Jump to content

Eσπασε Το Φωτιστικο Και Χαθηκε Η Φτερωτη!!!!!!


Sturm

Recommended Posts

Εγω δεν μπορω να διακρινω ποιες ειναι με τον καινουριο φωτισμο αλλα χαιρομαι που φτιαχτηκε το προβλημα φιλαρακι!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Οι κατω ειναι οι καινουργιες

Link to comment
Share on other sites

+1 στον από πάνω μου!!

Οι λάμπες που έβαλε δεν "ροζίζουν" τόσο πολύ. . .

Link to comment
Share on other sites

Ελαααα να πεφτουν τα στοιχηματα!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αφου βλεπω οτι πιανει θα το συνεχισω λιγο ακομη! Ακουω κι αλλες αποψεις. Ποιες ειναι οι καινουριες;

Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι τότε που με ''έδωσες'' στεγνά με το νέο μου ενυδρείο?

Να σε ''δώσω'' και εγώ τώρα :devil: χι χι χι ?????

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε δωσα στεγνα;;;;;;;;; Με πληγωνεις! Εγω μονο ενα στοιχειο εδωσα! :P

Βασικα το θεμα ειναι το εξης: Ολοι λεμε οτι οι Τ5 τα σπανε! Θα ηθελα να δω λοιπον αν φαινεται η διαφορα σε ιδιο ενυδρειο, με ιδιες συνθηκες φωτισμου χωρου!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Εγω σε δωσα στεγνα;;;;;;;;; Με πληγωνεις! Εγω μονο ενα στοιχειο εδωσα! :P

Βασικα το θεμα ειναι το εξης: Ολοι λεμε οτι οι Τ5 τα σπανε! Θα ηθελα να δω λοιπον αν φαινεται η διαφορα σε ιδιο ενυδρειο, με ιδιες συνθηκες φωτισμου χωρου!

Αμάν ρε φίλε τόσο καιρο αυτο νόμιζες; .....Δε λέγαμε οτι "οι Τ5 τα σπάνε" αλλα οτι "οι Τ5 σπάνε". Δηλαδη οτι ειναι ιδιαίτερα ευθραυστες! Τσάμπα μπήκες σε έξοδα.

.....καμμένος έτσι;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εισαι εσυ ρε φιλαρακι! Μη δεις σπαμ και χασεις! Κανονικο αρπαχτικο! :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι ειναι οι πρωτες φωτο οι καινουριες...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το κουιζ εληξε, Η σωστη απαντηση ειναιιιιιιιι......... ταρατα τα τα ταααααααα Οι πανω φωτο ειναι με τον καινουριο φωτισμο.

Παει αυτο! Το μονο που μενει τωρα ειναι να δω τι θα γινει με τον wavemaker! Εχω στειλει δυο μηνυματα στην εταιρεια κι ακομη δεν εχει απαντησει!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το κουιζ εληξε, Η σωστη απαντηση ειναιιιιιιιι......... ταρατα τα τα ταααααααα Οι πανω φωτο ειναι με τον καινουριο φωτισμο.

Παει αυτο! Το μονο που μενει τωρα ειναι να δω τι θα γινει με τον wavemaker! Εχω στειλει δυο μηνυματα στην εταιρεια κι ακομη δεν εχει απαντησει!

χε χε ! :)

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν μου απαντησουν συντομα απο την hagen θα τους περιλαβω! :D

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια εχω κανει καποιες κινησεις δευτερευουσες αλλα ακομη αναμενω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον να αναφερω σε αυτο το σημειο πως ειμαι απολυτα απογοητευμενος απο την εξυπηρετηση πελατων της Hagen οσον αφορα το κομματι των ανταλακτικων για το θεμα της φτερωτης. Οχι μονο δεν βρισκω αλλα οι ανθρωποι ουτε καν μου απαντανε στα email! Ειναι απαραδεκτο!

Απο τις λαμπες τωρα, το ενυδρειο σαφως εχει καλυτερο φωτισμο αλλα εχω πηξει στην καφε διατομικη στα τζαμια και αρχισε να κανει την εμφανιση της και η stagthorn σε ορισμενα σημεια. Προς το παρον την εχω υπο λεγχο μηχανικα αλλα πολυ φοβαμαι πως θα ξεφυγει η κατασταση. Λετε να φταιει η ελλειψη κυκλοφοριας λογω της απωλειας του wavewmaker;

Link to comment
Share on other sites

Φόρμα Διαγνωσης Και Περιγραφής Προβλήματος Φυτεμένου Ενυδρείου

:bleh: :bleh: :bleh: :bleh:

Πιστεύω οτι και για τις δυο περιπτώσεις και κυρίωςγια την πρώτη υπεύθυνος είναι ο φωτισμός.

Link to comment
Share on other sites

Φόρμα Διαγνωσης Και Περιγραφής Προβλήματος Φυτεμένου Ενυδρείου

:bleh: :bleh: :bleh: :bleh:

Πιστεύω οτι και για τις δυο περιπτώσεις και κυρίωςγια την πρώτη υπεύθυνος είναι ο φωτισμός.

Χαχαχαχα ενταξει λοιπον θα βαλω.

Σιγουρα παιζει το ρολο του ο φωτισμος κατα μεγαλο ποσοστο. Αλλα με stagthorn νομιζω παιζει και η κυκλοφορια. Θα μπορουσα να μειωσω ταισμα, να μειωσω τον φωτισμο και να βαλω ενα καινουριο wavemaker. Aλλα θελω να τουμπανιασω το σκαλαρακι, θελω να βλεπω το ενυδρειο μου περισσοτερο και ειναι πανακριβο το wavemaker.

Link to comment
Share on other sites

Για την staghorn υποψιαζομαι νιτρικα. Κανε μια μετρηση και αν σε παιρνει ελαττωσε λιγο το ταισμα

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ εγω υποψιαζομαι και την φωτοπεριοδο. Με τις προηγουμενες λαμπες δεν ειχα προβλημα αλλα με αυτες ισως να εχω. 10 ωρες ισως να ειναι πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες σου εφόσον είναι ιδια watt/kelvin με τις προηγούμενες αν δεν έχουν διαφορά στα lumen είναι το ίδιο.

Μην ξεχνας πως πρώτα είχες και τους ανακλαστηρες αρα είχες πιο δυνατό φωτισμό(ίσως γι αυτό ευνοήθηκε και η καφε διατομική σε συνεργασία

με την έλλειψη του κυκλοφορητή).

Για την staghorn τώρα από προσωπική εμπειρία σου λέω για το τάισμα και τα νιτρικά .Μόλις ευθυγραμμισα λίγο αυτά εξαφανίστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Οι λαμπες ειναι πιο πολλα βατ και κελβιν. Το ιδιο ειχα παθει με τους ανακλαστηρες οσον αφορα την διατομικη.

Για την αλλη θα μειωσω λιγο το ταισμα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχω 6400 και 4100. Ενω πριν ειχα 4500 και 2800!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...