Jump to content

Το Φωτιστικό Μου Κάνει "νερά"


Safarpn

Recommended Posts

Είδα μέσα στο φωτιστικό μου, συγκεκριμένα από τη μέσα πλευρά του προστατευτικού πλαστικού τζαμιού, πολλές σταγόνες νερού. Σήμερα το πρωί μου έριχνε συνέχεια το ρελέ στον ηλεκτρολογικό πίνακα του σπιτιού μέχρι που άνοιξα το φωτιστικό, το καθάρισα, στέγνωσα και σταγανοποίησα όπως παρακάτω θα σας δείξω. Λοιπόν:

Αφού το καθάρισα, έβαλα το τζαμάκι στη θέση του και στα σημεία που έχω κοκκινήσει στη φωτογραφία έβαλα μονοτική ταινία για να το "στεγανοποιήσω" όσο γίνεται μέχρι να δω τι θα κάνω.

Το νερό μπαίνει μάλλον από τις ράγες του τζαμιού ή από οποιοδήποτε άλλο σημείο και εισέρχεται στα ακροφύσια ή και στα μπάλαστ και τις συνδέσεις των καλωδίων από τα ανασηκωμένα πλαστικά καλύμματα που σας έδειξα παραπάνω στη φωτογραφία. Μερικά έχω εντοπίσει και έχω σφραγίσει με σιλικόνη. Δε θέλω να το αφήσω έτσι γιατί αργά ή γρήγορα θα μου γίνει καμια ζημιά πάλι. Τι λύσεις προτείνετε;

Σκέφτηκα να καταργήσω τις λάμπες (Τ5, 39w) και να βάλω μέσα στο φωτιστικό αδιαβροχες λεντοταινίες ωστε και νερό να πάρει να μην έχω θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θα αντεξει η μονωτικη ταινια,καλυτερα να εβαζες κατευθειαν σιλικονη....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θα αντεξει η μονωτικη ταινια,καλυτερα να εβαζες κατευθειαν σιλικονη....

Γιώργο αν βάλω σιλικόνη, κάθε φορά που θα πρέπει να αφαιρώ τη σιλικόνη για να αλλάζω λάμπα ή θα χρειαστεί για κάποιο λόγο να ανοίξω το φωτιστικό, ωστε να τραβήξω το τζαμάκι και να το βγάλω. Η σιλικόνη μετά από δυο μέρες δε βγαίνει και εύκολα. Με τη μονοτική ταινία πιάνω λίγο από το τζαμάκι και το αλουμινένιο μέρος του φωτιστικού. Την ταινία δε την έβαλα τώρα, την έχω από την αρχή που πήρα το ενυδρείο γιατί το περίμενα αυτό. Απλά τώρα τελευταια σε κανά δύο σημεία είχε ξεκολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι η σιλικονη δεν βγαινει ευκολα,αλλα καθε ποτε θα το ανοιγεις?

Αλλιως θα πρεπει να ''ανανεωνεις'' πιο συχνα την μονωτικη ταινια...

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι η σιλικονη δεν βγαινει ευκολα,αλλα καθε ποτε θα το ανοιγεις?

Αλλιως θα πρεπει να ''ανανεωνεις'' πιο συχνα την μονωτικη ταινια...

....κι αν δε μπαίνουν από εκεί τα νερά;;;

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να κλείσω τα κενά των πλαστικών κάτω από τα οποία είναι τα ballast. Στο σημείο εκείνο όμως αναπτύσσεται μεγάλη θερμοκρασία. Υπάρχει κάποια σιλικόνη που θα αντέξει; δε θα μυρίσει κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε safarpn εγω τα πεταξα τα μπαλαστ και τις φθοριου και ησυχασα γτ παραλιγο να παρω φωτια αν διαβασες το θεμα μου προ ημερων....... στο θεμα σου τωρα....... το πλαστικο τζαμακι που καλυπτει τις λαμπες πως πιανει??? ειναι κουμπωτο η με βιδες? μηπως βολευε να βαλεις ταινια 3Μ που ειναι για στεγανοποιηση σε πορτες και παραθυρα??? αυτην που παει περιμετρικα στα κασωματα και ειναι αυτοκολητη αν καταλαβες πια εννοω........

