Jump to content

Γέννα! C.sterbai!


bbetta

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Τώρα για την γεννήστρα θα δω τι θα κάνω. Ίσως πάρω την hang on και βλέπουμε. Έχω δει κανα δυο βίντεο με μωρά κόρυ σε αυτές... στην χειρότερη ίσως να βάλω ένα πουγκί στην έξοδο για να πιασει ότι και αν πέσει.

Είμαι σε δίλημμα για το αν πρέπει να βάλω υπόστρωμα στο ενυδρείο που θα μπουν τα μικρά. Έχεις καμιά εμπειρία γενικώς με βυθόψαρα; Έχω ακούσει ότι τρώνε τις ακαθαρσίες τους στο bare bottom ή ότι πιάνει μήκυτα το στομάχι τους. Από την άλλη το bare είναι πολύ πιο λειτουργικό. Μαζεύω γνώμες για αυτό το θέμα. Έγω διαθέσιμη χοντρή μαύρη χαλαζιακή άμμο και σκεφτόμουν αν βάλω να βάλω ίσα ίσα να καλύψει τον πάτο.

Μπορείς να βάλεις στην έξοδο της γεννήστρας ένα κομμάτι μπλέ σφουγγάρι (πολύ αραιό όμως) έτσι ώστε να μήν πολυμπουκώνει...

Με βυθόψαρα μπορείς να πείς ότι έχω μιά μικρή εμπειρία... :) Όχι δέν τρώνε τις ακαθαρσίες τους άν ταίζονται σωστά (για μικρά - 3 τουλάχιστον ταίσματα την μέρα) και το θέμα/πιθανό πρόβλημα με bare bottom γεννήστρα είναι ότι πολλά μικρά είναι ευαίσθητα στο βακτηριακό φίλμ που αναπτύσετε πάνω στην γυμνή επιφάνεια της bare bottom γεννήστρας/ενυδρείου...Όμως από την άλλη είναι πολύ ποιό εύκολο να καθαριστεί....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει οτι τρωνε τις ακαθαρσιες τους κλπ.. δεν ξερω και αν ισχυει..

παντως εγω σε bare bottom τα μεγαλωσα... καθαριζα καθημερινα ομως την γεννηστρα, σκουπα βυθου με συριγγα :D

Οκ λοιπόν για bare bottom βλέπω να πηγαίνω. Το μόνο κακό με το μικρο ενυδρειο ειναι ότι εχει το χειρότερο καπάκι στην ιστορία. Θα ανεβάσω μάλλον αύριο φωτογραφίες και πληροφορίες γιατί θέλω ιδέες για πατέντα ώστε να ειναι εργονομικό.Πρεπει όμως να εχει μικρο κόστος αλλιώς θα το αφήσω έτσι

Μπορείς να βάλεις στην έξοδο της γεννήστρας ένα κομμάτι μπλέ σφουγγάρι (πολύ αραιό όμως) έτσι ώστε να μήν πολυμπουκώνει...

Με βυθόψαρα μπορείς να πείς ότι έχω μιά μικρή εμπειρία... :) Όχι δέν τρώνε τις ακαθαρσίες τους άν ταίζονται σωστά (για μικρά - 3 τουλάχιστον ταίσματα την μέρα) και το θέμα/πιθανό πρόβλημα με bare bottom γεννήστρα είναι ότι πολλά μικρά είναι ευαίσθητα στο βακτηριακό φίλμ που αναπτύσετε πάνω στην γυμνή επιφάνεια της bare bottom γεννήστρας/ενυδρείου...Όμως από την άλλη είναι πολύ ποιό εύκολο να καθαριστεί....

Για την εμπειρία σου με τα βυθόψαρα ξερω φυσικά, απλα δεν διατύπωσα σωστά την ερώτηση , εννοούσα συγκεκριμένα για τα κορυ.

Αύριο θα ψάξω και για τη γεννήστρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update:

Τα ψάρια έχουν εγκληματιστεί κατάλληλα για αναπαραγωγή και έχουν φουσκώσει , οχι όσο θα ήθελα αλλά ειναι νωρίς ακομα. Εμφανίζουν συμπεριφορά αναπαραγωγής με τα κυνηγητά τους και σύντομα θα έχω αυγά πιστεύω .

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο!

πριν 1 βδομαδα πηρα αυγα.. τζιφος...

Πηρα παλι σημερα.. δοκιμαζω διαφορετικη τακτικη καθε φορα.. να δω τι θα πιασει..

Link to comment
Share on other sites

Οταν βρεις χρόνο κανε μια αναφορά με λίγες λεπτομέρειες για τις μεθόδους σου, όπως θα κάνω και εγώ με το καλό για να βγει κάποιο συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

οκ, θα κανω.. ας τελειωσω με αυτην..

ελπιζω να αποδειχθει καλη.. καθως ανανεωνεται το νερο συνεχεια και ειναι ευκολη πατεντα , αν λειτουργησει τελικα...

