Jump to content

Recommended Posts

SOS τα krib μου έχουν κλειστές ουρές και μαζεμένα τα κοιλιακά πτερύγια. Εξωτερικά δε φαίνεται τίποτα ύποπτο. Τροφή δέχονται κανονικά.

Οι μετρήσεις νερού είναι φυσιολογικές.

Είναι παράσιτο; Τι να κάνω; Βοήθεια όποιος ξέρει... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

- Πόσα έχεις...

- Που τα έχεις...

- Πως τα έχεις...

Δώσε αναλυτικές πληροφορίες για ενυδρείο, συνθήκες και ρουτίνες...

Βάλε όσο πιο καθαρές και διευκρινιστικές φωτογραφίες...

Δεν υπάρχουν φυσιολογικές τιμές νερού. Υπάρχουν μόνο συγκεκριμένες μετρήσεις (πρέπει να αναφερθούν) από συγκεκριμένα τεστ (πρέπει επίσης να αναφερθούν)...

Για να μπορέσει να σε βοηθήσει κάποιος με οποιονδήποτε τρόπο, πρέπει να ξέρει κάποια πράγματα για το ενυδρείο και τα ψάρια. Που αν δεν τα δηλώσεις αναλυτικά εξαρχής, τι συμπεράσματα θα βγάλει, άρα και τι βοήθεια θα δώσει... (?)

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρείο 300λ με τιμές νερού:

GH=10

KH=7

PH=7,7

NH4=0

NO2<0,3 mg/lt

NO3=5 mg/lt

Sera Test (σε υγρό όλα).

Τελευταία αλλαγή νερού έγινε 40λ στις 10/3. Συχνότητα αλλαγών ανα 10μέρες.

Διάρκεια φωτοπεριόδου 12ώρες/24ωρο.

Ψάρια στο ενυδρείο: 5 SAE, 1 CAE, 4 Botia, 4 μικρά Labidochromis caeruleus, 6 kribensis + 24 krib μωρά <1εκ.

Φυτά στο ενυδρείο: πολύ Ceratophylum demersum, egeria densa, 9 Anubia barteri, 7 Anubia nana

2 από τα krib έχουν το πρόβλημα. (Κολυμπούν με κλειστή την ουρά)

Σύντομα θα ανεβάσω και φώτο.

Link to comment
Share on other sites

Θα περίμενα φωτογραφία πρώτα αλλά επειδή δεν θα είμαι αύριο σε υπολογιστή κοντά σε συμβουλεύω σε πρώτη φάση ΕΚΤΟΖΟΝ που δεν μας δεσμεύει να χρησιμοποιήσουμε κάποιο άλλο μετά .

Πόσο καιρό τα έχεις τα συγκεκριμένα ψάρια ;

Αλλαγές νερού λίγο μεγαλύτερες αν και το ΝΟ3 είναι σε πολύ καλά επίπεδα ,αν είναι σωστή η μέτρηση .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, θα σου πω ότι σε ενυδρείο με λάθος σύνθεση ψαριών, είναι θέμα χρόνου να ξεκινήσουν τα προβλήματα... Τα mbuna δεν έχουν καμία δουλειά σε αυτό το τανκ κατά τη γνώμη μου... Και οι συνθήκες που χρειάζονται είναι διαφορετικές και οι συμπεριφορές είναι διαφορετικές, παράξενες και ασύμβατες. Και νομίζω ότι μόλις μεγαλώσουν λίγο θα σου σκοτώσουν τα υπόλοιπα ή θα τα τραυματίσουν ή θα τα στρεσάρουν τόσο πολύ που θα τα αρρωστήσουν. Δεν μπορώ να σου πω αν πράγματι σε κάτι τέτοιο προς το παρόν οφείλεται αυτό που λες, αλλά ότι θα γίνει στο μέλλον το έχω σίγουρο. Και το ότι τα έχεις σε 300 λίτρα δεν νομίζω ότι διαφοροποιεί τα πράγματα... Από επιθετικότητα γενικά μεταξύ των ψαριών, πως τα πας?