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να κλείσω τα κενά των πλαστικών κάτω από τα οποία είναι τα ballast. Στο σημείο εκείνο όμως αναπτύσσεται μεγάλη θερμοκρασία. Υπάρχει κάποια σιλικόνη που θα αντέξει; δε θα μυρίσει κτλ;

Σιλικονη φωτιας αντεχει μεχρι 600οC χωρις να μυριζει! Δοκιμασμενο σε φουρνο..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε safarpn εγω τα πεταξα τα μπαλαστ και τις φθοριου και ησυχασα γτ παραλιγο να παρω φωτια αν διαβασες το θεμα μου προ ημερων....... στο θεμα σου τωρα....... το πλαστικο τζαμακι που καλυπτει τις λαμπες πως πιανει??? ειναι κουμπωτο η με βιδες? μηπως βολευε να βαλεις ταινια 3Μ που ειναι για στεγανοποιηση σε πορτες και παραθυρα??? αυτην που παει περιμετρικα στα κασωματα και ειναι αυτοκολητη αν καταλαβες πια εννοω........

Αν δεις στην πρώτη φωτογραφία κανω περιγραφή πως μπαίνει το τζαμάκι. Έρχεται απο το πλαινό του τζαμιού και όμως δείχνουν τα κόκκινα βέλη περνάει πάνω απο τις λάμπες συρταρωτά μέσα σε ράγες και φτάνει μέχρι την απέναντι πλευρα. Αν δε βάλω μονοτοκή ταινία εκεί που ειναι τα κόκκινα σημεία σε άλλη φωτογραφία, θα εισέρχεται το νερό απο εξάτμιση μέσα στο φωτιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Σιλικονη φωτιας αντεχει μεχρι 600οC χωρις να μυριζει! Δοκιμασμενο σε φουρνο..

ειναι εύκολο να τη βρει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

το σιγουρο ειναι οτι με τα led θα ξεμπερδεψεισ με τα βραχηκυκλωματα αλλα νομιζω οτι για να πιασεισ τα ιδια watt πρεπει να βαλεισ 4 μετρα.καθε μετρο ειναι 15 watt.,εχει αν δεν κανω λαθοσ με 5watt,10watt,15watt ανα μετρο,το καπακι παντωσ ειναι ομορφο με σιλικονη θα κανεισ δουλεια πιστευω,κριμα θα ειναι να τησ καταργησεισ.εξαλου δεν καιγονται και ευκολα θα τησ αλλαζεισ μια στο τοσο.πιστευω οτι το προβλημα ειναι απο τησ υγροποιησεισ απο τη διαφορα θερμοκρασιασ καλα θα ηταν στησ επαφεσ απο τησ λαμπεσ και στα βαλλαστ να εριχνεσ το υγρο που ριχνουμε καμια φορα στο αυτοκινητο στα μπουζι και στον πολλαπλασιαστη.αυτο ειναι ενα σπρει που δεν αφηνει την υγρασια να περασει.

Link to comment
Share on other sites

Άμα βρει τρύπα η υγρασία μια χαρα μπαίνει μέσα. Θα δω τι θα κανω τελικα. Θα συγκεντρώσω γνώμες και θα επιλέξω την καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

η υγρασια θα περασει και χωρισ τρυπα απο τη διαφορα θερμοκρασιασ .απλα το σπρευ μονωνει τησ επαφεσ.ειναι ασ πουμε υγρο μονωτικο.ισωσ τωρα να το εθεσα λιγο καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα το δοκιμάσω. Κάθε ποτε πρεπει να ρίχνω; Δηλαδη ποσο κρατάει η χρήση του κάθε φορά; Ποιό να πάρω;

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι καποια μαρκα αλλα σε μαγαζι με ηλεκτρολογικα θα βρεισ σιγουρα.αυτοι θα σου πουν, αν οχι θα ρωτησω να σου πω στη δουλεια μου εχω αρκετουσ ηλεκτρολογουσ και ηλεκτρονικουσ που τα χρησιμοποιουν συχνα.

Link to comment
Share on other sites

Σιλικονη φωτιας θα βρεις εκει που πουλανε υδραυλικα-ειδη θερμανσης η στα ειδη κιγκαλεριας, μπορει να εχει και κανενα μαγαζι με χρωματα αλλα λιγο δυσκολο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...