Jump to content

Ερωτηση Για Ενυδρειο Hagen


Recommended Posts

θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει, σε ενυδρειο hagen της σειρας waterhome.υπαρχει ενα πλαισιο μεσα στο κουτι το οποιο μπαινει στο κατω μερος του ενυδρειου.αυτο το πλαισιο οταν μπαινει στο πατο του ενυδρειου αφηνει ενα κενο αναμεσα στο τζαμι και το επιπλο, ενδιαμεσα μπαινει κατι? καποιο φελιζολ η τιποτε αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να το πατενταρεις γιατι οχι!

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όταν τα ενυδρεία έχουν πλαίσια , δεν βάζουμε τίποτα από κάτω. Κανονικά πρέπει να το αναφέρει και στις οδηγίες του κατασκευαστή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το λεω αυτο επειδη τωρα το τζαμι εχει γυρω στον 1ποντο αποσταση απο το επιπλο, δεν εχει προβλημα να σπασει ο πατος του ενυδρειου απο το βαρος?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας βάλεις μια φωτογραφία ;

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει, σε ενυδρειο hagen της σειρας waterhome.υπαρχει ενα πλαισιο μεσα στο κουτι το οποιο μπαινει στο κατω μερος του ενυδρειου.αυτο το πλαισιο οταν μπαινει στο πατο του ενυδρειου αφηνει ενα κενο αναμεσα στο τζαμι και το επιπλο, ενδιαμεσα μπαινει κατι? καποιο φελιζολ η τιποτε αλλο?

Φίλε μου καλημέρα,

Γνώμη μου είναι να μη βάλεις τίποτα απο κάτω. Για να το έχει η εταιρία στο κουτί κάποιο ρόλο θα παίζει. Αν δεν είχε βάλει η εταιρία το πλαίσιο τότε ναι, θα έπρεπε να βάλεις κάποιο άλλο υλικό για προστασία (ειδικό τάπητα ή φελιζόλ).

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να βρω στο internet καποια φωτο απο το συγκεκριμενο πλαισιο αλλα δεν βρισκω για να σας το δειξω.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως αλλα το ενυδρειο ειναι γεματο..

Του ενυδρείου την φωτογραφία όπως είναι γεμάτο τώρα , για να δούμε τη διαφορά που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το πλαισιο, απο τη μεσα μερια το ενυδρειο μενει 1 ποντο πανω απο το επιπλο.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που είναι εργοστασιακό , μην φοβάσαι τίποτα. Έχεις βαρύ διάκοσμο μέσα ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει θέμα. Μην βάλεις τίποτα από κάτω. Αν βάλεις ίσως να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που είναι εργοστασιακό , μην φοβάσαι τίποτα. Έχεις βαρύ διάκοσμο μέσα ;

το ενυδρειο ειναι 200 λιτρα, στο βυθο μου εχω 25 κιλα flourite black.το ενυδρειο

ειναι αρκετα φυτεμενο αλλα χωρις πετρες και ριζες μεσα.

το αφηνω ετσι και η πορεια θα δειξει, σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να εχει προβλημα ρε παιδια; Δεν νομιζω να εχει θεμα κι ετσι αλλα και κατι εξτρα να βαλεις τι πειραζει;

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή , μερικοί κατασκευαστές (πχ eheim που έχω εγώ ) αναφέρει στο φυλλάδιο ότι απαγορεύεται να τοποθετείται οτιδήποτε κάτω από το πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το λεει ο κατασκευαστης ρητα οκ πασο! Αν κι εκει δεν καταλαβαινω το γιατι!

Link to comment
Share on other sites

Μια και εχω το συγκεκριμενο ενυδρειο,αν μιλαμε για 25 κιλα,δεν χρειαζεται καν συζητηση..Επειδη εγω εχω πολλα περισσοτερα,πετρα.., ειχα τον ιδιο προβληματισμο.Φοβηθηκα μην κανει κοιλια το τζαμια αφου παταει μονο περιμετρικα.Φελιζολ δεν μπαινει,θα ηταν επικινδυνο αφου θα παταγε μεν στη μεση το τζαμι αλλα γυρο γυρο οχι αφου το εμποδιζει το πλαισιο και το κενο ειναι μολις ενα εκατοστο.Μια λυση ηταν να μην βαλω το πλαισιο καθολου αλλα δεν μ αρεσε οπτικα.Ετσι κατεληξα να βαλω υποστρωμα camping δυο στρωσεις που στηριζει καπως το τζαμι αλλα δεν πιεζει προς τα πανω αφου ειναι ελαστικο πολυ..Παντως μαλλον ψυχολογικο ειναι το θεμα..

Έγινε επεξεργασία - Synagridas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...