Jump to content

Υπολογισμος Ρουτινων!


Recommended Posts

μιας και ανοιξα σχετικο θεμα για την αγορα μιας δοσομετρικης αντλιας θα ηθελα να με βοηθησετε και στον τροπο υπολογισμου των ρουτινων!

μεχρι στιγμης τα νουμερα που θελω να κραταω και εχωντας δει τα βιντεακια της balling method ειναι τα εξης : kh 8.9 ca 420 mg 1290

προς το παρων κανω καθημερινες μετρησεις την ιδια ωρα για να δω περιπου τι καταναλωση εχω!υστερα ριχνω ζουμιασε μικρες ποσοτητες (10 ml) με συριγγα και ξαναμετραω μετα απο καμια ωρα να δω ποσο ανεβηκαν!εκτος του mg που μετραω μετα απο 2μιση ωρες.ενω λοιπον εχω υπολογισει μετα απο τρεις μερες καθημερινων μετρησεων οτι το kh πεφτει 0,6 ανα 24 ωρες,χθες εριξα κοντα στα 30 ml kai απο 7,7 σε μια ωρα μου ανεβηκε τραγικα στο 9,6. ξερω οτι ειναι μεγαλη η διαφορα. τωρα ξαναμετρωντας σημερα ουτε καν στις 24 ωρες που θα περιμενα να εχει κατεβει στο 9, το βρισκω να ειναι στο 8,3. τι εξηγηση μπορειται να δωσετε???αν υπαρχει καποιος ευκολοτερος τροπος να υπολογισω τις ρουτινες μου βοηθηστε!

Link to comment
Share on other sites

αν το KH και το ασβέστιο το ανεβάζεις με υγρά έτοιμα καλο θα ειναι μιας και ειδα το θέμα με την δοσομετρικη που θες να βαλεις καλο θα ειναι να βρεις τις ρουτίνες σου με τις σκόνες που θα χρισημοποιησεις τότε για να εισαι έτοιμος για άμεσο σεταρισμα. να σου πω την αληθεια οταν και εγω δούλευα χειροκίνητα στην αρχη οταν έριχνα συμπλήρωμα δεν μέτραγα μετά απο μια ώρα μετά απο 24 και η αποκλίσεις ήταν πολυ μικρές σύντομα ομως έφυγα απο την μέθοδο με τα έτοιμα σκευάσματα και πήρα σκόνες και εκει έπαιζα με ακρίβεια στην παρασκευη του υλικού σε γραμμάρια και ml και ετσι βρήκα σύντομα την ισοροπια.

Link to comment
Share on other sites

λυκουργο ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σου!οτα λεω ζουμια εννοω αυτα που εχω φτιαξει εγω με σκονες συμφωνα με τη balling method!

Link to comment
Share on other sites

οκ πίστευα οτι ρίχνεις με έτοιμα σκευάσματα. τότε πρόσεξε να εισαι ακριβής στις δοσολογίας παρασκευης και να υπολογίσεις και μια μικρή παράμετρο η κατανάλωση δεν ειναι ίδια κάθε μέρα αλλα ειναι περίπου ίδια!

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Βασικά μη μετράς μετά από μία ή δύο ώρες αλλά την επόμενη μέρα, έχοντας ρίξει μια μικρή ποσότητα από τα ζουμιά. Αν οι τιμές την επόμενη μέρα δεν είναι σταθερές, πράτεις αναλόγως, π.χ. αν αυξήθηκαν οι τιμές με τα ml που πρόσθεσες μειώνεις την δόση ή αν μειώθηκαν την αυξάνεις, την απόκλιση την διορθώνεις χειροκίνητα, αν θέλει αύξηση ρίχνεις περισσότερο υγρό αν θέλει μείωση δεν ρίχνεις καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα τι λες κ ευχαριστω κ σενα sammy.θα το δοκιμασω ετσι!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα αυτο π μ ειπε ο sammy και εχω βρει ποσο να ριχνω.τωρα αναμενω τη δοσομετρικη!!

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό και δοσομετρική! :bigemo_harabe_net-56:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!Οταν ερθει θα σας πω!μιας και το ξανασυζηταμε!να ρωτησω, ωραια τωρα εχω βρει ποσο να ριχνω και τι ωρα το ριχνω για να ειναι τα νουμερα τη συγγεκριμενη ωρα εκει πουτα θελω!αν θελησω μεθαυριο που θα ερθει η δοσομετρικη να σπασω το kh σε δυο δοσεις των 10ml αντι για μια των 20 που ριχνω τωρα, να το κανω ανα 12ωρο??δλδ αν τωρα ριχνω 20ml στις 4 το απογευμα να ριξω 10 στις 4 το απογευμα και αλλα δεκα στις 4 το βραδυ??

Link to comment
Share on other sites

Κανενα θεμα οχι ολα μαζι για να εχεις καλυτερη αποροφηση

Link to comment
Share on other sites

οντως η αληθεια ειναι οτι τωρα τα ριχνω ολα μεσα στο ιδιο 10λεπτο - τεταρτο.αλλα οταν ερθει η magus που θα ξανακοιταξω δοσολογιες το ασβεστιο για παραδειγμα θα το βαλω να πεφτει νυχτα για να μου ανεβαζει και το ph

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ η ημερήσια δοσολογία σου ειναι πχ τα 20ml τοτε ακόμα καλύτερα να το σπάσεις σε 4 φορές ανα 8 ώρες απο 5ml.

Πρέπει να αποφεύγουμε μονοκοπανιάς να ρίχνουμε την μέγιστη δοσολογία στο ενυδρείο.

Διαιρούμε την δοσολογία σε περισσότερες φορές...

Link to comment
Share on other sites

Και την ημερα αλλγης τι κανουμε παιδες;; Ρυθμιζουμε την δοσομετρικη πχ την κυριακη να μην ριξει τιποτα;;

Ρωταω γιατι ειμαι υποψηφιος και εγω για δοσομετρικη...

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη ερωτηση...εκανα αλλαγη πριν 2 ωρες.τωρα θα κανω μετρησεις και θα σου πω!

Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση Άγγελε.

Προσωπικά την ημερα που κανω αλλαγή μιας και κανω παντα το 40% του νερού βγάζω off την δοσομετρηκη με αφύπνιση(alarm) στο κινητό για την επόμενη ημέρα.

Αν η αλλαγή ειναι της ταξης του 10% και έχουμε τιμές σταθερές δεν υπάρχει κανενας λογος να βγει off...

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν κλείνω τίποτα…..κάνω την αλλαγή κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια παιζει ρολο και η καταναλωσει στα στοιχεια που εχουμε ετσι;; Εγω εγω πχ καταναλωσει στο μαγνησιο και στο kh, στο kh μαλιστα εφτασα την μιση μοναδα την ημερα, αρα τι κανουμε; Υπαρχει δυνατοτητα να κλειση μια μια η καθε αντλια(σε μονοντελα απο 2 και πανω) χωρις πολλα κουμπια και χωρις να χανονται οι ρυθμισεις;;

Συγνωμη εαν ειναι ψιλο χαζες οι αποριες μου, αλλα τα χημικα και τις σκονες τις εχω παρει απο φοβο....

Link to comment
Share on other sites

τελικα μιας και κανω μικρη αλλαγη νερου,τα νουμερα μου βγηκαν σχεδον τα ιδια!

Link to comment
Share on other sites

Αρα αυριο πρεπει να παρω μαγνησιο, ασβεστιο εχω κανα 2 κιλα και βαζω μπρος για δοσομετρικη....

Τσιπουρα ποσο πηγε η δοσομετρικη;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...