Jump to content

Borneo Sucker


SPYROS81

Recommended Posts

Έχουμε πληροφορίες ή εμπειρία από το borneo sucker ;ισχύει ότι δεν μεγαλώνει πάνω από 6-7cm;Είναι ευαίσθητα ψαράκια;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ευαισθητα ψαρια,θελουν μεγαλη ροη στο ενυδρειο και δροσερο νερο με πολυ οξυγονο.

Ριξε μια ματια εδω και εδω

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.χμμ έρχεται καλοκαίρι και αυτό με την θερμοκρασία με προβλημάτισε.Φαίνεται να είναι πιο δύσκολα ψαράκια από τα οτο που ψάχνω αλλά δεν βρίσκω...

Link to comment
Share on other sites

Και τα Οτο ειναι πολυ ευαισθητα και θελουν μαλακο νερο,σταθερες συνθικες και πολυ καλα στρωμενο ενυδρειο.Επισης θελουν πολυ προσοχη στην αγορα τους γιατι ειναι αγρια πιασμενα και δεν δεχονται ευκολα τροφες του εμποριου,γι αυτο και τα περισσοτερα στον μηνα πανω πεθαινουν.Πρεπει να παρεις ψαρια που εχουν ηδη ταιστει στο πετσοπ,να εχουν φουσκομενες κοιλιτσες και να ειναι καιρο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως επιχειρήσω με το borneo sucker. Έχω πυκνοφυτεμένο ενυδρείο με καλή ανατάραξη νερού.η θερμοκρασία με προβληματιζει αρκετά, θα το σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να κρατας την θερμοκρασια κατω απο 24 και να εχεις πολυ δυνατη ροη μεσα στο ενυδρειο,δεν μιλαω για αναταραξη αλλα για ροη μιας και αυτα τα ψαρια ζουν σε ποταμια με πολυ μεγαλη ροη.

Link to comment
Share on other sites

Οκ.να κάνω μια άσχετη ερώτηση με το αρχικό θέμα αλλά σχετική με την ροή: για να αυξήσω ροή πρέπει να έχω δυνατό ας το πούμε φίλτρο.αν αλλάξω φίλτρο και του βάλω το βιολογικό υλικό από το υπάρχων (σφουγγάρι και siporax mini) θα χαλάσει η βιολογία του ενυδρείου;_μιλώ για εσωτερικό φίλτρο.

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χαλασει η βιολογια αν τη μεταφερεις στο αλλο φιλτρο.Ομως τη δυνατη ροη μπορεις να την πετυχεις και με εναν κυκλοφοριτη χωρις να αλλαξεις φιλτρο.

Ομως,τι αλλα ψαρια εχεις στο ενυδρειο?Τα αλλα ψαρια σου μπορουν να ζησουν σε θερμοκρασια κατω των 24 βαθμων?Μπορουν να ζησουν σε δυνατη ροη?

Link to comment
Share on other sites

Ποσα ψαρια εχεις σ αυτα τα λιτρα?

Δεν νομιζω οτι μπορεις να βαλεις αυτο το ψαρι σ αυτα τα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

7 συνολο?

Απ οτι λεει το προφιλ του ψαριου που σου εβαλα πιο πανω,θελει 75 λιτρα ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

ειναι δυσκολα ψαρακια και δεν ταιριαζουν με ζωοτοκα..

αν εχεις καποιο θεμα με τα ζωοτοκα και χρειαστεις αλατι? ή ανοδο θερμοκρασιας, τι θα κανεις?

δεν νομιζω να ειναι καλη ιδεα..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, έχεις πρόβλημα με άλγες; Αυτός είναι ο λόγος που ψάχνεις τέτοιο ψάρι;

Γενικά, κάθε ψάρι θέλει συγκεκριμένες συνθήκες. Κάποια είναι πιο ανεκτικά και μπορούν να "παίζουν" ως "μπαλαντέρ" σε διάφορους τύπους ενυδρείων. Αυτό δε σημαίνει βέβαια πως τα ψαράκια αυτά καλοπερνούν πάντα. Κάποια άλλα όμως απαιτούν να στηθεί το ενυδρείο γύρω από αυτά, διαφορετικά δεν επιβιώνουν για πολλές ημέρες. Στην κατηγορία αυτή ανοικεί και το borneo sucker που παρότι δεν είναι και ιδιαιτεα σπάνιο στα καταστήματα, πολύ σπάνια καταφέρνει να επιζήσει στα ενυδρεία των χομπιστών που ανυποψίαστοι τα αγοράζουν.

Δες αυτό το φυλλάδιο από το loaches.com και θα καταλάβεις πόσο ιδιαίτερο είναι αυτό το ψάρι. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με πείσατε η καλύτερα με διαφωτίσατε και δεν θα το πάρω.είχα bba στο ενυδρείο αλλά έψαξα την αιτία για καταπολέμηση.ήθελα ένα plecostomus γιατί μου αρέσουν που κολλουν την"μουσουδα" στο τζάμι όχι για καθαριστές γιατί είμαι της άποψης ότι για αλγες ψάχνεις αιτίες και για καθάρισμα χεράκι και σφουγγάρι!

Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ το ίδιο λάθος που έκανα και εγώ

http://www.aquazone.gr/forums/topic/88154-pleco-eeeuna/page-2

Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ το ίδιο λάθος που έκανα και εγώ

http://www.aquazone.gr/forums/topic/88154-pleco-eeeuna/page-2

Και σε ειχα 'κραξει' τοτε..:P

Link to comment
Share on other sites

Και σε ειχα 'κραξει' τοτε.. :P

Και καλά έκανες. Τουλάχιστον τώρα θα σωθεί ένα ψάρι. Όχι όμως από αυτόν που θα το πάρει χωρίς να ξέρει γιατί το μαγαζί θα το πουλήσει σε κάποιον έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα μαγαζια θα το πουλουσαν ετσι και αλλιως,αν δεν εισουν εσυ,θα ηταν καποιος αλλος που θα το αγοραζε.

Γι αυτο πρεπει να διαβαζουμε και να περνουμε αρκετες πληροφοριες για το ζωντανο που θελουμε να παρουμε πριν το αγορασουμε,για να αποφευγουμε τετοιες καταστασεις.:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερετε τι εχω διαπιστωσει :οτι αν δεν υπηρχε το φορουμ προσωπικα στα 65 λιτρα θα ειχα guppies platy clown borneo sucker σιγουρα αγγελοψαρο και συνολο οχι 7 ψαρια αλλα 20-με 25,συμφωνα με τους πετσοπαδες παντα!!!! :cigar:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερετε τι εχω διαπιστωσει :οτι αν δεν υπηρχε το φορουμ προσωπικα στα 65 λιτρα θα ειχα guppies platy clown borneo sucker σιγουρα αγγελοψαρο και συνολο οχι 7 ψαρια αλλα 20-με 25,συμφωνα με τους πετσοπαδες παντα!!!! :cigar:

Πιστευω δεν θα εισουν ο μονος...

Αλλα υπαρχουν και σωστοι επαγγελματιες που ξερουν να σε καθοδηγησουν αλλα υπαρχουν και λαθος πελατες που δεν θελουν να ακουσουν αυτα που τους λεει ο πετσοπας.Σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν οι καλοι και οι κακοι επαγγελματιες,γι αυτο κανουμε ερευνα αγορας πρωτα και βρησκουμε το μαγαζι που μας ταιριαζει.Πρωτα απ ολα ομως διαβαζουμε και παμε ετοιμοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...