Jump to content

2 Νεκρες Γαριδες Και Προσεχως 2 Γεννες Help!


Recommended Posts

καλημερα παιδες θα ηθελα να ρωτησω γιατι μπορει να μου πεθαναν

ph: 7,3 και οσο παει πεφτει γιατι ειχα ενα θεμα με την οσμωση

ΚΗ: 4

GH:4

αμμωνια:0 και ποσο ποσοστο αμμωνιας εινα θανασιμο για τις γαριδες μηπως δεν μετραει το τεστ μου τοσο μικρες ποσοτητες?

24βαθμους

α και κατι ακομα ειχα βγαλει την αεραντλια μηπως φταιει αυτο?αλλα τα ψαρια δν ζητανε οξυγονο....

και τωρα παμε στο θεμα γεννα....ποσο καιρο κανουν να γεννησουν ποσα βγαζουν και αν θα πρεπει να τα ταιζω τα μικρα κατι συγκεκριμενο....

Έγινε επεξεργασία - Zac
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο είδος γαρίδας μιλάμε; Όταν λες πέθαναν, είδες πτώματα, ήταν ολόκληρα ή υπάρχει περίπτωση κάτι να τους επιτέθηκε;

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο είδος γαρίδας μιλάμε; Όταν λες πέθαναν, είδες πτώματα, ήταν ολόκληρα ή υπάρχει περίπτωση κάτι να τους επιτέθηκε;

μιλαμε για red cherry ναι ειδα πτωματα κατω και ολες λιγο πριν τα τελαρουν κουνιοντουσαν ισα ισα....σημερα δν ξερω αν εχω και αλλες απωλειες......

ηταν ολοκληρα.... νεον και ροδοστομους εχω και ενα cory

Έγινε επεξεργασία - Zac
Link to comment
Share on other sites

Δεν φταιει η αεραντλια για τους θανατους.

Μηπως εριξες πολυ λιπασμα η εκανες καμια αλλαγη μεσα στο ενυδρειο?

Δεν υπαρχουν ανεκτα ορια αμμωνιας για τις γαριδες,ειναι πολυ ευαισθητες σε αμμωνια αλλα και σε νιτρικα.

Τωρα για τις γεννες,δεν ξερω ποσο καιρο κανουν,βγαζουν αρκετα μωρα αλλα το θεμα ειναι ποσα θα μεινουν γιατι τα ψαρια σου ολο και κατι θα τσιμπησουν..Οσο για το φαι,δεν θελουν τιποτα συγκεκριμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταιει η αεραντλια για τους θανατους.

Μηπως εριξες πολυ λιπασμα η εκανες καμια αλλαγη μεσα στο ενυδρειο?

Δεν υπαρχουν ανεκτα ορια αμμωνιας για τις γαριδες,ειναι πολυ ευαισθητες σε αμμωνια αλλα και σε νιτρικα.

Τωρα για τις γεννες,δεν ξερω ποσο καιρο κανουν,βγαζουν αρκετα μωρα αλλα το θεμα ειναι ποσα θα μεινουν γιατι τα ψαρια σου ολο και κατι θα τσιμπησουν..Οσο για το φαι,δεν θελουν τιποτα συγκεκριμενο.

δεν εκανα καμια αλλαγη εκτος απο την αεραντλια..... δηλαδη αν εχω 0,2 αμμωνια θα εχω θέμα?λεω μηπως εινα καπου εκει αναμεσα και δν το μετραει?να αλλαξω στην 1 μερια του φιλτρου τον ζεολιθο και ν βαλω καινουργιο που σιγουρα τραβαει την αμμωνια?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισως και να εχεις προβλημα,πρεπει να ειναι μηδενικη και χαμηλα τα νιτρικα.Προσεχε και με τα λιπασματα που ριχνεις.

Τωρα για τον ζεολιθο,δεν ξερω να σου πω γιατι δεν τον εχω χρησιμοποιησει ποτε..

Ελπιζω να μην κλαδεψες καμια ανουμπια ετσι?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ναι ισως και να εχεις προβλημα,πρεπει να ειναι μηδενικη και χαμηλα τα νιτρικα.Προσεχε και με τα λιπασματα που ριχνεις.

Τωρα για τον ζεολιθο,δεν ξερω να σου πω γιατι δεν τον εχω χρησιμοποιησει ποτε..

Ελπιζω να μην κλαδεψες καμια ανουμπια ετσι?

νιτρικα εχω πολυ λιγα ανεκαθεν και λιπασματα δεν ριχνω εδω και βδομαδες....θα τον αλλαξω στην μια μερα για καλο και για κακο....οχι δεν κλαδεψα ανουμπια...αλλα τι σχεση εχει αυτο??!?

