Jump to content

Μια Μικρη Βοηθεια!


Recommended Posts

Εχω εδω και 1 χρονο περιπου ενα χελωνακι τον αχιλλεα...

Του παρεχω την καλυτερη δυνατη φροντιδα πιστευω...

Την τελευταια βδομαδα ομως δεν εχει κανει καθολου κακακια;;;;;

Γιατι ετσι τι μπορει να φταιει;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλως ήρθες στην παρέα δεν γνωρίζω να σου απαντήσω για την χελώνα σου αλλα για να βοηθήσεις τα παιδιά να σου απαντήσουν θα πρέπει πρώτα να τους πεις σε τι ενυδρειο των εχεις ποσα λίτρα φίλτρο;φως;τροφή;βιολογία;αν εχεις κάνει καποια αλλαγη πρόσφατα αυτα θυμάμαι να θέλουν! καλη συνέχεια σε ολα και ελπίζω να μην εχει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Ας μας πει οντως ο φιλος τις ρουτινες του.λυκ βιολογια δεν υπαρχει σε ζωα που ειναι αμφιβια!

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...

Δυστυχως λογο οικονομικης καταταστασης ακομα εχω το πλαστικο ενυδρειο που πηρα απο πετ-σοπ το οποιο ειναι λιγο μεγαλυτερο απο κατι μικρα που δινουν συνηθως..

Στο ενυδρειο βαζω ενα λιτρο νερο μαζι με 6 σταγονες taberaqua caparazon 3 σταγονες taberaqua vitaminico...

Ετρωγε συνηθως γαριδες και ιςως κανα πελετ αλλα απο τοτε που σταματηςε να κανει κακακια τρωει μονο πελετ...

Απολαμβανει καθημερινα τον πρωινο ηλιο καθως τον εχω στο μπαλκονι μισο στον ηλιο και μισο στην σκια...

Καθαριζω συχνα το καβουκι του και γενικα ολοκληρο μια φορα την εβδομαδα...

Δεν εχει προβλημα με τον υπνο αλλα δεν βγαινει και τοσο συχνα απο το νερο του...

Να ενημερωσω οτι το νερο ειναι βρυσης μαζι με τα φαρμακα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα συγκεκριμενα σκευασματα δεν τα γνωριζω αλλα απο οτι καταλαβα απο το ενα οτι ειναι βιταμινες.να ρωτησω.αντιχλωριο βαζεις στο νερο καθε φορα που το αλλαζεις;ασβεστιο βαζεις αρκετα συχνα;η αφραγκια μας δυστυχως ειναι συχνο φαινομενο αλλα δεν πιστευω οτι δεν μπορεις να του αλλαξεις και να του δωσεις ενα πιο μεγαλο σπιτι!! Δεν ειναι δα τοσο ακριβο.το ζωντανο εχει εξεδρα μεσα στο σκευος να βγαινει και εκτος νερου οποτε θελει;

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι με το πρωτο μηνιατικο που θα παρω απο την δουλεια θελω να του παρω συντροφια και εννοειται ενα μεγαλυτερο ενυδρειο..

Μου ειπε πετ-σοπας οτι με αυτα τα δυο φαρμακα δεν χρειαζεται ασβεστιο γιατι τον καλυπτουν ηδη...

Οντως δεν εχει ουτε μαλακο καβουκι εκτος απο ενα πολυ μικρο σημειο πανω απο την ουρα ουτε και βγαινει συνεχεια στην εξεδρα για να στεγνωσει η να τραβηξει ηλιο...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως φταιει ο καιρος που μια κανει κρυο με απιστευτη υγρασια και μια βγαζει τρελη ζεστη και δεν ξερει η χελωνα τι να κανει;

Link to comment
Share on other sites

Η χελωνα ειναι ενα ζωο τροπικο.αυτο σημαινει πως και τον χειμωνα θελει θερμοστατη γιατι αλλιως πεφτει σε χειμερια ναρκη και κανεις δεν ξερει αν θα ξυπνησει.με λιγα λογια,σταθερες συνθηκες χειμωνα-καλοκαιρι.εχεις διαβασει τα αρθρα για χελωνακια που εχουμε αναρτησει εδω μεσα;

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω διαβασει αρκετα θεματα κανενα ομως δεν με καλυψε...

