Jump to content

Φρεσκάρισμα ή πέταμα των υιλκών


Giatrope

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!! Η ερώτηση είναι απλή! Τα υλικά των φίλτρων (εκτός από τα σφουγγάρια, υαλομβάβακες κλπ) ανεξάρτητατα από το καθιερωμένο καθάρισμα-πλύσιμο που τους κάνουμε όποτε χρειάζεται, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα αχρηστεύονται, με συνέπεια να χρειάζονται αντικατάσταση?? Στα pet shop τουλάχιστον αυτό προτείνουν. Άφού χρονίσουν τα υλικά, σταδιακό πέταμα. Από την μία είναι έμποροι από την άλλη μήπως έχουν δίκιο??

Link to comment
Share on other sites

εχουν δικιο διοτι τα υλικα χανουν την ιδιοτιτα τους συνηθος μετα απο 1-2 μηνες.τοτε τα πεταμε και τα αντικαθειστουμε.

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι μιλας για substrat ,ehfimech , siporax ,κτλ. Οχι,δεν παθαινουν ποτε τπτ,πλυσιμο με νερο ενυδρειου και εναι καινουργια.Για το substrat η ιδια η eheim συμβουλευει μια φορα το χρονο να ανανεωνεις μια ποσοτητα,για ολα τα αλλα απλα πλυσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν τα αλλάζω ποτέ. Μόνο ξέπλυμα με νερό του ενυδρείου και τίποτα άλλο. Τα σφουγγάρια ίσως χρειάζεται κάποια στιγμή να αλλάζουν γιατί "μαραζώνουν" με τη πολυκαιρία (1-2 χρόνια), αλλά τα άλλα υλικά, ποτέ.

Οι εταιρείες πρέπει να πουλάνε, άρα χαλάνε γι' αυτές και μάλιστα τεκμηριωμένα... Για μένα όμως, όχι... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό ρε παιδιά.Αναλυτικά τι θα πρέπει να αλλάζουμε και τι δεν θα πρέπει να αλλάζουμε και κάθε πότε, γιατί μπερδεύτηκα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι να μπερδευτείς, άμα πετάγεται ο καθένας και γράφει το ψιλό του και το κοντό του χωρίς να ξέρει...

εχουν δικιο διοτι τα υλικα χανουν την ιδιοτιτα τους συνηθος μετα απο 1-2 μηνες.τοτε τα πεταμε και τα αντικαθειστουμε.

Θα ήθελα να μας πεις όμως τι ακριβώς σε μπέρδεψε, μπας και βγάλουμε μια άκρη. Μπορεί να χρησιμεύσει και σε κάποιους άλλους, σε άλλο επίπεδο...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

substrat ,ehfimech , siporax ,κτλ. Οχι,δεν παθαινουν ποτε τπτ,πλυσιμο με νερο ενυδρειου και εναι καινουργια

Δηλαδη, τι ειναι τοσο περιπλοκο?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν χρησιμοποιείς τύρφη ή ενεργό άνθρακα στο φίλτρο σου, θέλουν άλλαγμα σχετικά συχνά (ανάλογα τι γράφουν οι οδηγίες). Ολα τα άλλα (κατά τη γνώμη μου πάντα) όχι...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν τα αλλάζω ποτέ. Μόνο ξέπλυμα με νερό του ενυδρείου και τίποτα άλλο. Τα σφουγγάρια ίσως χρειάζεται κάποια στιγμή να αλλάζουν γιατί "μαραζώνουν" με τη πολυκαιρία (1-2 χρόνια), αλλά τα άλλα υλικά, ποτέ.

Οι εταιρείες πρέπει να πουλάνε, άρα χαλάνε γι' αυτές και μάλιστα τεκμηριωμένα... Για μένα όμως, όχι... :thaman:

:thaman::wootwoot:;)

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρίες λένε ότι πρέπει να αλλάζουμε τουλάχιστον τα μακαρόνια μια φορά τον χρόνο διότι βουλώνουν η πόροι. Έχει μια λογική αυτό αλλά προσωπικά δεν την συμμερίζομαι διότι το φίλτρο μου λειτουργεί τώρα 5 χρόνια χωρείς να αλλάξω τίποτα από μακαρόνια ή μπάλες και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημά. Τώρα εάν κάποιος δεν αισθάνεται σίγουρος η άνετα ας τα αλλάξει μια φορά τον χρόνο πιο νωρίς το θεωρό σπατάλη χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώ ότι δεν είναι θέμα σπατάλης χρημάτων, αλλά θέμα σπατάλης της κρίσιμης αποικίας βακτηριδίων... Και δεν το κάνω που να χτυπιούνται κάτω...!

Υ.Σ.: Χρήστο, επίσης δεν τα αλλάζω ποτέ και επίσης δεν έχω κανένα πρόβλημα... :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τώρα, και εγώ άκουσα σε pet shop αντικατάσταση του siporax κάθε τρεις μήνες. Ε ναι, έλεος! Πριν σχηματιστεί πλήρως η αποικία των βακτηριδίων σου λένε να την πετάξεις. Προσωπικα είμαι της άποψης να επενδύσεις εξ αρχής σε καλά υλικά φίλτρου και να μην τα αντικαταστήσεις ποτέ. Στους δίσκους αυτό έκανα και δεν αντιμετώπισα για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα κανένα πρόβλημα. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ!! Με καλύψατε πλήρως. :thaman: Πλύσιμο λοιπόν και όλα καλά, και εγώ και τα διασκάκια μου! Ναστε καλά! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μας πεις όμως τι ακριβώς σε μπέρδεψε, μπας και βγάλουμε μια άκρη. Μπορεί να χρησιμεύσει και σε κάποιους άλλους, σε άλλο επίπεδο...

Εγώ έχω ακόμα το φίλτρο που είχε το ενυδρείο, και έχει ένα μόνο μπλε σφουγγάρι και είχα βάλει και υαλοβάμβακα. Τον υαλοβάμβακα ξέρω πως πρέπει να τον αλλάζω οκ. Αλλά αυτό το έρμο το σφουγγάρι πρέπει ποτέ να το αλλάξω ή μια χαρά είναι όπως είναι;;;; Και απλά να το ξεπλένω με νερό ενυδρείου;;;;

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ!! Με καλύψατε πλήρως. :thaman: Πλύσιμο λοιπόν και όλα καλά, και εγώ και τα διασκάκια μου! Ναστε καλά! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!

Ειλικρινά θα ήθελα να ξέρω ποιος σε κάλυψε ρε φιλαράκο αφού λένε άλλο ο ένας άλλο ο άλλος. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά θα ήθελα να ξέρω ποιος σε κάλυψε ρε φιλαράκο αφού λένε άλλο ο ένας άλλο ο άλλος. :thaman:

Εκτός από έναν, ΟΛΟΙ οι άλλοι το ίδιο είπαν...

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά θα ήθελα να ξέρω ποιος σε κάλυψε ρε φιλαράκο αφού λένε άλλο ο ένας άλλο ο άλλος.

αλλο ποστ διαβαζεις μαλλον....γιαυτο και μπερδευτηκες πριν...

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι να μπερδευτείς, άμα πετάγεται ο καθένας και γράφει το ψιλό του και το κοντό του χωρίς να ξέρει...

Θα ήθελα να μας πεις όμως τι ακριβώς σε μπέρδεψε, μπας και βγάλουμε μια άκρη.

Ναι μάλλον όσοι μπερδευτήκαμε διαβάζαμε άλλο Post τέλος πάντων! Αφου καταλάβανε οι περισσοτεροι όλα καλά μη χαλάμε τις καρδιές μας. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...