Jump to content

Το Χελωνάκι Μου Δεν Τρώει!ας Με Βοηθήσει Όποιος Γνωρίζει....


Recommended Posts

καλησπέρα,

εχω δύο χελωνάκια περιπου ενός έτους....εδώ και περιπου δύο εβδομάδες το ενα δεν τρώει καθόλου....κ σχεδόν όλη την μέρα ειναι πάνω στην πέτρουλα του.Να αναφέρω οτι και το καβουκι του και τα ματάκια του είναι υγείες. ειναι νωχελικό του δίνω απ τις βιταμίνες με το ποστοκαλί χρώμα στο νερο γιατι την λυπάμαι...τι κανώ???οποιος γνωρίζει παρακαλώ ας με βοηθήσει....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , μεταφέρω το θέμα σου στην σωστή κατηγορία. :)

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Δώσε μας λίγες παραπάνω πληροφορίες για το σύστημά σου, συμπληρώνοντας την φόρμα παρουσίασης.

Μήπως άλλαξες κάτι στην καθημερινότητα? Μήπως παρατηρείς τίποτα φλούδες και αλλάζει δέρμα, οπότε τότε δεν πολύ τρώει?

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς καλησπέρα κ απο μένα!

οχι δεν εχει κατι πάνω στο καβούκι του σαν να ξεφλουδιζει....του αλλαξα περιβάλλον ναι το πάσχα που τα πήρα στους γονείς μου κ η αληθεια είναι πως απο τότε και μετα δεν τρώει..αλλα εκει έτρωγε ολές τις ημέρες...απο τοτε λοιπον καθεται πολλες ώρες πάνω στην πετρα,δεν τρωει,και ειναι νωχελικό(η αληθεια ειναι πως το συγκεκριμενο δεν ηταν ποτε πολυ ζωηρο)!!! :-p

παρακάτω στελνω συμπληρωμένη και την φόρμα που μου έστειλες...

Γενική κατηγορία χελωνιέρας:
(Είδος χελώνας)π.χ (Red eared slider, common snapping turtle …)

Γενικές Πληροφορίες:
Διαστάσεις Χελωνιέρας: (ΜxΠxΥ)31Χ23Χ24:
Συνολικά Λίτρα: 15LT
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί:
Χελώνες: 2
Άλλα είδη:OXI

Διακοσμητικά υλικά:
Φόντο:NAI
Πέτρες:NAI
Ξύλα:OXI
Ψεύτικα Φυτά:NAI
Στεριά:NAI
Άλλα διακοσμητικά :
Βυθός:

Φωτισμός:
UVB λάμπα(Αντικατάσταση φώς ημέρας):NAI
Άλλες λάμπες:
Διάρκεια φωτισμού: 4 ΒΡΑΔΥ(ΕΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΗΛΙΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ
Απόσταση UVB λάμπας απο στεργιά:

Υποστήριξη οργανισμών :
Φίλτρανση:ΝΑΙ
Θέρμανση/ Ψύξη:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:STICKS ΚΑΙ ΓΑΡΙΔΟΥΛΕΣ


Παράμετροι:
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):26-28

Συντήρηση:
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:


Βίντεο:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η όλη αλλαγή περιβάλλοντος του προκάλεσε κάποιο "κρύωμα"? Εκεί που το μετέφερες τι συνθήκες είχε?

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ πιθανον...γιατι ηταν πιο σκιερό το μερος απ οτι εδω....τι μπορω να κανω γιαυτο???

Link to comment
Share on other sites

Α. βγάζει ¨μίξες¨; Τότε μπορεί να εχει μόλυνση του αναπνευστικού.Επίσης παρατήρησε και το ρυθμό αναπνοής να δεις αν δυσκολεύεται να αναπνεύσει

Β. Το καβούκι μήπως είναι μαλακό;..Λόγω κακής διατροφής με κακή αναλογία Ca:P τα οστά και το κέλυφος γίνονται μαλακά..και μπορεί να είναι νωχελικό.

