Jump to content

Αγνωστος Οργανισμος Στον Βραχο


Recommended Posts

καλησπερα σας! εχω παρατηρηση σε ενα κομματι του βραχου μου αυτο τον οργανισμο. δημιουργηθηκε μονος του και ετσι οπως το βλεπω ειναι σκληρο απο εξω(εχω ενα κελυφος) και μεσα υπαρχει και το οποιο βγαζει δυο κεραιες. δεν κινειται ειναι κολλημενο επανω στον βραχο.

post-52129-0-60602100-1398972372_thumb.jpgpost-52129-0-64605600-1398972339_thumb.jpgpost-52129-0-87514100-1398972356_thumb.jpg

δεν ξερω αν σας βοηθουν οι φωτογραφιες και πολυ. ευχαριστω εκ των πρωτερον!

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να ειναι κακο ,προσεχε τις απταζιες εαν δεν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε xristosilias

Απο την πρωτη φωτο κατι ψιλοφαινεται.

Mε βαση τη περιγραφη και οτι διακρινεται απο τη φωτο,ισως να ειναι vermetid snail.

Ριξε μια ματια στο παρακατω Link μηπως και δεις κατι που να μοιαζει

https://www.google.gr/search?q=vermetid+snails&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=4l5jU5TCC8Gf0QXL7YCwCQ&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1024&bih=677

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε xristosilias

Απο την πρωτη φωτο κατι ψιλοφαινεται.

Mε βαση τη περιγραφη και οτι διακρινεται απο τη φωτο,ισως να ειναι vermetid snail.

Ριξε μια ματια στο παρακατω Link μηπως και δεις κατι που να μοιαζει

https://www.google.gr/search?q=vermetid+snails&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=4l5jU5TCC8Gf0QXL7YCwCQ&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1024&bih=677

+10!

Vermetid είναι. Βγάζει και σάλια; Αν ναι είναι 1000% vermetid.:)

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω ενα τετοιο... ειναι καλο η κακο?

Link to comment
Share on other sites

ναι παιδια βγαζει και σαλια και μετα απο αυτα που ειδα στο link που ανεβασε ο φιλος mad23 ναι ετσι μου φαινεται οτι ειναι vermetid snail. ειναι κατι κακο να το απομακρυνω η το αφηνω στην ησυχια του??

Link to comment
Share on other sites

O ιστος που απλωνει(οχι σαλια) για να μαζεψει τροφη,ειναι δυνατο να στρεσσαρει καποιο κοραλι που βρισκεται κοντα του.Ειναι και στο ματι του καθενα βεβαια.Εγω τα ξεπαστρευα γιατι ειναι αντιαισθητικα στο ματι μου.

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...