Jump to content

Αμφιποδα Τρωνε Ζωντανους Πολυποδες


Recommended Posts

Το τελευταιο καιρο εχει αυξηθει τρομερα ο πληθυσμος αλλα και το μεγεθος των αμφιποδων που εχω στο ενυδρειο. Τα θεωρουσα παντα ωφελιμα και χαιρομουν για την αυξηση του αριθμου τους, γιατι τα θεωρω τρομερους καθαριστες, οτι πεφτει απο πελετ, γινεται χαμος να το μαζεψουν, κυριολεκτικα δεν περισσευει τιποτα αν και τροφη ριχνω πατα πολυ....Ειχα παρατηρησει το τελευταιο διμηνο οτι σαν να επεσε ο ρυθμος αναοτυξης των parazoanthus που εχω, και αν καιτα εβλεπα πανω σε μερικα κλειστα κεφαλια που μετα χανονταν, δεν πιστεψα οτι οφειλεται σε αυτα γιατι τα parazanthus μετακινουνται και σχετικα γρηγορα, πετανε συνεχεια κεφαλια και γενικα δεν ψιλοεγβαλα ακρη και δεν εδωσα και σημασια. Οταν μετακινησα μια ricordea σε καλυτερο υποτιθεται μερος γιατι ειχε αρχισει να σκιαζεται στο παλιο και δεν ανοιγε τελειως, παρολο που στο καινουργιο ειχε πολυ φως, ποτε δεν συνηλθε και τελικα ελιωσε τελειως-πανω της ειχε συνεχεια αμφιποδα αλλα θεωρησα οτι αποτελιωνανε ενα νεκρο κοραλι...Πριν μια εβδομαδα ομως στο σημειο που ηταν η ρικορντεα, εβαλα ενα φραγκακι με 5 κεφαλια ζοανθακια, τα οποια ανοιξαν κανονικα απο την επομενη μερα, εβλεπα οτι τα αμφιποδα ηταν συνεχεια τριγυρω τους ανγκαζοντας τα να κλεινουν πολυ συχνα, με αποτελεσμα τα 2 που εμειναν πιο αδυνατα πλεον μια εβδομαδα μετα να μην υπαρχουν πια...και να εχω πλεον 3 μονο κεφαλια και αυτα να ζοριζονται γιατι τριγυρω εχουν συνεχεια αμφιποδα που τα τσιμπολογανε!!!!!! Ειμαι σιγουρος οτι τα αμφιποδα τρωνε και ζωντανο ιστο πλεον οταν ξεφευγει ο αριθμος τους, και το διαβασα και σε ξενα φορα απο αλλους χομπιστες, αν και εχω και αλλες 5 αποικιες ζωανθους που δειχνουν να πηγαινουν καλα, αλλα ηταν ξεκινημενες με πολυ μεγαλυτερο αρχικο αριθμο απο κεφαλια, και η αναπτυξη τους ειναι ειτε ελχαστη ειτε μικρη αναλογως της αποικιας. pest στα ζοανθους δεν εχω...

Το θεμα ειναι τι κανω με τα αμφιποδα....οτι ζωντανο εχω δεν τα τρωει, ο κλοουν ουτε τα ψοφια που περνανε απο μπροστα του δεν δοκιμαζει, η cleaner δεν τα δινει σημασια και δεν εχω τιποτα αλλο. Παρηγγειλα ενα mandarino αλλα δεν ξερω ποτε θα μου ερθει τελικα και σε τι μεγεθος, γιατι διαβασα οτι τα μεγαλα αμφιποδα δεν τα τρωνε. ισχυει κατι τετοιο? Τρωει μονο κοπηποδα και μικρα αμφιποδα? Τι αλλες επιλογες εχω? 6line wrasse δεν θελω να βαλω γιατι τα λιτρα μου ειναι λιγα=42.

Ειχε καποιος αλλος παρομοιο προβλημα, και πως το αντιμετωπισε σε αυτα τα λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο άλλο wrasse ίσως;δεν υπάρχει μόνο το six line.

Ειδικά αν κοιτάξεις στα cirhillabrus

Link to comment
Share on other sites

Για τα λίτρα σου το Pseudocheilinops ataenia είναι η καλύτερη επιλογή μια και είναι απο τα πιο μικρόσωμα wrasse.Εύκολο στην συντήρηση χωρις τα κομπλεξ του sixline θα σε βοηθήσει στο να κρατάς σε λογικά επίπεδα τα αμφιποδα στο ενυδρείο...

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+1378+2908&pcatid=2908

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την ιδέα των μικρών wrasse, υπάρχει πιθανότητα να ενοχλησουν το στρειδι π ου έχω;

Link to comment
Share on other sites

Και αυτά λέγεται πως κάνουν δουλειά και σίγουρα μπορείς να βρεις μικρά για τα λίτρα σου. Αργότερα μπορείς να τα χαρίσεις σε φίλους...

post-50356-0-05044300-1399212507_thumb.jpg

post-50356-0-63206100-1399212514_thumb.jpg

post-50356-0-85633700-1399212528_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και αυτά λέγεται πως κάνουν δουλειά και σίγουρα μπορείς να βρεις μικρά για τα λίτρα σου. Αργότερα μπορείς να τα χαρίσεις σε φίλους...

ο melanurus σιγουρα οχι τον εχω και και εγω χωρις θεματα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την ιδέα των μικρών wrasse, υπάρχει πιθανότητα να ενοχλησουν το στρειδι π ου έχω;

Μόνο ο dimidiatus έχω ακούσει να ενοχλεί clams
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...