Αν δεν τρώει τίποτα προσπάθησε να τη δελεάσεις με κονσέρβα γάτας, τόνο ή αυγό...Οι νεροχελώνες δεν τρώνε εκτός νερού, οπότε μην την αφήνεις πάνω στην πέτρα αλλά βάλ'τη μέσα στο νερό..(Αν δεν φαει...να έχεις κατα νου οτι ισως χρειαστεί να αλλάξεις νερό γιατι θα σου βρωμίσουν το νερό. Αν εχεις και θερμοστάτη ανέβασε θερμοκρασία στους 26-28, θα αυξήσει την διάθεσή της. Οταν την βάλεις στο νερό πρόσεχε πως κολυμπάει. Αν δεν κινείται καλά, μπορεί να έχει λοιμωξη του αναπνευστικού, και φυσικά πρόσεχε να μην πνιγεί.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι πως ολα αυτα που μου αναφέρεις και σε ευχαριστω πολυ...τα εχω παρατηρήσει...μου τα είπαν κ στο petshop....το καβουkι του ειναι σκληρο...δεν εχω παρατηρησει τιποτα στην μυτουλα του και τα ποδαρακια του.Απο το pet shop μου είπαν να μην ανησυχω κ οτι δεν ειναι κατι λεει σοβαρο!!αλλα παλι προβληματιζομαι....οταν την ριχνω μεσα στο νερο κουμπαει κανονικα αλλα για λιγο κ μετα ξανα ανεβαινει στην πετρα!!! οταν προσπαθω να την ταΙσω την βγαζω απο το ενυδρειο και την βαζω στην χελωνιερα(εκεινη την γνωστη με τον φοινικα) ωστε να τις ριξω και σταγονες αλλα παλι τπτ....απλα περναει ο καιρος και πλεον προβληματίζομαι αρκετα!!! :-/

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε με ένα θερμόμετρο ενυδρείου να μετρήσεις λίγο την θερμοκρασία του νερού.

Link to comment
Share on other sites

βγαίνει στην πέτρα ακόμα και χωρίς φως; το βράδυ;

τότε δεν μπορεί να κολυμπήσει ή να καταδυθεί..που μάλλον σημαίνει οτι δεν μπορεί να αναπνεύσει...

Link to comment
Share on other sites

ναι σχεδον οσες φορες τον εχω δει ειναι πανω στην πετρα κ την νυχτα χωρις φως.....όποτε τι κάνω τώρα??????

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα την ερώτηση που μου εκανες MR_ZOO εχω θερμομετρο μέσα,η θερμοκρασία τα μεσημέρια μπορεί να φτάνει κ στις 28-29 γιατι τι βλέπει ο ηλιος κ το βράδυ στους 25-26

Link to comment
Share on other sites

Τόσο μεγάλες διακυμάνσεις δεν κάνουν πάντα καλό, καλό θα ήταν να είχαμε 25-26 μόνιμα.

Link to comment
Share on other sites

να το βάλω μόνιμα τοτε σ αυτη την θερμοκρασια....απλα σε περιπτωση που δεν μπορει να αναπνεύσει μέσα στο νερό μπορώ να το βοηθήσω με καποιο τρόπο???

Link to comment
Share on other sites

πιθανότατα χρειάζεται αντιβίωση...το πρόβλημα είναι ο τρόπος χορήγησης μιας και από το στομα δύσκολα θα χορηγηθεί. Το καλύτερο θα ήταν ενέσιμη ενδοπεριτοναϊκά...ωστόσο πρέπει να την κάνει ειδικός...

Link to comment
Share on other sites

η κτηνιατρική σχολή του ΑΠΘ εχει ειδικό τμήμα εξωτικών ζώων,

καποιον αλλό να ασχολείται με τέτοια είδη δεν γνωρίζω,

εγώ ασχολούμαι λίγο (κτηνίατρος είμαι) αλλά οχι οτι είμαι ειδικός..(σε λίγο καιρό που παω για μετεκπαίδευση θελω να ασχοληθώ πιο σοβαρά..

