Jump to content

Sam's Reef


ksam

Recommended Posts

Γεια σας σε όλους!!!

Μετά από λίγο καιρό ενασχόλησης μου με το θαλασσινό είπα και εγώ να σας παρουσιάσω την προσπάθεια μου. Το ενυδρείο τρέχει 3 μήνες τώρα και έχει ως εξής:

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):120x40x55
Λίτρα:240l Rio
Sump: Δεν υπάρχει

Οργανισμοί
Ψάρια: 2x occelaris clownfish
Ασπόνδυλα / Κοράλλια: όχι ακόμα

Βράχος (είδος κιλά): Ζωντανός 25
kg

Άμμος (είδος): Αραγωνίτης Ati Fiji white

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού: ATI sunpower dim. 6x54
Διάρκεια φωτισμού: 3 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Βράχος & Eheim 2215(Βαμβάκι & άνθρακα)
Θέρμανση: jager 300w
Skimmer: deltec mce600
Κυκλοφορία:1 x jebao25 & 1 x tunze 6045


Παράμετροι Salifert Test
pH:7.8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):5.2
Αμμωνία (ΝΗ3):<0.25

Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5
Ασβέστιο (Ca)430
Μαγνήσιο (Mg)1150
Φωσφορικά (Po4)0
Μέση Θερμοκρασία (°C):26 / Eliwell ic915

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 30l / εβδομάδα
Νερό: Ro/Di Ro-Man


Το ενυδρείο σε αυτή τη φάση είναι όπως στη φωτογραφία. Αλγές καφέ που τώρα γίνονται πράσινες.

Προσθέτω εβδομαδιαία Reef complete/ stability και τώρα reef builder για να αυξήσω το KH που είναι χαμηλό.

Στο skimmer έχω αντιφοσφωρο στο media box και στο εξωτερικό Eheim 2215 άνθρακα. Πρώτη προσθήκη σε ψάρια έχει γίνει εδώ και 1+ μήνα και τώρα είμαι σε αναζήτηση προσθήκης. Είναι και λίγο δύσκολο στην Πάτρα…

Το φωτιστικό το έχω τοποθετήσει εδώ και 2 εβδομάδες και αυξάνω την φωτοπερίοδο σταδιακά.

Έχουν γίνει κάποια σημαντικά λάθη που νομίζω ότι με έχουν καθυστερήσει αρκετά, όπως ότι πρόσθεσα αμμωνία για το στρώσιμο του ενυδρείου. Το αποτέλεσμα να ανέβει αρκετά 2-2,5 salifert και να σκοτώσει ότι ζωντανό υπήρχε (κοπιποδα καβούρια κλπ) Τώρα βλέπω ότι έχει αρχίσει λίγο να παίρνει τα πάνω του αλλά έχουμε δρόμο μπροστά μας.

Αυτή είναι μια πρώτη εικόνα από το νέο μου θαλασσινό ελπίζω να μην κούρασα!

DSC_0012_zps4e6ac632.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στη παρέα του αλμυρού....

Μέσα από τις σελίδες και από τα μέλη του ΑΖ θα βρεις ότι χρειάζεται....μη διστάσεις να ρωτήσεις οποιαδήποτε απορία σου δημιουργηθεί

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλό ξεκίνημα με την αλμύρα, εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, πρώτον αν αργότερα θελήσεις να βάλεις και κοράλλια μέσα θα πρέπει να ανεβάσεις εκτός του kh που το παλεύεις ήδη και το μαγνήσιο, δεύτερον θα ήθελα να σε ρωτήσω αν προσθεσες αμμωνία μετά από την συμβουλή κάποιου ή δεν κατάλαβες κάτι σωστά και έγινε από δική σου αστοχία γιατί να σου πω την αλήθεια δεν έχω ξανακούσει ή ξαναδιαβάσει τέτοιο πράμα. Τέλος θα σου πρότεινα να "παίξεις" πιο πολύ με τον βράχο και το aquascape γιατί μου φαίνεται λίγο μονοκόμματο έτσι, καλή συνέχεια και με υπομονή.

