Jump to content

Δισκοπροβλημα


PanaGreco

Recommended Posts

Φιλαράκια ήρθε και εμένα η σειρά μου να ζητήσω την γνώμη σας.

Σήμερα το βράδυ παρατήρησα έναν από τους δίσκους να έχει παράξενη συμπεριφορά και πλεύση .

Έχει επίσης κάποια σημάδια στο κορμό του που στην αρχή μου φάνηκαν σαν τσακωμός αλλά είναι ποιό βαθιά.

Επίσης κάθεται με το κεφάλι προς τα πάνω με γρήγορες αναπνοές. Τα κόπρανά του που είδα ήταν φυσιολογικά και κάνει απότομες κινήσεις.

Δεν έφαγε όταν τάισα το κοπάδι και την περισσότερη ώρα κρύβεται.

Οι μετρήσεις του νερού είναι φυσιολογικές.

Είναι video. Πατήστε πάνω να να το δείτε

th_DSC_0212_zps3966d8ec.jpg

Φωτό

DSC_0214_zps1a069ac1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως σαν γρατζουνιες μου φαινονται!

Το χρωμα με αγχωνει λιγο. Το ψαρι φαινεται εξαιρετικα στρεσαρισμενο για καποιο λογο!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον προβλημα swim blader (νηκτικη κυστη που επιτρεπει στο ψαρι να μηγαινει πανω-κατω).... Αν εισαι σιγουρος οτι δεν εχει καποιο βακτηριο τοτε μπορεις να κανεις το εξης : Μεταφερεις το ψαρι σε καραντινα και ανα μια ωρα αφαιρεις το 1/2 νερο της δεξαμενης. Λογικα στη δευτερη η τριτη αφαιρεση νερου θα πρεπει να ειναι το νερο μεσα στη δεξαμενη οσο ειναι το υψος του ψαριου με ανοιχτα πτερυγια.... Μετα ανα μια ωρα προσθετεις νερο το 50%. Για να στο κανω ποιο απλο αν το ενυδρειο σου εχει υψος σταθμης νερου 60cm γεματο ανα 1 ωρα το πας στα 30cm μετα απο 1 ωρα στα 15 cm και μετα απο 1 ωρα αν σε περνει αφαιρεις τοσο νερο ωστε το ψαρι ισα ισα να στεκει ορθιο. Αφου περασει 1 ωρα απο τη τελευταια αφαιρεση αρχιζεις να προσθετεις νερο να το πας στα 15cm, 1 ωρα μετα στα 30cm, μετα απο 1 ωρα στα 45cm και τελος μετα απο 1ωρα στο τελικο υψος των 60cm... Καλο ειναι να ριξεις και λιγο αλατι (ενυδρειακο γλυκου νερου), θα το βοηθησει πολυ... Επισης αν εισαι εξοικιομενος μπορεις να κανεις και μθα θεραπεια με flagyl γιατι το swim blader συνηθως ακολουθειτε απο hole in the head... Ελπιζω να σε βοηθεισα.

Έγινε επεξεργασία - tazz
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως στο βιντεο το βλεπω το ψαρι να πηγαινει και ευθεια αλλα και προς τα κατω ειδικα εκει που το τσιμπαει ο μπλε. Το θεμα ειναι οτι το ψαρι αρνειται να κολυμπησει και εχει και αναπνοες απ οτι βλεπω, λογω στρες ισως!

Link to comment
Share on other sites

Οταν έσβησα τα φώτα σαν να ηρέμησε. Τώρα κάθεται ίσια αλλά αναπνέει λαχανιασμένα και κουνάει πολύ γρήγορα τα πτερύγιά του.

Θα δούμε το πρωί πως θα είναι τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη General Cure Και Furan 2! Εγώ αυτά ξέρω... Πλάκα κάνω εύχομαι να είναι περαστικά φίλε μου. Έχω εντυπωσιαστεί από τις γνώσεις σας εδώ μέσα διαβάζω συνέχεια κ ελέγχω για νέες απαντήσεις με πολύ ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

Οταν έσβησα τα φώτα σαν να ηρέμησε. Τώρα κάθεται ίσια αλλά αναπνέει λαχανιασμένα και κουνάει πολύ γρήγορα τα πτερύγιά του.

Θα δούμε το πρωί πως θα είναι τα πράγματα.

Πιστευω μελαφιξ και σβηστα φωτα και οχι ταισμα για σημερα και αυριο και το ψαρι θα συνελθει!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ειναι τραυματισμος, ειναι ο αδυναμος του κοπαδιου

Γιατι να μην ταισει;

Aloe vera η melafix και τροφουλα με σκορδοζουμο η βιταμινες sera festamin

Αν δεις να συνεχιζουν οι τσαμπουκαδες χωρισε τα

Γνωμη μου, απ το λιγο που ειδα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πάντα υπάρχει ενας ¨σακος του Βοξ¨σε κάθε ενυδρείο, στο δικό σου Παναγιώτη είναι μάλλον ο συγκεκριμένος!

Οπως είπε και ο disc-postman θα έριχνα melafix, περισσοτερο αντιχλώριο (με aloe vera) απο τη συνιστόμενη δοσολογία, τροφή ποτισμένη με βιταμίνες και θα παρατηρούσα την κατάσταση τις επόμενες ημερες...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον δεν ήταν τίποτα σοβαρό. Ο δίσκος συνήλθε πλήρως. Τρώει και τσακώνεται όπως οι άλλοι. Συνεχίζω όμως την παρατήρησή του για κάθε ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ειναι τραυματισμος, ειναι ο αδυναμος του κοπαδιου

Γιατι να μην ταισει;

Aloe vera η melafix και τροφουλα με σκορδοζουμο η βιταμινες sera festamin

Αν δεις να συνεχιζουν οι τσαμπουκαδες χωρισε τα

Γνωμη μου, απ το λιγο που ειδα :thumbup:

Για να μην στρεσαριστει παραπανω απο τα αλλα που θα θελουν να φανε!

Link to comment
Share on other sites

Το χω δει κ εγω στα δικσ μου...νομιζω οτι κατι στο νερο τα ενοχλει....αλλαγες κ καλο φαι

Link to comment
Share on other sites

Το χω παθει και γω πιστευω οτι κατι το τρομαξε και κοπανισε καπου και χτυπισε και εχει στρες θα συμφωνησω με τον συνχομπιστα αλοεβερα και θα συνελθει δωσε τους και την αγαπημενη του τροφη με βιταμινη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...