Link to comment
Share on other sites

εξιαρετική η επιλογή σου νομίζω!! :-) διαβασα για αντιβίωση baytril 0,5 που δίνουν σε χελωνακια με αναλογα συμπτώματα...μηπως να προσπαθήσω να της δωσω κατι τετοιο σε υηρή μορφη με ενεση απο το στομα?τετοιου ειδους αντιβωτικά απο που μπορω να τα προμηθευτω?????

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να συμβουλευτείς ειδικό..... Το Baytril θα σου πεί και αυτός φαντάζομαι, μιας και αυτό συστήνετε κατά των βακτηριακών και μεικτών δευτερωγενών λοιπόξεων, αλλά θα μπορέσει να σου πεί και την δοσολογία. Η δοσολογία φαντάσου για τα οικόσιτα ζώα (μόσχοι, χοίροι, αμνοερίφια) είναι 5 ml BAYTRIL 5% inj. / 100 kg σ.β. Σε ένα χελωνάκι κάτι λίγων γραμμαρίων, πόση αραίωση θα πρέπει κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

To baytril 0.5 είναι το πόσιμο δ/μα. το δίνουν και σε κοτόπουλα, πουλιά, κάνει και για χελώνες. Και σε ενέσιμο κατι τετοιο σκεφτόμουνα. Αν μπορέσεις να το δώσεις από το στόμα θα είναι μια χαρά. Η δόση είναι 5-10mg /kg. Το ο.5 ειναι 5 mg στο ml. Αρα 0,05-0,1 ml θα του δίνεις μία με δύο φορές την ημέρα με σύριγγα μικρή (ινσουλίνης). Ουσιαστικά είναι 2-3 σταγόνες. Αν καταφέρεις να του ανοίξεις το στόμα και το πάρει θα είναι καλά. Αν εχεις βοήθεια μπορείς να το κάνεις με δύο κομμάτια λεπτού υφάσματος σαν ζώνες. Ενας κρατάει το χελωνάκι και τη μια ζώνη και ο άλλος την αλλη και τη σύριγγα.τις ζώνες τις περνάς ανάμεσα από το ράμφος και ασκεις ήπια ελξη προκειμένου να ανοίξει ελαφρά το στόμα. Το δίνεις για 3-5 ημέρες. μπορείς να βρεις το φάρμακο σε κτηνιατρικο φαρμακείο. Η Καραμανλίδου στη Γιαννιτσών απενατι απο τον σταθμό του ΟΣΕ εχει. Ειναι μπουκαλι των 100ml τιμή δεν ξέρω για να σου πω.

Η δόση είναι για 100γρ βάρος...Αν είναι πιο μικρό που τώρα είδα φψτογραφίες και μαλλον είναι το ζυγίζεις και αραιώνεις το φάρμακο με νερό. Προσπάθησε το δ/μα που θα πάρει σαν δόση να μην είναι πανω από 2-3 σταγόνες γιατί δεν θα καταφέρεις να το δώσεις μεγάλη ποσότητα.

Έγινε επεξεργασία - gmarbel
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω παρα πολυ πολυτιμη η βοηθεια σας....θα προσπαθησω αυριο με την ενεσουλα κ αν δω οτι δεν τα καταφέρνω θα απευθυνθώ σε ειδικο!!!

Link to comment
Share on other sites

οταν καθεται στην στερια ανοιγει το στομα με περιεργο τρόπο;;;;;;;;;;

βοηθησετο βραζοντας χαμομιλι και βαζοντας να αναπνευσει τον ατμο σε αποσταση μη καει

απαντησε στην ερωτηση

και πες αντιδρασεις απο το χαμομηλι.

καλα κανεις κ ανησυχεις

κ τα χελωνακια ειναι σε νανισμο για ενος χρονου ειναι πολυ μικρα απο οτι φενεται στη φωτο

και ως ειδικοτητα ειναι οι ερπετολογοι

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...