Link to comment
Share on other sites

νιτρικα εχω πολυ λιγα ανεκαθεν και λιπασματα δεν ριχνω εδω και βδομαδες....θα τον αλλαξω στην μια μερα για καλο και για κακο....οχι δεν κλαδεψα ανουμπια...αλλα τι σχεση εχει αυτο??!?

Αν ειχες διαβασει θα το ηξερες. :P

Οι ανουμπιες αλλα και οι κρυπτοκορινες εχουν μια τοξικη ουσια που σκοτωνουν τις γαριδες.Ειδικα οι ανουμπιες,ενα φυλλο αν κοψεις μεσα στο ενυδρειο μπορει να χασεις ολες τις γαριδες.Στα γαριδαδικα αποφευγουμε τις ανουμπιες αλλα αν τις βαλουμε θα πρεπει να κλαδευονται εκτος ενυδρειου και μετα απο καλο πλυσιμο να ξαναμπαινουν μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες διαβασει θα το ηξερες. :P

Οι ανουμπιες αλλα και οι κρυπτοκορινες εχουν μια τοξικη ουσια που σκοτωνουν τις γαριδες.Ειδικα οι ανουμπιες,ενα φυλλο αν κοψεις μεσα στο ενυδρειο μπορει να χασεις ολες τις γαριδες.Στα γαριδαδικα αποφευγουμε τις ανουμπιες αλλα αν τις βαλουμε θα πρεπει να κλαδευονται εκτος ενυδρειου και μετα απο καλο πλυσιμο να ξαναμπαινουν μεσα.

εχω διαβασει ρε παραααα πολλααα τοπικ εδω αλλα πραγματικα κανενα δεν εδινε τετοιεσ πληροφοριες ισως να μην ετυχα πανω σε τετοιο τοπικ....τελος παντων παντως δεν εχω κανει κλαδεμα γιατι δν μεγαλωνουν τοσο ωστε να χρειαζεται :)

Link to comment
Share on other sites

Πολλες μπορει να ειναι οι αιτιες για τους θανατους που ειχες,απο στρεςς μεχρι και ταλαιπωρια απο το πετσοπ.

Ηταν μεγαλες οι γαριδες που εχασες?Μηπως στην ραχη τους ειχαν μια λωριδα?

Link to comment
Share on other sites

Πολλες μπορει να ειναι οι αιτιες για τους θανατους που ειχες,απο στρεςς μεχρι και ταλαιπωρια απο το πετσοπ.

Ηταν μεγαλες οι γαριδες που εχασες?Μηπως στην ραχη τους ειχαν μια λωριδα?

ηταν μεγαλουτσικες γμτο....στρεςς τις ειχα βαλει πριν 5-6 μερες μεσα.....οχι δεν νομιζω να ειχαν....αλλα τι δειχνει οτι ειχαν? θα σου βαλω μια φωτο να μου πεις αν εννοεις αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόνα
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να τις κυνηγουσαν τα ψαρια σου και να στρεσσαριστικαν,δεν μπορεις να το ξερεις αυτο.

Ναι αυτη τη ριγα λεω,αυτες τις βγαζουν μονο οι θυληκες και απ οτι θυμαμαι τις βγαζουν αυτες που ειναι σε μεγαλη ηλικια.Οπωτε αν τις ειχαν και αυτες που βρηκες ψωφιες μπορει να εκαναν τον κυκλο τους και να πεθαναν φυσιολογικα.

Link to comment
Share on other sites

Τις γαρίδες είπες τις έχεις 5-6 μέρες . . . Το ενυδρείο πόσο καιρό τρέχει??

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταιει η αεραντλια για τους θανατους.

Μηπως εριξες πολυ λιπασμα η εκανες καμια αλλαγη μεσα στο ενυδρειο?

Δεν υπαρχουν ανεκτα ορια αμμωνιας για τις γαριδες,ειναι πολυ ευαισθητες σε αμμωνια αλλα και σε νιτρικα.

Τωρα για τις γεννες,δεν ξερω ποσο καιρο κανουν,βγαζουν αρκετα μωρα αλλα το θεμα ειναι ποσα θα μεινουν γιατι τα ψαρια σου ολο και κατι θα τσιμπησουν..Οσο για το φαι,δεν θελουν τιποτα συγκεκριμενο.

Οι red cherry κρατανε τα αυγα 2 με 3 εβδομάδες , εξαρταται απο την θερμοκρασια του ενυδρειου.

Τωρα μπορουν να κρατησουν απο 5 εως και 30 αυγα εξαρταται απο το μέγεθος και την ηλικια της γαρίδας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παντως εγω που εχω ανουμπια και μου κοπηκαν φυλλα της καποιες amano μια χαρα ηταν και γιναν και θρεφτάρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...