Εφτιαξα και μια diy εξωτερικη γεννηστρα 3 λιτρων τυπου MARINA και περιμενω..

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ χρήσιμο άρθρο και ισως το μεγαλύτερο στη γλώσσα μας για το είδος.Το είχα διαβάσει παλαιότερα και με είχε βοηθήσει σε κάποια θέματα (θερμοκρασίες , διατροφή).

Σκέφτομαι να αυξήσω έστω και λίγο τον αριθμό των ψαριών και θα ήθελα την γνώμη σας. Αυτή τη στιγμή έχω 6 άτομα μόνα τους σε 70λ (60*30*40).

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι τα μονα ψαρια στο ενυδρειο μπορεις να τα αυξησεις εως 10.

Link to comment
Share on other sites

προς ενημερωση , τζιφος (σχεδον) και τουτη η προσπαθεια..

λεω σχεδον γιατι εσκασε μονο ενα.. αρα περιμενουμε νεα αυγα, για νεα μεθοδο..

νομιζω πως ο κυκλοφοριτης ειναι μονοδρομος..

Link to comment
Share on other sites

προς ενημερωση , τζιφος (σχεδον) και τουτη η προσπαθεια..

λεω σχεδον γιατι εσκασε μονο ενα.. αρα περιμενουμε νεα αυγα, για νεα μεθοδο..

νομιζω πως ο κυκλοφοριτης ειναι μονοδρομος..

εαν μπορεσεις να μεταφερεις τα αυγα με καποιο τροπο εστι ωστε να μην ερθουν σε επαφη με τον αερα ( με χρηση καποιου μπωλ ) τοτε παρτα βαλτα σε μια μεγαλυτερη λεκανη Η ενυδρειο οτι εχεις , και δωστους μονο κυκλοφορια με μια αεραντλια .

Εφοσον δεν εχεις τη δυνατοτητα να κανεις κατι τετοιο , παρε μια γεννηστρα ( 3-5 ευρω ) βαλτην πανω στο ενυδρειο σου εαν γινεται εκει που ''σκανε'' οι φυσαλιδες απο την αεραντλια σου και περιμενε 2-3 μερες , στο διαστημα αυτο εχε το νου για αυγα ''χαλασμενα'' μη γονιμοποιημενα με fungus ( απομακρυνετα ) .

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τα εχω κανει...

Εχω κανει οτι μπορεις να φανταστεις!!!

στην καλυτερη περιπτωση σκανε ελαχιστα... με αεραντλια και χωρις να ανανεωνεταιι το νερο δεν μου εχει σκασει κανενα..

Τα αυγα παντα τα παιρνω χωρις να βγουν απο το νερο...

οτι μου εχει σκασει ειναι με κυκλοφορητη...

νομιζω σε συνδιασμο με μπλε του μεθυλαινιου, τα αποτελεσματα θα ειναι πολυ καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Βρε μήπως φταίνε τα ψάρια :P ?

Λες? :D

Ενταξει δεν καιγομαι.. εχω 8 , απο τα οποια τα 3 ειναι γεννημενα σε μενα.

αλλα ειναι δυσκολα τα αυγα τους οπως και να χει.. και ετσι σε κανουν να προσπαθεις να βρεις τροπους..

Η επομενη δοκιμη θα ειναι με μπλε.. νομιζω ειναι η μονη λυση για μεγαλο ποσοστο επιτυχιας..

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

στο θεμα που διαβασες εαν το διαβασες θα δεις οτι δεν χρησιμοποιηθηκε καποιο ''ζουμι'' και παρολα αυτα τα ποσοστα επιτυχιας φαινονται .

Οποτε δεν μπορεις να λες οτι η μονη λυση ειναι το μπλε

οσο περναει απο το χερι σου απεφευγε τα ζουμια για οποιοδηποτε λογο μεσα στο ενυδρειο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το διαβασα.. και το ειχα διαβασεικαι πιο πριν.. οπως εχω διαβασει και αλλα πολλα θεματα περι αναπαραγωγης..

Παντα μιλαω για μενα και συμφωνα με τις δικες μου προσπαθειες.. σε μενα δεν δουλευει πως να το κανουμε..

ή μηπως δεν πιστευεις οτι δεν σκανε τα αυγα μου? :D

ισως να κανω και λαθοι , δεν ξερω.. κι εμενα μου εχουν πει γνωστοι.. τιποτα δεν εκανα ρε συ, μια αεραντλια και εσκασαν τα περισσοτερα..

Δεν ειναι ετσι.. τουλαχιστον σε μενα.. εχω κανει πανω απο 10 προσπαθειες , με πανω απο 100 αυγα.. εχουν σκασει ελαχιστα..

Ζουμια δεν εχω βαλει ποτε! παρα μονο μια φορα που δοκιμασα με esha 2000 ...

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...