Jump to content

General Cure - Fungus Cure - Furan 2


Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πει εαν τα

General Cure - Fungus Cure - Furan 2

επηρεάζουν την βιολογία του φίλτρου?

Πέρα από τα melafix & pimafix υπάρχουν άλλα φάρμακα που να είναι filter-safe???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει εαν τα

General Cure - Fungus Cure - Furan 2

επηρεάζουν την βιολογία του φίλτρου?

Πέρα από τα melafix & pimafix υπάρχουν άλλα φάρμακα που να είναι filter-safe???

Ευχαριστώ

Κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει κάνενα φαρμάκι όπως τα λέω εγω το οποίο να είναι filter-safe όπως λές.

Τα περισότερα, σχεδόν όλα αναφέρουν ότι δεν επηρεάζουν την βιολογία του φίλτρου. Αλήθεια ; Ψέμα ; Ποιός το ξέρει με σιγουριά ;

Τα συγκεκρίμενα που αναφέρεις ειδικά το Furan-2 είναι ισχυρή αντιβίωση και απο όσο ξέρω σίγουρα επηρεάζει την βιολογία.

Επομένως κατά την διάρκεια της θεραπείας προσέχουμε το τάϊσμα και κάνουμε και τις απαραίτητες μετρήσεις για να ξέρουμε τι μας γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου, γι'αυτό ζητάω την πρακτική εμπειρία κάποιων που τα έχουν χρησιμοποιήσει.

Τα φάρμακα είναι η απολύτως έσχατη λύση και μόνο αν δεν γίνεται αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι η πλειοψηφία των φαρμάκων επηρεάζει την βιολογία, το κακό είναι οτι με τον χρωματισμό του νερού δεν έχεις την δυνατότητα να κάνεις μετρήσεις τουλάχιστον με τα κοινά τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να απομονώσεις το/τα ψαράκι/α που πάσχουν από την ασθένεια σε ένα άλλο ενυδρείο και να κάνεις εκεί την θεραπεία.Αλλά να ξέρεις ότι και να λένε ότι η βιολογία του φίλτρου δεν επιρεάζεται θα σου πω και εγώ με την σειρά μου ότι και οι προλαλλήσαντες ότι δηλαδή από την στιγμή που έχεις αντιβίωση κάθε μορφής βακτυριδίου πεθαίνει εκτός και άν μιλάμε για την εξαίρεση του κανόνα όπου έχεις ξανακάνει την θεραπεία με το ίδιο αντιβιώτικό και έχεις μέσα ισχυρά στελέχη όπου τότε και η αντιβίωση δεν κάνει και πολλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου πρακτική εμπειρία από τη χρήση και των τριών αυτών φαρμάκων (από μόνα τους ή και σε συνδυασμούς τους) σε διαφορετικά φυτεμένα ενυδρεία με μπόλικα γρήγορα φυτά + αεραντλία και σε κανονικές δόσεις, μου έχει δείξει βάση μετρήσεων με υγρά τεστ της ΑΡΙ, αλλά και στενή παρακολούθηση, ότι δεν επηρέασαν τη βιολογία, τουλάχιστον σε μετρήσιμα επίπεδα. Προσοχή όμως..! Αυτό συνέβη στα δικά μου ενυδρεία, με τις συγκεκριμένες συνθήκες που έχουν και δεν μπορώ να ξέρω τι παράγοντες συμμετείχαν στη πολύπλοκη διαδικασία και πως αλληλοαντέδρασαν (..!) ώστε να μπορώ να δώσω συμβουλή ή οδηγίες.

Ο κανόνας λέει ότι σαφώς επηρεάζουν, κάτι όμως που εγώ ούτε έχει τύχει να το δω στη πράξη, ούτε και να το μετρήσω σαν αποτέλεσμα μέχρι σήμερα. Καλού-κακού βέβαια, πάντα συμπλήρωνα μετά βακτηρίδια από στρωμένα φίλτρα, παρ' όλο που δεν είχα ενδείξεις στις σχολαστικές μετρήσεις μου για απώλεια των αποικιών στα φίλτρα μου.

Με όσα αναφέρω παραπάνω απλώς καταθέτω τη προσωπική μου εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν ξέρω για την βιολογία του ενυδρείου πάντως τα General Cure και Furan 2 λιώνουν τα φυτά..Καλύτερα η θεραπεία να γίνεται σε άλλο ενυδρείο είναι προτιμότερο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά όταν η ασθένεια (ή οι ασθένειες) που έχεις να αντιμετωπίσεις, έχουν μολύνει όλο το ενυδρείο γεμίζοντάς το παθογόνα, τότε κινδυνεύεις να θεραπεύσεις στη καραντίνα το απομονωμένο ψάρι και μετά να το ξαναβάλεις στο ίδιο νοσογόνο περιβάλλον πάλι... άσε που και τα υπόλοιπα ψάρια που θα παραμείνουν, κινδυνεύουν έτσι... Είναι λοιπόν κατά περίπτωση και δεν υπάρχει κανόνας. Οσο για τα φυτά, δεν "λιώνουν" όλα όπως αναφέρεται, αλλά κάποια (άλλα επηρεάζονται και άλλα όχι, ανάλογα το φυτό και τις συνθήκες του ενυδρείου).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα φυτά το έχω ακούσει και εγώ! Όχι οτι λιώνουν αλλά οτι την "ακούνε" κάπως! Φυσικά εφόσον καταφέρεις να θεραπεύσεις το ενυδρείο μετά λίγη φροντίδα και προδέρμ στα φυτούλια και θα επανέλθουν!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτό με τα φυτά το έχω ακούσει και εγώ! Όχι οτι λιώνουν αλλά οτι την "ακούνε" κάπως! Φυσικά εφόσον καταφέρεις να θεραπεύσεις το ενυδρείο μετά λίγη φροντίδα και προδέρμ στα φυτούλια και θα επανέλθουν!!!

Απο προσωπική εμπειρία με εξαίρεση:

το κερατόφυλλο που έμειναν μόνο τα κοτσάνια και οι βαλισνέριες που έλιωσαν,

τα υπόλοιπα με κατάλληλη φροντίδα ανέκαμψαν και θέριεψαν... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν θα δημιουργήσει η αντιβίωση ιδιαίτερα προβλήματα στη βιολογία.Αρκεί μετά τη θεραπεία να βάλεις άνθρακα να τραβήξει τα βλαβερά υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...