Jump to content

Clown Botia,


dimos

Recommended Posts

Έγινε επεξεργασία - dimos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα ενυδρεία που προσφέρουν αξιοπρεπείς συνθήκες διαβίωσης σε αυτά τα ψάρια. Κοπαδάκι (αλήθεια πόσα είναι; ) και ικανοποιητικά για την ώρα λίτρα.

Ομορφιές !!!

Link to comment
Share on other sites

7 ψαράκια είναι και το ενυδρείο είναι 300 λίτρα

Αυτους τους κλόουν τους έχω 2 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικά έχω την γνώμη πως αυτά τα ψάρια είναι μόνο για πολύ συνειδητοποιημένους χομπίστες. Και αυτό το λέω για τους εξής λόγους: Σε τελικό μέγεθος γίνονται πολύ μεγάλα (30 εκατοστά) και ελάχιστοι από αυτούς που τα αγοράζουν το ξέρουν. Είναι ιδιαίτερα κοινωνικά ψάρια, άρα θέλουν κοπάδι (και αυτό λίγοι το ξέρουν ή ενδιαφέρονται να το μάθουν) και ακόμα περισσότερα λίτρα. Ζουν πολλά χρόνια, δηλαδή πρέπει να είμαστε αποφασισμενοι πως θα έχουμε την ίδια σύνθεση ψαριών για πολύ καιρο. Αν σκεφτούμε πως είναι αρκετά διαδεδομένο είδος στα μαγαζιά και ότι μάλλον ελάχιστα από αυτά πλησιάζουν το τελικό τους μέγεθος, καταλαβαινουμε πως αντιμετωπίζονται ως εμπόρευμα και όχι ως ζωντανά. Είναι επιρεπή σε ασθένειες καθώς τα λέπια τους είναι πολύ πολύ μικρά.

Το ενυδρείο σου πάντως είναι φωτεινή εξαίρεση, πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη... :)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες είναι , είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα στα νιτρικά και λόγω όπως λες του μικρού μεγέθους των λεπιών δείχνει σαν να έχουν δέρμα

Σε αυτο το ενυδρείο είχα και όσκαρ ( επίσης πολυ παρεξηγημένο ψάρι) το οποίο το έδωσα για να κρατήσω μονο αυτά τα ψαρια ,είναι πράγματι όταν κινουνται μαζί απόλαυση , βέβαια είναι αρκετά ντροπαλά και κρύβονται συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε μου.ειναι οαση να βλεπεις χομπιστα που ξερει ακριβως τις αναγκες των ζωντανων του!! Διατηρουσα 3 απο αυτα τα υπεροχα ζωα για πανω απο 8 χρονια οταν ειχα γλυκο νερο.να σου ζησουν!!!

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

Είναι πράγματι πολυ ιδιαίτερα ψαρια , είναι ο μόνος λογος που κραταω δεύτερο 300αρι ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο ενυδρειο και ψαρια φιλε μου.

Οταν μπορεσεις και ενα βιντεακι πιο κοντα στα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο ενυδρειο και ψαρια φιλε μου.

Οταν μπορεσεις και ενα βιντεακι πιο κοντα στα ψαρια

Πατα στην υπογραφή μου κάτω απο το Μπάνερ για το τσιγάρο είναι το κανάλι μου εκεί έχω πολλά βιντεακια
Link to comment
Share on other sites

Ευχαρειστω πολυ.

Πολυ ωραια ψαρια και συνεχεια σε κινηση

Σαν τρελα πανε

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο ενυδρειο

Μπραβο σου που φιλοξενεις αυτα τα ψαρακια

σε αυτες τις συνθηκες

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Οποιος βάλει τέτοια ψαρια σε κοπαδακι όπως πρεπει ειλικρινά θα ζοριστει πολυ για να τα αλλάξει , έχουν απιστευτο χρωμα ,χαρακτήρα και συμπεριφορές

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Μέσα είναι, απλά έχουν μεγαλώσει και βαριούνται και ήταν κρυμμένα εκείνη την ώρα που τράβηξα το βιντεάκι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινεις λοιπον οτι θελουμε κι αλλο βιντεακι που να φαινονται! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο

και τα κλοουν μια χαρα , μεγαλωσαν

Αλλα εχεις πολλα ψαρια , θα προτημουσα να ηταν clown botia only

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν μόνο αυτά δεν θα έβλεπες πότε ψάρια εκτός κι αν άφηνες το.ενυδρείο κενό από φυτά ξύλα και γενικά αφαιρούσες όλη την διακόσμηση, πράγμα το οποίο δεν ενδείκνυται, τα συγκεκριμένα βγαίνουν μόνο για φαί και το βράδυ που σβήνουν τα φώτα

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με όσα εγώ γνωρίζω... αυτά τα ψάρια χρειάζονται μεγαλύτερο χώρο... αφού φτάνουν τα 30-35 εκ.

Όλα αυτά τα ψάρια εκεί μέσα... μάλλον είναι πολλά. Συν το ότι... σκαλάρι να συναντήσει botia... μόνο σε ενυδρείο γίνεται.-

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω από το τελευταίο:1) δεν κάνω βιοτοπικη προσέγγιση 2)το πολλά που αναφέρεις είναι εκτίμηση σου εγώ που έχω το ενυδρείο και το βλέπω κάθε μέρα και εννοώ και από πλευράς μετρήσεων και συμπεριφορών δε τα βλέπω πολλά και 3) αναφέρεις το μεγεθος Ίσως σε αυτό να εχεις Και δίκιο ομως σαν εγωιστικό πλάσμα που είναι ο άνθρωπος θα πω ότι μια χαρά χωράνε αφού δε μπορώ να πάρω μεγαλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου... άποψη σου... κι ο καθένας μας με τα μάτια που... διαθέτει.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...