Σχετικά με το πρόβλημα, εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τις πληροφορίες που υπάρχουν και σου προτείνω να κάνεις γενναίες αλλαγές νερού και συχνότερα, για να αραιώσεις τυχόν παθογόνα, αλλά και για να "φρεσκάρεις" το σύστημα. Εγώ δεν θα έβαζα κανένα φάρμακο εάν δεν ήμουν έστω στο περίπου σίγουρος για το περί τίνος πρόκειται. Βέβαια το ΕΚΤΟΖΟΝ δεν βλάπτει και πολύ, αλλά προσωπικά προτιμώ να αποφεύγω τις ουσίες αν δεν είμαι σίγουρος. Θα παρακολουθούσα στενά τα ψάρια και με συχνές αλλαγές νερού, αυξημένη καθαριότητα και μικρή άνοδο της θερμοκρασίας θα περίμενα να δω "κάτι παραπάνω" ή τυχόν καλυτέρευση. Και φυσικά θα έβγαζα τα mbuna αμέσως έξω...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά.

Τα mbuna λόγω μεγέθους ακόμα δεν τόλμησαν να επιτεθούν στα krib. Καβγάδες γίνονται μεταξύ των krib μόνο. Έχουν χωρίσει το βυθό σε περιοχές,

Είναι:

1ο ζευγάρι με μωρά και δικό του χώρο (διώχνουν μόνο όποιον μπει στο χώρο τους)

2ο ζευγάρι χωρίς μωρά που κόβει βόλτες

Και τέλος τα 2 άρρωστα (ζευγάρι που έχει σπάσει) Το αρσενικό έχει δική του φωλιά και το θυληκό κόβει βόλτες. Δέχονται επίθεση μόνο όταν διασταυρωθούν με το 2ο ζευγάρι. Μάλλον είναι στρεσαρισμένα.

Αύριο θα ανεβάσω φώτο.

Link to comment
Share on other sites

Χτες έβαλα τα ψάρια σε μπάνιο με αλάτι 3γρ/λίτρο για 2ώρες.

Σήμερα το θυληκό δεν έχει συμπτώματα. Το αρσενικό είναι στην ίδια κατάσταση ακόμα και φαίνεται στις φώτο.

Δεν είναι καθαρές όσο θα έπρεπε, δείχνουν όμως μια γενική εικόνα του ψαριού...

Η ουρά είναι κλειστή σχεδόν συνέχεια και τα 2 κοιλιακά μαζεμένα. Είδα από κοντά την ουρά, αλλά δε διέκρινα τίποτα ύποπτο επάνω :thaman:

post-1961-1174127227_thumb.jpg

post-1961-1174127279_thumb.jpg

post-1961-1174127312_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έκανες καλά, γιατί αυτή η διαδικασία τα στρεσάρει πολύ και αν είναι έτσι από άλλον στρεσογόνο παράγοντα, μπορεί να τα χειροτερέψει. Το αλάτι το χρησιμοποιούμε κυρίως για εξωπαράσιτα και πρωτόζωα. Είσαι σίγουρος ότι πρόκειται για κάτι τέτοιο ή κάτι παρεμφερές?

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι ότι είναι κάτι εξωτερικό που δε φαίνεται με το μάτι.

Δεν έχω βρει ακόμα τι μπορεί να φταίει. Είναι δυνατόν το στρες, έστω και σε μικρό βαθμό, να τα αρρώστησε;

Φάρμακα δεν έχω καθόλου τώρα, αλλά θα αναγκαστώ να ρίξω κάτι αν δε δω βελτίωση...

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι ότι είναι κάτι εξωτερικό που δε φαίνεται με το μάτι. Δεν έχω βρει ακόμα τι μπορεί να φταίει. Είναι δυνατόν το στρες, έστω και σε μικρό βαθμό, να τα αρρώστησε; Φάρμακα δεν έχω καθόλου τώρα, αλλά θα αναγκαστώ να ρίξω κάτι αν δε δω βελτίωση...

Μη βιαστείς, ειδικά αν δεν είσαι σίγουρος ή δεν έχεις ξεκάθαρα συμπτώματα.

Ενα χαρακτηριστικό των περισσότερων προσβολών από εξωπαράσιτα είναι το ξύσιμο - έντονο ή απλό, συνεχές ή περιοδικό. Στη δική σου περίπτωση και έτσι όπως το περιγράφεις, τα ψάρια δείχνουν να ενοχλούνται από κάτι, που όμως μπορεί να είναι κάτι διαφορετικό (εσωτερικό ίσως ή στρες συνθηκών ή κάτι στη χημεία του νερού κλπ). Κανε μεγάλη αλλαγή και καλό καθαρισμό βυθού και βάλε πρόγραμμα για συχνότερες αλλαγές στο ενυδρείο σου το αμέσως επόμενο διάστημα. Ρίξε και βιταμίνες αν δεν βάζεις και παρακολούθα τα προσεκτικά, πριν κάνεις την όποια κίνηση με φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα νερό & έχω ρίξει αλάτι στο ενυδρείο σε αναλογία 3γρ/λ. και κανένα φάρμακο.

