Jump to content

Recommended Posts

Πριν 2 μέρες παρατήρησα 1 ramirezi μου να έχει μια πολυυυυ απαλή ασπρίλα στο σώμα του σαν πολυ λεπτό χνούδι.

Ίσα ίσα που φαίνεται και μόνο όταν πέφτει το φως με κάποια γωνία.

Μοιάζει με κάποιο είδος fungus ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Άρχισα θεραπεία με melafix & pimafix για να δω τι θα γίνει.

Οι μετρήσεις του ενυδρείου μου είναι όλες ΟΚ. Δεν είδα κάτι που θα μπορούσε να το στρεσάρει κλπ

Φωτογραφία δεν βάζω γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να φανεί κάτι. Ίσα ίσα που φαίνεται με το μάτι.

Κάποιο σημείο που πρέπει να κοιτάξω???

Link to comment
Share on other sites

Στο σημείο όπου εστιάζεις το πρόβλημα έχεις δει κάποια αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Εχτές το απόγευμα (δηλαδή μετά από περίπου 24 ώρες θεραπεία) μου φάνηκε ότι ήταν λίγο χειρότερα.

Μιλάμε βέβαια για ελάχιστη διαφορά.

Σήμερα ακόμα δεν έχω δεί.

Κανονικά από αύριο λογικα θα δω την όποια βελτίωση, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αλλά θέλει προσοχή και με τις μετρήσεις προτού ρίξεις την επόμενη δόση κάνε καλού κακού και μερικές μετρήσεις να δεις που βρήσκεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις και ΕΚΤΟΖΟΝ ταυτόχρονα .

Η περίπτωση βέβαια δείχνει για βελβετ και η θεραπεία γίνεται με χαλκούχα παρασκευάσματα .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αναγκαστηκα να σταματήσω την προσπάθεια αναπαραγωγής των ζέμπρα ντάνιο μου ώστε να αδειάσει η γεννίστρα/καραντίνα μου και μετέφερα εκεί το ραμιρέζι ώστε να γίνει ευκολότερα η θεραπεία και να μην κολλήσουν και τα άλλα.

Θερμοκρασία 28 C και πρόσθεσα και λίγο αλάτι.

Και αύριο θα συνεχίσω με melafix & pimafix και το Σάββατο θα προσθέσω General Cure.

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως αποδειχθεί ότι είναι Oodinium φοβάμαι ότι ίσως χρειαστεί να κάνεις θεραπεία και στα άλλα ψάρια... Μπορεί να το έβγαλες αλλά ήταν μέσα άρα είναι και το παθογόνο σε αυξημένες ποσότητες. Μη βιαστείς όμως, αλλά παρακολούθα τα όλα προσεκτικά. Κάνε αλλαγές νερού μπόλικες και μεγάλες. Η συμπεριφορά του έχει αλλάξει καθόλου? Από εκεί ίσως μπορέσεις να βγάλεις πιο ασφαλές συμπέρασμα, γιατί μπορεί και να μην είναι τίποτα. Βάλε και διπλάσια ποσότητα αντιχλώριου με aloe vera, μπορεί να το βοηθήσει αν είναι κάτι της εξωτερικής μεμβράνης.

EDIT: Oodinium = velvet

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορά του δεν έχει αλλάξει καθόλου.

Μόνο εχτές το είδα μία φορά να ξύνεται πάνω στο θερμοστάτη.

Προς το παρόν συνεχίζω melafix & pimafix και στο κανονικό ενυδρείο και θα δώ.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πληροφοριακά το λέω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις είναι που κάνει δουλειά η U.V.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...