Έγινε επεξεργασία - grigoros
Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στην παρέα μας θα συνφωνησω με τον grigoros σε αυτα που σου λέει....΄οπως και να εχει τωρα εχει πάρει τον δρόμο του και μόνο προς το καλύτερο θα πηγαίνει καλη αρχη λοιπόν ρήξε μπόλικο διάβασμα και εδω είμαστε σε οτι απορία εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη :)

Θα συμφωνησω κεγω να πειραματιστης πιο πολυ με τον βραχο

οτι θελησεις εδω ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στη παρέα του αλμυρού....

Μέσα από τις σελίδες και από τα μέλη του ΑΖ θα βρεις ότι χρειάζεται....μη διστάσεις να ρωτήσεις οποιαδήποτε απορία σου δημιουργηθεί

Γεια σου Αίολε, το υλικό είναι πολύ κ το διάβασμα δεν σταματάει!

Link to comment
Share on other sites

Kαλη αρχη σου ευχομαι φιλε μου :)

Ευχαριστώ φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε.Συμφωνω και εγω με τα παιδια σε οτι σου εχουν πει.Εγω θα εβλεπα λιγο και το στησιμο του βραχου,για καλυτερη κυκλοφορια στον υφαλο.Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλό ξεκίνημα με την αλμύρα, εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, πρώτον αν αργότερα θελήσεις να βάλεις και κοράλλια μέσα θα πρέπει να ανεβάσεις εκτός του kh που το παλεύεις ήδη και το μαγνήσιο, δεύτερον θα ήθελα να σε ρωτήσω αν προσθεσες αμμωνία μετά από την συμβουλή κάποιου ή δεν κατάλαβες κάτι σωστά και έγινε από δική σου αστοχία γιατί να σου πω την αλήθεια δεν έχω ξανακούσει ή ξαναδιαβάσει τέτοιο πράμα. Τέλος θα σου πρότεινα να "παίξεις" πιο πολύ με τον βράχο και το aquascape γιατί μου φαίνεται λίγο μονοκόμματο έτσι, καλή συνέχεια και με υπομονή.

Καλώς σας βρήκα...

Στο μέλλον ναι έχω σκοπό να βάλλω και κοράλια και το μαγνήσιο πρέπει να ανέβει. Με τις αλλαγές που κάνω με το Tropic marine pro reef ελπίζω να ανέβει λίγο διαφορετικά βλέπουμε.

Τώρα για την αμμωνία σίγουρα θα έχεις διαβάσει για στρώσιμο ενυδρείου με αμμωνία. Κάποιοι την αποδέχονται κάποιοι άλλοι όχι. Ένας αρχάριος θα πρέπει να είναι προσεκτικός γιατί δεν έχει την εμπειρία και την υπομονή να κάνει αλλαγές στο ενυδρείο σταδιακά. Θέλει να ξέρεις να κρατάς το χέρι σου.......αστοχία δικια μου λοιπόν...

Για το βράχο έχεις δίκιο και το ξέρω αλλά τα 40cm πλάτος και η απειρία μου στο στήσιμο δεν με βοηθάει. Έφαγα 2 μέρες ατελείωτες δοκιμών και μετά άλλη μια και τελικά έστησα το νταμαρι. Τώρα το μόνο που σκέφτομαι είναι να αφαιρέσω λίγο βράχο στη μέση να ξεχωρίσουν οι 2 πλευρές.

Και βεβαίως αν κάποιος βρεθεί στη Πάτρα και μου κάνει την Τιμή θα κάνω πάρτυ......

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στην παρέα μας θα συνφωνησω με τον grigoros σε αυτα που σου λέει....΄οπως και να εχει τωρα εχει πάρει τον δρόμο του και μόνο προς το καλύτερο θα πηγαίνει καλη αρχη λοιπόν ρήξε μπόλικο διάβασμα και εδω είμαστε σε οτι απορία εχεις.

Ευχαριστώ φιλε μου ελπίζω να πάει καλύτερα απο εδώ και πέρα και σίγουρα θα χρειαστώ την εμπειρία σας....

