Jump to content

Χαλίκι


nkary

Recommended Posts

Αποφάσισα να αλλάξω το χαλίκι στα χρυσόψαρά μου επειδή ήταν αρκετό χονδρό. Αγόρασα ένα τσουβαλάκι ψιλό αλλά όταν το άνοιξα διαπίστωσα ότι περιέχει και μικρά κογχυλάκια. Το χαλίκι δεν αφρίζει μέσα στο ξίδι αλλά τα κογχυλάκια ναι. Να το βάλω με τα κογχυλάκια ή να κάτσω να το καθαρίσω από αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ανακάλυψα και άλλα πράματα μέσα. Σαπισμένα κλαδιά :lmao: , σπασμένο γυαλί :lmao: και καπάκι από κουτάκι αναψυκτικού ή μπύρας :lmao: . Μετά σταμάτησα το καθάρισμά. Θα την πάω πακέτο πίσω.

Πάντως ωραίος ο μάστορας :D . Από την μια μου πουλάει χαλίκι από θάλασσα για ενυδρείο με χρυσόψαρα και από την άλλη το χρεώνει 6 ευρώ τα 2 φτυάρια :rasp: .

Μήπως τελικά εγώ είμαι υπερβολικός?

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα δεν έχουν πρόβλημα με την τυχόν επιπλέον σκληρότητα του νερού από τα κοχυλάκια αυτά. Δεν χρειάζεται να τα καθαρίσεις.

EDIT: Αν το πήρες από μάντρα οικοδομικών υλικών, ΔΕΝ κάνει! Μην το βάλεις μέσα. Το χαλίκι και η άμμος είναι φτηνά υλικά. Καλύτερα να τα παίρνεις από ενυδρειομάγαζα.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Από χωματερή είναι το χαλίκι :lmao:

Πρώτη φορά το ακούω κι αυτό, ΕΛΛΑΣ τα μεγαλεία σου. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι λέτε? Από κατάστημα που πουλάει κυρίως ψάρια το αγόρασα και μάλιστα είναι αρκετά χρόνια στην περιοχή μου.

Α και λέγοντας 2 φτυάρια αναφέρομαι στην ποσότητα. Λάθος μου. Το χαλίκι το αγόρασα μέσα σε συσκευασία.

Έγινε επεξεργασία - nkary
Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου τι σας έχει δώσει τόσα χρόνια...

EDIT: Οι "φτυαριές" μας μπέρδεψαν μάλλον...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι συμβάινει στην Αθήνα αλλά έδώ κατάλαβα ότι αν δεν σε ξέρουν χρόνια (φιλαράκια) ή αν δεν τα ακουμπήσεις χοντρά σε έχουν γραμμένο.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε και 'συ ένα ΜΕΓΑΛΟ μαρκαδόρο και ΓΡΑΦΤΟΥΣ επίσης...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνω. Το πρόβλημα είναι ότι έχουν αρχίσει και λιγοστεύουν τα καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

nkary γραψε ποιο μαγαζι ειναι για να ξερουμε ολοι εμεις που ειμαστε απο την Θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι σωστό να πω το όνομα, πάντως το πήγα πίσω και μετά τις κλασσικές δικαιολογίες, μου επέστρεψε τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν είναι σωστό να πούμε όνομα μαγαζιού εκτός και εάν βρίσκετε στο Aquazone και έχει δικιά του κατηγορία , οπότε μπορείτε να κάνετε το ερώτημα σας στη κατηγορία του.

Link to comment
Share on other sites

ADMIN NOTE :

Το θέμα λύθηκε. Επειδή εμπλέκεται κατάστημα αν θέλετε να κάνετε παράπονα στην κατηγορία που έχει στο Aquazone εφόσον συμμετέχει.

Σε αντίθετη περίπτωση λυπάμαι αλλά η συζήτηση τελειώνει εδώ. Αν δεν είναι στο Aquazone δεν μπορεί να έχει αντίλογο.

Η συζήτηση κλειδώνει για να μην ξεφύγει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...