Jump to content

Recommended Posts

παιδια εδω και 3 μερες εχω βαλει το ξυλο μου αλλα δεν βυθηστηκε καθολου,αμα το βρασω και το βαλω σε κρυο νερο θα βυθιστει αλλα θα φυγει το χρωμα που δινει το οποιο το θελω

προς τα ποτε θα βυθιστει μονο του; ειναι μισο κιλο ριζα αγοραστη απο μαγαζι με ενυδρεια

Αν θες ανοιξε ενα θεμα να το συζητησουμε εκει γιατι αυτο θεμα ειναι ενα αρθρο για τα ξυλα του φιλου Θοδωρη,μη το χαλαμε με αποριες.:)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τον χρωματισμό του νερού. Έχω ένα ξύλο Bogwood εδώ και ένα μήνα περίπου. Έκανα αλλαγές με καυτό νερό αλλά το χρώμα (κιτρινίλα) ακόμα υπάρχει στο ενυδρείο. Με ποιον τρόπο μπορώ να απαλλαγώ από αυτό? Διάβασα ότι αν ξαναβάλω τον άνθρακα θα το βοηθήσει αλλά δεν θα κάνει καλό στα ψάρια. Την συμβουλή σας θα ήθελα.

Φιλικά,

Θωμάς

EDIT: Συγνώμη που δεν άνοιξα άλλο post, απλά είδα εδώ το άρθρο και είπα να το ρωτήσω εδώ.

Έγινε επεξεργασία - NetM
Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρακας δεν κανει καλο και για τα φυτα αν εχεις.Οσο για την κιτρινιλα την εχω δυο μηνες τωρα,μειωνεται αλλα σιγα σιγα.Επισης το ξυλο στο ενυδρειο μειωνει το ph σου,ανοιξε ενα καινουριο θεμα να γνωριστουμε και να τα πουμε καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Με αλλαγες νερου θα φυγει σιγα σιγα η κιτρινιλα.

Τα ξυλα μαλακωνουν πολυ ελαχιστα το νερο.

Ανοιξε ενα νεο θεμα να συνεχησουμε εκει.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τον χρωματισμό του νερού. Έχω ένα ξύλο Bogwood εδώ και ένα μήνα περίπου. Έκανα αλλαγές με καυτό νερό αλλά το χρώμα (κιτρινίλα) ακόμα υπάρχει στο ενυδρείο. Με ποιον τρόπο μπορώ να απαλλαγώ από αυτό? Διάβασα ότι αν ξαναβάλω τον άνθρακα θα το βοηθήσει αλλά δεν θα κάνει καλό στα ψάρια. Την συμβουλή σας θα ήθελα.

Φιλικά,

Θωμάς

EDIT: Συγνώμη που δεν άνοιξα άλλο post, απλά είδα εδώ το άρθρο και είπα να το ρωτήσω εδώ.

Να κάτι που θα μπορούσε να προστεθεί στο αρθράκι και να το βελτιώσει! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο δικό μου εχω βάλει εκτός των αγορασμενων και δυο κομμάτια απο ένα θάμνο που υπάρχει στα νησιά κυρίως ,με ένα κίτρινο λουλουδακι, τα είχε ξεβράζει η θάλασσα το χειμώνα και είχαν ξεραθεί και σκληρύνει φυσικά ( τα έπλυνα και τα έβρασα πρώτα ) . Για την ακρίβεια τα δοκίμασα σε ένα μικρό φυτεμένο γι αρκετό καιρό και εδω και 5 μήνες σχεδόν ειναι στο δισκάδικο. Στις φωτο ειναι τα πανω αριστερά διπλα στην έξοδο του φίλτρου

https://www.dropbox.com/s/bux9jk98q91x9xv/2014-11-15%2021.47.03.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/5vwao6jrnf19cke/2014-11-09%2022.08.37.jpg?dl=0

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Ποια φυτά μπορούν να αναπτυχθούν σε driftwood ρίζα.!

Εύγε για το καταπληκτικό άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

Αnubias, microsorum, monosolenium, όλα τα είδη moss.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

 

έχω δύο κομμάτια ξύλο (πιθανό red moorwood) τα οποία έχω μουλιάσει περίπου 10 μέρες. Δε βουλιάζουν ακόμα. Ξέρετε πόσο περίπου μπορεί να χρειαστεί?

Είναι και μεγάλα και δε μπορώ να τα βράσω

IMG_20200524_151520.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Γεια σας παιδιά...... Σκέφτομαι να βάλω ρίζα απο τριαντάφυλλο και αμπέλι....... Σαν πρώτο στρώσιμο μαζί με λάβα πέτρα..... Ποια είναι η άποψη σας. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...