Jump to content

Ξεκίνησα Την Έρευνα Αγοράς Για Τον Εξοπλισμό Και Μπερδεύτηκα..


nikg

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Πηγα σήμερα σε δυο γνωστα καταστηματα της Θεσσαλονίκης να ξεκινήσω την αγορά του εξοπλισμού καθώς και την κατασκευή της γυαλας και αφενός μπερδεύτηκα,αφετέρου απογοητευτηκα.Το ενυδρειο που θελω να κανω θα ειναι στην αρχη και για πολυ καιρο fish only,κυβος 60χ60χ60 με sump στην πλατη.

Οι λόγοι ήταν οι εξής:

Στο πρώτο κατάστημα ο ευγενικοτατος κύριος που με εξυπηρέτησε μου έδωσε οδηγίες-συμβουλές που δεν συμβαδίζουν με αυτά που διαβάζω εδώ και καιρό στο φόρουμ.

Μπερδεύτηκα γιατί:

-σχεδόν μου επέβαλλε την χρήση siporax αφού όπως είπε ειναι σημαντικότατο για την βιολογία.

- μου πρότεινε την χρήση μπλε σκληρού σφουγγάριου ως μηχανική φιλτρανση

-μου μίλησε για αλλαγή νερού κάθε τρίμηνο

-για αραγωνιτη μου ειπε να βάλω όσο το δυνατόν λιγότερο ίσα που να καλύπτεται η βάση για να μπορεί να αεριζεται

Στο δεύτερο κατάστημα δεν ήξερε να μου πει κ πολλά ο άνθρωπος και για να με βοηθήσει ,προς τιμην του,μου έδωσε το κιν κάποιου επαγγελματία που κατασκευάζει ενυδρεια.

Απογοητευτηκα γιατί δυστυχώς διαπίστωσα πως οι τιμές ψαριων που βλέπω στα διαδίκτυακα καταστηματα έχουν τεράστια διάφορα με τις τιμές των καταστημάτων..

Παρακαλώ τα φώτα σας!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Πηγα σήμερα σε δυο γνωστα καταστηματα της Θεσσαλονίκης να ξεκινήσω την αγορά του εξοπλισμού καθώς και την κατασκευή της γυαλας και αφενός μπερδεύτηκα,αφετέρου απογοητευτηκα.Το ενυδρειο που θελω να κανω θα ειναι στην αρχη και για πολυ καιρο fish only,κυβος 60χ60χ60 με sump στην πλατη.

Οι λόγοι ήταν οι εξής:

Στο πρώτο κατάστημα ο ευγενικοτατος κύριος που με εξυπηρέτησε μου έδωσε οδηγίες-συμβουλές που δεν συμβαδίζουν με αυτά που διαβάζω εδώ και καιρό στο φόρουμ.

Μπερδεύτηκα γιατί:

-σχεδόν μου επέβαλλε την χρήση siporax αφού όπως είπε ειναι σημαντικότατο για την βιολογία.

- μου πρότεινε την χρήση μπλε σκληρού σφουγγάριου ως μηχανική φιλτρανση

-μου μίλησε για αλλαγή νερού κάθε τρίμηνο

-για αραγωνιτη μου ειπε να βάλω όσο το δυνατόν λιγότερο ίσα που να καλύπτεται η βάση για να μπορεί να αεριζεται

Στο δεύτερο κατάστημα δεν ήξερε να μου πει κ πολλά ο άνθρωπος και για να με βοηθήσει ,προς τιμην του,μου έδωσε το κιν κάποιου επαγγελματία που κατασκευάζει ενυδρεια.

Απογοητευτηκα γιατί δυστυχώς διαπίστωσα πως οι τιμές ψαριων που βλέπω στα διαδίκτυακα καταστηματα έχουν τεράστια διάφορα με τις τιμές των καταστημάτων..

Παρακαλώ τα φώτα σας!!

Αυτο γινεται στην περιπτωση που δεν βαλεις ζωντανο βραχο ωστε να υποστηριξεις τη βιολογια σου

Link to comment
Share on other sites

Για ζωντανό βράχο μου μιλούσε και όταν του είπα πως φοβάμαι aptaisia κτλ μου μίλησε για σκευάσματα που την εξουδετερώσουν.Μου είπε πως αν συμβεί κατι κ χρειαστεί να βγάλω τον βράχο θα εχω ένα back up βιολογίας απο το siporax.

Link to comment
Share on other sites

Δε συμβαδιζουν σιποραξ και ζωντανος βραχος μαζι.Η στο ενα θα στηριξεις τη βιολογια σου η στο αλλο.

Αν ριξεις μια ματια στα θεματα του θαλασσινου,θα δεις οτι εχει συζητηθει το συγκεκριμενο θεμα :)

Link to comment
Share on other sites

Μα γι αυτό μπερδεύτηκα :) Η αλλαγή νερού ισχύει?ΕΓω εχω διαβάσει 10-15% κάθε εβδομάδα.Επισης στο αερισμα του αραγωνιτη δεν βοηθούν τα νασσαριους?

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά τον αραγωνίτη καλά σου είπε δεν χρειάζεται να βάλεις παραπάνω, 1 με 2cm είναι μια χαρά, αλλιώς θα πας σε 8 με 10 και θα κάνεις dsb(deep sand bed)

10 me 15% είναι πολύ αλλά αναλόγως και πόσο φορτωμένο το έχεις, 5 με 10% είναι καλά.

τα νασάριους βοηθάνε αλλά δεν κάνουν και θαύματα και αν δεν κάνεις dsb δεν υπάρχει λόγος να έχεις 5-6 εκατοστά αραγωνίτη

Έγινε επεξεργασία - sammy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...