Jump to content

Νεροχελωνες Και Βιολογια


Recommended Posts

Ανοιγω το θεμα με αφορμη μια παρατηρηση του kiaz χθες ,οτι σε αμφιβια γενικα δεν τιθεται θεμα βιολογιας.Επειδη εχω ξανακουσει κατι αναλογο θα ηθελα τις αποψεις σας.Εγω παντα πιστευα οτι οι νεροχελωνες χρειαζονται πολυ δυνατη φιλτρανση καθιστωντας την χρηση εξωτερικου φιλτρου μονοδρομο.

Link to comment
Share on other sites

Η χρηση ενος φιλτρου δυνατου για χελωνες γινεται καθαρα για μηχανικη φιλτρανση,δηλαδη για αποβολη ρυπων με βασικον αυτον της αμμωνιας η οποια μπορεο να αποβει μοιραια για ματια και τη ζωη υης χελωνας.που δηλ βλεπεις το περιεργο οταν λεμε πως δεν χρειαζεται βιολογια;δεν χρειαζεται να αποικιστει με ωφελιμα βακτηρια το φιλτρο οπως κανουμε με τα ενυδρεια. Εδω εχει αλλη χρηση .

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει σωστή βιολογική φίλτρανση, και βακτήρια ικανά να μπορούν να αποδομούντε τα παράγωγα της NH3 , τότε θα υπάρξει υψηλή συγκέντρωση ΝΟ2 και ΝΟ3 που μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στα μάτια τους, ακόμα και αδυνάτισμα του εξωσκελετού τους

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η χρηση ενος φιλτρου δυνατου για χελωνες γινεται καθαρα για μηχανικη φιλτρανση,δηλαδη για αποβολη ρυπων με βασικον αυτον της αμμωνιας η οποια μπορεο να αποβει μοιραια για ματια και τη ζωη υης χελωνας.που δηλ βλεπεις το περιεργο οταν λεμε πως δεν χρειαζεται βιολογια;δεν χρειαζεται να αποικιστει με ωφελιμα βακτηρια το φιλτρο οπως κανουμε με τα ενυδρεια. Εδω εχει αλλη χρηση .

Mobile klaz speaki

Για να διασπαστει η αμμωνια σαφως και χρειαζεται ν'αποικιστει με ωφελιμα βακτηρια.Η διασπαση της αμμωνιας δεν ειναι μηχανικη φιλτρανση

Link to comment
Share on other sites

Κατσε φιλε μου... δεν χρειαζετε, μηπως εννοουσε ο φιλος? Γιατι να μην εχεις βιολογια στις χελωνες? Εννοω, θετικο ειναι, οποτε γιατι οχι? Απλη λογικη ειναι, απλα ο φιλος λογικα θα εννοουσε οτι δεν χρειαζετε απαραιτητα. Που εγω διαφωνω αλλα ειναι μια αποψη.

Έγινε επεξεργασία - MfJones
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό είναι να εννοεί ο klaz ότι δεν είναι απαραίτητη η τόσο "εντατική" προετοιμασία στρωσίματος που ακολουθείτε στα ενυδρεία ψαριών, που αυτό ισχύει

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό είναι να εννοεί ο klaz ότι δεν είναι απαραίτητη η τόσο "εντατική" προετοιμασία στρωσίματος που ακολουθείτε στα ενυδρεία ψαριών, που αυτό ισχύει

μα αυτο ακριβως εννοουσα ρε παιδια.

μην εχουμε παρερμηνειες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...