Jump to content

Προβλημα Με Δισκο;


christos tse

Recommended Posts

Καλησπερα.Εχω μια απορια- προβληματισμο με εναν δισκο μου.Οποτε ειναι αναμενα τα φωτα του ενυδρειου τον περισσοτερο καιρο τον περναει κρυμενος,απ΄την αλλη με σβηστα φωτα ολλα καλα.Ο συγκεκριμενος δισκος ειναι 3 εβδομαδες στο ενυδρειο στις αρχες ειχε κατι θεματα με τις ανασες του,ηταν γρηγορες αλλα τωρα φυσιολογικες.Παιζει να εχει καποιο θεμα η να κανω υπομονη να προσαρμοστει καλυτερα.Οι ρουτινες μου ειναι:αλλαγη το 30% καθε βδομαδα με νερο α/ο επεξεργασμενο με τυρφη.Οι τιμες:ph-6,3 ,ΝΟ3-25 ,ΝΟ2-0, ΚΗ-3-6 ,GH<6 και μετραω με στικακια τις esha.Το ενυδρειο ειναι 200λ και τρεχουν 2 φιλτρα eheim ecco pro 200 και στο ενα εχω συνδεσει uv λαμπα.post-51022-0-14580400-1399046965_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γενικά υπομονή. Σε τι συνθήκες ήταν απο εκεί που τους πήρες? Τους πήρες όλους μαζί ή αυτός μπήκε αργότερα? πόσους δίσκους έχεις μέσα?

ΥΓ

ωραίο set up έχεις.

Link to comment
Share on other sites

exw ena xrusopsaro prosfata to peira kserei kaneis na mou pei pws tha dw an einai agwri i koritsi?

MOD NOTE

Παρακαλώ να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες .

Κάνε την ερώτησή σου στην αντίστοιχη κατηγορία: Ψάρια Κρύου Νερού(μια φωτογραφία θα βοηθούσε!)

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

Εναν εναν τους πειρα σε βαθος χρονου ενος ετους και αυτος ηταν ο τελευταιος.Ολους απο το ιδιο καταστημα (4 στο συνολο)και οι τιμες ηταν περιπου ιδιες.Τωρα δοκιμασα εσβησα τα φωτα και παλι μια χαρα ο κυριος.Λες να μην ειναι καποιο προβλημα,απλα υπομονη να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πρέπει να κάνεις πολύ υπομονή. Αρκεί να τρέφεται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Την ημερα με το ζορι οταν ειναι σβηστο το φως τσιμπαει καλα.Τεςπα θα δουμε τι θα γινει.Ευχαριστω πολυ παντος

Link to comment
Share on other sites

υπομονη.μηπως εχεις εντονο φωτισμο?

Link to comment
Share on other sites

exw ena xrusopsaro prosfata to peira kserei kaneis na mou pei pws tha dw an einai agwri i koritsi?

Πρωτ απ ολα κοπελα μου καλησπερα!

Ειναι κανονας του φορουμ να γραφουμε με Ελληνικους χαρακτηρες!

Δευτερον ανοιξε ενα καινουργειο θεμα στην αναλογη κατηγορια που θελεις και ας μην χαλαμε

το θεμα του φιλου.

Σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

ο φωτισμος ειναι καπως εντονος κοντα στα 108w αλλα πιστευω οτι θα ειχαν και οι αλλοι δισκοι προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Εσυ οταν μπεις σε μια καινουργια παρεα, εισαι ανοιχτος και ευδιαθετος προς ολους?

Ετσι ειναι και τα ψαρια. Αστα και θα συνηθισουν!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε καμμια ριζα να κρυβονται και να νοιωθουν περισσοτερο ασφαλεια

Μονο φυτα βλεπω στη φωτο

Αν τρεφεται σωστα δεν εχεις θεμα, υπομονη..........

Link to comment
Share on other sites

ριζες υπαρχουν στις γωνιες πισω.εκει ειναι που κριβεται συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Ριζες πρελει να υπαρχουν ωστε να μπορουν να κρυβονται απι κατω δηλαδη να εχουν διαφορα κλαδια που να κανουν σκια και να χωρανε οι δισκοι να μπουν απι κατω.

Θα ελεγα οτι κατα την γνωμη μου πρεπει ναβπας το κοπαδι στα 6 ατομα ωστε να νιωθουν ολοι σου οι δισκοθ περισσοτερη ασφαλεια μιας και ειναι κοπαδοψαρα

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.Με τον καιρο θα μεγαλωσει η παρεα των δισκων.Αυτος ηταν ο σκοπος μου αλλωστε να τους φτασω στους 6,αν ολα πανε καλλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταια ψαρια παντα θα τρωνε κυνηγι απο τα πρωτα! Στο σκοταδι νοιωθει ασφαλεια! Αν με το καλο βαλεις κι αλλους, βαλτους ολου μαζι, καλη προσαρμογη, ασε μια δυο μερες το φως κλειστο, μην ταισεις την πρωτη μερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

στα 200 λίτρα που είσαι και όσο είναι μικροί οι δίσκοι μπορείς να βάλεις 6 αλλά μόλις αρχίσουν να μεγαλώνουν θα πρέπει να δώσεις 1-2 επίσης καλό είναι να βάλεις κάποια μεγάλη ρίζα ψιλά για κρυψώνα και να χαμηλώσεις τον φωτισμό όπως σου είπαν και τα υπόλοιπα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...