Είδα βελτίωση στα krib.

Όμως παρατήρησα μικρή φαγούρα και περιστασιακά ξυσίματα στις πέτρες σε συνδυασμό με fin rot σε μικρό βαθμό. Τα ψάρια είναι δραστήρια και τρώνε κανονικά.

Τι είναι το καλύτερο να κάνω; Αλάτι περισσότερο δε θα ρίξω γιατί τα SAE μου θα έχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρήσει από τη χρήση του ότι η προσθήκη αλατιού κάνει τα ψάρια να ξύνονται γενικώς... Εαν ήμουν στη θέση σου πάντως, θα εφάρμοζα τακτικές αλλαγές νερού της τάξεως των 100 λίτρων ανά 4ήμερο, μαζί με καλό καθαρισμό βυθού και άνοδο της θερμοκρασίας κατά 1-2 βαθμούς, απλώς αναπληρώνοντας το αλάτι που βγαίνει (+ αεραντλία). Επίσης η προσθήκη βιταμινών (στη μισή ποσότητα από τη συνιστώμενη) πιστεύω ότι βοηθάει γενικότερα. Παράλληλα, στενή παρακολούθηση της κατάστασης των πτερυγίων και αν έβλεπα αρνητική εξέλιξη, τότε θα χρησιμοποιούσα φάρμακο. Ισως η χρήση MELAFIX να βοηθήσει στο θέμα του fin rot με την προϋπόθεση ότι είσαι σίγουρος ότι πρόκειται για κάτι τέτοιο. Οπως και το ΕΚΤΟΖΟΝ για την περίπτωση που εξελιχθεί πολύ το ξύσιμο. Προσπάθησε όσο μπορείς να μην στρεσάρονται από τίποτα αυτό το διάστημα τα ψάρια και να είναι οι καλύτερες δυνατές οι συνθήκες του ενυδρείου. Και να χρησιμοποιείς φρέσκιες τροφές.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αλλαγές νερού κρατώντας σταθερό το αλάτι στα 3γρ/λ. Θερμοκρασία δεν ανέβασα.

Παρακολουθώ τα ψάρια και τα συμπτώματα σχεδόν εξαφανίστηκαν.

Με την επόμενη αλλαγή θα μειώσω το αλάτι σταδιακά.

Μάλλον γλύτωσα τη χρήση φαρμάκων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι πάλι δυστυχώς.

Στο νερό είχα αλάτι 3γρ/λ επί 10 μέρες.

Μετά αλλαξα 30% νερό χωρίς να αναπληρώσω αλάτι και το άφησα για 5 μέρες.

Τα αρχικά συμπτώματα έφυγαν όσπου...

Από χτες είδα ότι 2 θηλυκά krib:

1)είναι συνεχώς κρυμμένα

2)η αναπνοή τους είναι έντονη, (αλλά όχι γρήγορη) δηλαδή τα βράγχια και το στόμα ανοίγουν πολύ παρόλο που το ψάρι δείχνει ήρεμο.

3)δεν ενδιαφέρθηκαν να φάνε.

4)Το σίγουρο είναι ότι αυτό δεν οφείλεται σε κυνηγητό από άλλο ψάρι ή φόβο κλπ.

Αμέσως έκανα αλλαγή νερού 30% (αλάτι δεν αναπλήρωσα άρα αραιώθηκε κι άλλο η αρχική αναλογία)

Μετά ανέβασα ομαλά τη θ από 24 σε 28.

Μέχρι το βράδυ δεν είδα καμία βελτίωση των ψαριών.

Τι συμβαίνει;

Έχουν παράσιτα στα βράγχια;

Φάρμακα δεν έχω καθόλου, αλλά θέλω να κάνω κάτι άμεσα γιατί φοβάμαι πως θα χάσω τα ψάρια :bowdown:

Αν δοκιμάσω ΕΚΤΟΖΟΝ θα είναι λάθος;

Η θ=28 δυσκολεύει ή βοηθάει τα ψάρια τελικά;

Έγινε επεξεργασία - Netspy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...