα. Όταν στρώσει το ενυδρείο, μην βιαστείς να βάλεις άλλο ψάρι. Το ψάρι που έχεις τώρα είναι με μονή ουρά, σωστά, όχι "φανταχτερό"; Αν ναι, τότε θα πρέπει να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο με μήκος τουλάχιστον ένα μέτρο, γιατί εκτός του ότι γίνονται μεγάλα, θέλουν και χώρο για να κολυμπάνε.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί κι άλλος χρόνος μέχρι να στρώσει το ενυδρείο. Γενικά ένα ενυδρείο για να στρώσει μπορεί να πάρει πάνω από ένα μήνα. Όταν θα έχεις αμμωνία 0, νιτρώδη 0 και νιτρικά που να μην είναι 0, τότε ο κύκλος του αζώτου θα έχει ολοκληρωθεί. Μέχρι τότε, κάνε καθημερινά μετρήσεις ώστε αν ανέβει η αμμωνία ή τα νιτρώδη να πάρεις άμεσα μέτρα. Και όπως σου είπαν τα παιδιά, λίγο τάισμα. Όταν στρώσει το ενυδρείο, μην βιαστείς να βάλεις άλλο ψάρι. Το ψάρι που έχεις τώρα είναι με μονή ουρά, σωστά, όχι "φανταχτερό"; Αν ναι, τότε θα πρέπει να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο με μήκος τουλάχιστον ένα μέτρο, γιατί εκτός του ότι γίνονται μεγάλα, θέλουν και χώρο για να κολυμπάνε.

Επιτέλους κανω αυτο που πρεπει δηλαδή αυτο που λες Καλλιρόη. Πράγματι το ψαράκι μου εχει μια ουρά αλλα ειναι πολυ μικρό ακομα. Ετσι κι αλλιως αυτή τη στιγμη το μονο πράγμα που με απασχολεί ειναι το στρωσιμο του ενυδρειου το οποίο μου αρέσει όλο και πιο πολυ. Photo attached. Μετα θα ασχοληθώ μάλλον με φυτά για να πετάξω τα πλαστικά.

post-58970-0-75154800-1401734887_thumb.jpg

post-58970-0-08024400-1401735124_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...