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε.Συμφωνω και εγω με τα παιδια σε οτι σου εχουν πει.Εγω θα εβλεπα λιγο και το στησιμο του βραχου,για καλυτερη κυκλοφορια στον υφαλο.Καλη συνεχεια

Ευχαριστώ φίλε clooyn απ' οτι βλεπω το στήσιμο θα παει απο την αρχη.....ποιος ακουει την γυναικα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ο βράχος μ'αρέσει έτσι. Έχει αρκετές σπηλιές και περάσματα (βλέπω 6) και πάρα μα πάρα πολλές θέσεις για κοράλλια. Απλά προσπάθησε να έχεις πολύ καλή κυκλοφορία ενδιάμεσά του και πιστεύω πως είσαι κομπλέ. :)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ο βράχος μ'αρέσει έτσι. Έχει αρκετές σπηλιές και περάσματα (βλέπω 6) και πάρα μα πάρα πολλές θέσεις για κοράλλια. Απλά προσπάθησε να έχεις πολύ καλή κυκλοφορία ενδιάμεσά του και πιστεύω πως είσαι κομπλέ. :)

Να σαι καλα φιλε μου ....για την κυκλοφορια περιμενω μια jebao 25 ακομα με τον κοντρολερ για να δουλεψουν μαζι master slave. Θα δω οταν την τοποθετησω το αποτελεσμα....

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας φιλε ksam :thumbsu:

Πολυ χαιρομαι που ειδα πως διαβαζεις πολυ!Αυτο και η υπομονη θα σε βοηθησουν να δεις το ενυδρειο σου οπως ονειρευεσαι και ακομα καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα θα πανε.εισαι σε καλα χερια εδω μεσα!!

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσπάθεια φίλε μου και πολλά υποσχόμενο ενυδρείο σου εύχομαι τα καλύτερα και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο εμενα.

Ευχαριστω niknik και σου ευχομαι τα καλυτερα για τις περιπετειες σου.......σε μια τυχαια συναντηση μας σε καταστημα του χαλανδριου μου εχεις δωσει καποιες πρωτες συμβουλες σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας φιλε ksam :thumbsu:

Πολυ χαιρομαι που ειδα πως διαβαζεις πολυ!Αυτο και η υπομονη θα σε βοηθησουν να δεις το ενυδρειο σου οπως ονειρευεσαι και ακομα καλυτερο!

Απο διαβασμα αλλο τιποτα....το πιο δυσκολο ειναι να μπορεσεις να ταιριαξεις αυτα που διαβαζεις στις απαιτησεις του ενυδρειου σου......χωρις να τα κανεις θαλασσα.....

Ευχαριστω mad23 ελπιζω κ εγω να τα καταφερω.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα θα πανε.εισαι σε καλα χερια εδω μεσα!

Mobile klaz speaking...

Klaz ευχαριστω ξερω υπαρχει πολυ εμπειρια εδω...σιγουρα σας χρειαζομαι!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσπάθεια φίλε μου και πολλά υποσχόμενο ενυδρείο σου εύχομαι τα καλύτερα και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!

Ευχαριστω φιλε manos23 θα δουμε στην πορεια......το αποτελεσμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω niknik και σου ευχομαι τα καλυτερα για τις περιπετειες σου.......σε μια τυχαια συναντηση μας σε καταστημα του χαλανδριου μου εχεις δωσει καποιες πρωτες συμβουλες σου!

Και ελπιζω να σε βηθησα να εισαι καλα.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Λοιπόν μετά από αρκετό καιρό ένα μικρό update για το ενυδρείο.

Μετά από αρκετή σκέψη και διάβασμα έγινε κατασκευή καινούριου επίπλου για το ενυδρείο ώστε να χωρέσει sump 85χ55χ50.

Το έπιπλο το αντέγραψα από τον φίλο Στάθη και του οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ (χωρίς να τον γνωρίζω προσωπικά) και ελπίζω να μην μου ζητήσει δικαιώματα......

Στο κυρίως ενυδρείο έγινε νέο aquascape αφού και οι περισσότεροι από εσάς το κρίνατε απαραίτητο.

Το κυρίως ενυδρείο αυτή την στιγμή φιλοξενεί:

Ψάρια: 6 Pseudanthias Flavoguttatus, 4 x Amphiprion Ocellaris, Salarias Fasciatus, Valenciennea puellaris, Paracanthurus Hepatus.

Ασπόνδυλα: Lysmata Wurdemanni, Debellius, Amboinensis, Enoplometopus debelius και Dolabella.

Κοράλλια: Zoanthus, Euphyllia, Trachyphyllia

Θα προσπαθήσω τις επόμενες μέρες να βγάλω νέες Φώτο .

DSC_0063_zps5e7081d9.jpg[/url]

DSC_0060_zps46d70461.jpg[/url]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...