Jump to content

Πρόβλημα Με Ζβ-Detritus Ή Κατι Άλλο;


Recommended Posts

Για σας παιδιά,

Τον τελευταίο καιρό υπάρχει ένα συγκεκριμένο σημείο στο βράχο που βγαίνει και συγκεντρώνεται αυτή η γκρι-μπεζ

πούδρα.

Φαινεται σαν detritus, αλλά όταν τη σιφωνάρω μετα από λίγες ώρες ξαναμαζεύεται εκει!

Χτες που τη μάζεψα παρατήρησα ότι βγαίνει από μια μικρή οπή μεσα στο βράχο που φαινεται ότι είναι γεμάτη από αυτή την

πούδρα που σημαίνει ότι βγαίνει σχετικά βαθιά απο μεσα.

Τι είναι αυτό;; Ψοφάει ο βράχος μου;, Αποσυντίθεται;;

Αν μπορείτε να βοηθήσετε, γιατι πραγματικά σκέφτομαι να το βγάλω αυτό το κομμάτι τελείως και να το πετάξω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

έχω και εγώ στο δικό μου.

Το συγκεκριμένο σημείο του βράχου απλά δεν υπάρχει καλή ροή (νεκρή ζώνη) με αποτέλεσμα ότι αιωρούμενα στερεά που υπάρχουν στο ενυδρείο να συσσωρεύονται και να καθιζάνουν εκεί γύρο από την περιοχή της σχισμής. Και εγώ κάνω σιφόνι για να το αφαιρέσω και πάλι μου μαζεύεται. Επίσης μπορεί να έχει και στο Sump σε νεκρά σημεία (σε γωνίες, κάτω από αντλίες, κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει μέσα κάποιος οργανισμός και καθαρίζει το λαγούμι του?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει μέσα κάποιος οργανισμός και καθαρίζει το λαγούμι του?

μου πέρασε μια σκέψη... Όταν πρωτοπήρα το βράχο, σ'αυτο το κομματι υπήρχε μια pistol..

Δεν ξερω αν εχει επιζήσει, είναι 6 μήνες από τοτε..

Αλλιως παμε στη λύση του Ευγένιου, να μαζεύεται εκει βρωμα λογω μη καλης κυκλοφορίας..

Μου κάνει εντύπωση όμως ότι μαζευεται πολύ γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

ακους το βραδυ χτυπιματα τακ τακ αν ναι τοτε θα ειναι η pistol...εγω την εχω λαθρεπιβατη 2 χρονια κ ζητημα νατην εχω δει 2 με 3 φορες....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μια δυο φορές στην αρχή την ειχα δει, ακούω μερικές φορές από αυτό τον βράχο, εχω μονο ένα σαλιγκαράκι που είναι μονιμα από την άλλη πλευρά του ενυδρείου.

Σήμερα άλλαξα λιγο τη θέση του βράχου να τον χτυπάει πιο πολύ ο ενας κυκλοφορητής, θα παρατηρήσω να δω αν μαζεύεται πάλι βρώμα.

Ευχαριστω παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Καποιος σκαβει νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

για να δουμε...τι θα δουμε... :bigemo_harabe_net-135:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια....(σορρυ λιγο γιατί βγαινω εκτος θεματος) .... εγω το βράδυ συνέχεια (σχεδόν κάθε βράδυ) ακούω αυτό το "τακ-τακ" εδώ και αρκετό καιρο. Λέτε να έχω καμία πίστολ ή μαντις ? Και ακούγετε ο θόρυβος από σημείο που δεν μπορώ να δω τι είναι. Είναι πολύ έντονος ήχος παντος.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να εχεις, ή pistol ή μαντις.

Σιγουρέψου όμως αν εχεις καποιο σαλιγκάρι, κανουν τον ιδιο θόρυβο όταν ακουμπάει το κέλυφος τους στα τζάμια.

Οντως, είναι δυνατός ο ήχος.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι σαλιγκαρι. είμαι 100% σιγουρος από τον ρυθμο που ακούγετε ο ηχος. Εσυ την αφαιρεσες την πιστολ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν την αφαίρεσα, αν δεις το παλιό μου θέμα με το 30αρι Boyu, την επιασα τυχαία όταν εβγαλα αυτό το κομμάτι βράχου να βγάλω κατι άλγες.

Τη φωτογράφισα κιόλας!

Από τοτε υπάρχει (; ) μεσα και θα χαιρόμουν πολύ αν την έβλεπα παλι.

Είναι άκακες, και δεν υπάρχει πρόβλημα με τις "πιστολιές" τους, είναι πολύ μικρές για να σπάσουν τα τζάμια..

Ετσι κι αλλιώς σπάνια θα τη δεις, αν τη δεις.

Link to comment
Share on other sites

Απλα είναι στο υπνοδωμάτιο το ενυδρείο και ακούγετε πολύ έντονα ο ήχος.

Link to comment
Share on other sites

ετσι ναι, είναι ενοχλητικό.

Αν θελεις να την πιάσεις θελει κόλπο με μπουκαλι και δόλωμα. Εκτος κι αν μπορείς να βγάλεις το βράχο σε μια άδεια λεκάνη και αναγκαστεί να βγει έξω.

Εγω ετσι τη βρήκα τυχαία.

Αν είναι μαντις όμως θελει προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

να βγαλω τα βράχια ετσι όπως τα έχω , με καμία δυναμη. Θα την αφήσω ετσι όπως είναι.

Link to comment
Share on other sites

Mantis Ευγενιε, μαλλον ειναι.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...