Η συμπεριφορα της χελωνας μου ηταν πολυ καλη τον χειμωνα γιατι δεν επεσε σε χειμερια ναρκη καθε μερα ηταν ξυπνιο και ηταν γεματο ενεργεια οπως και τωρα δηλαδη...

Τρωει κανονικα(εστω και μονο πελετ), λιαζεται οποτε θελει, και δικαιολογω το προβλημα αφοδευσης μονο στις αποτομες αλλαγες καιρου που γινονται τωρα τελευταια...

Ειχα ξανα χελωνακια πριν 12 χρονια οταν εμενα ροδο και δεν εβαζα ουτε φαρμακα ουτε λαμπες!!!

Τιποτα εκτος απο σκετο νερο βρυσης!

Ειχα 4 τα οποια ειχαν γινει απιστευτα μεγαλα χωρις να εχω ιδιαιτερα μεγαλο ενυδρειο ουτε λαμπα!!!!

Τωρα με αυτον εμαθα τα φαρμακα την λαμπα κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε και καλως ηρθες!Γενικα ισχυουν ολα οσα σου εγραψαν τα παιδια πιο πανω σχετικα με λαμπες[χρειαζεσαι δυο,μια για θερμοτητα και μια uv],θερμαντηρες,κτλΤο χελωνακι θα ηταν καλο να μην μπαινοβγαινει στο μπαλκονι,γιατι η θερμοκρασια παρουσιαζει ακομα μεγαλες μεταβολες κατα την διαρκεια της ημερας.Σχετικα με το προβλημα της αφοδευσης τωρα,αφησε το νηστικο για 1-2 μερες και μετα ταισε το βρασμενο αρακα [αποφλοιωμενο και σε μικρα κοματακια].Ισως το χελωνακι να αλλαζει διατροφικες συνηθειες και να μην μπορει ν'αποσυνθεσει πλεον μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης.Βλεπεις τα ζωα αυτα ξεκινουν τη ζωη τους ως σαρκοφαγα και καταληγουν φυτοφαγα.Γι'αυτο το λογο πρεπει να εισαγουμε στο διατολογιο τους,καποι στιγμη,και φυτικες ινες.Γνωριζεις πανω κατω την ηλικια του?

Link to comment
Share on other sites

Ας μας πει οντως ο φιλος τις ρουτινες του.λυκ βιολογια δεν υπαρχει σε ζωα που ειναι αμφιβια!

Mobile klaz speaking...

Γενικα για τ'αμφιβια δεν γνωριζω αλλα για τις χελωνες ηξερα οτι χρειαζεται φιλτρανση και μαλιστα δυνατη.Μπορεις να μου δωσεις καποιες παραπανω πληροφοριες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπόν καλησπέρα και από έμενα είναι η πρώτη μου απάντηση στο φόρουμ και ελπίζω να σε βοηθήσει,,, καταρχήν αν δεν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα για μεγαλο ενυδρυο και δεν σε νοιάζει τόσο η εμφανηση οσο οι συνθηκες για να ειναι καλα το χελωνακι σου προτεινω να ψαξεις σε καπιο καταστημα πχ jumbo η σε κανα συπερμαρκετ να βρεις ενα πλαστικο δοχειο με πολα λιτρα για προσορινο ενυδρειο ελπιζω να καταλαβες... επισης υπαρχει πιθανοτιτα να τρωει τα ιδια της τα κοπρανα, το συνιθιζουν αυτο οι χελωνες αν και εδω μεσα διαβασα πως ειναι κακο αν και σε ξενα σιτε που εχω διαβασει λενε πως ειναι απολυτα φυσικο ,,, ψαξτο και μονος σου και αποφασησε τελος παντον θα σου ελεγα να φτιαξεις το προσωρινο σου ενυδρυο συντομα γιατι θα βγεις στο μέλλον κερδισμενος και ας μην ειναι ομορφο απλα να καληβει τις ανάγκες της χελωνας σου και αργοτερα κανεις κατι μεγαλο και ωραιο απλα επιδη ειναι τερατακια και μεγαλονουν γρηγορα θα το χρειαστεις γιαυτο ξεκινα τις διαδικασιες, επισης και εγω απο ροδο ειμαι :thumbsu: ελπιζω να βοηθησα ειναι η πρωτη μου απαντηση οπως ειπα συντομα θα κανω παρουσιασει των δικων μου τερατων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...