Jump to content

Guppy Και Μετρήσεις Νερού


natso

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα έχω τις παρακάτω μετρήσεις σε μικρό μονομαχοενυδρείο

GH < 6

KH 3 και η προηγούμενη μέτρηση 0 (Πριν από μια εβδομάδα)

PH 6,4

Μέτρηση έγινε με στικ της Esha

Θέλω να ξεκινήσω το 60 λιτρο ενυδρείο μου. Θα μπορέσω να βάλω Guppy ή οι παράμετροι του νερού δεν είναι οι ιδανικές?

Τι μπορώ να κάνω για να τις βελτιώσω? Αν βάλω το Ceachem Gray cost aragonite που λέει ότι βελτιώνει το PH θα έχω αποτέλεσμα ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.

Σίγουρα αγοράζεις υγρά τεστ για αξιόπιστες μετρήσεις γιατί ph 6.4 το βλέπω λίγο χλωμό

αν και δεν ξέρω τι νερό έχετε στην πόλη σου.

Σου χρειάζονται λοιπόν test για ph,νιτρικά,νιτρώδη και αμμωνίας φυσικά.

Για τα γκαπυς διαβάζεις το προφίλ τους εδώ

Γενικά καλό είναι να αποφευγουμε να ρίχνουμε διάφορα στο ενυδρείο μας ειδικά εφόσον

θέλεις να ανεβάσεις το ph σου που είναι αρκετά έυκολο

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο δεν έχει στηθεί ακόμα. Είναι στην αποθήκη. Οι μετρήσεις είναι όπως είπα από άλλο ενυδρείο. Απλά θέλω να μου πείτε αν μπορεί να φιλοξενήσει guppy με αυτές τις συνθήκες ή να σκεφτώ κάτι άλλο. Θέλω να βρω πρώτα τι θα βάλω μέσα και μετά να ξεκινήσω να το φτιάχνω σύμφωνα και με τις απαιτήσεις του ψαριού που θα βάλω.

Link to comment
Share on other sites

Αν ρίξεις μια ματιά στο προφίλ που σου έδωσα θα δεις τις ιδανικές συνθήκες για τα γκάπις.

Αυτό που με προβληματίζει όμως στις τιμές που μας δίνεις σίγουρα είναι το ph.

Η βρύση σου βγάζει τόσο μαλακό νερό ??

Είσαι σίγουρος ?

Τα στικς δεν μας δίνουν τόσο αξιόπιστες μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω και υγρά τεστ αλλά με τα συγκεκριμένα στικ όσες φορές έχω μετρήσει αυτά τα αποτελέσματα μου έχει δώσει. Στο προηγούμενο στήσιμο του ενυδρείου διατηρούσα καρδινάλιους και γατόψαρα και φυτά. Όποτε τόλμησα να βάλω guppy δεν ζούσε πάνω απο βδομάδα. Εννοείται ότι δεν είχα πρόβλημα με τις μετρήσεις του νερού.Τους καρδινάλιους τους είχα περισσότερο από χρόνο χωρίς απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω και υγρά τεστ αλλά με τα συγκεκριμένα στικ όσες φορές έχω μετρήσει αυτά τα αποτελέσματα μου έχει δώσει. Στο προηγούμενο στήσιμο του ενυδρείου διατηρούσα καρδινάλιους και γατόψαρα και φυτά. Όποτε τόλμησα να βάλω guppy δεν ζούσε πάνω απο βδομάδα. Εννοείται ότι δεν είχα πρόβλημα με τις μετρήσεις του νερού.Τους καρδινάλιους τους είχα περισσότερο από χρόνο χωρίς απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

Τα γκαπάκια είναι σχετικά ανθεκτικά ψάρια.Οι λόγοι που δεν τα κατάφεραν μπορεί να είναι πάρα πολλοί

όπως και πολύ απλοί πχ να στρεσαρίστηκαν .

Από εκεί και πέρα πάρε τα υγρά τεστ να έχεις σίγουρες τιμές και αν πραγματικά το Ph σου είναι 6.5 μπορείς

να το ανεβάσεις πολύ ευκολα βάζοντας ασβεστολιθικό χαλίκι ή πέτρες στο ενυδρείο σου.

Στα 60 λίτρα να υπολογίζεις πάντως ένα χαρέμι από αυτά 3 θυληκά και ένα αρσενικό με την προυπόθεση οτι

θα δίνεις τακτικά τις γέννες σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν ρίξεις μια ματιά στο προφίλ που σου έδωσα θα δεις τις ιδανικές συνθήκες για τα γκάπις.

Αυτό που με προβληματίζει όμως στις τιμές που μας δίνεις σίγουρα είναι το ph.

Η βρύση σου βγάζει τόσο μαλακό νερό ??

Είσαι σίγουρος ?

Τα στικς δεν μας δίνουν τόσο αξιόπιστες μετρήσεις.

Η Φλωρινα εχει μαλακο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις κατι προβληματα που υπαρχουν!Και μεις λιωνουμε με τις τυρφες! :headonwall: Προτεινω εβδομαδιαια ανταλλαγη νερου!ξερεις....μπετονακια,κτελ,τελειωσαμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με τον πετ-σοπα μου και μου επιβεβαίωσε ότι όντως το ph είναι χαμηλό και μου πρότεινε κάποιο υγρό για διόρθωση αλλά επειδή δεν έχω στήσει το ενυδρείο δεν έδωσα σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Πωλείται νερό με χαμηλό PH. Ακούω προσφορές για το 10λιτρο!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με τον πετ-σοπα μου και μου επιβεβαίωσε ότι όντως το ph είναι χαμηλό και μου πρότεινε κάποιο υγρό για διόρθωση αλλά επειδή δεν έχω στήσει το ενυδρείο δεν έδωσα σημασία.

Φυσικό είναι ο καταστηματάρχης να σου προτείνει υγρό για να πουλήσει. . .

Εγώ και όπως θα δεις και πολλοί άλλοι από εδω μέσα θα σου προτείνουν να βάλεις κάτι ασβεστολιθικό και μόνο :)

Link to comment
Share on other sites

Μαγειρικη σοδα και ασβεστολιθικα πετρωματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...